.
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸.
امروز:
May 27 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 05:15

حزب کمونیست کارگری ایران: اخباری از اعتراضات گسترده کارگری

بیست و هشتمین روز اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه

تجمع کارگران در محوطه کارخانه

در حالیکه خبرگزاری حکومتی کار ایران خبر کذب پایان اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه  را اعلام کرده و خبرگزاری بی بی سی بلندگوی این خبر شده است، امروز یازدهم آذر ماه این کارگران برای تکذیب این خبر عکس بخش های مختلف این مجتمع بزرگ کارگری را که در آنها تولید خوابیده و کارگران در اعتصابند را رسانه ای کردند. پخش خبر پایان اعتصاب یکی دیگر از اقدامات زبونانه حکومت است، تا بلکه با این کار و دادن وعده هایی به کارگران در صفوف آنان تفرقه ایجاد کنند و نیز جلوی موج همبستگی با مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه را که ابعادی گسترده به خود گرفته را سد کنند. در این روز کارگران در بیست و هشتمین روز اعتراضاتشان در محوطه کارخانه تجمع کردند. کارگران میگویند که اعتراض آنان بخاطر دو ماه مزد و تغییر مدیر نبوده است. یک خواست مهم آنها خلع ید از سهامداران چپاولگر خصوصی و اداره شرکت تحت نظارت شورایشان است. کارگران میگویند با توجه به اینکه اسماعیل بخشی نماینده شورایشان هنوز آزاد نشده است، از سپیده قلیان خبرنگار بازداشت شده در اعتراضات هفت تپه نیز خبری نیست و علی نجاتی دبیر سندیکای نیشکر هفت تپه  را هم بازداشت کرده اند و از او نیز بیخبرند، همچنین با توجه به اینکه اسدبیگی ها هنوز سر کارند و فقط مدیر دیگری از همان قماش بر روی کار آمده است و مطالبات آنها نیز بی پاسخ مانده است، به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد.

حضور یکی از کارگران نیشکر هفت تپه در جمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز که امروز در مقابل استانداری تجمع داشتند، یکی از اتفاقات مهم اعتراضات این دو مجتمع بزرگ کارگری با ده هزار کارگر است. او در جمع کارگران طی سخنانی با گفتن این که ما کارگران یک تن واحدیم از علت اعتراضاتشان و اینکه هیچ پاسخی به آنها داده نشده است سخن گفت  و با شعار فولاد، هفت تپه، هفت تپه، از سوی جمعیت بزرگ کارگران پاسخ گرفت. همچنین شعار کارگر هفت تپه آزاد باید گردد، یک شعار مهم تجمع این روز کارگران گروه ملی فولاد اهواز بود.

بنا بر گزارشهای منتشر شده از سوی سندیکای نیشکر هفت تپه روز نهم آذر ماه دو فعال  کارگری به اسامی محمد امیدوار پرسنل قسمت بازرگانی نیشکر هفت تپه و همسرش شهین پیشاهنگ از طریق تماس تلفنی به اداره اطلاعات شوش احضار و پس از حضور در این نهاد در ساعت ٤ بعد از ظهر  پیرامون اعتصاب و مسائل شرکت نیشکر  به مدت نزدیک به سه ساعت مورد بازجوئی قرار گرفتند. در کنار اینگونه احضار ها  فشارهای سنگینی از سوی کارفرما و نهادهای مسئول استانی و شهری برای پایان اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در جریان است.  اما کارگران ایستاده اند و با تاکید بر روی خواستهای اعلام شده شان، خواستار پایان دادن به این احضار ها و فشارها هستند.

در رابطه با وضع دستگیر شدگان هفت تپه گروه جامعه خبرگزاری امتداد با فرزانه زیلابی وکیل این کارگران گفته کرده است. او با گفتن اینکه از وضع موکلان خود بی خبر است، میگوید که برغم ثبت پروانه وکالت در پرونده موکلین، اجازه مطالعه پرونده اسماعیل بخشی به وی داده نشده است. او از اینکه در ابتدا هیچکدام از اتهامات موکلینش به او اطلاع داده نشد است و بعد این اتهامات در دو بند اخلال در نظم عمومی و اجتماعی و تبانی علیه امنیت ملی تفهیم شده است، گزارش میدهد و به اینکه به اسماعیل بخشی در مدت بازداشتش نه ملاقاتی با خانواده اش و وکیلش داشته است، اشاره کرده و بر اساس ماده ٧ کنوانسیون بین الملللی حقوق مدنی و سیاسی اینها را از مصادیق شکنجه اعلام میکند.  گفتنی است که سپیده قلیان نیز تا کنون با خانواده اش ملاقاتی نداشته و وکیل معرفی شده به مقامات حکومت اسلامی از طرف آنها پذیرفته نشده است. زیرا رژیم اخیرا فقط وکلای مورد تایید خود را بعنوان وکلای زندانیان سیاسی می پذیرد.

همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه و برای آزادی بازداشت شدگان با قدرت جلو میرود. از جمله بیش از ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری از سراسر دنیا به علی خامنه ای در مورد سرکوب کارگران و معلمان نامه داده و در آن خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان شد اند. همچنین امروز ١١ آذر ماه  دانشجویان دانشگاه هنر تهران برای حمایت از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و کارگران نیشکر هفت تپه به تجمع دیگری دست زدند. بعلاوه ٢٦ نفر از وكلای دادگستری ايران و فعالان حامی كارگران هفت تپه در نهم آذر ماه  در محكوميت بدرفتاری و شكنجه‌ی "اسماعيل بخشی" و ساير كارگران بازداشتی نامه ای اعتراضی داده اند.

موج همبستگی ها با مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه فعالانه ادامه دارد و کارزارهای قدرتمندی در همبستگی با آنان به راه افتاده است. حزب کمونیست کارگری کارزاری جهانی برای آزادی اسماعیل بخشی و تمامی بازداشت شدگان هفت تپه اعلام کرده است که مجموعه ای از اعتراضات در سطح بین المللی و در ایران را در بر میگیرد. حزب همه کارگران و بخش های مختلف جامعه را به ادامه حمایت های پرشورشان از مبارزات  کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز فرامیخواند. اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان باید فورا آزاد شوند.


پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها
 
حزب کمونیست کارگری ایران

١١ آذر ۱۳٩۷، ٢ دسامبر ۲۰۱۸

لیست همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه:

-کارزاری تحت عنوان "کنار هفت تپه و فولاد ایستاده ایم" نیز در گروه های مدیای اجتماعی از سوی جمعیت زیادی از معلمان، کارگران و فعالین اجتماعی- تا کنون هزار نفر طومار اعتراضی این کارزار در حمایت از کارگران هفت  تپه را امضاء کرده اند.

-بیانیه ای نیز از سوی چند صد نفر از فعالین سیاسی، اجتماعی و جمعی از خانواده جانباختگان و زندانیان سیاسی

- کارگران آریان فولاد بوئین زهرا در استان قزوین

- جمعی از کارگران شاغل در شهرک های صنعتی جابان و خرمدشت

- تجمع دوباره دانشجویان دانشگاه هنر تهران نیز با دست نوشته هایی در حمایت ازکارگران نیشکر هفت و با شعار دادن و سرود خوانی

- تجمع دانشجویان دانشگاه زنجان با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از کارگران هفت تپه اعلام کردند.

 - حمایت دانشجویان دانشگاه  نوشیروانی بابل؛

- سندیکای کارگران فلزکار مکانیک،

-کانون صنفی فرهنگیان شهرستان الیگودرز

- کانون نویسندگان ایران

- ‍ نیروهای پیمانکاری وزارت نفت

-کارگران معدن تراورتن عباس آباد

-فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی

- پخش کلیپ در همبستگی از کارگران نیشکر هفت تپه از سوی بخش های مختلف جامعه همچون معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و رانندگان کامیون که خود در اعتصابند، انتشار یافته است.

- بیانیه جمعی از کارگران و خانواده های کارگری سنندج در حمایت از کارگران هفت تپه و فولاد اهواز!

-کارگران گروه ملی فولاد اهواز،

-پیام حمایتی اعضای اتحادیه هماهنگ کننده رانندگان سراسر کشور با امضاهای زیر است:

انجمن صنف تاکسیرانان مازنداران، انجمن صنف اتوبوسرانی قم، کانون صنف رانندگان کامیونداران کمپرسی  یزد ، کانون رانندگان و کامیونداران بندر عباس، اتحادیه حمل و نقل ترانزیت ایران ترکیه ، جمعی از رانندگان ترانزیت ایران ایتالیا ، حمل و نقل شهری تهران و حومه ، سندیکای رانندگان استیجاری شهر تبریز، انجمن رانندگان استیجاری شرکت گاز، جمعی از وکلای تهران و کرج ،واحد آتش نشانی قزوین،رانندگان ماشین آلات سنگین معدن اراک،انجمن حمایت از رانندگان یاسوج، واحد آتش نشانی شوش و حومه،کانون صنفی آموزشگاههای رانندگی کشور، اتحادیه ماشین آلات کشاورزی شیراز.


- کارگران گروه صنایع کاغذ پارس،

-جمعی از رانندگان شهر اصفهان،

 -جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج،

  - جمعی از معلمان عدالتخواه،

 - حمایت ۳۰ انجمن صنفی کارگران ساختمانیبا امضاهای زیر:  انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی  مریوان و سرواباد،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره، ۴: انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران، انجمن صنفی کارگران ساختمانی برقکاران کرمامشاه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان نظرآباد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی پاوه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی جوانرود، کانون کارگران ساختمانی استان کردستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی روانسر، انجمن صنفی کارگران ساختمانی هرسین، کانون انجمن های کارگری (حرف)کرمانشاه، انجمن کارگران ساختمانی کرمانشاه، انجمن صنفی کارگری اسلام آباد غرب،  انجمن صنفی کارگری ساختمانی پاوه،انجمن صنفی کارگری شهرستان روانسر، ۱۸: انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان، انجمن صنفی کارگری ساختمانی جوانرود، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سرپل ذهاب، انجمن صنفی کارگری ساختمانی قصرشیرین، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری..وحسن اباد فشافویه، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سنقرکلیایی، انجمن صنفی کارگری ساختمانی کنگاور، انجمن صنفی کارگران ساختمانی قروه، انجمن کارگری ساختمانی هرسین، انجمن کارگری ساختمانی صحنه،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان، کانون کارگران ساختمانی خوزستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشت

- جمعی از معلمان ، کارگران و دانشجویان،

- گروه اتحاد بازنشستگان،

- شورای بازنشستگان ایران،

- جمعی از دانشجویان دانشگاه چمران،

-  کارگران گروه مپنا در کرج،

- کارگران چادرملو،

-  آموزش و پرورش شوش و شاوور،

- سندیکای شرکت واحد،

 -اتحادیه آزاد کارگران ایران،

- انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه،

- فرهنگیان شاغل و بازنشسته،

- کارکنان کاغذپارس،

-  کارکنان حریرپارس،

- کارکنان نیشکر میان آب،

-  کارکنان و کارگران هپکو در اراک،

- کارکنان و کارگران پتروشیمی ماهشهر،

- کارگران عسلویه،

- کارگران قند شوش ،

- کارگران آبداران شاوور،

- شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی،

-فرهنگیان شاوور و شوش،

- کارگران اداره مخابرات،

- نیروهای شرکتی مخابرات

- کارکنان بهداشت و درمان،

- فرهنگیان مشهد،

- بازاریان و مغازه داران شوش و...

- دانشجویان دانشگاه تهران

-دانشجویان دانشگاه علامه

- دانشجویان دانشگاه چمران

- طومار اعتراضی با بیش از دویست امضاء از سوی فعالین کارگری و چهره های شناخته شده کارگری

- جمعی از شهروندان تهران

- جمعی از کارگران ساوه

از سایر کشورها

- پیام همبستگی اتحادیه کارگری یونیفور کانادا با بیش از ۳۰۰ هزار عضو

- کنفدارسیون سراسری ایتالیا برای کار (CGIL)

-اتحادیه کارگران فورد آلمان

- اتحادیه معلمان انگلستان

- کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (س ژ ت)

-دانشجويان دانشگاه جهان وطن شهر مونيخ آلمان با در دست گرفتن بنری که رویش نوشته شده "ما همه هفت تپه هستیم"

-حمایت دانشجویان دانشگاه زوریخ سوییس

- کنوانسیون فدراسیون کارگران بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا( در این کنوانسیون بیش از هزار نماینده اتحادیه های کارگری استان بریتیش کلمبیا به نمایندگی ازقریب پانصد هزار کارگر شرکت داشتند).

در خارج کشور نیز از سوی حزب کمونیست کارگری و تعداد دیگری از احزاب و سازمان های سیاسی آکسیونهایی در همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه  و برای آزادی اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان سازمان داده شده است. این همبستگی ها ادامه دارد.

کمپین کمیته مبارزه برای آزادی کارگران زندانی

-کمپین اسماعیل بخشی را آزاد کنید،

-کمپین برای آزادی کارگران زندانی Free Them Now

این نیز قابل توجه است که وسعت و قدرت اعتراضات کارگران و مردم در صفوف حکومتیان هراس و شکاف انداخته و حتی "حوزه های علمیه" جمهوری اسلامی در قم، شوش، دزفول و اهواز و  "جامعه روحانیت" در قم از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه اعلام حمایت کرده اند!

--
tel:00447435562462

فولاد اهواز: "وعده ما فردا ساعت ٨ صبح مقابل استانداری"
روز دهم آذر ماه کارگران گروه ملی فولاد اهواز در بیست و دومین روز اعتراضاتشان و بنا به فراخوانی که روز گذشته داده بودند، در اعتراض به عدم پاسخگویی به خواستهایشان مقابل استانداری تجمع کردند.  بدنبال این تجمع کارگران در خیابانهای شهر راهپیمایی کردند و با شعارهای کوبنده شان شهر را به تحرک در آوردند. بدین ترتیب امروز نیز یکی از روزهای پر شور اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز بود.  از جمله شعارهای کارگران در این روز عبارت بودند از: "زندانی هفت تپه آزاد باید گردد" ، "کارگر زندانی آزاد باید گردد"، " ماکارگران آهنیم ریشه ظلمو می کنیم"، "اهواز شده فلسطین ، مردم چرا نشستین"، "اینهمه بیعدالتی هرگز ندیده ملتی"، "ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد می ایستیم، می ایستیم" ، "کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد".

در تجمع و راهپیمایی این روز کارگران گروه ملی  یکی از کارگران به اسم مرتضی اکبری طی سخنانی اعتراض خود را به ادعاهای کاذب مقامات مسئول اعلام کرد و گفت : "مسئولان استان چرا به دروغ گفته اند دو حقوق به کارگران پرداخت و تولید راه اندازی شده است؟ چرا افکار عمومی را فریب میدهید؟" او خطاب به کارگران گفت که میگویند دو ماه حقوق پرداخت شده است، آیا شما حقوقی گرفته اید؟ کارگران یکصدا فریاد زدند خیر. سپس میگوید که گفته اند خط تولید راه افتاده است، آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟ کارگران یک صدا جواب میدهند خیر. در آخر او با تاکید اولتیماتوم میدهد "ما تا تمام حقمان را نگیریم و تمام خطوط گروه ملی به کار نیفتد، وارد شرکت نمی‌شویم. این حرف اول و آخرمان است.".

کارگران گروه ملی خواستار پرداخت فوری طلبهایشان، به راه افتادن تولید و تضمین امنیت شغلی و بر ملا شدن دزدی های پشت پرده در گروه ملی هستند. این کارگران قاطعانه در کنار کارگران نیشکر هفت تپه ایستاده و یک شعار اعتراضی هر روزه شان، خواست آزادی اسماعیل بخشی و بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه است. مبارزات کارگران گروه ملی در کنار نیشکر هفت تپه با موجی از همبستگی همراه شده و اکنون بسیاری از حمایت ها در همبستگی با کارگران این دو مرکز بزرگ کارگری است که به شاخص و کانون پیشروی های جنبش کارگری تبدیل شده اند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز طی بیانیه ای برای فردا یکشنبه ١١ آذر نیز فراخوان به تجمع داده اند. در تجمع روز قبلی این کارگران کریم سیاحی از مردم اهواز و همه کارگران در ایران خواست که از اعتراضات آنان حمایت کنند. حزب کمونیست کارگری خواستار حمایت و همراهی همه جانبه با فراخوان کارگران گروه ملی فولاد اهواز در ادامه مبارزات آنهاست. حضور هرچه گسترده تر خانواده های کارگران در این تجمعات در تقویت و موفقیت آن نقش مهمی دارد. حزب کمونیست کارگری همه کارگران و مردم شهر اهواز را به حمایت فعال از اعتراضات کارگران گروه ملی  فرا میخواند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

حزب کمونیست کارگری ایران

١٠ آذر ۱۳٩۷، ١ دسامبر ۲۰۱۸

بیست و سومین روز تجمع و راهپیمایی کارگران گروه ملی فولاد اهواز

فولاد، هفت تپه، اتحاد، اتحاد
 

روز یازدهم آذر ماه کارگران گروه ملی فولاد اهواز در بیست و سومین  روز اعتراضاتشان برای پیگیری خواستهایشان ابتدا مقابل استانداری تجمع کردند و سپس سیل جمعیت وسیع آنان در خیابانهای شهر دست به راهپیمایی زدند. در این روز حضور خانواده ها و زنان شهر اهواز در همبستگی با کارگران چشمگیر بود.

در تجمع مقابل استانداری مهدی آل میثم از رهبران کارگران سخنرانی کرد. او در سخنانش گفت:"  تمام کارگران تمام بدنه کارگران یکی هستند. چه هفت تپه، چه فولاد چه جاهای دیگر. تا زمانی که این وضعیت هست و حمایتهایی که از سرمایه داران میشود، کارگر کف خیابان است. کوتاه نمی آییم. و کارگر این قدرت را دارد که حقش را بگیرد. این را ثابت میکنیم. اولین خواست ما آزادی کارگران دستگیر شده است. زندانی هفت تپه آزاد باید گردد". جمعیت بزرگ کارگران همراه با او شعار زندانی هفت تپه آزاد باید گردد را سر دادند.

نکته جالب دیگر این تجمع شرکت یکی از کارگران نیشکر هفت تپه در جمع کارگران گروه ملی بود. او با تاکید بر اینکه ما همه کارگران یک تن واحد هستیم،  طی سخنانی از خواستها و مبارزاتشان و از اینکه به هیچکدام از خواستهایشان پاسخ داده نشود، سخن گفت. سخنان او با شعار فولاد، هفت تپه، اتحاد از سوی کارگران همراه شد و لحظه شورانگیزی از همبستگی کارگری را به نمایش گذاشت.

از جمله شعارهای کارگران گروه ملی در این روز عبارت بودند از:"ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد می جنگیم، می جنگیم"، " کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن"، "تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی"، "کشور ما دزدخونه است، توی جهان نمونه است"، "اسلامو پله کردند، مردمو ذله کردند"،

کارگران گروه ملی فولاد اهواز خواستهای پرداخت تمامی طلبها و به راه افتادن تولید تمامی بخش های کارخانه و ایمنی شغلی شان هستند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز، در کنار کارگران نیشکر هفت تپه یک سنگر مهم مبارزه برای کل کارگران و کل جامعه هستند. این کارگران در شعارهای اعتراضی شان بطور واقعی علیه فقر، گرانی، بی تامینی و کل بساط تبعیض و نابرابری سرمایه داری حاکم به پا خاسته اند. این اعتراضات با موجی از همبستگی از میان مردم شهرهای شوش و اهواز و بخش های مختلف جامعه و دانشجویان در دانشگاهها روبرو شده است.

یک گفتمان مهم کارگران فولاد اهواز ایجاد شوراهای کارگری و دخالت مستقیم کارگران در رابطه با شرایط کار و زندگی شان، است. این کارگران با قدرت اجتماعات بزرگشان و تصمیم گیری های جمعی توانسته اند مبارزات قدرتمندی را به پیش برند. حضور خانواده در مبارزات گروه ملی ابعاد اجتماعی تری به این مبارزات داده است. مبارزات کارگران گروه ملی شایسته وسیعترین حمایت هاست.

 پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

حزب کمونیست کارگری ایران

١١ آذر ۱۳٩۷، ٢ دسامبر ۲۰۱۸

اخباری از اعتراضات گسترده کارگری

٨ آذرماه

- حدود ١٧٠ کارگر قراردادی شرکت تالون برای سومین روز به علت عدم دریافت مطالبات مزدی سال جاری و عیدی پایان سال خود در این روز دست از کار کشیدند.

- کارگران فضای سبز منطقه ۳ خرم آباد در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوق خود دست به تجمع زدند.
٧ آذرماه
- شمار زیادی از کارگران شهرداری آبادان در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان برای سومین روز متوالی مقابل شهرداری تجمع کردند. مجموعه شهرداری آبادان و سازمان‌های وابسته به آن بیش از دو هزار نفر کارگر را در بر میگیرد و همه این کارگران با معضل عدم پرداخت حقوقها روبرو هستند. روز ٦ آذر مبلغ ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان بابت معوقات کارگران علی الحساب به کارگران پرداخت شد. اما کارگران میگویند این بخش ناچیزی از طلبهای آنها را پوشش میدهد و کارگران خواستار پرداخت شدن تمام طلب هایشان هستند.
- کارگران پیمانی شهرداری تهران به دلیل عدم پرداخت مطالباتشان در ٧ آذرماه مقابل ساختمان شورای اسلامی شهر تهران تجمع کردند.
- روز ٧ آذر کارگران  پیمانکاری پتروشیمی پلمیر کرمانشاه به خاطر پایین بودن سطح حقوق و مزایشان دست به تجمع اعتراضی زدند.

٦ آذرماه
- کارگران روغن نباتی جهان در زنجان بعد از ١٢  روز اعتصاب، بدنبال عقب نشینی کارفرما و وعده های مدیریت موقتا به اعتراضاتشان خاتمه دادند و اعلام کردند که منتظر عملی شدن وعده ها میمانند در غیر اینصورت مجددا دست به اعتراض خواهند زد. بنا بر خبر زیر فشار اعتراضات کارگران مدیرعامل کارخانه با حضور در محل استانداری زنجان وعده کرد که تقریبا هر ۱۵ روز یکبار یک ماه از مطالبات مزدی ۱۰ ماهه‌ی کارگران را پرداخت کند. در عین حال کارفرما زیر فشار کارگران دستور بازگشت به کار ۱۹ کارگر اخراجی این کارخانه را صادر کرد. یکی دیگر از موضوعات اعتراض کارگران روغن نباتی جهان تعطیلی خطوط تولید کارخانه و خطر بیکارسازی  ها بوده است. کارفرما متعهد شده است که با تهیه مواد اولیه به وضع کارخانه سر و سامان دهد.  کارگران روغن نباتی جهان ۱۰ ماه مزد طلب دارند که ۶ ماه آن مربوط به سال جاری، یک ماه مربوط به سال ٩٦ و سه ماه مربوط به سال ٩٥ است.

- روز ٦ آذر کارگران آریان فولاد بوئین زهرا در قزوین در همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز و مبارزاتشان  در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و پلاکاردهایی را در حمایت از کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز و برای آزادی اسماعیل بخشی و همه دستگیر شدگان بر سر دست بلند کردند. این یک اقدام آموزنده و مهم است که میتواند سرمشق جنبش همبستگی کارگران قرار گیرد.

یک محور دائمی اعتراضات کارگری، اعتراض علیه بساط دزدی و چپاول حاکم و نپرداختن دستمزدهای توافق شده کارگران است. نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز دو کانون داغ این اعتراضات هستند. یک شکل قدرتمند پیشبرد اعتراض علیه این بساط چپاول و غارت، ابراز همبستگی با مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز و برپایی اعتصابات سراسری کارگری است. با ایجاد شوراهای کارگری و با به میدان آمدن وسیع خانواده های کارگران در این اعتراضات، میتوان به تدارک اعتراضاتی سراسری رفت.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

حزب کمونیست کارگری ایران

٩ آذر ۱۳٩۷، ٣٠ نوامبر ۲۰۱۸

ضرب العجل یک هفته ای معلمان برای آزادی همکارانشان

معلمان برای آزادی همکاران زندانی خود و عملی شدن خواستهایشان به حکومت اسلامی اولتیماتوم داده اند. "شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان" طی بیانیه ای در ٧ آذر ماه برای آزادی معلمان بازداشتی و پاسخگویی به دیگر خواستهای اعلام شده شان ضرب العجلی یک هفته ای به دولت داده است. در این بیانیه بر چهار خواست فوری معلمان تاکید شده است. اولین خواست مورد تاکید معلمان  آزادی فوری معلمان بازداشت شده و صدور حکم قرار منع تعقیب برای آنها و بسته شدن پرونده قضائی برای معلمان زندانی است. در تجمع آبان ماه معلمان شماری از معلمان دستگیر شدند که اسامی آنها عبارتند از: محمد رضا رمضانزاده، حسین رمضانپور، علی فروتن، امید شاه محمدی، پیروز نامی، علی کروشات و محمد علی زحمتکش

بعلاوه یک کارزار مهم معلمان، کارزار برای آزادی تمامی معلمان زندانی و و لغو تمامی احکام امنیتی صادر شده زندان برای کارگران، معلمان و تمامی فعالین اجتماعی است. از جمله اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، محمود بهشتی و روح الله مردانی معلمانی هستند که از قبل در بازداشت بسر میبرند. یک بخش مهم از کارزار معلمان برای آزادی همکاران دربندشان، انعکاس هر روزه وضعیت آنان و فشار آوردن برای آزادی فوری آنانست است. همچنین معلمان تلاش میکنند در اشکال مختلفی چون سر زدن به خانواده های معلمان زندانی، همبستگی خود را با آنان و مبارزاتشان اعلام دارند. از جمله روز ٦ آذر ماه معلمان به مناسبت زاد روز محمد حبیبی معلم زندانی جمع شدند و عکس او و دیگر معلمان بازداشتی را در دست گرفتند و با شعار جای معلم زندان نیست، خواستار آزادی فوری آنها شدند.

معلمان علاوه بر آزادی همکاران خود خواهان بالابردن کیفیت آموزش و رایگان شدن آموزش برای کودکان،  افزایش حقوقها به بالای خط فقر ٦ میلیونی و لغو فوری طرح موسوم به "معلم تمام وقت" هستند که فشار را بر معلمان افزایش میدهد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان با اعلام خوستهای فوری معلمان در بیانیه خود اولتیماتوم داده است که اگر از تاریخ صدور این بیانیه یعنی هفتم آذر ماه تا مدت یک هفته گامی در جهت پاسخگویی به مشکلات و خواستهای آنان و آزادی معلمان بازداشت شده برداشته نشود، چاره ای نخواهند داشت که به همه خانواده های دانش آموزان فراخوان اعتراض دهند و دوباره به میدان بیایند. زیرا که خواستهای آنها خواستهای همه مردم است.  

معلمان با اعتراضات تا کنونی شان توانسته اند خواست تحصیل رایگان را در راس خواستهای مهم جامعه قرار دهند. معلمان همچنین در اعتراضاتشان با شعارهایی چون خط فقر ٦ میلیون ،حقوق ما یک میلیون، حقوقهای نجومی، فلاکت عمومی، یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه، و جای معلم زندان نیست، اعتراض خود را به فقر، تبعیض،  نابرابری  و به کل بساط سرکوب و چپاول سرمایه داری حاکم اعلام کرده اند. خواستها و شعارهای اعتراضی معلمان صدای اعتراض کل مردم است و مبارزات آنان شایسته وسیعترین حمایت هاست.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

حزب کمونیست کارگری ایران

٩ آذر ۱۳٩۷، ٣٠ نوامبر ۲۰۱۸


فولاد اهواز: "وعده ما فردا ساعت ٨ صبح مقابل استانداری"

روز دهم آذر ماه کارگران گروه ملی فولاد اهواز در بیست و دومین روز اعتراضاتشان و بنا به فراخوانی که روز گذشته داده بودند، در اعتراض به عدم پاسخگویی به خواستهایشان مقابل استانداری تجمع کردند.  بدنبال این تجمع کارگران در خیابانهای شهر راهپیمایی کردند و با شعارهای کوبنده شان شهر را به تحرک در آوردند. بدین ترتیب امروز نیز یکی از روزهای پر شور اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز بود.  از جمله شعارهای کارگران در این روز عبارت بودند از: "زندانی هفت تپه آزاد باید گردد" ، "کارگر زندانی آزاد باید گردد"، " ماکارگران آهنیم ریشه ظلمو می کنیم"، "اهواز شده فلسطین ، مردم چرا نشستین"، "اینهمه بیعدالتی هرگز ندیده ملتی"، "ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد می ایستیم، می ایستیم" ، "کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد".

در تجمع و راهپیمایی این روز کارگران گروه ملی  یکی از کارگران به اسم مرتضی اکبری طی سخنانی اعتراض خود را به ادعاهای کاذب مقامات مسئول اعلام کرد و گفت : "مسئولان استان چرا به دروغ گفته اند دو حقوق به کارگران پرداخت و تولید راه اندازی شده است؟ چرا افکار عمومی را فریب میدهید؟" او خطاب به کارگران گفت که میگویند دو ماه حقوق پرداخت شده است، آیا شما حقوقی گرفته اید؟ کارگران یکصدا فریاد زدند خیر. سپس میگوید که گفته اند خط تولید راه افتاده است، آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟ کارگران یک صدا جواب میدهند خیر. در آخر او با تاکید اولتیماتوم میدهد "ما تا تمام حقمان را نگیریم و تمام خطوط گروه ملی به کار نیفتد، وارد شرکت نمی‌شویم. این حرف اول و آخرمان است.".

کارگران گروه ملی خواستار پرداخت فوری طلبهایشان، به راه افتادن تولید و تضمین امنیت شغلی و بر ملا شدن دزدی های پشت پرده در گروه ملی هستند. این کارگران قاطعانه در کنار کارگران نیشکر هفت تپه ایستاده و یک شعار اعتراضی هر روزه شان، خواست آزادی اسماعیل بخشی و بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه است. مبارزات کارگران گروه ملی در کنار نیشکر هفت تپه با موجی از همبستگی همراه شده و اکنون بسیاری از حمایت ها در همبستگی با کارگران این دو مرکز بزرگ کارگری است که به شاخص و کانون پیشروی های جنبش کارگری تبدیل شده اند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز طی بیانیه ای برای فردا یکشنبه ١١ آذر نیز فراخوان به تجمع داده اند. در تجمع روز قبلی این کارگران کریم سیاحی از مردم اهواز و همه کارگران در ایران خواست که از اعتراضات آنان حمایت کنند. حزب کمونیست کارگری خواستار حمایت و همراهی همه جانبه با فراخوان کارگران گروه ملی فولاد اهواز در ادامه مبارزات آنهاست. حضور هرچه گسترده تر خانواده های کارگران در این تجمعات در تقویت و موفقیت آن نقش مهمی دارد. حزب کمونیست کارگری همه کارگران و مردم شهر اهواز را به حمایت فعال از اعتراضات کارگران گروه ملی  فرا میخواند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

حزب کمونیست کارگری ایران

١٠ آذر ۱۳٩۷، ١ دسامبر ۲۰۱۸

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت