.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 20:01

پمپئو: ترامپ آماده دیدار با رهبران ایران است

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که رئیس‌جمهوری آمریکا آماده گفت‌وگو با رهبران ایران است و اگر گفت‌وگو با رهبر جمهوری اسلامی باشد "جالب و مهم" خواهد بود. مایک پمپئو افزود که در واقع صحنه‌گردان سیاست ایران علی خامنه‌ای است.

 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر)، در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز، از تمایل رییس‌جمهوری آمریکا برای گفتگو با رهبران ایران خبر داد.

پمپئو گفت: «فکر می‌کنم رئیس‌جمهوری ترامپ در این‌باره کاملا شفاف بوده است که خوشحال می‌شود با هر کسی که امکان گفتگوی سازنده وجود داشته باشد وارد صحبت شود.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، هم‌اینک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور دارد.

پمپئو همچنین با تاکید بر اینکه رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای است و اوست که هدایت اصلی "نمایش" را در دست دارد، گفت که اگر گفتگویی بین ترامپ و خامنه‌ای انجام شود، "گفتگویی مهم و جالب" خواهد بود.

او بر آمادگی ترامپ برای انجام چنین گفتگویی صحه گذاشت.

پمپئو گفت آمریکا فقط می‌خواهد ایران رفتار خود را تغییر دهد و اضافه کرد که "البته ایران هیچ نشانه‌ای مبنی بر علاقه به تغییر رفتار خود بروز نداده است".

پمپئو همچنین در پاسخ به اظهارات ظریف در رابطه با حمله تروریستی اهواز گفت: «وقتی حادثه‌ای امنیتی در داخل کشور رخ می‌دهد، سرزنش دیگران خطای بزرگی است.»

او از دست رفتن جان "افراد بی‌گناه" را "تراژیک" توصیف کرد و به همتای ایرانی خود توصیه کرد که "به جای ایجاد ناامنی در اطراف جهان، بر حفظ امنیت مردم خود" متمرکز شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل: روحانی در آیینه نگاه کند

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، در فرودگاه مهرآباد مسئولیت غیرمستقیم حمله تروریستی اهواز را متوجه آمریکا دانست.

روحانی گفت: «آن‌هایی که ادعای حقوق بشر را مرتب تکرار می‌کنند باید پاسخگو باشند. همه کشورهای کوچک مزدوری که در منطقه می‌بینید پشتوانه‌شان آمریکاست و اوست که آنها را تحریک می‌کند.»

در واکنش به این سخنان روحانی، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز روز یکشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «روحانی با تظاهرات مردم روبرو است. هر مقدار پولی که به ایران می‌رسد، صرف هزینه‌های نظامی می‌شود، روحانی مدت‌هاست که مردم را سرکوب می‌کند و لازم است نگاهی به اقدامات خودش بیندازد تا متوجه شود که این حمله از کجا ناشی می‌شود.»

به گفته‌ی هیلی «روحانی می‌تواند هر چقدر می‌خواهد ما (آمریکا) را سرزنش کند. اما کاری که باید بکند این است که نگاهی در آیینه بیاندازد.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت