.
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 23 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

جمعه, 27 مهر 1397 ساعت 01:27

ترکیه می‌گوید فایلی صوتی در اختیار دارد که شواهد قتل جمال خاشقجی را مستند می‌کند

دونالد ترامپ از آنکارا خواسته که امکان دسترسی به این فایل را به آمریکا بدهد. انصراف افراد و شرکت‌ها از حضور در نشست ریاض شدت گرفته است.

 

ماموران ترکیه روز پنجشنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) بار دیگر کنسولگری عربستان در استانبول را تفتیش کردند. دولت ترکیه عربستان سعودی را متهم می‌کند به این که خاشقجی را در هنگام حضور در کنسولگری در دوم اکتبر به قتل رسانده است. 

روزنامه "ینی شفق" که به دولت ترکیه نزدیک است، گزارش داده که ابتدا انگشت خاشقجی را در حین بازجویی قطع کرده‌اند،  سپس سر او را بریده و سرانجام جسدش را قطعه قطعه کرده‌اند. ریاض اما قتل این روزنامه‌نگار منتقد را تکذیب می‌کند.

در این میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت، از ترکیه خواسته که فایل صوتی مبتنی بر قتل خاشقجی را به واشنگتن بدهد. ترامپ گفت آخر این هفته بالاخره می‌فهمیم که چه بر سر خاشقجی آمده است.

ناپدید شدن خاشقجی در سطح بین‌المللی با واکنش روبرو شده است. بسیاری از مقامات اقتصادی کشورهای غربی در روزهای گذشته، شرکت در  نشست "سرمایه‌گذاری برای آینده" در ریاض را لغو کرده‌اند. روز پنجشنبه ۱۸ اکتبر وزیر دارایی فرانسه از ملغی شدن حضورش در این کنفرانس خبر داد و در توضیح گفت که به خاطر مناسب نبودن شرایط چنین تصمیمی گرفته است. وزیران دارایی هلند و بریتانیا نیز به ریاض نخواهند رفت.

تا کنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل و اوبر از شرکت در کنفرانس ریاض انصراف داده‌اند.

مدیر بورس لندن، مدیر عامل گوگل کلاود و مدیرعامل شرکت مالی چیس از جمله کسانی هستند که گفته‌اند در نشست ریاض حضور نمی‌یابند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت