چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 21:00

تظاهرات در تونس پس از خودسوزی یک خبرنگار

یک خبرنگار در شهر القصرین تونس خود را به آتش کشید. او پیشتر در شبکه اجتماعی فیس‌بوک اقدام به خودسوزی خود را اعلام کرده و گفته بود که اقدامش اعتراض به شرایط بد اقتصادی و شمار زیاد بیکاران است.

    
default

هشت سال پیش محمد بوعزیزی، دست‌فروش تونسی، در هفدهم دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی (۲۶ آذر ۱۳۸۹) در اعتراض به اقدامات خودسرانه پلیس و شرایط اقتصادی بد در کشورش دست به خودسوزی زد و با این اقدام "بهار عربی" را آغاز کرد.

هشت سال پس از این واقعه خودسوزی مشابهی در تونس رخ داده است. روز دوشنبه ۳ دی (۲۴ دسامبر) عبدالرزاق زرقی، خبرنگار ۳۲ ساله تونسی در شهر القصرین واقع در غرب تونس خود را به آتش کشید و کمی بعد در پی جراحات وارده در بیمارستان درگذشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این خبرنگار ۳۲ ساله تونسی کمی پیش از این اقدام در شبکه اجتماعی فیس‌بوک اقدام خود را اعلام کرده بود. او گفته بود: «من خود را ۲۰ دقیقه دیگر آتش خواهم زد... من به تنهایی دست به یک انقلاب می‌زنم.»

عبدالرزاق زرقی در این پیام ویدیویی از شرایط بد اقتصادی و شمار زیاد بیکاران در القصرین انتقاد کرده و دولت تونس را متهم کرده بود که هر اعتراضی را تحت پوشش مبارزه با تروریسم سرکوب می‌کند. 

تظاهرات در خیابان‌های القصرین

چندساعت پس از خودسوزی زرقی ده‌ها نفر به خیابان‌های القصرین آمده و با بستن خیابان‌ها به تظاهرات علیه دولت تونس پرداختند. آنها با آتش زدن لاستیک‌های خودرو تردد در خیابان اصلی شهر را مختل ساختند. گفته می‌شود ماموران پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.

وزارت کشور تونس اعلام کرده که شش مامور پلیس در جریان این تظاهرات زخمی شده و ۹ نفر از تظاهرکنندگان نیز دستگیر شده‌اند. اتحادیه خبرنگاران تونس خواستار برگزاری تظاهراتی به مناسبت درگذشت عبدالرزاق زرقی شده است.

این اتحادیه دولت تونس را متهم می‌کند که به مبارزه با فساد مالی در کشور کم بها می‌دهد و به این ترتیب عاملی بوده برای خودسوزی عبدالرزاق زرقی.

القصرین در ۲۷۰ کیلومتری پایتخت تونس قرار دارد. این شهر با جمعیتی حدود ۱۰۰ هزار نفر در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ یکی از مراکز شورش و درگیری با نیروهای امنیتی دولت وقت تونس بود. در سال‌های اخیر نیز شمار تظاهرات در این شهر علیه شرایط بد اقتصادی این کشور کم نبوده است.

مناطق کوهستانی القصرین مفر شبه‌نظامیان اسلام‌گرای تونس است که با جریان تروریستی "دولت اسلامی" و شبکه تروریستی القاعده در ارتباط هستند.