.
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 00:25

ترامپ گفتگو با روحانی در نیویورک را ناممکن نمی‌داند

رئیس جمهور آمریکا در مورد امکان دیدار با همتای ایرانی‌اش در نیویورک گفت همه چیز ممکن است. وزیر خارجه ایران هم ترامپ را متهم کرد که قصد دارد با سوءاستفاده از شورای امنیت دیگران را وادارد تا علیه جمهوری اسلامی موضع بگیرند.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چهارشنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره امکان دیدارش با رئیس جمهور ایران در سازمان ملل متحد گفت  که "همه چیز ممکن است".

انتظار می‌رود که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز سوم مهر در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

ترامپ که پیش از دیدار با امیر کویت در واشنگتن به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت نمی‌تواند پیش‌بینی کند که چه اتفاقی برای ایران می‌افتد و برایش مهم نیست که آیا رهبران ایران بخواهند با او گفت‌وگو کنند یا نه.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ظریف: ترامپ از شورای امنیت سوء استفاده می‌کند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز چهارشنبه در پیامی توییتری و پیش از مصاحبه مزبور ترامپ نوشته است: «شورای امنیت سازمان ملل فقط یک قطعنامه درباره ایران دارد. دونالد ترامپ آن را نقض کرده و می‌خواهد دیگران را هم به نقض آن وادارد.»

به گفته‌ی نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، قصد دارد در اواخر ماه سپتامبر ریاست جلسه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده‌ گیرد که به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

ظریف در توییتر خود می‌افزاید: «اکنون وی می‌خواهد با سوءاستفاده از ریاست دوره‌ای بر شورای امنیت موضوعی را که برای ۷۰ سال به فلسطین اختصاص داشته منحرف کرده و در آن جلسه، ایران را برای اوضاع وحشتناکی که او و مشتریانش در سراسر خاورمیانه ایجاد کرده‌اند متهم کند؛ وقاحت!»

 

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد. تاریخ نشست مزبور چهارم مهرماه (۲۶ سپتامبر) اعلام شده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور ترامپ اصرار دارد که اطمینان حاصل کنیم که ایران به نظم جهانی پایبند است.» او از جامعه جهانی خواست درباره "تهدیدهای ایران برای منطقه" صحبت کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از محافل دیپلماتیک گزارش کرده که ایران می‌تواند تقاضا کند در نشست یادشده سخنرانی کند. ایران هنوز به این موضوع واکنش نشان نداده است.

سخنرانی احتمالی رئيس جمهور ایران در سازمان ملل یک روز پیش از نشست مزبور خواهد بود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت