.
يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸.
امروز:
Mar 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 01:00

سازمان حقوق بشر ایران خواهان اقدام فوری برای نجات جان زندانیان سیاسی کرد شد

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷: گزارش‌ها از ایران نشان می‌دهند که زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی کرد، در خطر قریب الوقوع اعدام قرار دارند. این دو زندانی، روز چهارشنبه به سلول انفرادی منتقل شده و از خانواده‌هایشان خواسته شده تا برای ملاقات با ایشان به زندان رجایی شهر کرج بروند. رامین حسین‌پناهی، دیگر زندانی سیاسی کرد که چند روز زودتر به سلول انفرادی منتقل شده بود نیز در خطر اعدام قریب الوقوع اعدام قرار دارد. سازمان حقوق بشر ایران خواستار واکنش فوری بین المللی برای متوقف کردن اعدام احتمالی این سه زندانی شده است.

محمود امیری مقدم، سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران در این زمینه گفت: «زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی، در ابتدای بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته بودند و در طی یک پروسه نا عادلانه قضایی و با استفاده از اعترافاتی که تحت شکنجه از ایشان اخذ شده بود، به اعدام محکوم شده‌اند. حکم ایشان طبق قوانین بین‌المللی و حتی قوانین داخلی ایران، فاقد مشروعیت است.» وی در ادامه گفت: «انتقال ناگهانی زانیار و لقمان به سلول انفرادی، قطع امکان تماس تلفنی زندانیان غیرسیاسی و دادن ملاقات با خانواده‌ها در روز جمعه، همگی شواهدی هستند که نشان می‌دهند مسئولان برای اعدام قریب الوقوع زانیار، لقمان و رامین آماده می‌شوند. واکنش سریع بین‌المللی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهایی که روابط دیپلماتیک با ایران دارند، می‌تواند تنها امید متوقف کردن اعدام این سه زندانی در روزهای پیش رو باشد."

لقمان و زانیار مرادی در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «محاربه از طریق اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در حزب کومله، ترور پسر امام جمعه مریوان، جاسوسی برای انگلیس و برهم زدن امنیت در زمان حضور آقای خامنه‌ای در مریوان»، به اعدام محکوم شدند. آنها اتهامات وارده را رد کرده و گفتند که اعترافات اولیه زیر شکنجه از ایشان گرفته شده است.

بر اساس بیانیه احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران، که در ماه مارس سال ۲۰۱۲ منتشر شد، «زانیار و لقمان مرادی پس از اینکه به شدت ضرب و شتم شده و به تجاوز جنسی تهدید شدند، مجبور شدند که اتهام قتل را بپذیرند و اعتراف کنند.» این بیانیه می‌افزاید: «... هیچ گونه مدرک و یا شاهدی بر علیه این دو مرد در دادگاه آورده نشد و آنها دسترسی مناسب به وکیل قانونی خود نداشتند.»

پدر زانیار مرادی که از فعالان سیاسی و معارضان با دولت ایران بود، در تاریخ ۲۷ تیر ماه سال جاری در حوالی پنجون (یکی از شهرهای مرزی کردستان عراق با ایران) به ضرب سه گلوله به قتل رسید. بسیاری از فعالان بر این عقیده بودند که قتل پدر زانیار مرادی یک قتل سیاسی برنامه‌ریزی شده از سوی نیروهای امنیتی ایران بوده است ولی تاکنون شواهدی که موید این موضوع باشد، یافت نشده است.

زانیار مرادی و لقمان مرادی روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، به اسم ملاقات با مدیریت به نگهبانی فراخوانده شدند ولی بجای آن به سلول‌های انفرادی بند ۸ معروف به «بند سپاه» منتقل شدند. گفته می‌شود که سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات مشترکا از سلول‌های انفرادی این بند برای متهمان سیاسی و امنیتی استفاده می‌کنند.

رامین حسین پناهی، دیگر زندانی که خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام وی در روزهای پیش رو وجود دارد، روز جمعه ۲ تیر ماه سال ۱۳۹۶ به ضرب گلوله نیروهای سپاه در سنندج زخمی و سپس بازداشت شد. ماموران سپاه مدعی شدند که وی با آن‌ها درگیری مسلحانه داشته است، ولی خانواده این زندانی موضوع درگیری مسلحانه را رد می‌کنند. رامین در دادگاهی چند دقیقه‌‌ای به اتهام «بغی، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله» به اعدام محکوم شده است.

خطر اعدام قریب الوقوع زانیار و لقمان مرادی

 

انتقال ناگهانی زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام به بند اطلاعات سپاه
زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام، بعدازظهر روز گذشته به بند اطلاعات سپاه در زندان رجایی‌شهر منتقل شدند.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، زانیار و لقمان مرادی، دو تن از زندانیان سیاسی محکوم به اعدام، بعدازظهر چهارشنبه ۱۴ شهریورماه، بدون اطلاع قبلی، به بند اطلاعات سپاه در زندان رجایی‌شهر منتقل شدند. گفته شده این انتقال برای تحت فشار گذاشتن این دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام به دلیل حمایت‌هایشان از آرش صادقی، دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر صورت گرفته‌است که همین موضوع نگرانی‌ها را نسبت به سرنوشت این دو زندانی سیاسی به شدت افزایش داده است.
به گزارش منابع خبری کمپین: «روز گذشته ماموران زندان رجایی شهر زانیار و لقمان مرادی از زندانیان سیاسی کُرد محکوم به اعدام را با فریب ملاقات با مدیریت، به صورت جداگانه به بیرون از بند فراخواندند و متعاقبا آنها را به بند سپاه که زیر نظر اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات است، منتقل کردند.»
گفتنی است زانیار و لقمان مرادی، به ترتیب در روزهای ۱۳ و ۱۴ مردادماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوانِ استان کردستان بازداشت شدند و مدت نزدیک به ۹ ماه در «اداره اطلاعات شهر سنندج» مورد بازجویی و انواع شکنجه‌های فیزیکی و روحی قرار گرفتند.
آنها سرانجام به «بند ۲۰۹ زندان اوین» منتقل شده و پس از نزدیک به یک ماه و نیم بدون حق ملاقات و تماس با خانواده، بە حکم «قاضی صلواتی» در شعبە ۱۵ «دادگاە انقلاب تهران» در اول دی‌ماە ۱۳۸۹، تحت اعترافات ساختگی زیر شکنجە، به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی» و «دست‌داشتن در قتل پسر امام جمعه‌ی مریوان» به اعدام محکوم شدند.
بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.
شایان ذکر است اقبال مرادی، اهل مریوان، از فعالان سرشناس سیاسی کُرد و پدر زانیار مرادی، سه‌شنبه شب ٢٧ تیرماه۱۳۹۷، در پنجوین کردستان عراق، هدف حمله تروریستی قرار گرفت و جان باخت و بنا به گفته شاهدان عینی بر روی بدن اقبال مرادی اثر سه گلوله دیده شد.


زانیار و لقمان مرادی دست به اعتصاب غذای خشک زدند/ بی خبری از وضعیت رامین حسین پناهی
زانیار و لقمان مرادی  دو زندانی سیاسی کُرد  که از روز چهار شنبه ۱۴ شهریور جهت اجرای حکم اعدام به بند ۸ اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر منتقل‌شده بودند در اعتراض به این وضعیت دست به اعتصاب غذای خشک زدند. همچنین از وضعیت رامین حسین  پناهی دیگر زندانی سیاسی کرد محکوم‌به اعدام که در زندان رجایی شهر نگهداری می‌شود نیز از روز چهار شنبه هیچ اطلاعی در دست نیست و خانواده در بی‌خبری از وضعیت وی بسر می‌برند.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، زانیار و لقمان مرادی دو زندانی محکوم‌به اعدام  که از روز چهارشنبه  ۱۴ شهریور ساعت ۲ بعدازظهر به بند ۸ اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر منتقل‌شده بودند در اعتراض به این انتقال و احتمال اجرایی شدن حکم اعدامشان دست به اعتصاب غذای خشک زند.
یک منبع نزدیک به خانواده این زندانیان سیاسی به کمپین گفت: «در ملاقات کوتاهی که دیار مرادی برادر زانیار  با وی داشته به آنها گفته شده اگر تا ساعت ۲ ظهر شنبه مأموران اطلاعات این دو زندانی را به بند عمومی بازگردانند اعدام نمی‌شوند، این در حالی است که زانیار مرادی به برادرش گفته  است به‌احتمال‌زیاد حکم آنها امشب به اجرا در خواهد آمد.»
صالح نیک بخت وکیل مدافع زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام در این رابطه به کمپین گفت: « موکلانش روز چهارشنبه به بند ۸ اطلاعات زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند و با ابراز نگرانی از احتمال اجرای حکم اعدام این دو زندانی سیاسی از همه فعالان خواست که از مظلومیت زانیار و لقمان مرادی دفاع کنند.»
این وکیل دادگستری در رابطه با اطلاع رسانی در مورد این دو زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام به کمپین گفت :«به من از سوی مراجع رسمی برای انتقال موکل‌هایم زانیار و لقمان مرادی هیچ اطلاعی داده نشده است و من مجبور شدم این موضوع را اطلاع‌رسانی کنم. در این شرایط من بدون نامه دادیار زندان و اجازه قانونی امکان ملاقات با موکلینم را ندارم، روز جمعه هم در ایران تعطیل است و من امکان گرفتن این مجوز قانونی را ندارم. من از طریق خانواده این دو جوان مطلع شدم که چند روز پیش زانیار و لقمان را به‌جای دیگری منتقل کرده‌اند.»
همچنین از روز صبح روز چهارشنبه ۱۴ شهریور از وضعیت رامین حسین پناهی، هیچ اطلاعی در دست نیست و خانواده این زندانی سیاسی محکوم به اعدام در بی خبری و نگرانی از وضعیت فرزندانشان بسر می برند.
امجد حسین پناهی در رابطه با وضعیت برادرش رامین در گفتگو با گزارشگر کمپین گفت: «خانواده و وکلای رامین پس از پیگیری های مداوم نتوانستند خبری از برادرم بگیرند و تاکنون هیچ مسئول و نهادی پاسخ شفافی در این خصوص به آنها نداده و ما نگران این هستیم که مبادا رامین را بصورت مخفیانه اعدام کنند».
زانیار و لقمان مرادی، به ترتیب در روزهای ۱۳ و ۱۴ مردادماه سال ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوان استان کردستان بازداشت و پس از ۹ ماه تحمل انفرادی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.
شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست «قاضی صلواتی»در اول دی‌ماە سال ۱۳۸۹ این افراد را به اتهامات «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی» و «دست‌داشتن در قتل پسر امام جمعه‌ی مریوان» به اعدام محکوم کرد.
بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.
‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد در تاریخ ٢ تیرماه ٩۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی مورخ ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.


بیانیه: “مجازات اعدام سه زندانی سیاسی کُرد برخلاف میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر است و باید فورا لغو شود”
با وجود تلاش نهادهای حقوق بشری، مجامع بین‌المللی و شمار زیادی از فعالان مدنی در سراسر جهان، سه زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر کرج به نام‌های رامین حسین‌پناهی و زانیار و لقمان مرادی با خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام قرار دارند.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای ضمن تشکر از همه فعالانی که تا کنون برای لغو حکم اعدام این سه زندانی سیاسی محکوم به اعدام تلاش کرده اند، از همه نهادهای حقوق بشری و مجامع بین المللی می‌خواهد که با کوشش هر چه بیشتر در راستای نجات و آزادی این سه زندانی گام بردارند.
گفتنی است این سه زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، از ابتدای بازداشت تا کنون از دادرسی عادلانه محروم بودند و بارها ابتدایی‌ترین حقوق قانونی آنها در طول روند دادرسی تا زمان صدور حکم اعدام نقض شده است و پس از آن نیز بارها جهت اخذ اعتراف اجباری شکنجه شدند و مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.
رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی، اکنون در قرنطینه زندان رجایی‌شهر در انتظار اجرای حکم اعدام دست به اعتصاب غذای خشک زده‌اند و از امکان تماس تلفنی با خانواده، وکیل مدافع و دسترسی به رسانه‌ها محرومند.
صالح نیکبخت، وکیل مدافع زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام، اعلام کرده است پس از انتقال این دو زندانی به بند ۸ اطلاعات رجایی‌شهر، احتمال اجرای حکم اعدام موکلانش قوت گرفته است. از سوی دیگر از سرنوشت رامین حسین‌پناهی دیگر زندانی سیاسی اطلاعی در دست نیست.
برخی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر همچون عفو بین‌الملل، دیده بان حقوق بشر و گزارشگران سازمان ملل متحد از مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی خواسته‌اند که حکم اعدام این سه زندانی سیاسی را لغو کنند و اجازه دهند در دادگاهی عادلانه و با رعایت حقوق قانونی بین‌المللی محاکمه شوند.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران بر این باور است که ‎مجازات اعدام این سه زندانی سیاسی کُرد برخلاف میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر است و باید فورا لغو شود.
این نهاد مدافع حقوق بشر، ضمن ابراز نگرانی شدید از احتمال اجرای احکام اعدام این زندانیان، خواهان مداخله موثر و فوری سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام این سه زندانی سیاسی است.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران-جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ برابر با ۷ سپتامبر ۲۰۱۸
http://www.kampain.info/archive/23452.htm

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت