.
سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jun 25 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 22 شهریور 1397 ساعت 04:01

زنده باد اعتصاب پيروزمند وسراسرى مردم در كردستان

بیانیه سپاسگزاری کومه له: روز چهارشنبه 21 شهریورماه برگی دیگر به تاریخ مبارزات پر از فراز و نشیب، پر از فداکاری و رنج، پر از تجربه و دستاوردهای ارزشمند مردم کردستان افزوده شد. در این روز مردم کردستان در یک هماهنگی باشکوه و کم نظیر به فراخوان کومه له و دیگر نیروهای سیاسی فعال به یک اعتصاب در کردستان پاسخ مثبت دادند.
سحرگاه روز شنبه 17 شهریورماه جمهوری اسلامی در ادامه جنایات بی شمار تاکنونی خود، جان زندانیان سیاسی رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی را گرفت و در همان روز دفاتر هر دو حزب دمکرات را در عمق کردستان عراق مورد حمله موشکی قرار داد. حمله ای که در آن شماری از کادرهای رهبری و پیشمرگان این دو حزب را به خاک و خون کشید. این دو اقدام هماهنگ شده دارای پیام روشنی از جانب جمهوری اسلامی به مردم کردستان بودند. پیام به اختصار این بود:
"تصور نکنید که ما آنقدر ضعیف شده ایم که شما بتوانید در میدان ها و خیابان ها و پارک های شهرها مارش توده ای به راه بیندازید و سرود انقلابی سر دهید."
4 روز بعد، روز چهارشنبه، 21 شهریورماه پاسخ مردم کردستان نیز به جمهوری اسلامی صریح و روشن بود:
"شما هم نباید تصور کنید که ما آنقدر مرعوب شده ایم که هر بلایی که خواستید می توانید بر سرما بیاورید، بدون آنکه تاوان آن را بپردازید."
امروز مردم کردستان، یک بار دیگر به مردم ایران و به همه جهان نشان دادند که جمهوری اسلامی در کردستان موجودیتی بیگانه است، رژیمی است اشغالگر که تنها با زور سرنیزه بر مردم حکومت می کند. جمهوری اسلامی از عمق آنچه که در جامعه کردستان می گذرد، آگاه است، می داند که این مردم چگونه آگاهانه و قدم به قدم این جامعه را برای وی غیرقابل حکومت کردن می سازند. اما اشتباه جمهوری اسلامی در این است که تصور می کند گویا با این گونه اقدامات می تواند مردم کردستان را از این مسیر باز بدارد.
اینجا در کردستان، تنها هیجانات و خشم آنی و فروخفته نیست که به ناگاه فوران می کند. اینجا آگاهی، تجریه و سازمان و رهبری است که عمل می کند. مردم نیروی خود و نیروی دشمن را می شناسند، می دانند که کجا و چگونه عمل کنند و هر عملی و هر ابتکاری را به دستاوردی برای پیشروی بعدی خود تبدیل نمایند.
حرکت امروز به عنوان یک اقدام مبارزاتی موثر و توده گیر که در کردستان پیشینه ای طولانی دارد، در عین حال برای مبارزات سراسری و حق طلبانه مردم برعلیه جمهوری اسلامی دارای درس ارزنده ای است. و این درس این است که با اعتصابات پی در پی می توان نیروی دشمن را زمین گیر ساخت و قدرت سرکوب اورا تا حدود زیادی خنثی نمود. چنانکه امروز به عنوان یک نمونه دیدیم که نیروهای سرکوبگر رژیم تماما مستاصل بودند و از سکوت عظیم و معنی داری که کردستان را فراگرفته بود، سرسام گرفته بودند.
کمیته مرکزی کومه له خبر این همبستگی میلیونی و این پیروزی بزرگ را به مادران داغداری که رژیم عزیزانشان را جبونانه در زندان به چوبه دار سپرد، مژده می دهد.
کمیته مرکزی کومه له دست همه مبارزینی را که با تلاش پیگیری خود طی سه روز گذشته وقوع این پیروزی را ممکن ساختند، می فشارد و به همه آنان خسته نباشید می گوید.
کمیته مرکزی کومه له با امید به پیروزی های بزرگتر، سپاس بی پایان خود را نثار مردمی می کند که چنین قاطعانه به فراخوان اعتصاب عمومی پاسخ مثبت دادند.
کمیته مرکزی کومه له
(سازمان کردستان حزب کمونیست ایران)
21 شهریورماه 1397


اطلاعيه تشكيلات خارج از كشور حزب حكمتيست
گرامى باد اعتصاب پيروزمند وسراسرى مردم در كردستان
تشكيلات خارج از كشور حزب حكمتيست  به تمام فعالين و سازسازماندهندگان اعتصاب و اعتراض سراسرى و پيروزمند امروز ٢١ شهريور ١٣٩٧ در كردستان، به مردم آزاده كردستان كه با اتحاد و يكپارچگى خود در اعتصاب امروز به رژيم جنايتكارو جلادان اين نظام و به سركردگان تروريست جمهورى اسلامى جوابى محكم و دندان شكن دادند درود مى فرستد.  حقا كه رژيم و دارو دسته هاى ريز و درشتش تو دهنى محكمى را تحويل گرفتند.
تشكيلات خارج از كشور حزب حكمتيست به همين مناسبت و در ادامه اعتصاب سراسرى شما مردم آزاده و مبارز كردستان، همگام و همراه با احزاب چپ و كمونيست  و فعالين و شخصيتهاى سياسى در خارج از كشور، سلسله اعتراضات و تظاهراتى را در مقابل سفارتخانه هاى جمهورى اسلامى و  ميادين شهرها  در خارج از كشور بر پا كرد. در اين تجمعات رهبرى و كادر هاى حزب حكمتيست به حمايت از اعتصاب پيروزمند شما سخنرانى كردند و  عليه توحش و بربريت جمهورى اسلامى، عليه احكام شنيع اعدام، عليه اعدام زندانيان سياسى،رامين حسين پناهى و زانيار و لقمان مرادى و  عليه حملات تروريستى و موشك باران مقرهاى احزاب  اپوزيسىون در كردستان عراق، عليه دستگيرى و بازداشت فعالين كارگرى و مبارزين انقلابى سخنرانى كردند و خواهان  آزادى بى قيد و شرط زندانيان سياسى  و بازداشت شدگان در جريان اعتصاب مردم در كردستان شدند. در اين اعتراضات كه در شهرهاى كلن و هامبورگ آلمان، استكهلم و گوتنبرگ سوئد، در لندن انگلستان  و تورنتو كانادا بر پا گرديد اعضاى رهبرى حزب از جمله سخنرانان اىن تجمعات و تظاهرات بودند. فعالین حزب همگام و همراه دیگر فعالین احزاب و کلیه تظاهر كنندگان، با شعار زندانى سياسى آزاد بايد گردد، مرگ بر حكومت اعدام و مرگ بر جمهورى اسلامى، اعدام رامين،زانيار و لقمان و حمله تروريستى جمهورى اسلامى به  مقرها ی احزاب دمكرات را محكوم كردند. در يكى از اين تجمعات در شهر استكهلم سوئد تظاهر كنندگان خشمگين به طرف ساختمان سفارت رژيم يورش بردند و در ميان دخالت و حمايت پليس سوئد از ساختمان سفارت رژیم، موفق شدند تابلوى سردر سفارتخانه را پائيين بياورند اما پليس سوئد كه براى محافظت سفارت بسيج شده بودند مانع ادامه تعرض به ساختمان سفارت شدند.
همينجا كميته تشكيلات خارج از كشور حزب حكمتيست به تمام رفقاى حزبى و كليه فعالين و سازماندهندگان و شركت كنندگان اين تظاهرات و اعتراضات كه به دفاع از اعتصاب و اعتراض و مبارزه و مقاومت مردم در كردستان برگزارشد درود مى فرستد.

زنده باد آزادى، برابرى، حكومت كارگرى
مرگ بر جمهورى اسلامى
كميته تشكيلات خارج از كشور حزب كمونيست كارگرى- حكمتيست
٢١ شهريور ١٣٩٧، ١٢ سپتامبر ٢٠١٨


كميته كردستان حزب كمونيست كارگرى ايران
اعتصاب عمومی قدرتمند مردم کردستان پاسخ محکمی به جمهوری اسلامی بود
امروز ٢١ شهریور ١٣٩٧ مردم در شهرها و روستاهای کردستان از جمله در سنندج، مریوان، کرمانشاه، بانه، سقز، اشنویه، بوکان، مهاباد، پاوه، پیرانشهر، دزلی، سروآباد از توابع مریوان، اورامان (هورامان) و بخشهایی از کامیاران، قصر شیرین، منطقه لیلاخ، سرپل زهاب، قروه، ارومیه، سردشت و...  دست به اعتصابی قدرتمند و یکپارچه زدند.
این اعتصاب عمومی شکوهمند در پاسخ به آدمکشی جمهوری اسلامی بود. جمهوری اسلامی روز ١٧ شهریور سه جوان عزیز مردم، زانیار و لقمان مردی و رامین حسین پناهی را اعدام کرد. همان روز با موشک به مقرات دو شاخه حزب دمکرات کردستان حمله کرد و جان ١٦ نفر را گرفت و تعداد زیادی را مجروح کرد. جمهوری اسلامی که همواره با زبان خون ریختن و سرکوب با مردم حرف زده است، اینبار نیز تقلا کرد با اعدام و جنایت، بخیال خود مردم را مرعوب کند.
متعاقب این جنایات، احزاب اپوزیسیون مردم کردستان را به اعتصاب عمومی فراخواندند. جریانات چپ و کمونیست با اعلام یک فراخوان مشترک و دعوت مردم به اعتصاب عمومی در کردستان خواسته ها و مطالبات این اعتصاب را به اطلاع مردم رساندند.
ما میدانستیم که اوضاع عوض شده و مردم ایران به عینه در اعتراضات و راهپیمایی های خود از دی ماه ٩٦ تاکنون هر روز در سراسر کشور، به جمهوری اسلامی نشان میدهند که عزم کرده اند این حکومت را بزیر بکشند و از جنایات و دوره ارعاب به سر رسیده است.
مردم کردستان از فراخوان اعتصاب عمومی وسیعا استقبال کردند. علیه اعدام عزیزانشان به میدان آمدند. جنبشی وسیع و اجتماعی علیه اعدام را به نمایش گذاشتند. این جنبش تاثیرات دراز مدت تر و تعیین کننده تری در تاریخ سیاسی ایران و کردستان خواهد داشت. کردستان با پدیده شوم اعدام بسیار آشنا است، چه بسیار عزیزانی که بدست این حکومت جلاد به قتل رسیده اند و چه بسیار اعتراضات و ابراز نفرت علیه اعدامها در کردستان و  در ایران جاری بوده است. اما کمپین نجات رامین یک پدیده بسیار پیشرفته تر، وسیع تر و قویتر بود که حکومت را به تنگنای کامل انداخته بود.
مردم با این اقدام متحدانه و کم نظیر خود بپاخاستند و جنبش علیه اعدام اکنون بسیار جلوتر آمده و ادامه کمپین قوی و نفس گیر نجات رامین حسین پناهی، دست زدن به اعتصاب عمومی است. این پاسخ محکم و کوبنده مردم به اعدام فعالین سیاسی بود. مردم کردستان در ابعادی میلیونی امروز به جمهوری اسلامی اعلام کردند، اگر بکشید و جنایت کنید، فقط آتش خشم ما را شعله ورتر میکنید و روز سرنگونی و پایان دادن به این دستگاه جنایت اسلامی اتان را نزدیکتر میکنید.
اعتصاب عمومی در کردستان در عین حال درسها و تجارب دیگری برای همه مردم ایران به ارمغان آورد. اینکه میتوان در مورد مسائل مختلف اقدامات مشترک انجام داد. اینکه تحزب و سازمانیافتگی مهم است، اینکه جنبش علیه اعدام در ایران جنبشی است قوی و موثر و میتواند گلوی حکومت اسلامی را بفشارد. در عین حال اتحاد و همبستگی مردم کردستان علیه جمهوری اسلامی و اقدام مشترک احزاب سیاسی چپ و کمونیست در دفاع از مطالبات مردم تجربه موفقی را نشان داد که میتواند سرمشق فعالیت و مبارزه انقلابی برای ساختن آینده ای روشن باشد. این تجربه درسهای زیادی دارد. یک نتیجه فوری این اعتصاب همین امروز، روحیه بالا و احساس قدرت بیش از پیش مردم در مقابل دشمنانشان است. با این اعتصاب عمومی همان مردمی که در روز شنبه با اعدام سه انسان عزیز و با جنایت در کویه، اشک ریختند و خشم عمیقی در گلو داشتند، امروز نفسی به راحتی کشیده و با قامتی افراشته به همدیگر میگویند ما بیشمارانیم و قدرت مردم لایزال است. و احزاب سیاسی چپ و کمونیست با اتکا به این قدرت عظیم اجتماعی میتوانند در امروز و در آینده ایران، بیش از پیش نقش ایفا کنند.
ما یکبار دیگر به مردم کردستان و فعالین این حرکت انسانی درود میفرستیم و دست همه انسانهای شریفی را میفشاریم که کمک کردند این پاسخ محکم مردم به رژیم اسلامی شکل عملی و اجرایی بخود بگیرد و اعتصاب عمومی با چنین وسعت و قدرتی برگزار بشود.
زنده باد همبستگی مبارزاتی مردم!
زنده باد اتحاد مردم کردستان!
سرنگون باد جمهوری اسلامی ایران!
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٢١ شهریور ١٣٩٧


اعتصاب یکپارچه ۲۱ شهریوردر کردستان، پاسخ مردم به اعدام و آدمکشی جمهوری اسلامی!
مردم در کردستان با اعتصاب سراسری خود تا کنون در شهرهای پاوه، کامیاران، کرمانشاه، سنندج، مریوان، بانه، سقز، بوکان، اشنویه، پیرانشهر، مهاباد، نقده و سروآباد دست به اعتصاب زده اند. هر لحظه خبر جدیدی از گسترش اعتصاب و حتی از شهرکهای کوچک آن میرسد. امروز مردم در کردستان به بزرگترین و قدرتمندترین اعتصاب تاریخ خود دست زده اند. مردم سراسر دنیا شاهد این حرکت بزرگ متحدانه و سراسری مردم در این منطقه اند. اعتصاب ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ روز بزرگ تاریخی دیگری را به تاریخ پر از مبارزه و مقاومت توده های مردم در مقابل با جمهوری اسلامی اضافه کرده است. این پیروزی بزرگ را به تمام مردم مبارز در کردستان و سراسر ایران و به تمام فعالین و دست انداکاران این اعتصاب در شهرهای کردستان و به احزاب و سازمانهای سیاسی مبارز و آزادیخواه تبریک میگوئیم.
زنده باد همبستگی مبارزاتی مردم
مرگ بر جمهوری اسلامی
مبارزان کمونیست

۲۱ شهریور ۱۳۹۷


درود به اعتصاب کنندگان امروز! جامعه به فراخوان اعتصاب عمومی پاسخ مثبت داد
درود به اعتصاب کنندگان امروز!
جامعه به فراخوان اعتصاب عمومی پاسخ مثبت داد

حزب سوسیالیست انقلابی ایران اعلام میکند، علاوه بر اخبار و گزارش دیگر رسانه ها، بر اساس اخبارهای که مستقیما  و مستمرا از اکثر شهرهای اشنویه، مهاباد، پیرانشهر، بوکان، سقز، روانسر، کامیاران، بانه، پاوه، سنندج ، مریوان و...،که در فاصله زمانی ساعت ٨ صبح تا ١٤  ظهرامروز چهارشنبه ٢١ شهریور راسا دریافت نموده است، فراخوان به اعتصاب عمومی از جانب شهروندان و آزادیخواهان جامعه کردستان پاسخ مثبت گرفته است.
در بیشتر شهرها، بجز چند شهر کوچکتر، به دلیل فشار وتهد‌ید مقامات جنایتکار جمهوری اسلامی و منفعت قشری از بورژواهای کورد و کاسه لیسان حکومتی، اعتصاب در شکل بسیار گسترده و عمومی، صورت گرفته است.  با وجود این موانع و کمبودهای قابل انتظار، بنا به شواهد موجود، و استناد به فیلمها، عکسها و  به ویژه بنا به  گزارش  فعالین دخیل و حاضر حزب ما در اکثر شهرهای نامبرده، اعتصاب علیه جمهوری اسلامی پیروز شده است. بدین ترتیب  جمهوری آدمکش اسلامی یکبار دیگر با این اعتصاب فهمید که تنفر و انزار جامعه از موجودیت این رژیم و جنایتهایش  بسیار گسترده و عمیق است!. باردیگر فهمید که اجرای جنایت هولناک اعدام و یورش نظامی گستاخانه و تروریستی به اپوزسیون در بیرون مرزهای ایران، و به منظورتنبه صف آزادیخواهان و ارعاب کردن جامعه، کاربرد ندارد و بدون پاسخ نمی ماند و برایش هزینه های سنگینی  در برخواهد داشت.
طبق اخبارتکمیلی که دریافت کرده ایم در خیلی از شهرهای دیگر ایران ، شهروندان و و مردم آزادیخواه و همسرنوشت با اکثریت جامعه کردستان ایران،با دید مثبت و حمایتی به این اعتصاب برخورد نموده اند.  چه از طڕیق پیامها در شبکه های اجتماعی و چه با اعلام حمـایت رسمی بخش زیادی از نیروهای اپوزسیون چپ و آزادیخواه سراسر کشور از اعتصاب کنندگان میتوان به وضوح این پیام همسرنوشتی را دید. چنین همسرنوشتی برای تداوم مبارزه  آزادیخواهانه وگسترش روند مبارزه انقلابی برای سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی، و برای پایان دادن به جنایت و استثمار و نابرابری، علیرغم هیاهوی عقب مانده ناسیونالیستها و شوونیستیها و نقش مخرب آنها در تامین اتحاد صف آزادیخواهان، بسیار حیاطی است. حزب به نیروها و مردم آزادیخواها سراسر کشور که با اعتصاب علیه ترور و جنایت و اعدام جمهوری اسلامی ابراز همبستگی کردند درود میفرستد!
حزب به شما  تبریک می گوئید!
حزب سوسیالیست انقلابی ایران به سهم خود به این اقدام سیاسی-توده ای مهم و جسورانه کارگران و زحمتکشان و اکثریت شهروندان و بازاریان جامعه کردستان تبریک میگوید. حزب تشکرمیکند بابت پاسخ مثبت شان به فراخوان اعتصاب، و  درود بی پایان میفرستد برای توجه شان از جمله به فراخوان حزب سوسیالیست انقلابی ایران که فراخوان داده بودیم: "در مقابل افسار گسیختگی و جنایات جمهوری اسلامی باید در بعد سراسری و اجتماعی ایستاد!"، گفتیم:"جامعه، انزجار و تنفر عمیق خود را یکبار دیگر علیه جنایت جمهوری اسلامی  باید اعلام نماید."، و همچنین فراخوان داده بودیم:"همزمان از کلیه کارگران و شهروندان و احزاب سوسیالیست و مترقی در سراسر کشور نیز میخواهیم با حمایت از این اقدام  ضروری سیاسی-اعتراضی، و با اعلام  مجدد خشم و تنفر خود  از اعدام و تروریسم و افسارگسیختگی جمهوری اسلامی،  با این حرکت همگام شوند."،  خوشبختانه این پیام و اهداف و دستاوردهها به درجه زیادی متحقق گردیدند.
تردیدی نیست با این اعتصاب پیام محکمی به "نه به اعدام!" و "نه به تروریسم و جنایتهای اخیر جمهوری اسلامی!" داده شد. تا اینجا کار بسیار با ارزشی صورت گرفته است، اما کافی نیست!، باید این حرکت و دستاوردهای آنرا  در راه  اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر با مبارزات کارگران و زحمتکشان و کلیه مبارزین راه آزادی و برابری در کل کشور علیه رژیم جانی اسلامی بکار گرفت، باید آنرا در راستای منفعت و اتحاد طبقاتی کارگران سراسر کشور بکار گرفت، صرف تبلیغات حول "جنبش انقلابی کردستان"  و"مردم کورد" و برخی شعار و تحریکات و تبلیغات دیگر ناسیونالیستی و غیره نه تنها گمراه کننده  و آشتباه آمیز هستند، که ربطی به صف آزادیخواهی و حقیقت ندارد حتی اگر در زرورق "چپ" و "انقلاب کارگری" هم پیچیده شود!، به علاوه ‌ تاریخ و تجربهای بیشمار،از جمله در کردستان و مناطق کردنشین بارها به ثبوت رسانده است که مبارزات آزادیخواهانه، از جمله  برای شکست دادن ارتجاع دولت مرکزی و سرکوب و ترور آن علیه شهروندان، و همچنین تلاش برای "رفع ستم ملی"نیز، مادام به سیاست و اهداف جنبشها و نیروهای بورژوا- ناسیونالیستی و حول دعوای آنها بر سر سهم خواهی بورژوائی خود از دولت مرکزی گره زده شود، جز شکست و باز هم شکست و ناکامی هیچ دستاوردی از جمله برای شهروندان تحت سرکوب کرد زبان نخواهد داشت!
ازهمه اعتصاب کنندگان، و به ویژه از طبقه کارگر و زحمتکش و آزادیخواه جامعه کردستان و نیروهای هشیار سوسیالیستی میخواهیم، با تمام  توان و انرژی  خود  اجازه ندهند  نتایج پیروزی اعتصاب بر حق علیه ارتجاع اسلامی و علیه اعدام وترور آن رژیم برای مقاصد های دیگری مورد بهره قرار گرفته شود. باید آنرا در جهت  تقویت، اتحاد و تعمیق خشم انقلابی و آزادیخواهانه کارگران و زحمتکشان مقیم کردستان و کل جامعه ایران  علیه  نظام   وحشی جمهوری اسلامی و طبقه سرمایه دار در کردستان و ایران بکار گرفت و علیه آنها صف مستقل، آزادیخواهانه و سوسیالیستی خود را به میدان آورد تا آزادی و برابری واقعی را با قدرت اجتماعی و زور سازمانیافته طبقاتی خود بدست بیاوریم!
زنده باد اعتصاب کنندگان ٢١ شهریور ١٣٩٧
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده باد آزادی، برابری، سوسیالیسم
حزب سوسیالیست انقلابی ایران
٢١ شهریور ١٣٩٧
١٢ سپتامبر ٢٠١٨
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
www.simroz.org

کانال جدید – “سازماندهی اجتماعی اعتصاب سراسری در شهرهای کردستان با شرکت نسان نودینیان ، مجید حسینی ، عادل الیاسی و همایون گدازگر
https://www.facebook.com/cyo.sjk/videos/2151642085099217/?t=18

کانال جدید-آخرین اخبار و گزارشات در رابطه با اعتصاب عمومی با شرکت مینا احدی، صالح سرداری،عادل الیاسی و اسد نودینیان
https://www.youtube.com/watch?v=CN6WfwIKce8

دیدار - اعتصاب سراسری ، پاسخ مردم کردستان به رژیم اسلامی  مصاحبه اسد نودینیان با عبدالله کهنه پوشی
https://youtu.be/c7IP19Zp7Qo

اعتصاب عمومی مردم مبارز کردستان
برنامه ای از رادیو رهاورد!
در برنامه امروز چهار شنبه ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۷ خورشیدی ، اسماعیل مولودی نگاهی دارد به اعتصاب عمومی در کردستان که میتواند شروعی باشد بر یک اتحاد سراسری علیه حاکمیت فاشیست مذهبی در ایران . اسماعیل مولودی فعال سیاسی چپ و آسیب شناس مسایل سیاسی و بحثهای اجتماعی در جامعه سوئد.
http://radiorahavard.se/archives/3117

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت