.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 28 آبان 1397 ساعت 21:09

بی بی سی: هفت تپه؛ معترضان در پانزدهمین روز اعتراض خواهان آزادی کارگران زندانی شدند

کارکنان کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در پانزدهمین روز اعتراضاتشان خواهان آزادی کارگران بازداشتی شدند. براساس گزارشهای رسیده از ایران حدود ۱۸ کارگر هفت تپه روز گذشته (۲۷ آبان) بازداشت شده‌اند که در میان آنها اسماعیل بخشی و مسلم آرمند دو نفر از نمایندگان کارگران و یک زن روزنامه‌نگار نیز هستند.

 

این در حالی است که استاندار استان خوزستان تنها بازداشت ۴ مورد را تائید کرده است.

در همین حال به گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه کارگران امروز در مقابل دادگاه شوش تجمع کردند و دادگاه این شهر به حالت نیمه تعطیل در آمده است.

 

هفت تپه و وعده‌هایی به عمر دو دهه

نیکی محجوب_بی‌بی‌سی

بحث فرسودگی خط لوله، زیان دهی، بدهی بالای شرکشت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در دهه ۸۰ آغاز شد. اواسط این دهه بود که اعتراضات کارگران به دلیل تاخیر در پرداخت سه ماه حقوق شکل گرفت. در این دو دهه کارگران هفت تپه بارها نسبت به عدم پرداخت حقوق و معوقات و امنیت شغلی خود دست به اعتراض، تجمع و اعتصاب زده‌اند.

فعالیت کارخانه در سال ۱۳۹۱ با نوسازی تجهیزات کارخانه از سر گرفته شد. اما سه سال بعد در سال ۱۳۹۴ بود که هفت تپه ورشکسته اعلام شد. در همان سال در یک مزایده به دو شرکت زئوس و آریاک لرستان واگذار شد. قیمت تعیین شده برای این شرکت ۲۸۶ میلیارد تومان بود که در مزایده تنها شش میلیارد آن نقد پرداخت شد.

ایوب اسدبیگی، از اعضای هیات مدیره این شرکت در سال ۹۴ در پاسخ به کارگران معترض گفت که غیر از هفت تپه مدیریت ۱۱ شرکت دیگر در ایران را برعهده دارد و تعللی در پرداخت هیچ کدام از کارگران شرکت‌های دیگر ایجاد نشده است. اما برای کارگران هفت تپه وضعیت چنین نشد و برخی کارگران تا ۱۶ ماه پرداختی نداشتند.

اعتراضات کارگران هفت تپه در این سه سال ادامه داشت. به گفته کارگران سال گذشته وعده داده شد که تمام مطالبات و معوقات کارگران پرداخت می‌شود. اما این چنین نشد. ۱۶ اسفندماه سال گذشته آقای رستمی چگنی، مالک هفت تپه در میان معترضان حاضر شد و نسبت به اعتصاب کارگران اعتراض کرد. اما به زمان پرداخت تمامی حقوق آنها اشاره‌ای نشد.

خبرگزاری ایلنا، ۱۴ آبان ماه امسال در گزارشی نوشت که برخی از سهامداران و اعضای هیات مدیره نیشکر هفت تپه در لیست متخلفان ارزی بانک مرکزی هستند.

روز گذشته نیز سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که مدیر عامل کشت و صنعت هفت تپه فراری است.

از نظر کارگران تنها دو راه حل برای عبور از این وضعیت وجود دارد: نخست اینکه هفت تپه باید به شیوه خودگردانی کارگری اداره شود، یا اگر دولت آن را اداره کند باید همه امور زیر نظر شورای کارگری باشد.

این در حالی که به گفته مشاور رییس سازمان خصوصی ایران آینده هفت تپه "زیبا" خواهد بود، باید به مالک هفت تپه فرصت داد.

حال باید منتظر بود که غیر از بازداشت و وعده برای آینده "زیبا" چه امکان دیگری برای کارگران هفت تپه که همچنان چشم انتظار پرداخت حقوق و امنیت شغلی خود هستند، در نظر گرفته‌ می‌شود.


به گزارش این سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، دادگاه اجازه حضور وکلای کارگران بازداشت شده را نیز نداده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز گذشته اعلام کرد که مدیرعامل کشت و صنعت هفت تپه فراری است و "اصلا زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند."

کارکنان کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان چند سالی است که به دلیل تاخیر در پرداخت حقوق و سایر مطالبات خود دست به تجمع صنفی می‌زنند.

کارگران می گویند بیش از دو سال است که کارخانه نیشکر هفت تپه پرداخت برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران همانند "سبد کالای ماه رمضان و حق لباس کار، لوازم تحریر مدرسه و غیره را کم یا متوقف کرده است."

تعیین تکلیف وضعیت کارخانه و تعمیرات آن، برطرف شدن بحث تقسیم اراضی و کارخانه خوراک دام، تغییر مدیریت و واگذاری به بخش دولتی از دیگر درخواست‌های معترضان است.

بیشتر بخوانید:

هفت‌ تپه؛ شعار 'زنده باد اختلاس گر' در یازدهمین روز اعتصاب

اعتراضات نیشکر هفت تپه؛ 'مدیرعامل شرکت فراری است'

چرا کارگران هفت‌تپه با بخش خصوصی مخالفند

همچنین براساس ویدئوها و اطلاعیه‌هایی که منتشر شده تعدادی از معلمان و کارگران نیز از اعتراضات کارگران هفت تپه حمایت کرده‌اند.

کارگران شرکت ملی فولاد اهواز نیز که نسبت به وضعیت معیشتی و دیرکرد پرداخت‌ معوقاتشان چندین بار تجمع کرده‌اند، امروز در حمایت از کارگران هفت تپه مقابل فرمانداری اهواز تجمع کردند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ١٤ کیلومتری شهر شوش و ١٠ کیلومتری معبد چغازنبیل به وسعت ٢٤ هزار هکتار در سال ١٣٣٨ شروع به کار کرده و مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته توسط آمریکایی‌ها در دوره پهلوی دوم، قرار شد این اراضی به عنوان قطب کشاورزی علمی ایران در نظر گرفته شود.

این شرکت یکی از بزرگترین کارخانه‌های صنعتی استان خوزستان به شمار می‌رفت و تا دهه ۹۰ زیرمجموعه دولت بود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت