.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 14:27

۲۵۰ هزار نفردر یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند

سازمان کمک‌رسانی Care از وضعیت حاکم در یمن ابراز نگرانی و اعلام کرده خطر مرگ جان ۲۵۰ هزار نفر را در یمن تهدید می‌کند. در این میان رئیس تیم ویژه‌ی سازمان ملل برای نظارت بر اوضاع یمن وارد این کشور شده است.

    
Jemen | Unterernährtes Kind (picture-alliance/dpa/AA/M. Hamoud)

با وجود آتش‌بس حاکم در بندر حدیده در یمن، کارل اوتو سنتل، رئیس شعبه سازمان امدادرسانی Care در آلمان نگرانی خود را از وضعیت مردم در این کشور ابراز کرده است.

او روز دوشنبه ۳ دی (۲۴ دسامبر ۲۰۱۸) در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی اشتوتگارتر ناخریشتن گفت: «برقراری آتش‌بس در کشور جنگ‌زده‌ی یمن تنها می‌تواند گام نخست باشد. حتی اگر درگیری و تبادل آتش میان طرفین روی ندهد، عدم ورود خاروبار مورد نیاز سبب خواهد شد که هر روز انسان‌های بیشتری در این کشور جان خود را بر اثر گرسنگی از دست بدهند.»

سنتل که خود در ماه اکتبر برای بررسی اوضاع راهی یمن شده بود، تصریح کرد که این کشور تا آشتی و برقراری صلح فاصله‌ی زیادی دارد، چرا که باید گرو‌ه‌ها و دسته‌های زیادی را در فرایند صلح شرکت داد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او افزود که نیمی از جمعیت ۲۰ میلیون نفری یمن در وضعیتی بسیار نگران‌کننده به سر می‌برند و خطر مرگ از گرسنگی جان ۲۵۰ هزار نفر را تهدید می‌کند.

رئیس سازمان امدادرسانی Care از کشورهای بزرگ صادرکننده اسلحه که به ویژه به کشورهای عربستان سعودی، ایران و امارات متحده‌ی عربی سلاح صادر می‌کنند، به شدت انتقاد کرد؛ کشورهایی که از دید او در جنگ یمن دست دارند.

سنتل تصریح کرد: «این واقعیت که کشورهای غربی حتی این توان را هم ندارند که علیه این کشورهای مسئول تحریم سلاح وضع کنند، شرم‌آور و نشان بی‌قابلیتی آنان است. به گفته‌ی او برای این کشورها ظاهرا "مصالح سیاسی بر مصالح بشردوستانه ارجحیت دارند.»

ورود پاتریک کامرت (دوم از راست)، به یمن

ورود پاتریک کامرت (دوم از راست)، به یمن

در این میان پاتریک کامرت، ژنرال اسبق ارتش هلند به عنوان رئیس تیم ناظر سازمان ملل بر حفظ آتش‌بس در یمن راهی این کشور شده و به گفته‌ی محافل سازمان ملل وارد بندر حدیده گردیده است. او قرار است گفت‌وگوهایی میان طرفین درگیری در عدن و صنعا انجام دهد.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه گذشته (۲۱ دسامبر) تصمیم گرفت که تیمی ویژه به یمن به منظور نظارت بر حفظ آتش‌بس اعزام کند. این تیم به مدت ۳۰ روز نظارت اوضاع در بندر ۶۰۰ هزار نفری حدیده را برعهده خواهد داشت.

در جنگ یمن که در سال ۲۰۱۴ آغاز شد تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند که شمار زیادی از آنان غیرنظامی بوده‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت