.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 24 آبان 1397 ساعت 04:40

عفو بین‌الملل اعدام معامله‌گر طلا و همدستش را محکوم کرد

سازمان عفو بین الملل اعدام یک معامله‌گر طلا و همدست او در ایران که گفت در پی "یک محاکمه کاملا ناعادلانه" انجام شد را محکوم کرده است.

وحید مظلومین و همدست او محمد اسماعیل قاسمی که به اتهام "افساد فی الارض" محاکمه و گناهکار شناخته شده بودند روز چهارشنبه اعدام شدند. "افساد فی الارض" از سنگین ترین اتهامات براساس قوانین جزایی ایران است و مجازات آن اعدام است.

مظلومین که ادعا می شود از افزایش تقاضا در بازار طلا در پی افت شدید ارزش ریال بهره برداری کرده بود "سلطان سکه" لقب داشت.

فیلیپ لوتر مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل نوشت: "با این اعدام های شنیع مقام های ایرانی قوانین بین المللی را به شکل فاحشی زیر پا گذاشته اند."

او گفت که "این مردان بعد از یک محاکمه نمایشی کاملا غیرعادلانه که از تلویزیون دولتی پخش شد محکوم شدند" و افزود که قوانین بین المللی حکم اعدام برای جرایم غیرمرگبار را ممنوع می کند.

مظلومین و قاسمی در ماه سپتامبر گناهکار شناخته شدند و دیوان عالی حکم اعدام آنها را ۲۱ اکتبر تایید کرد.

دادستانی ایران گفته که این دو نفر به اتهام "افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه" به اعدام محکوم شده بودند.

آقای مظلومین تیرماه سال جاری به خاطر خرید و فروش سکه طلا بازداشت شده بود. شغل او معامله سکه و طلا در بازار بود.

از زمان اوج گرفتن بحران در بازار سکه و ارز رهبر ایران اجازه داده که گروهی از متهمان جرایم اقتصادی خارج از روال عادی و در دادگاه‌هایی فرای قوانین موجود در ایران محاکمه شوند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت