چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 17:16

روحانی: اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره جنگ روانی است

حسن روحانی می گوید ترامپ یک قدم به عقب برگشته است

 حسن روحانی می گوید ترامپ یک قدم به عقب برگشته است

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران می گوید دونالد ترامپ با مطرح کردن آمادگی برای مذاکره، قصد راه انداختن جنگ روانی دارد.

 

آقای روحانی در پاسخ به اعلام آمادگی دونالد ترامپ برای مذاکره با ایران، مذاکره همزمان با تحریم را بی معنی دانست.

به گفته آقای روحانی هدف دونالد ترامپ از مطرح کردن آمادگی دیدار با مقام های ایرانی، راه انداختن یک جنگ روانی است تا مردم ایران دچار تردید شوند و از سوی دیگر در پی اهداف داخلی در آستانه انتخابات میان دوره ای آمریکاست.

 

با این حال، آقای روحانی اعلام این اعلام آمادگی دونالد ترامپ را بازگشت رییس جمهوری آمریکا از مواضع تند پیشینش برآورد کرد.

آقای روحانی همچنین گفت: "ترامپ یک قدم از لحن تندش برگشته است. ترامپ باید چند قدم به عقب برگردد. باید حداقل به دوران قبل از خودش برگردد تا شرایط مناسبی برای تضمین منافع ایران، آمریکا و جهان فراهم شود."

آقای روحانی دوشنبه شب در مصاحبه با تلویزیون ایران شرکت کرده بود تا به برقراری دور نخست تحریم های آمریکا علیه ایران واکنش نشان دهد.

حسن روحانی همچنین بر عدم مخالفت دولتش با مذاکره تاکید کرد و گفت: "در دولت جدید (ترامپ) هم با آمریکا مذاکره کرده ایم."

به گفته آقای روحانی سال گذشته در نشست گروه 1+5 که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، و وزیرامور خارجه ایران و رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت آمریکا در این دیدار حضور داشتند.

آقای روحانی همچنین گفت اگر آمریکا بخواهد به خاطر مداخلاتش در ایران غرامت دهد، ایران پیش شرطی برای مذاکره نخواهد داشت.

دور نخست تحریم ها

آقای روحانی در آستانه برقراری مجدد نخستین دور تحریم های آمریکا علیه ایران صحبت می کرد.

این تحریم ها با فرمان اجرایی دونالد ترامپ از سه شنبه هفتم اوت، ۱۶ مرداد به اجرا گذاشته می شود و شامل تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری، صنایع خودروسازی، مبادلات طلا و فلزات گرانبها، و همین طور منع ایران از خریداری دلار از موسسات مالی خارجی است.

این تحریم ها نود روز پس از خروج آمریکا از برجام صورت می گیرد.

دونالد ترامپ در بیانیه ای که چند ساعت قبل از سخنان آقای روحانی منتشر شد، نوشت: "امروز، ایالات متحده آمریکا تحریم‌های مجدد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را که با توافق هسته ای برداشته شده بود، مجددا برقرار می‌کند."

آقای ترامپ در بیانیه خود گفته سایر تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران از پنجم نوامبر، ۱۳ آبان، اجرایی خواهد شد. اشاره او به زمان اجرای تحریم‌های نفتی است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین یادآوری کرده که با تمامی کشورهایی که مبادله تجاری با ایران دارند در همکاری خواهد بود تا از اجرای این تحریم ‌ها مطمئن شود.

آقای ترامپ همچنین در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، جزئیات بازگشت تحریم ها علیه ایران را اطلاع داده است.

دونالد ترامپ همچنین در بیانیه خود از اعتراض های اخیر مردم ایران حمایت کرده است.

به نوشته آقای ترامپ، "آمریکا همچنان در کنار مردم ایران می‌ایستد که مدت‌هاست در رنج اند و وارثان حقیقی میراث غنی ایران اند و قربانیان واقعی سیاست‌های رژیم. چشم‌به‌راه روزی هستیم که مردم ایران، و همه مردم منطقه، کنار یک‌دیگر در امنیت و صلح ببالند."

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران امروز آقای ترامپ را به دشمنی با مردم ایران متهم کرد و گفت "اگر شما با مردم ایران رابطه دارید چرا اولین تحریمی که اعمال کردید تحریم هواپیما بود. امروز روز برگرداندن تحریم‌هاست. البته اتفاقی نمی‌افتد در این مدت کاری که می‌خواستند کردند و اینها بیشتر جنبه روانی داشت".

'سنگ تمام اروپا'

حسن روحانی در ادامه مصاحبه تلاش آمریکا برای همراه کردن دیگر اعضای گروه 1+5 را با تحریم ها ناموفق عنوان کرد.

او گفت: ایران در این وضعیت تنها نیست و کشورهای اروپایی دستکم از نظر سیاسی "سنگ تمام" گذاشتند اما در عمل باید برنامه ریزی کنند که چه گونه می خواهند اقدام عملی کنند.

به گفته آقای روحانی، بخش اصلی تحریم ها سه ماه دیگر به اجرا گذاشته می شود که درخصوص مبادلات بانک و نفت است. قول اروپا، روسیه و چین این است که در این رابطه اقدام عملی کنند.

حسن روحانی درباره مشکلات اقتصادی در ایران گفت: مشکل ارزی به دو دلیل ایجاد شد از دی ماه سال گذشته که اعتراضاتی از یک شهر آغاز شد و به شهرهای دیگر گسترش یافت. هر چه بود این اغتشاشات مهار شد و مردم هم متوجه شدند اگر چه بعضی انتقادها به حق است اما بعضی سو استفاده می کنند. آمریکایی ها تصور کردند که با فشارهای بیشتر می توانند شرایط را تغییر دهند و بعد از آن بود که دونالد ترامپ اعلام کرد از برجام خارج می شود. در نتیحه دو عامل خارجی و داخلی در فروردین ماه التهابی ایحاد شد. اگر همه با هم همکاری می کردند این التهاب قابل کنترل بود.

آقای روحانی همچنین با اشاره به ارایه یک بسته ارزی جدید گفت: مردم باید مطمئن شوند که نوسانات ارز در تامین کالاهای اساسی وجود نخواهد داشت و مردم باید بدانند تا فروردین ماه آینده نرخ ارز برای این کالاها تغییر نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

بازگشت تحریم‌ها؛ ترامپ فرمان اجرایی علیه ایران را امضا کرد

پومپئو در آستانه بازگشت تحریم‌ها: شواهدی از تغییر رفتار ایران نمی‌بینیم

تحریم‌های آمریکا؛ وزیر کار ایران می‌گوید ممکن است یک میلیون شغل از دست برود

تحریم نفتی ایران؛ آمریکا از احتمال معافیت های 'موردی' خبر داد

فرانسه: نشانه مثبتی از توافق آمریکا با معافیت اروپا از تحریم ایران دیده نمی‌شود