.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 03:14

ادامه بی‌ثباتی و نوسان در بازار ارز ایران

دویچه وله فارسی : بازار ارز و صرافی‌ها با هجوم بی‌سابقه دلارفروشان برای فروش ارزهای خانگی روبرو شده است. کارشناسان عوامل متعددی را در کاهش ارزش ارزهای خارجی موثر می‌دانند.

 

بهای یورو در چند روز اخیر حتی بالای ۲۰ هزار تومان، پوند بالای ۲۳ هزار تومان و دلار تا ۱۹ هزار تومان در صرافی‌های ایران مورد معامله قرار گرفت.

اما روز دوشنبه ۹ مهر سقوط دلار آغاز شد. تعداد زیادی از دلارفروشان در تهران و کلان‌شهرهای کشور از جمله اهواز، تبریز، مشهد و ارومیه در مقابل بانک مرکزی و همچنین صرافی‌ها صف‌های طولانی تشکیل دادند. تعدادی از صرافی‌ها از خرید دلار خودداری کردند. اما بانک مرکزی و دیگر بانک‌هایی که در عملیات ارزی مجاز هستند به خرید و فروش دلار پرداختند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بانک مرکزی ایران ظهر روز سه‌شنبه ۱۰ مهر با صدور اطلاعیه‌ای با توجه به خودداری دلالان ارز و برخی از صرافی‌ها برای خرید ارز، از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌ها نسبت به فروش ارزهای خود به قیمت اعلامی اقدام کنند. این نهاد، از همه بانک‌هایی که مجاز به عملیات ارزی هستند نیز درخواست کرد نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کنند.

عوامل سقوط دلار

کارشناسان چندین عامل را سبب سقوط قیمت دلار و نوسان کاهشی آن می‌دانند. 

نشست مشترک سران سه قوه و اعلام سیاست ارزی بانک مرکزی، بیانیه ۴ بعلاوه یک (آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) درارتباط با افزایش احتمال بازشدن "کانال مراودات مالی ایران و اروپا" در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین قوت گرفتن احتمال تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم از جمله عواملی عنوان می‌شوند که تاثیر روانی مثبت بر بازار گذاشته و به سقوط بهای دلار کمک کرده است..

در جلسه‌ای که صبح روز شنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) با حضور رؤسای قوای مقننه، قضاییه و اجرائیه برگزار شد تصمیم گرفته شد که برای کاهش قیمت‌ارز و بازگشت ثبات به بازار ارز  بانک مرکزی اختیار لازم را برای دخالت در بازار ارز داشته باشد.

بعد از این جلسه، دولت اجازه داد بانک مرکزی در بازار ارز مداخله کند. طبق این تصمیم ۱۱ بانک عامل نیز برای فروش ارز خدماتی در نظر گرفته شد.

خبرگزاری ایرنا در یک گزارش میدانی در روز سه‌شنبه ۱۰ مهر می‌نویسد: «درچهارراه استانبول جایی که از ازدحام جمعیت در پیاده رو حدفاصل میدان فردوسی تا چهارراه جمهوری جای سوزن انداختن نبود؛ دلارفروشان سرپایی و دلالان موبایل به دست، در گوش عابران نرخ های جدید را زمزمه می کردند و رهگذران که در بین آنها می شد به راحتی نماینده ای از اقشار مختلف یافت، گوش تیز می کردند که ببینند قیمت ها تا چه حدودی پیشنهاد می شود.»

هجوم دلارفروشان به صرافی‌ها

هجوم دلارفروشان به صرافی‌ها

به گزارش ایرنا حوالی ساعت ظهر دلالان برای خرید هر دلار ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و برای فروش آن ۱۴ هزار تومان پیشنهاد می‌کردند و برای هر یورو نیز این فاصله قیمتی حفظ می‌شد و دلالان حاضر نبودند که بیش از ۱۵ هزار تومان برای هر یورو بپردازند.

خبرگزاری ایسنا هم در گزارش خود در تحلیل از سقوط دلار سراغ مهدی پازوکی کارشناس مسائل اقتصادی رفته است. پازوکی پیشنهاد کرده است که بانک مرکزی با پولشویی مقابله کند و برای تحقق این اهداف باید سعی کند تا پیمان‌هایی همچون FATF را پیگیری کند.

این کارشناس اقتصادی بر ضرورت انجام برخی اصلاحات در بانک مرکزی هم تاکید دارد و تاکید می‌کند که "ضرورت تغییر در بین مدیران میانی بانک مرکزی احساس می‌شود" این کارشناس همچنین پیشنهاد می‌کند که بانک مرکزی باید به فکر استقلال از دولت باشد و نباید به یک صندوق پولی برای دولت تبدیل شود.

گرانی و سقوط دلار در ایران منطق اقتصادی ندارد

احمد امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس می‌گوید "آن افزایش قیمت دلار و این کاهش، هیچکدام منطق اقتصادی ندارد".

برخی از کارشناسان اقتصادی هم درباره اوضاع پرالتهاب کنونی بازار ارز هشدار می‌دهند و احتمال می‌دهند ممکن است قیمت دلار با نزدیک شدن مهلت تحریم‌های نفتی ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۸ از طرف آمریکا دوباره گران‌ شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت