چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 03:15

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق شد

پارلمان عراق برهم احمد صالح، سیاست‌مدار کرد را به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور انتخاب کرده است.

اگرچه پست ریاست جمهوری در عراق به لحاظ قدرت اجرایی جنبه تشریفاتی دارد اما نخستین گام در تشکیل دولت جدید این کشور محسوب می‌شود.

تشکیل دولت جدید در این کشور به دلیل اختلاف بر سر نتایج انتخابات مه (خرداد) در عراق، ماههاست که به تعویق افتاده است.

در ۱۵ سال گذشته و بنابر توافق احزاب عراق؛ رئیس جمهوری این کشور از میان نامزدهای کرد انتخاب می‌شود. نخست‌وزیری سهم شیعیان است و ریاست پارلمان هم به چهره‌های سنی‌های این کشور سپرده می‌شود.

این رای‌گیری که قرار بود دیروز (دوشنبه) انجام شود به علت به توافق نرسیدن احزاب کرد عراق برای معرفی کاندیدای واحد به تاخیر افتاده بود.

ساعتی پس از اعلام انتخاب آقای صالح به عنوان رئیس جمهور جدید عراق، خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، از بغداد خبر داد که ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در انتخاب آقای صالح را تبریک در پیامی تبریک گفته: "فرصت را مغتنم شمرده ضمن استقبال از این انتخاب بر سیاست اصولی کشورم در حمایت از تمامیت ارضی، گسترش دموکراسی، بالندگی و ثبات و امنیت کشور همسایه، دوست و برادر عراق تاکید می‌کنم."

نفیسه کوهنورد

بی‌بی‌سی فارسی - عراق

برهم صالح در زمان همه‌پرسى كردستان عراق از اين كار حمايت نكرد و همين يكى از نقاط قوت او بين گروه‌هاى شيعه و سنى در بغداد بود. در مقابل رقيب او فواد حسين نامزد حزب دموكرات كردستان براى پست رياست‌جمهورى كسى بود كه بارها عراق را يك كشور زوال يافته خوانده بود.

اختلاف‌هاى داخلى بين دو حزب اتحاديه ميهنى و دموكرات كردستان سبب شد اين دو نتوانند بر سر يك نامزد به توافق برسند. جالب اين كه در داخل حزب اتحاديه ميهنى هم بر سر نامزدى برهم صالح اختلاف نظر وجود داشت و با اين كه بخش بزرگى از اين حزب از او حمايت مى‌كردند، هرو طالبانى همسر جلال طالبانى رييس‌جمهورى فقيد عراق گفته بود نه از آقاى صالح كه از فواد حسين حمايت مى‌كند.

آقاى صالح سال گذشته از حزب اتحاديه ميهنى جدا شد و حزب ائتلاف براى دموكراسى و عدالت را تشكيل داد، با اين حال چند مدت پيش دوباره به حزب اتحاديه ميهنى پيوست و نامزد آنها براى رياست‌جمهورى عراق شد. بر سر اين كه در كشمكش بين آمريكا و ايران برهم صالح بيشتر مطلوب كدام يك بود هم بحث‌هاى زيادى در جريان است.

چند روز پيش برت مك گورك نماينده ويژه آمريكا در ائتلاف بين‌المللى عليه داعش عكس‌هايى از خود و آقاى صالح توييت كرد و نوشت كه به ديدار او به سليمانيه رفته است.

هرچند هفته‌ها پيش هم خبرهايى منتشر شد حاكى از اينكه قاسم سليمانى با برهم صالح ديدار كرده و در پيوستن او به اتحاديه ميهنى نقش داشته است.

با همه اينها شايد مهمترين موضوع اين باشد كه آقاى صالح در برابر فواد حسين شخصيت محبوب‌ترى براى گروه‌هاى مختلف عراق بود و كمتر با احزاب شيعه و سنى اصطكاك داشت.

كسب ٢١٩ راى از ٢٧٠ نماينده حاضر در جلسه راى‌گيرى نشانه‌اى قوى از همين امر است. موضوعی كه عراقي‌ها ظاهرا در اين دوره بيشتر بر آن تمركز دارند؛ انتخاب كسى كه مقبول بيشتر گروه‌ها باشد.

دو هفته پیش هم محمد حلبوسی به عنوان رئیس جدید پارلمان عراق معرفی شد.

رئیس مجلس جدید عراق استاندار استان انبار بود که بیشتر ساکنان آن سنی هستند.

محمد حلبوسی با ۳۷ سال سن جوانترین رئیس مجلس عراق در تاریخ این کشور است.

اخبار مرتبط

محمد حلبوسی، رئیس مجلس عراق شد

جنگ قدرت در پارلمان عراق؛ دو رقیب مدعی چه گروه‌هایی هستند؟