.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 02:47

پزشکی قانونی ایران ادعای اثبات 'خودسوزی' فرشید هکی را تکذیب کرد

معمای مرگ فرشید هکی و خبرهای ضد و نقیض

پزشکی قانونی می‌گوید هیچ نظری درباره مرگ فرشید هکی نداده اما پلیس اصرار دارد که این حقوقدان خودسوزی کرده و چاقوخوردگی ثابت نشده است. رسانه‌های رسمی جزییات متناقضی از خودروی آتش گرفته در باغ فیض منتشر کرده‌اند.

 

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران می‌گوید طبق نظر صریح پزشکی قانونی، فرشید هکی خودسوزی کرده و به قتل نرسیده است. رحیمی با تکذیب کاردآجین شدن فرشید هکی، انتشار خبرهایی از این دست در شبکه‌های اجتماعی را قابل پیگرد خوانده است.

کلانتری ۱۴۰ باغ فیض، چهارشنبه ۲۵ مهر، آتش گرفتن یک خودرو و وجود جنازه‌ای سوخته داخل آن را صورت‌جلسه کرد. هویت سرنشین "فرشید هکی" اعلام شد اما روایت رسانه‌ها از این که جسد، جلوی ماشین بوده یا در صندلی عقب، متناقض است.

خبر قتل فرشید هکی را عبدالرضا داوری، مدیر مسئول ماهنامه "بررسی‌های اقتصادی" روز یکشنبه با فاصله‌ای چهار روزه در توئیتر منتشر کرد و نوشت: «دکتر فرشید هکی چهارشنبه ۲۵ مهر مفقود شد و خانواده‌اش روز شنبه، ضمن اطلاع یافتن از وضعیت جنازه او از هر نوع مصاحبه منع شدند با این عنوان که قاتلان فرار نکنند.»

سایت خبری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌نویسد: «بنابر اظهارات اعضای خانواده متوفی، وی بارها از وضعیت موجود در زندگی و مشکلات مالی و خانوادگی اعلام نارضایتی کرده و بارها از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به زندگی‌اش خبر داده بود.» محمد مقیمی، وکیل خانواده هکی چنین شائبه‌ای را رد می‌کند و به دویچه وله می‌گوید: «من دوست صمیمی او بودم. روحیه‌ای عالی داشت و می‌خواست موسسه پیشتازان عدالت را تاسیس کند. پلیس ابتدا گفت که او با چاقو کشته شده و سپس در ماشین گذاشته شده است. پزشکی قانونی هم گفته که تحقیقات هنوز تکمیل نشده است. در ثانی پزشک قانونی فقط می‌تواند علت و زمان مرگ را اعلام کند نه آن که نیت‌خوانی کند. اعلام این که انگیزه خودکشی بوده به یک پروسه طولانی و پیچیده قضایی نیاز دارد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری میزان، پایگاه اطلاع رسانی قوه قضاییه، دوشنبه ۳۰ مهر نوشت که پزشکی قانونی هیچ اظهارنظری درباره جسد سوخته مردی داخل یک خودروی آتش گرفته نکرده است، اما رئیس پلیس تهران تاکید می‌کند که پزشکی قانونی امکان هر نوع جنایت را منتفی می‌داند و مسئله را "خودکشی" خوانده است.

محمد مقیمی می‌افزاید تنها اقوام فرشید هکی جنازه سوخته را دیده‌اند: «الان آزمایش دی ان ای کرده‌اند و عجیب است که رسما اعلام نشده که هویت جنازه چیست اما با دستپاچگی دلیل مرگ را قطعا اعلام کرده‌اند.»

او یادآوری می‌کند که خانواده فرشید هکی شرایط روحی خوبی ندارند و پیگیری و اطلاع‌رسانی را به وکیل محول کرده‌اند: «دخترش ۱۶ سال دارد. خانواده ضربه شدیدی خورده‌اند. خانمش جمعه که به من تلفن کرد نمی‌توانست حرف بزند. پلیس روز چهارشنبه از روی پلاک ماشین، این خانواده را صدا کرده اما احراز هویت رسمی باید با آزمایش دی‌ان‌ای باشد.»

محمد مقیمی می‌گوید، فرشید هکی مستقل بود و به جریانی وابستگی نداشت: «این که ایشان با آقای داوری در نشریه بررسی‌های اقتصادی همکاری می‌کرد، به معنای ارتباط با آقای احمدی‌نژاد و اطرافیان او نبود.»

ابهام‌های پرونده

فرشید هکی، مشاور علمی ماهنامه "بررسی‌های اقتصادی" بود. داوری، سردبیر این نشریه که مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد است و از سوی اصولگرایان "عضو جریان انحرافی" نامیده می‌شود، در نامه به دادستان تهران و وزیر کشور، خواستار پیگیری قتل هکی شده و در توئیتی نوشته است: «عده‌ای جان انسان شریف و دانشمندی چون دکتر فرشید هکی را محملی برای بهره‌برداری باندی و قبیله‌ای کرده‌اند. برخی می‌گویند چرا قتل دکتر هکی را اطلاع‌رسانی می‌کنید، دشمن سوءاستفاده می‌کند. برخی هم به دنبال تسویه‌حساب‌هایشان با جمهوری اسلامی هستند. هر دو جریان رد پای عاملان جنایت را پاک می‌کنند.»

علیرضا داوری روز سه‌شنبه اول آبان نیز نامه‌ای به وزیر اطلاعات نوشت و خواستار روشنگری درباره دلایل و عوامل ماجرا شد.

برخی وبسایت‌ها نوشته‌اند که قتل فرشید هکی ناشی از یک موضوع شخصی و اختلاف بر سر پرونده‌ای بوده  که او وکالتش را بر عهده داشت. محمد مقیمی به دویچه وله می‌گوید: «صحت و سقم این موضوع را داریم پیگیری می‌کنیم.»

فرشید هکی متولد سال ۱۳۵۳در اراک، استاد دانشگاه، مولف چند کتاب، فعال محیط زیست و کنشگر حقوق کودکان، متاهل و پدر یک دختر ۱۶ ساله بود. او برای انتخابات پنجمین شورای شهر تهران نیز داوطلب نمایندگی شده بود و در فهرست ائتلافی "پیشتازان عدالت" قرار داشت. در جست‌وجوی اینترنتی می‌توان چند گفت‌وگو درباره کارگران زندانی و انتقاد از امنیتی شدن فعالیت‌های صنفی و مدنی از او را یافت.

در آخرین نوشته فرشید هکی در کانال تلگرامی‌اش در تاریخ ۱۹ مهر آمده است: «اکنون در اوایل پاییز ۹۷ با قاطعیت و با استناد به تمام شاخص‌های اقتصادی-اجتماعی و نارضایتی عمومی می‌توان این تعبیر طبقاتی مارکس برای طبقه کارگر را برای تمام مردم ایران به کار برد. مردم دیگر به جز زنجیرهایشان چیزی برای از دست دادن ندارند.»

*************

در پی ادعای برخی رسانه های حکومتی ایران مبنی بر اینکه سازمان پزشکی قانونی علت مرگ فرشید هکی را "خودسوزی" دانسته، این سازمان اعلام کرد که تاکنون در مورد پرونده آقای هکی اظهارنظری انجام نداده است. با این حال، رئیس پلیس تهران امروز مجددا مدعی شده که پزشکی قانونی، علت مرگ آقای هکی را خودکشی دانسته است.

فرشید هکی فعال حقوق بشر و حقوق کودکان کار، از اعضای عضو کمپین محیط زیستی "حمایت از زاگرس مهربان" (صدای پای آب) و مشاور علمی ماهنامه "بررسی‌های اقتصادی" بود که به گزارش رسانه ها، عصر چهارشنبه گذشته جسد او در یک خودروی سواری در حال سوختن در محله باغ فیض تهران پیدا شده بود.

درواکنش به طرح ابهام‌هایی در مورد علت مرگ این فعال اجتماعی، امروز سه شنبه اول آبان، خبرگزاری تسنیم نوشته احتمال اینکه "قتل وی" به خاطر مواضع سیاسی او باشد منتفی است چون او "نه از شهرت خاصی برخوردار بود و نه جزو اپوزیسیون مطرح کشور شناخته می‌شد".

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، دیروز عصر با تیتر "ماجرای قتل جنجالی دکتر فرشید هکی فاش شد" به نقل از پلیس تهران خبر داد که "بنابر اعلام نظر پزشکی قانونی علت مرگ خودسوزی اعلام شده".

این خبرگزاری حتی نوشت که در بخشی از گزارش پزشکی قانونی آمده: "بنابر اظهارات اعضای خانواده متوفی، وی بارها از وضعیت موجود در زندگی و مشکلات مالی و خانوادگی اعلام نارضایتی کرده و بارها از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به زندگی خود خبر داده بود."

ساعاتی بعد، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، اعلام کرد: "در پی انتشار خبری در خصوص اظهار نظر پزشکی قانونی پیرامون جسد سوخته مردی داخل یک خودروی آتش گرفته و انتساب آن به فردی به نام فرشید هکی، به اطلاع می‌رساند سازمان پزشکی قانونی هیچ اظهارنظری در مورد این پرونده نداشته است."

میزان با تاکید بر اینکه در آینده "هر نوع نتیجه و تشخیص علت فوت به قاضی پرونده اعلام می‌شود"، به رسانه‌ها توصیه کرد "قبل از انتشار خبر‌هایی مبنی بر اعلام نظر پزشکی قانونی، قبلا مراتب را از روابط عمومی این سازمان هماهنگ و استعلام کنند".

امروز صبح خبرگزاری تسنیم، به نقل از حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت نوشت که بعد از کشف یک جنازه سوخته در داخل اتومبیلی در تهران، "خانواده او احضار و نظریه پزشکی قانونی به پلیس ارسال شده است". وی به تکرار این ادعا پرداخت که "پزشکی قانونی در شرح نظریه خود صریحا اعلام کرده که این فرد دست به خودسوزی زده است".

آقای رحیمی همچنین با بیان موضوعی که پیشتر، تسنیم مدعی ذکر آن در گزارش پزشکی قانونی شده بود گفته: "بنابر اظهارات خانواده متوفی، وی مدت زیادی از زندگی ناراحت بود و چندین بار اعلام کرده بود که قصد خودکشی دارد."

در اظهارنظری جداگانه، امروز عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز، بدون اظهار نظر در مورد اختلاف روایت پزشکی قانونی و رئیس پلیس تهران در مورد پرونده فرشید هکی گفت: "تاکنون هیچ‌گونه آثار ضرب و جرح و علائم مشکوک در جسد یافت نشده است".

آقای دولت آبادی اظهار داشت که "خانواده مرحوم و تحقیقات انجام شده توسط بازپرس و پلیس" حکایت دارند آقای هکی "هیچ گونه فعالیت محیط زیستی نداشته است".

ماجرای مرگ فرشید هکی، پس از آن خبرساز شد که عبدالرضا داوری، از همفکران محمود احمدی نژاد و مدیر ماهنامه "بررسی‌های اقتصادی" -که آقای هکی با آن همکاری می کرد- از امکان به "قتل" رسیدن این فعال اجتماعی به خاطر مواضع انتقادی و "عدالتخواهانه" او سخن گفت.

آقای داوری همچنین، در نامه‌ هایی جداگانه به قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و وزارت کشور، خواهان رسیدگی فوری به پرونده این فعال اجتماعی شد.

خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مطالب عنوان شده از سوی عبدالرضا داوری در مورد این پرونده، وی را به "ایجاد جنگ روانی علیه نظام" متهم کرده است.

رئیس پلیس تهران نیز، امروز در واکنش به "اظهارات برخی در فضای مجازی مبنی بر قتل هکی" هشدار داده: "این اقدامات تشویش اذهان عمومی است و قطعا دستگاه قضایی با افرادی که اقدام به تشویش اذهان عمومی کرده، برخورد می‌کند."

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت