.
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 11 آبان 1397 ساعت 20:59

قاتلان جمال خاشقجی پس از کشتن او جسدش را مثله کرده و در اسید انداخته‌اند

دویچه وله فارسی: یکی از مشاوران رئیس جمهور ترکیه می‌گوید قاتلان جمال خاشقجی پس از کشتن او جسدش را مثله کرده و در اسید انداخته‌اند. روزنامه واشنگتن پست نیز نوشته "شواهد بیولوژیکی" این کار در باغ کنسولگری عربستان در استانبول پیدا شده است.

یاسین آکتای، مشاور رجب طیب اردوغان و معاون حقوق بشر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، به روزنامه "حریت" گفته که قاتلان روزنامه‌نگار منتقد سعودی به این ترتیب از شر جسد او خلاص شدند که آن را با اسید و مواد شیمیایی ذوب کردند.

روزنامه "واشنگتن ‌پست" نیز روز گذشته (پنج‌شنبه ۱۰ آبان) گزارشی درباره علت کشف نشدن جسد جمال خاشقجی منتشر کرد که روایت مشاور رئیس جمهوری ترکیه درباره این ماجرا را تأیید می‌کند. یاسین آکتای می‌گوید عاملان قتل خاشقجی می‌خواستند مطمئن شوند که هیچ ردی از جسد او بر جای نخواهد ماند.

نشریه آمریکایی به نقل از منابع خود در ترکیه نوشته که "شواهد بیولوژیک" نابودی جسد روزنامه‌نگار منتقد سعودی در باغ کنسولگری عربستان در استانبول پیدا شده است.

جمال خاشقجی دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. حکومت سعودی ابتدا ادعا می‌کرد این روزنامه‌نگار از کنسولگری خارج شده و سپس مدعی شد مرگ او بر اثر مشاجره و "درگیری فیزیکی" در کنسولگری رخ داده است. سرانجام دادستان عربستان حدود دو هفته پیش اعلام کرد که روزنامه‌نگار منتقد سعودی به قتل رسیده و این کار با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.

یک ماه پس از ناپدید شدن خاشقجی هنوز هیچ ردی از جسد این روزنامه‌نگار به دست نیامده است. فرضیه از بین بردن جسد او با مواد شیمیایی و اسید از مدتی قبل در کانون تحقیقات پلیس و دستگاه قضایی ترکیه قرار گرفت.

مطابق گزارش‌ها یک تیم ۱۵ نفره که شماری از محافظان شخصی ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان نیز در بین آنها بوده‌اند از ریاض به استانبول سفر کرده و جمال خاشقجی را در کنسولگری به طرز فجیعی به قتل رساندند.

ولیعهد عربستان؛ ابراز تاسف علنی، بدگویی غیابی

محمد بن سلمان در برابر افکار عمومی در مورد مرگ جمال خاشقجی ابراز تأسف می‌کند. اما ولیعهد عربستان از قرار معلوم در یک گفت‌وگوی تلفنی با کاخ سفید به گونه دیگری درباره خاشقجی سخن گفته است.

ظاهرا چند روز پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی، محمد بن سلمان این خبرنگار منتقد حکومت عربستان سعودی را یک "اسلام‌گرای خطرناک" توصیف کرده است. این خبری است که دو روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" و "نیویورک تایمز" گزارش داده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، محمد بن سلمان این سخنان را در گفت‌وگو با جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، بیان کرده است. دو روزنامه می‌گویند که منبع خبری آنها فردی است که نام او فاش نمی‌شود اما از این گفت‌وگو مطلع بوده است.

دادستانی استانبول در تازه‌ترین بیانیه خود اعلام کرده که خاشقجی را اندک زمانی پس از ورود به ساختمان کنسولگری خفه کرده‌اند. مشاور اردوغان نیز در گفت‌وگو با روزنامه "حریت" می‌گوید عاملان این جنایت جسد خاشقجی را قطعه قطعه کرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اعضای خاندان سلطنتی سعودی هر گونه دخالت در این قضیه را قویا رد می‌کنند. ولیعهد عربستان حتا از یک "جنایت انزجارآور" سخن می‌گوید که "برای تمام سعودی‌ها و تمام انسان‌ها در جهان بسیار دردناک است". آنها گفته‌اند که عربستان سعودی می‌کوشد در همکاری با مقامات ترکیه ابعاد این رویداد را روشن کند. بن سلمان حتی اعلام کرد که عاملان این جنایت به شدت مجازات خواهند شد.

اما خانواده خاشقجی این اتهام را رد می‌کند که خبرنگار به قتل رسیده یک "اسلام‌گرای خطرناک" بوده است. علاوه بر این جمال خاشقجی عضو اخوان المسلمین نبوده است؛ او شخصا در طول سالیان گذشته این اتهام را رد ‌کرده است.

خاشقجی از ستون‌نویسان روزنامه "واشنگتن پست" بود. خانواده او در بیانیه‌ای در مورد این اتهام موضع‌گیری کرده و آن را برای "واشنگتن پست" ارسال کرده‌اند: «جمال خاشقجی به هیچ شکلی از اشکال، فردی خطرناک نبوده است. خلاف این را ادعا کردن، مسخره است.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت