.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 11 آبان 1397 ساعت 22:21

آمریکا تمام تحریم‌های ایران را باز می‌گرداند

دونالد ترامپ شش ماه پیش آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج کرد دولت آمریکا اعلام کرده است که از روز دوشنبه ۱۴ آبان، ۵ نوامبر تمام تحریم‌های نفتی و بانکی ایران را که لغو کرده بود، بازمی‌گرداند. در مقابل اتحادیه اروپا می‌گوید تلاش‌هایش برای ایجاد ساز و کار مالی جدید با ایران را تشدید کرده است.

هدف مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران کاهش درآمد و دریافت‌های ارزی ایران به خصوص از طریق کاهش فروش نفت خام است.

این موضوع در کنفرانس تلفنی استیو منوچین، وزیر دارایی، و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با خبرنگاران مطرح شد.

دونالد ترامپ در ماه مه امسال (۱۸ اردیبهشت) از پیمان هسته ای ایران و قدرت های جهانی، برجام، خارج شد.

مقابله تهران با تحریم نفت؛ امید به کشتی ارواح و ذخیره در چین کانال مالی اتحادیه اروپا با ایران 'به طور نمادین قبل از تحریم نفتی آمریکا آماده می‌شود' نقش انقلاب گازی شیل آمریکا در تحریم صنعت انرژی ایران استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا گفت که دولت آمریکا در نظر دارد بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی یا حقوقی را تحریم کند، از جمله چندین بانک و سازمان، و خطوط هوایی و کشتیرانی.

به گفته او لیست تحریم‌‌شدگان جدید روز دوشنبه منتشر خواهد شد.

ساز و کار مالی اروپا و ایران مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که هشت کشور از تحریم آمریکا علیه صنعت نفت ایران معاف شده اند. نام این هشت کشور عنوان نشده است اما به گفته آقای پومپئو هیچ کشور اروپایی در میان این هشت کشور نخواهد بود.

وزیر دارایی آمریکا هم گفت سوئیفت هم، که تسهیل کننده بین‌المللی مبادلات بانکی است، مشمول تحریم های آمریکا خواهد شد مگر آن که مبادلاتش فقط در ارتباط با خریدهای بشردوستانه باشد.

او اضافه کرد که سازوکار مالی جدید اروپا به ترتیبی نیست که معاملات و مبادلات بزرگ از طریق آن امکان‌پذیر باشد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه مشترکی با وزرای خارجه و دارایی فرانسه، بریتانیا و آلمان، اعلام کرده است که اتحادیه اروپا تلاش‌های خود برای ایجاد ساز و کار مالی جدید با ایران را در هفته‌های اخیر تشدید کرده است.

در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا "اراده جمعی خلل ناپذیری" برای تکمیل ساز و کار مالی جدید دارد و در این خصوص با چین و روسیه نیز همکاری کرده است.

اروپایی‌ها گفته‌اند که "کار بیشتری" برای نهایی شدن ساز و کار مالی جدید لازم است.

با بازگشت تحریم‌های آمریکا، دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای و همچنین برخی از شرکای تجاری ایران به دنبال راه‌هایی برای ادامه معامله با ایران هستند.

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرده است که کشورش از برخی تحریمها علیه ایران معاف شده است.

پیش‌تر گزارش شده بود که هند و کره جنوبی بر سر ادامه واردات نفت از ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، با واشنگتن به توافقی اجمالی رسیده‌اند.

'توافق هند و کره جنوبی با آمریکا بر سر معافیت از تحریم‌های ایران' تحریم نفتی ایران؛ درخواست کره جنوبی از آمریکا، نشانه‌های تثبیت قیمت فروش نفت خام در بورس انرژی ایران آغاز شد جان بولتون، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا، گفته بود آمریکا مایل نیست در جریان تحریم‌های ایران، به کشورهای دوست و هم‌پیمان خود آسیب برساند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتر خود تصویری منتشر کرده که به نظر می‌رسد با الهام از سریال پرطرفدار "بازی تاج و تخت" در آن نوشته است: "تحریم‌ها می‌آیند".

http://www.bbc.com/persian/iran-46076770

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت