.
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 03:51

ابراز انزجار نسبت به کشتار یهودیان "از روی نفرت" در پیتزبورگ

در پی حادثه کشتار در کنیسه‌ای در پیتزبورگ صدراعظم آلمان خواستار مقابله جهانی با یهودی‌ستیزی شده است. دبیرکل سازمان ملل نیز این واقعه را قویا محکوم کرده است. دونالد ترامپ گفته برای عامل این کشتار باید حکم مرگ صادر شود.

 
کنیسه درخت زندگی در پیتزبورگ، محل وقوع حادثه

کنیسه "درخت زندگی" در پیتزبورگ، محل وقوع حادثه

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان کشتار کنیسه پیتزبورگ را محکوم کرده و خواستار مقابله مشترک جامعه جهانی علیه یهودی‌‌ستیزی شد. اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان به نقل از صدراعظم در توییتر نوشت: «من ‌سوگوار کشته‌شدگانی هستم که در پیتزبورگ آشکارا قربانی نفرت کورکورانه یهودی‌ستیزانه شدند. همگی ما باید به طور جدی با یهودی‌ستیزی مقابله کنیم− در همه جا.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز با ابراز تسلیت به خانواده‌های قربانیان پیتزبورگ تأکید کرد در قرن ۲۱ میلادی یهودی‌ستیزی نباید جایی برای عرضه‌شدن داشته باشد.

کنگره جهانی یهودی نیز کشتار کنیسه پیتزبورگ را قویا محکوم کرده است. رونالد لاودر، رییس این کنگره این حادثه را "حادثه تروریستی نفرت‌انگیز" خوانده و گفت: «این تنها حمله‌ای علیه جامعه یهودیان نبود، بلکه حمله‌ای علیه کل آمریکا به شمار می‌رود.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا نیز کشتار پیتزبورگ را "حمله‌ای علیه بشریت" توصیف کرده و گفت "سم مهلک یهودی‌ستیزی" باید از میان برداشته شود. او خواستار صدور حکم مرگ برای عامل این کشتار شده و گفت: «هر کسی که چنین کاری را با مردم بیگناهی که در معبد یا کلیسایی هستند، انجام می‌دهد باید هزینه نهایی را پرداخت کنند.»

رییس‌جمهور آمریکا در سخنانش استفاده از محافظان و نگهبانان مسلح در مراسم مذهبی را مؤثر دانسته و اضافه کرد: «اگر یک محافظ مسلح داخل کنیسه بود، می‌توانستند جلوی او [مهاجم] را بگیرند.»

 

در این حادثه که روز شنبه در کنیسه "درخت زندگی" (Tree of Life) در شهر پیتزبورگ رخ داد، ۱۱ تن کشته و شش نفر زخمی شدند. مهاجم مردی ۴۶ ساله به اسم رابرت باوئرز بوده که اینک در بازداشت بسر می‌برد و به ۲۹ فقره جرم متهم شده است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند او برای مالکیت سلاح مجوز‌های لازم را در اختیار داشته است.

ترامپ: اگر یک محافظ مسلح داخل کنیسه بود، می‌توانستند جلوی او [مهاجم] را بگیرند

ترامپ: اگر یک محافظ مسلح داخل کنیسه بود، می‌توانستند جلوی او [مهاجم] را بگیرند

نوشته‌های این شخص در یک شبکه اجتماعی نشان می‌دهد که او دارای عقاید یهودی‌ستیزانه و نژادپرستانه بوده و از مخالفان ترامپ و سیاست‌های او به شمار می‌رود. طبق گزارش‌ها باوئرز به هنگام ورود به کنیسه فریاد می‌زده: «همه یهودیان باید کشته شوند.»

کشتار پیتزبورگ از سوی نهادهایی قضایی آمریکا جنایت از روی نفرت طبقه‌بندی شده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت