.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

چهارشنبه, 09 آبان 1397 ساعت 02:48

دانمارک با متهم کردن ایران به 'تلاش برای ترور' سفیر خود را فراخواند

دانمارک، ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یک فرد در خاک این کشور متهم کرده و ضمن "غیرقابل قبول" خواندن این "اقدام ایران" سفیرش را از تهران فراخوانده است.

اناس سموئلسن، وزیرخارجه دانمارک ساعتی پیش گفت علاوه بر دستور به سفیر کشورش در تهران برای بازگشت به کپنهاگ، در نظر دارد از اتحادیه اروپا بخواهد که تحریم‌های جدیدی علیه تهران در نظر بگیرد.

آقای سموئلسن همچنین گفته: "دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که نیروهای اطلاعاتی ایران به دنبال هدف قرار دادن کسی در داخل خاک دانمارک باشند."

وزیر خارجه دانمارک گفته معتقد است حکومت ایران پشت طرح ترور در خاک دانمارک بوده است. ادعایی که تهران به شدت آن را تکذیب کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ادعای مقام‌های اطلاعاتی دانمارک را رد کرده و این اتهامات را "توطئه‌ای از سوی دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش" ایران با اروپا توصیف کرده است.

سرویس اطلاعاتی دانمارک روز سه شنبه (۳۰ اکتبر) ادعا کرد هدف این طرح، ترور حبیب جبر، فعال عرب ایرانی بوده که در دانمارک زندگی می‌کند.

به گفته فین بورچ اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، این فرد رهبر شاخه دانمارک جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز بوده است. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.

به گفته سرویس اطلاعاتی دانمارک یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار روز ۲۱ اکتبر در ارتباط با این پرونده در نروژ بازداشت و تحویل دانمارک شده بود. این فرد دست داشتن در چنین نقشه‌ای را رد کرده. پلیس نروژ هم تایید کرده که در این پرونده با دانمارک همکاری می‌کند.

آقای سموئلسون وزیر خارجه دانمارک گفت: "در پرتو تازه ترین تحولات، دانمارک خواستار بحث اتحادیه اروپا درباره لزوم اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران خواهد شد."

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحولات گفت: "ما برای دستگیری یک ضارب رژیم ایران به دولت دانمارک تبریک می گوییم. ما از متحدان و شرکای خود می خواهیم با طیف کامل تهدیدهای ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند."

لارس لوگه راسموسن، نخست‌وزیر دانمارک ضمن "قرون وسطایی" خواندن این توطئه ادعایی، از ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم به خاطر حمایت از موضع کشورش برای "ایستادن در برابر ایران" ستایش کرده است.

بازداشت یک مظنون و احضار سفیر

آقای اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، در یک نشست خبری گفت: "ما با طرح سرویس اطلاعاتی ایران برای انجام حمله در خاک دانمارک روبرو هستیم."

مقامات امنیتی دانمارک می‌گویند در حال حاضر سه نفر تحت حفاظت و حمایت پلیس دانمارک هستند.

وزارت خارجه دانمارک سفیر ایران در کپنهاگ را احضار کرده و دولت دانمارک گفته است که درباره این موضوع و اقدامات احتمالی بیشتر با دولت‌های اروپایی مشورت می‌کند.

گفته می‌شود این پرونده با عملیات گسترده پلیس دانمارک در روز ۲۸ سپتامبر ارتباط دارد. در آن عملیات پلیس تعدادی از جاده‌ها را بست و برنامه حرکت قطارها و قایق‌ها در نقاط مختلف این کشور لغو شد.

چند روز پیش از آن شهروند مظنون نروژی درحال عکس گرفتن و زیر نظر داشتن خانه رهبر جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز مشاهده شده بود.

آقای اندرسون می گوید که ایرانی بازداشت شده در روز ۲۱ اکتبر در نروژ در دادگاه حاضر شده و اتهاماتش دایر بر کمک به یک دستگاه اطلاعاتی خارجی برای طراحی سوءقصد در دانمارک را رد کرده است.

اتهام تازه دولت دانمارک علیه ایران در حالی مطرح شده که پیش از این هم دولت فرانسه سرویس‌های اطلاعاتی ایران را به تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس متهم کرده بود.

در آن پرونده یک دیپلمات ایرانی مقیم اتریش، در آلمان دستگیر و بعد از مدتی برای تحقیقات بیشتر به بلژیک مسترد شد.

مقام‌های ایران بارها دست داشتن در طرح ادعایی فرانسه را رد کرده‌ و این نقشه را به اعضای سازمان مجاهدین خلق برای بدنام کردن ایران نسبت داده‌اند.

****************

دویچه وله فارسی:دانمارک خواهان تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران است

وزیر امور خارجه دانمارک اعلام کرد که به دلیل تلاش جمهوری اسلامی ایران برای انجام سوءقصد در این کشور از کشورهای اتحادیه اروپا خواهد خواست تحریم‌هایی جدید را علیه ایران مقرر کنند. این کشور سفیر خود را از تهران فراخواند.

 
آندرس ساموئلسن، وزیر امور خارجه دانمارک، در نشست مطبوعاتی ۳۰ اکتبر در کپنهاگ

آندرس ساموئلسن، وزیر امور خارجه دانمارک، در نشست مطبوعاتی ۳۰ اکتبر در کپنهاگ

دانمارک روز سه‌شنبه ۳۰ اکتبر (هشتم آبان) سفیرش را از ایران فرا خواند. در همان روز دانمارک جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد به اینکه برنامه حمله علیه سه ایرانی را داشته که در این کشور اسکاندیناویایی زندگی می‌کنند.

آندرس ساموئلسن، وزیر امور خارجه دانمارک، به خبرنگاران گفت: «من تصمیم گرفتم سفیر دانمارک در تهران را فرا بخوانم. دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که افرادی که در ارتباط با سرویس اطلاعاتی ایران هستند نقشه حمله به افرادی دیگر را در دانمارک بریزند.»

او گفت که عملیات برنامه‌‌ریزی شده "مطلقا غیر قابل قبول" است. او افزود که در حال مذاکره با "هم‌پیمانان و متحدان" دانمارک، از جمله اتحادیه اروپا، درباره اعمال تحریم‌های احتمالی است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

چند ساعت پیش از آن فین بورخ اندرسن، رئيس سرویس اطلاعاتی و امنیتی دانمارک، گفته بود که سرویس امنیتی دانمارک معتقد است که سرویس اطلاعاتی ایران "طرح انجام یک حمله در دانمارک را ریخته بوده" علیه سه ایرانی که گمان می‌رود از فعالان گروه الاحوازیه، جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز، باشند.

یک نروژی ایرانی‌تبار در تاریخ ۲۱ اکتبر به اتهام طراحی حمله و جاسوسی برای ایران بازداشت شده و در حبس به سر می‌برد. به گفته سرویس امنیتی سوئد این متهم در سوئد بازداشت شده است.

ایران اتهامات دانمارک را رد کرده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، سخنان رئیس سازمان امنیت و اطلاعات درباره مسئول بودن سرویس اطلاعاتی ایران در طرح عملیات نافرجام در دانمارک را تکذیب کرد و آن را "در ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی خواند".

ایران در اواخر سپتامبر دانمارک، هلند و بریتانیا را متهم کرد به اینکه "به چند تن از اعضای گروه تروریستی" الاحوازیه پناه داده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران گروه الاحوازیه را مسئول حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در تاریخ ۳۱ شهریور در اهواز خوانده که طی آن دستکم ۲۵ نفر کشته شدند. اما این گروه این اتهام را رد کرده است.

لارس راسموسن، نخست وزیر دانمارک، در توییتر نوشت: «کاملا غیرقابل قبول است که ایران یا هر کشور خارجی دیگر طرح‌‌هایی برای سوء‌قصد در خاک دانمارک داشته باشد.»

راسموسن نوشت: «درباره انجام اقدامات دیگر علیه ایران با اتحادیه اروپا بحث خواهد شد.»

راسموسن که در اسلو در نشست رهبران شمال اروپا شرکت و با همتای بریتانیایی خود، ترزا می، ملاقات کرده بود، گفت که بریتانیا در این مورد از دانمارک حمایت خواهد کرد. او افزود: «ما در همکاری نزدیک با بریتانیا و دیگر کشورها در برابر ایران خواهیم ایستاد.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که از دانمارک حمایت می‌کند. پمپئو در توییتر نوشت: «به دولت دانمارک تبریک می‌گوییم که یک آدم‌کش رژیم ایران را دستگیر کرده است. اروپا به مدت نزدیک به ۴۰ سال هدف حملات تروریستی‌ای بوده که ایران از آن حمایت مالی می‌کرده است. ما متحدان و شرکای خود را فرا می‌خوانیم با تهدیدات ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند.»

سفیر ایران در کپنهاگ نیز برای دادن توضیحاتی به وزارت امور خارجه دانمارک احضار شد.

توضیحات روز سه‌شنبه رئيس سرویس امنیت و اطلاعات دانمارک به گمانه‌زنی‌های مطبوعات این کشور در این باره خاتمه داد که چرا پلیس در تاریخ ۲۸ سپتامبر برای ساعت‌ها پل‌های دانمارک به سوئد را بسته بود. فین بورخ اندرسن گفت که بستن پل‌ها برای خنثی کردن توطئه عملیات ایران بوده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت