.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 03:20

فرانسه دارایی‌های‌‌ وزارت اطلاعات ایران را توقیف کرد

دویچه وله فارسی: مقام‌های فرانسه از مسدود شدن دارایی دو شهروند ایرانی و همچنین بخشی از دارایی‌های وزارت اطلاعات ایران در خاک فرانسه خبر دادند. فرانسه این اقدام را واکنشی به تلاش برای حمله به همایش مجاهدین خلق در پاریس خوانده است.

وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه دهم مهر (دوم اکتبر) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد مسدود شدن دارایی‌های وزارت اطلاعات ایران و همچنین دو شهروند ایرانی مظنون به عضویت در سرویس‌های اطلاعاتی ایران در این کشور، اقدامی "پیشگیرانه، هدفمند و متناسب" بوده است.

در این اطلاعیه که به طور مشترک از سوی وزارت‌خارجه، وزارت کشور و وزارت اقتصاد فرانسه صادر شده، بر عزم فرانسه بر مبارزه با تروریسم به ویژه در خاک این کشور تأکید شده است.

مقامات فرانسوی به جزئیات بیشتری در این باره که دارایی‌های مسدود شده چه نوع اموالی را شامل می‌شوند، اشاره نکرده‌اند.

این سه وزارتخانه در اطلاعیه خود نوشته‌اند: «تلاش برای حمله در ویوپنت در تاریخ ۳۰ ژوئن خنثی شد. حادثه‌‌ای با چنین جدیت داخل مرزهای ما نمی‌تواند بدون مجازات بماند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه نیروهای پلیس این کشور همچنین روز سه‌شنبه در چارچوب یک عملیات ضد ترور به یک مرکز اسلامی و چند منزل مسکونی در شمال کشور یورش برده و چندین نفر را دستگیر کردند. در این عملیات حدود ۲۰۰ مأمور پلیس شرکت داشتند.

گفته می‌شود یکی از دو شهروند ایرانی که دارایی‌اش مسدود شده، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی است که در جریان پرونده بمب‌گذاری در همایش سالانه شورای مقاومت ملی در پاریس هم اینک در بازداشت به سر می‌برد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گزارش رسانه‌ها اسدی دبیر سوم سفارت ایران در وین بوده است. او اول ژوئیه امسال با حکم جلبی که دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر کرده بود، در بزرگراهی در شمال ایالت بایرن در جنوب آلمان دستگیر شد.

دادگاه عالی بامبرگ روز دوشنبه استرداد اسدالله اسدی به بلژیک را تأیید کرد و گفت طبق نظر دادگاه او از مصونیت دیپلماتیک در آلمان برخوردار نیست.

این شخص متهم است که به عنوان مأمور اطلاعاتی ایران فعالیت داشته و مواد منفجره را در اختیار یک زوج جوان ایرانی ساکن در بلژیک قرار داده که قصد بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت در پاریس را داشته‌اند.

نشست سالانه شورای ملی مقاومت، متشکل از سازمان مجاهدین خلق و چند گروه دیگر، روز ۳۰ ژوئن امسال در شهر پاریس برگزار شد و در آن شماری از سیاستمداران آمریکایی نزدیک به دونالد ترامپ از جمله رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا نیز حضور داشتند. این افراد به حامیان سیاست تغییر رژیم جمهوری اسلامی مشهورند.

ایران اتهام برنامه‌ریزی برای این حمله را رد کرده و آن را "سناریویی دروغین" خوانده است.

در این پرونده مجموعا شش نفر در بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شده‌اند. دو تن از این افراد بعد از مدتی آزاد شدند.

یک زن و شوهر ایرانی و مردی که گفته می‌شود از همدستان آنان به شمار می‌رود، هم اینک در بازداشت بسر می‌برند. هر سه این افراد تابعیت بلژیکی دارند.

***************

پلیس فرانسه به مرکز شیعه 'مرتبط با ایران' یورش برد

پلیس فرانسه به یک مرکز مرتبط با جمهوری اسلامی ایران یورش برده و شماری از اعضای ارشد آن را بازداشت کرده است.

روز سه‌شنبه، ۱۰ مهر (۲ اکتبر)، مقامات محلی در شمال فرانسه گزارش کردند که حدود دویست مامور پلیس به مقر گروه شیعه "مرکز الزهرا" و خانه اعضای ارشد آن در گراند سنت، واقع در حومه شهر بندری دانکرک در شمال فرانسه یورش برده و یازده تن را بازداشت کرده‌اند.

به گفته این مقامات، عملیات پلیس به عنوان بخشی از برنامه "پیشگیری از تروریسم" صورت گرفته و علاوه بر بازداشت این افراد، اموال این مرکز نیز مسدود شده است.

رهبری گروه مرکز فرهنگی زهرا را یحیی قواسمی برعهده دارد که گفته شده است دارای ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و افکار به شدت ضد صهیونیستی است. چند سال پیش، خبرگزاری فارس در ایران در گزارشی از او با عنوان "رهبر حزب ضد صهیونیستی" در فرانسه نام برد.

+ دولت فرانسه دارایی‌ بخشی از وزارت اطلاعات ایران را مسدود کرد

+ دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد

+ قرار بازداشت دیپلمات ایرانی در آلمان تمدید شد

+ دستگیری یک دیپلمات ایرانی در ارتباط با 'طرح بمب‌گذاری' در گرد‌هم‌آیی مجاهدین

مقامات فرانسوی گفته‌اند که فعالیت رهبر و اعضای ارشد مرکز زهرا از مدتها پیش زیر نظر پلیس بوده و دلیل آن را "حمایت قاطع رهبران این گروه از تعدادی سازمان تروریستی و حرکت‌های مغایر با فرهنگ و ارزش‌های فرانسه" عنوان کرده‌اند.

مرکز زهرا در سال ۲۰۰۹ میلادی پایه‌گذاری شد. وبسایت این مرکز هدف آن را "شناساندن پیام اسلام از دیدگاه پیغمبر و اهل بیت" عنوان کرده است. در اردیبهشت ماه سال جاری، بولتن کتابخانه مجلس شورای اسلامی خبر بازدید یحیی قواسمی از این کتابخانه را منتشر کرد و نوشت که "مرکز الزهرا مؤسسه‌ای فرهنگی ـ اسلامی است که به صورت تخصصی در حوزه اسلام‌شناسی با محوریت تشیع در اروپا فعالیت می‌کند و مقرّ مؤسسه در فرانسه است."

در ماه ژوئن، پلیس فرانسه از کشف توطئه‌ای برای انفجار در گردهمایی شورای ملی مقاومت، از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی، در پاریس خبر داد و یک دیپلمات عضو سفارت ایران در وین، پایتخت اتریش، هنگام دیدار از آلمان ظاهرا در ارتباط با این توطئه بازداشت شد. بازداشت این فرد پس از دستگیری دو نفر توسط پلیس بلژیک به ظن تلاش برای این بمب گذاری صورت گرفت.

مشخص نیست که آیا زیر نظر داشتن اعضای مرکز الزهرا و عملیات پلیس علیه این سازمان با بازداشت دیپلمات ایرانی ارتباطی داشته یا نه.

روز گذشته، گزارش شد که دادگاهی در آلمان با استراداد این دیپلمات ایرانی به بلژیک موافقت کرده است. قاضی دادگاه در توجیه رای خود گفت که این فرد هنگامی دستگیر شد که برای سفر تفریحی از محل خدمت خود در اتریش به آلمان آمده بود و هنگام بازداشت از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبود.

از زمان حملات اسلامگرایان در فرانسه در سال ۲۰۱۵ که در جریان آن نزدیک به دویست و پنجاه نفر کشته شدند، فرانسه همچنان در حالت هشدار امنیتی قرار دارد.

http://www.bbc.com/persian/iran-45716483

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت