.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 21:12

فضاپیمای چینی که قرار است "ماه مصنوعی" باشد

وو شانفنگ، رئیس انجمن علمی "تیان‌فو" در نشریه علمی "چاینا دیلی" اعلام کرد که قرار است در سال ۲۰۲۰ از پایگاه هوایی سچوان فضاپیمایی به مدار زمین پرتاب شود که می‌خواهد به افزایش نور در سطح زمین کمک کند.

    
China Tiangong 1 (picture-alliance/dpa/CMSE/Europa Press)

وو شانفنگ، رئیس انجمن علمی "تیان فو" در نشریه علمی "چاینا دیلی" اعلام کرده است فضاپیمای چین که قرار است به مدار زمین پرتاب شود، مجهز به بازتابنده‌هایی است که می‌توانند نور خورشید را به زمین هدایت کنند.

این فضاپیما چون فضاپیماهای دیگر در فاصله ۳۸۰ هزار کیلومتری زمین مستقر نمی‌شود و مکان استقرار و فعالیت آن ۵۰۰ کیلومتری کره زمین است و در نظر دارد فضایی به وسعت ۸۰ کیلومتر مربع در سطح زمین را روشن کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وو شانفنگ بر این نظر است که دقت ارسال روشنایی از این فضاپیما به کره زمین بسیار بالاست و احتمال خطای آن تنها به چندین ده‌متر محدود می‌شود. رئیس انجمن علمی "تیان فو" می‌گوید چنین نوری می‌تواند در صورت قطع برق یا بروز فاجعه مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته این محقق روشنایی ایجاد شده هشت برابر نور ماه است و استفاده از این انرژی سالانه ۱۵۰ میلیون یورو سوددهی خواهد داشت.

قرار است قبل از این ماموریت فضایی در این باره یک مرحله آزمایشی در منطقه‌ای بیابانی انجام شود و در جریان آزمایش از جمله تاثیر این روشنایی روی حیوانات کره زمین اندازه‌گیری شود.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن این آزمایش قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی سه ماهواره انتقال روشنایی به مدار زمین پرتاب شوند که قادرند منطقه‌ای به وسعت سه هزار و ۶۰۰ تا شش هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع را روشن کنند.

تحقیقات کشورهای دیگر در این زمینه

چین تنها کشوری نیست که در زمینه تهیه انتقال روشنایی خورشید به زمین فعالیت می‌کند. روسیه در دهه ۱۹۹۰ طرحی با نام "زنامیا" در همین زمینه را آغاز کرد، اما بعدها در سال ۱۹۹۹ این طرح را متوقف کرد، زیرا بازتابنده‌ها نتوانستند به خوبی فعالیت کنند.

نروژ و ایتالیا در استفاده بیشتر از روشنایی خورشید موفقیت‌هایی به دست آورده‌اند. پنج سال است که شهرک  ریوکان (Rjukan) در شمال شرق نروژ از نور انتقالی خورشید استفاده می‌کند. مردم این شهرک از نوری استفاده می‌کنند که آینه‌های متحرک نصب شده بر فراز کوه بازمی‌تابانند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت