.
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 20:57

انتخابات آمریکا؛ پخش یک تبلیغ انتخاباتی ترامپ متوقف شد

ر حالی که تنها چند ساعت به آغاز رسمی انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا باقی است، کارزارهای انتخاباتی تلاش‌های خود برای جذب آرای مردد و خاموش را به حداکثر رسانده‌اند و نزاع‌های کلامی میان نامزدها و احزاب به طور بی‌سابقه‌ای تند شده است.

همزمان چند شبکه تلویزیونی پخش یکی از آخرین تبلیغ‌های انتخاباتی که از سوی ستاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، تهیه شده بود را به دلیل "نادرستی محتوای" آن متوقف کرده‌اند.

در این تبلیغ آقای ترامپ دموکرات‌ها را متهم می‌کند که با آسان‌گیری در سیاست‌های مهاجرتی موجب افزایش جرم و جنایت شده‌اند.

در این تبلیغ یک مرد لاتین‌تبار نشان داده می‌شود که به اتهام کشتن افسران پلیس بازداشت شده و دموکرات‌ها متهم می‌شوند که او در زمان ریاست آنها بر کاخ سفید اجازه ورود به آمریکا را گرفته است.

در دو هفته گذشته آقای ترامپ با برجسته کردن مساله مهاجرت تلاش کرده هواداران خود در حزب جمهوری‌خواه را برای رفتن به پای صندوق‌های رای تشویق کند.

اما روز شنبه گذشته، شبکه سی‌ان‌ان که از رسانه‌های منتقد آقای ترامپ محسوب می‌شود با دعوت از تهیه‌کننده این تبلیغ تلویزیونی به او اعلام کرد به علت محتوای خلاف واقع طرح شده در این تبلیغ، پخش آن را متوقف خواهد کرد.

پس از آن هم چند شبکه دیگر تلویزیونی از جمله فاکس نیوز که از حامیان سرسخت آقای ترامپ است از تصمیمی مشابه خبر داد و جلوی پخش این تبلیغ را گرفته است.

آن طور که این رسانه‌ها می‌گویند مردی که در این تبلیغ به عنوان "پلیس‌کش" معرفی شده دو بار وارد خاک آمریکا شده که یک بار در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون (دموکرات) بوده و بار دوم در دوران ریاست جرج دبلیو بوش (جمهوری‌خواه) بر کاخ‌سفید. بنابر این متهم کردن دموکرات‌ها "نادرست" است و علاوه بر این این فرد به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده است؛ موضوعی که نمی‌توان آن را به "سیاست‌های باز" مهاجرتی دموکرات‌ها نسبت داد.

آقای ترامپ در چند روز آخر تمرکزش را روی موضوع مهاجرت گذاشتحق نشر عکسREUTERS
Image captionآقای ترامپ در چند روز آخر تمرکزش را روی موضوع مهاجرت گذاشت

در جنجالی دیگر، روبات‌های تلفنی "نژادپرست" به تماس‌های خود علیه دو نامزده آفریقایی تبار در فلوریدا و جورجیا ادامه می‌دهند.

این روبات-تلفن‌ها که ابتدا اندرو گی‌لیم، شهردار سیاه‌پوست تالاهاسی، مرکز ایالت فلوریدا و نامزد فرمانداری در این ایالت را هدف قرار گرفته بودند، در دو سه روز اخیر به سراغ استیسی ابرامز، نامزد زن سیاه‌پوست نامزد فرمانداری جورجیا رفتند و طی تماس‌های متعدد برضد او تبلیغ کردند.

انتخابات کنگره آمریکا رسما از صبح فردا سه‌شنبه (ششم نوامبر - 15 آبان) آغاز می‌شود و همچون دیگر انتخابات‌های میان دوره‌ای نمادی از میزان رضایت مردم آمریکا از رئیس‌جمهور فعلی و دولت او تلقی خواهد شد.

به ویژه به علت لحن منحصر بفرد دونالد ترامپ در دو سال گذشته بسیاری انتخابات فردا را رفراندومی برای نشان دادن میزان رضایت مردم آمریکا از او می‌دانند.

آقای ترامپ هم در دو هفته گذشته با شدت بخشیدن به سفرهای ایالتی خود تلاشش برای داغ کردن فضای انتخاباتی را دو چندان کرده است به طوری که امروز، سه‌شنبه، در ساعات پایانی تبلیغات انتخاباتی، او به سه ایالت مختلف سفر کرده تا از نامزدهای جمهوری‌خواه در این مناطق حمایت کند.

اوهایو، ایندیانا و میزوری آخرین ایالت‌هایی هستند که آقای ترامپ امروز با سفر به آنها آخرین توصیه‌های برای جلب جمهوری‌خواهان را ارایه خواهد کرد.

اخبار مرتبط

در همین حال، امروز فیسبوک، ان‌بی‌سی و شبکه تلویزونی مورد علاقه آفای ترامپ یعنی فاکس‌نیوز رسما اعلام کردند که پخش تبلیغی که ستاد انتخاباتی آقای ترامپ هزینه‌های آن را تقبل کرده متوقف می‌کنند.

این تبلیغ که نخستین بار هفته گذشته بیرون آمد در توییتر هم از سوی آقای ترامپ منتشر شده بود. برای همین هم وقتی امروز خبرنگاران از او درباره "نژادپرستانه" بودن و توقف پخش از رئیس جمهوری آمریکا سوال کردند گفت: "خیلی چیزهای دیگه هم هستند که برخورنده‌اند. خیلی از سوال‌های شما (خبرنگاران) هم بسیاری اوقات برخورنده است".

نظرسنجی‌ها و میزان آرای زودهنگام از مشارکت بالا در انتخابات فردا خبر می‌دهند.حق نشر عکسEPA
Image captionنظرسنجی‌ها و میزان آرای زودهنگام از مشارکت بالا در انتخابات فردا خبر می‌دهند.

تلفن- روبات‌ها

در همین حال، کمپینی از تماس‌های تلفنی که روبات‌های هوشمند "نژادپرست" در دو ایالت فلوریدا و جورجیا علیه دو نامزد آفریقایی‌تبار به راه انداخته‌اند لحن نزاع‌های سیاسی در جریان انتخابات‌های آمریکا را به طور کم سابقه‌ای تلخ و گزنده کرده است.

در ایالت جنوبی جورجیا، استیسی ابرامز، نامزد زن سیاه‌پوست از استقبال خوبی برخودار است و سلبریتی مشهور، اپرا وینفری هم برای حمایت از او به آنجا سفر کرده است.

در تماس‌های تلفنی که این روبات‌ها گرفته‌اند جملاتی شنیده می‌شود که آشکارا نژاد سفید و سیاه را نشانه گرفته است. مانند این یکی که در آن گفته می‌شود استیسی ابرامز ممکن است "زنان سفیدپوست را برای رفتن به پای صندوق رای متقاعد کند - به ویژه آنها که چاق هستند را."

هزینه این کمپین تلفنی را گروه "جاده ای به سوی قدرت" پرداخته که یک انجمن حامی عقاید سفیدپوست‌پرستانه است

این تماس‌ها در فلوریدا اندرو گی‌لم، نامزد سیاه‌پوست دموکرات‌ها برای انتخابات فرمانداری را هدف قرار گرفته‌اند و در پیام‌های خود از "جنگل و جیغ‌های شامپانزه" می‌گویند.

بنابر گزارش مرکز تحقیقات رسانه‌های وسلین مدیا پراجکت، هیچ کدام از انتخابات‌های آمریکا در 10 سال گذشته به این حد شاهد ضدتبلیغ نبوده است. تبلیغاتی که در آنها به جای تاکید بر برنامه ها و شعار نامزدها، با لفظی تند نامزد حزب رقیب تخریب می‌شود.

این موسسه تحقیقات رسانه می‌‍گوید از ابتدای ماه سپتامبر گذشته تا کنون (دو ماه گذشته) 570 هزار ضدتبلیغ منتشر شده است. این در حالی است که رکورد قبلی به انتخابات میان دوره‌ای سال 2010 باز می‌گردد که 450 هزار تبلیغ از این نوع منتشر شده بود.

باراک اوباما که برای حمایت از اندرو گیلم (نشسته چپ) به فلوریدا رفته بود می‌گوید انتخابات فردا "رای به ارزش‌های آمریکایی بودن" استحق نشر عکسREUTERS
Image captionباراک اوباما که برای حمایت از اندرو گیلم (نشسته چپ) به فلوریدا رفته بود می‌گوید انتخابات فردا "رای به ارزش‌های آمریکایی بودن" است

چرا تنور این قدر داغ شده؟

اگر چه بسیاری از ناظران می‌گویند خشم دموکرات‌ها از شکست در انتخابات دو سال پیش آنها را از همان موقع برای"انتقام" در انتخابات میان دوره‌ای تهییج کرده است، بسیاری هم معتقدند اظهارات چند هفته گذشته دونالد ترامپ که بحث مهاجران غیرقانونی و امنیت را به میان کشیده، روزهای پایانی کارزارهای این دوره را تهییج کرده است.

آقای ترامپ علاوه بر تاکید بر مساله مهاجرت، حزب دموکرات را متهم می‌کند که در صورت به قدرت رسیدن اقتصاد رونق گرفته آمریکا را "نابود" خواهد کرد.

در برابر این اتهام‌ها، دموکرات‌ها بدون مواجهه مستقیم با اظهارات آقای ترامپ تلاش می‌کنند موضوعاتی چون بیمه درمانی و نابرابری اقتصادی را پیش بکشند؛ موضوعاتی که مستقیما با سبد خانوارهای آمریکایی طبقه متوسط و فرودست مرتبط است.

هر دو حزب امیدوارند با این سیاست‌های انتخاباتی رای دهندگان بیشتری را فردا به پای صندوق‌ها بکشند. حزب دموکرات همچنین امیدوار است ناراضیان از اظهارات اکثرا مناقشه‌برانگیز آقای ترامپ را هم که ممکن است به طور معمول علاقه ای برای حضور در انتخابات میان دوره ای نداشته باشند را به سوی خود جلب کنند.

در سوی مقابل، جمهوری‌خواهان هم امیدوارند بهبود اوضاع اقتصادی و ادامه روند ایجاد فرصت‌های شغلی جدید رای‌دهندگان را به سوی آنها جذب کند.

در چند روز گذشته دموکرات‌ها برترین چهره خود یعنی باراک اوباما را هم به میدان آورده‌اند و امیدوارند سخن‌وری رئیس‌جمهوری سابق و قرار دادن او در برابر آقای ترامپ به جلب بیشتر آرای خاموش و مردد بیانجامد.

آقای اوباما که آخر هفته را به فلوریدا رفته بود تا از اندور گیلم، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات فرمانداری این ایالت حمایت کند، امروز، دوشنبه، به ویرجینیا رفت؛ ایالتی که در چند دوره اخیر به دموکرات‌ها روی خوش نشان داده اما در مناطق غیرشهری به شدت جمهوری‌خواه است.

http://www.bbc.com/persian/world-46102297

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت