چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 14:18

شمار قربانیان سونامی اندونزی به ۲۸۱ نفر رسید

دویچه وله فارسی: شمار قربانیان سونامی اندونزی به بیش از ۲۸۰ تن رسیده است. بیش از هزار نفر مصدوم شده و دست کم ۵۰ نفر ناپدید هستند. کارشناسان هشدار داده‌اند، ممکن است سونامی دیگری در راه باشد.

    
Indonesien Carita Tsunami Rettungsarbeiten (Getty Images/E. Wray)

شمار قربانیان سونامی در اندونزی به ۲۸۱ تن افزایش یافته است. در این سانحه طبیعی بیش از هزار نفر مصدوم شده‌اند و از سرنوشت حداقل ۵۰ نفر خبری در دست نیست.

سازمان حوادث غیر مترقبه اندونزی می‌گوید، ممکن است تعداد قربانیان و میزان خسارت‌ها از این نیز بیش‌تر شود. در حالی که کارشناسان از بیم سونامی دیگری سخن گفته‌اند عملیات امدادگران برای نجات جان کسانی که ممکن است زیر آوارها هنوز زنده باشند ادامه دارد.

جوکو ویدودو، رئیس‌جمهور اندونزی دوشنبه سوم دی (۲۴ دسامبر) به محل حادثه خواهد رفت تا از نزدیک در جریان اوضاع قرار بگیرد.

شامگاه شنبه به وقت محلی وقوع آتشفشان در جزیره کوچک "آناک کراکاتوا" به سونامی در تنگه سوندا منجر شد و جنوب سوماترا و غرب جاوه را درگیر و صدها ساختمان را تخریب کرد.

علت وقوع این سونامی که ارتفاع امواج آن به ۹۰ سانتی‌متر می‌رسید رانش زمین در بستر دریا بود که بعد از فوران آتشفشان واقع در حد فاصل میان جاوه و سوماترا صورت گرفت.

کارشناسان هشدار داده‌اند، تا زمانی که آتشفشان "آناک کراکاتوا" از فعالیت باز نایستند احتمال وقوع یک سونامی دیگر همچنان بالاست، چرا که بر اثر این فعالیت ممکن است یک بار دیگر در بستر دریا رانش زمین اتفاق بیافتد.

اندونزی بارها شاهد سونامی بوده است. اما علت این سانحه طبیعی اغلب زمین‌لرزه در بستر دریا بوده و سونامی ناشی از وقوع آتشفشان از موارد نادر محسوب می‌شود.

در اواخر سپتامبر زلزله‌ای شدید رخ داد که به سونامی در جزیره سولاوسی اندونزی منجر شد و جان بیش از دوهزار نفر را گرفت. به‌ویژه سونامی رخ‌داده در ایام کریسمس سال ۲۰۰۴ سنگین بود که به کشته شدن حدود ۲۲۰هزار نفر در سواحل اقیانوس هند منجر شد. ۱۶۸هزار نفر از قربانیان این سانحه متعلق به اندونزی بودند. علت آن نیز زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۱/ ۹ ریشتر بود.