.
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 08 تیر 1397 ساعت 22:59

٩٠ پناهجواحتمالا در دریای مدیترانه غرق شده‌اند

سازمان بین‌المللی مهاجرت، وابسته به سازمان ملل، می‌گوید با واژگون شدن یک قایق حامل پناهجویان در دریای مدیترانه احتمالا ٩٠ پناهجو غرق شده‌اند.

 این افراد، که اغلب پاکستانی بوده‌اند، از سواحل لیبی راهی اروپا بودند.

تاکنون تنها سه نفر از سرنشینان این قایق نجات یافته‌اند و جنازه‌های ده نفر پیدا شده است، که هشت نفر آنها پاکستانی و دو نفر اهل لیبی بودند.

 مقام‌های امنیتی می‌گویند مقصد این قایق ایتالیا بوده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید شمار کسانی که سعی می‌کنند خود را از طریق دریای مدیترانه به اروپا برسانند نسبت به سال قبل افزایش یافته است. اغلب این افراد می‌خواهند به ایتالیا بروند.

 رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال آفریقا، می‌گوید اینکه در فاجعه اخیر چند پناهجوی لیبیایی هم سوار قایق بوده‌اند، کم‌سابقه‌ است.

دو نفر از سه نفری که نجات پیدا کرده‌اند هم اهل لیبی بوده‌اند. دو نفر از نجات یافتگان پس از واژگون شدن قایق به سوی ساحل شنا کرده‌اند و یک نفر دیگر را هم قایقی صیادی نجات داده است.

اتحادیه اروپا و لیبی پیش از این به توافقی رسیده‌اند که به موجب آن قایق‌های حامل پناهجویان و مهاجران رهگیری شده و سرنشینان به لیبی بازگردانده شوند.

سازمان‌های حقوق بشری و حامی پناهجویان، و همچنین سازمان ملل، می‌گویند دولت‌های اروپایی در این زمینه رویکردی "غیرانسانی" دارند.

اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گوید "هرکس حق دارد کشوری - ازجمله کشور خود- را ترک گفته و یا به کشور خود بازگردد" و "هرکس که تحت پیگرد باشد حق دارد که از کشورهای دیگر طلب پناهندگی نماید و یا اینکه از پناهندگی برخوردارشود."

با اقبال گسترده جریان‌های راستگرا در اروپا و آمریکا، مساله مهاجرت اهمیت بیشتری در فضای سیاسی این کشورها پیدا کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت