.
يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jul 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 10 تیر 1397 ساعت 05:44

"تیراندازی ماموران" در تجمع اعتراضی مردم خرمشهر مطلب ویژه

دویچه وله فارسی: گزارش‌ها از خرمشهر حاکی از به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی مردم نسبت به کیفیت نامطلوب آب آشامیدنی بوده است. نیروهای امنیتی اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور کرده‌اند. طبق گزارش‌های غیررسمی دست‌کم یک نفر کشته شده است.

در ویدیوهایی که گفته می‌شود متعلق به درگیری‌های خرمشهر است، صدای شلیک‌های پیاپی گلوله شنیده می‌شود

بنا بر گزارش شاهدان عینی، تجمع اعتراضی شماری از شهروندان در خرمشهر در اعتراض به شوری آب آشامیدنی به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شد. این درگیری در شامگاه شنبه (۳۰ ژوئن) رخ داد. در ویدیوهایی که گفته می‌شود متعلق به درگیری‌های خرمشهر است، صدای شلیک‌های پیاپی گلوله شنیده می‌شود.

شماری از معترضان نیز برای در امان ماندن از گاز اشک‌آور در چندین نقطه آتش روشن کرده‌اند. در یکی از این ویدیوها دیده می‌شود چند نفر به یک معترض که ظاهرا از ناحیه پا زخمی شده و قادر به حرکت نیست، کمک می‌کنند.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در یک ویدیوی دیگر که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، صدای بلند "الله اکبر" معترضان در خیابان شنیده می‌شود و شخصی که چهره‌اش مشخص نیست، با ذکر تاریخ (۹ تیرماه) می‌گوید: «پلیس با شلیک گلوله یک نفر را از پای درآورده است.» تصاویر در این ویدیو واضح نیستند. طبق گفته فعالان عرب اعتراضات خرمشهر دست‌کم یک کشته بر جای گذاشته است.

دویچه ‌وله در حال حاضر نمی‌تواند مستقلا این گزارش‌ها را تأیید کند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده برخی از معترضان در خرمشهر که از ساعت ۸ شب در میدان اصلی شهر تجمع کرده بودند "پس از دعوت پلیس به متفرق شدن، با مأموران درگیر شدند."

در این گزارش آمده معترضان "در مواردی اقدام به پرتاب چوب و سنگ" به سمت مأموران و اقدام به "تخریب برخی اموال عمومی کرده‌اند و حتی بخشی از پل جدید خرمشهر را آتش زدند."

به نوشته خبرگزاری رسمی حکومت ایران مأموران امنیتی برای مقابله با معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

در روزهای اخیر خرمشهر شاهد برخی تجمعات اعتراضی نسبت به کیفیت بد آب آشامیدنی بوده است. روز جمعه (۸ تیر) شماری از مردم در مقابل مسجد جامع شهر دست به اعتراض زده و علیه انفعال فرماندار شعار سر دادند. به گفته معترضان کیفیت آب شرب خرمشهر نسبت به روزهای گذشته بسیار شورتر شده و در بسیاری از مناطق نیز بوی بسیار بدی می‌دهد.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی که در ساعت سه بامداد یکشنبه (به وقت محلی) منتشر کرده، نوشته "آرامش در شهر برقرار شده" و "مأموران انتظامی با حضوری جدی اوضاع را تحت کنترل دارند."

به گفته ایرنا هنوز گزارش رسمی در مورد تعداد مجروحان یا احتمالا کشته‌شدگان درگیری‌های خرمشهر منتشر نشده، اما "گفته می‌شود تعدادی از معترضان دچار مصدومیت جزئی شده‌اند."

در روزهای گذشته صدها نفر از مردم آبادان نیز برای اعتراض به شوری و کمبود آب شرب در این شهر مقابل فرمانداری دست به تظاهرات زده بودند.

معضل کمبود و کیفیت نازل آب لوله‌کشی در برخی شهرهای خوزستان از چند سال پیش با اعتراض شهروندانی روبروست که عامل اصلی این وضعیت را سیاست‌های نادرست، سوءمدیریت و ناکارآمدی دستگاه‌های دولتی و حکومتی می‌دانند.

 

  • بی بی سی:ادامه اعتراض‌ها در جنوب‌غربی ایران؛ 'تیراندازی در خرمشهر'

     تیراندازی در خرمشهر
    شاهدان عینی از وقوع تیراندازی در خرمشهر، چهارراه مطهری خبر داده‌اند
    خرمشهر در روزهای اخیر شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بوده. این ویدیوها را مخاطبان از ناآرامی‌های امشب فرستاده‌اند pic.twitter.com/g8L4fwnsK9
    — BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) ۹ تیر ۱۳۹۷

پایان پست توییتر شماره از @bbcpersian

گزارش‌های شاهدان عینی از وقوع مواردی از تیراندازی در شهر خرمشهر در استان خوزستان حکایت دارد. در تصاویری که کاربران برای بی‌بی‌سی فرستاده‌اند هم صدای تیر به گوش می‌رسد.

گزارش‌های رسیده دست‌کم تایید می‌کند که صدای تیراندازی در چهارراه مطهری خرمشهر شنیده شده است.

در تصاویر پیداست که گاز اشک‌آور هم شلیک شده است.
تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن یک نفر روز زمین افتاده و افراد داخل تصویر می‌گویند او کشته شده است. اما ولی‌الله حیاتی، فرماندار خرمشهر این موضوع را تکذیب کرده و گفته پنج نفر "به طور سطحی" زخمی شده‌اند.

فعالان عرب هم از زخمی‌شدن عده‌ای در درگیری‌های شنبه‌ شب نهم تیرماه و کشته شدن یک نفر خبر داده‌اند.

بی‌بی‌سی فعلا نمی‌تواند این گزارش‌ها را مستقلا تایید کند.
بگذر از پست توییتر شماره از @nikimahjoub

    فعالان حقوق اعراب در ایران می گویند برخی از نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها با حمله به موزه خرمشهر و مغازه‌ها در حال تخریب اموال عمومی هستند
    — NIKI MAHJOUB (@nikimahjoub) ۹ تیر ۱۳۹۷

پایان پست توییتر شماره از @nikimahjoub
دلیل اعتراض چیست؟

خرمشهر در جنوب‌غربی ایران در روزهای اخیر شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بوده است.

تجمع‌کنندگان، به کمبود آب و کیفیت بد آب لوله‌کشی در این شهر اعتراض دارند.

    معترضان به وضعیت آب در جنوب ایران جاده‌ای را بستند
    مسئولان خوزستان‌: 'خط لوله آب ترمیم و بحران آب استان حل شد'

میزان سختی آب شبکه آبرسانی خرمشهر و آبادان در سه روز گذشته به "شش برابر" حد مجاز رسیده که عملا آب آشامیدنی در این منطقه را غیرقابل استفاده کرده است.

روز جمعه شماری از مردم خرمشهر با در دست گرفتن ظرف‌های خالی آب مقابل مسجد جامع این شهر تجمع کرده بودند.
خبرگزاری رسمی حکومت ایران گزارش داده است که "برخی معترضان پس از دعوت پلیس به متفرق‌شدن، با ماموران درگیر شدند."

این خبرگزاری رسمی نوشته است که معترضان به ماموران "چوب و سنگ" پرت کرده‌اند.

خبرگزاری ایرنا نوشته است که در حال حاضر "آرامش کامل" در خرمشهر برقرار است و "ماموران انتظامی با حضوری جدی اوضاع را تحت کنترل دارند."

خبرگزاری حکومتی ایران نوشته است "تعدادی از معترضان، دچار مصدومیت جزئی شده‌اند."

در همین حال که این رسانه رسمی نوشته است گروه‌هایی از معترضان برخی اموال عمومی و از جمله موزه خرمشهر را "تخریب کرده‌اند" اما فعالان عرب می‌گویند برخی نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی‌ها به این موزه خرمشهر و همین‌طور دکان‌های مردم حمله کرده‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت