.
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 07 تیر 1397 ساعت 02:04

​​​​​​​بازداشت خواننده معروف آلمانی- کرد در ترکیه

دویچه وله فارسی: هوزان جانه، خواننده معروف آلمانی کردتبار شهر کلن با قرار بازداشت روانه زندان ادیرنه در غرب ترکیه شد. وکیل هوزان جانه گفته است که موکل‌اش متهم به حمایت از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است.

 

هوزان جانه، خواننده معروف آلمانی کردتبار، پس از گذشت چند روز از بازداشتش در ادیرنه در غرب ترکیه، هنوز هم در بازداشت موقت به سر می‌برد. حسن تحسین کایا، وکیل هوزان جانه، در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان گفت که موکلش را متهم کرده‌اند که از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) حمایت کرده و عضو این حزب بوده است.

مراد امیل، سیاست‌مدار حزب دمکراتیک خلق​ها (HDP) که در ترکیه به عنوان حزب کردها شناخته می‌شود، در باره دستگیری هوزان جانه گفت که این خواننده کردِ آلمانی جمعه شب (۱ تیر / ۲۲ ژوئن) در جریان مبارزات انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق​ها در "ادیرنه" در غرب ترکیه بازداشت شد.

ادیرنه در غرب ترکیه، همان شهری است که صلاح الدین دمیرتاش یکی از رهبران حزب دمکراتیک خلق‌ها از نوامبر ۲۰۱۶ در زندان آن محبوس است.

دمیرتاش که از همان زندان کاندیدای انتخابات پارلمانی شده بود، در یک سخنرانی ویدئویی، حزب عدالت و توسعه را حزبی "مستبد و سرکوبگر" خواند. این وکیل دادگستری ۴۵ ساله، به اتهام "فعالیت‌های تروریستی" در زندان است و خطر محکومیتی ۱۴۲ ساله او را تهدید می‌کند.

مراد امیل، عضو حزب دمکراتیک خلق‌ها، در پیام توییتری خود نوشت: «خودروی تبلیغات انتخاباتی ما را نگه داشتند و دوست ما هوزان جانه را بازداشت کردند.» وزارت امور خارجه آلمان نیز خبر داده که از بازداشت این هنرمند آلمانی کردتبار اطلاع یافته است.

هوزان جانه در مبارزات انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌های ترکیه شرکت و از این حزب حمایت می‌کرد. رسانه‌های ترکیه نوشته‌اند که دلیل بازداشت هوزان جانه از جمله نوشته‌های او در شبکه‌های اجتماعی بوده است.

حسن تحسین کایا، وکیل هوزان جانه، اعلام کرده که اتهام حمایت این هنرمند از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) به دلیل فیلمی بوده که جانه کارگردانی آن را به عهده داشته و بازیگر آن نیز بوده است.

این فیلم به موضوع کشتار مردم قوم ایزدی در کوه‌های سنجار عراق و شمال شرق سوریه توسط جریان تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) می‌پردازد. منطقه کوهستانی سنجار در شمال غرب عراق محل اصلی زندگی قوم ایزدی است.

ایزدی‌های این منطقه در تابستان سال ۲۰۱۴ میلادی با حمله تروریست‌های "دولت اسلامی" مواجه شدند. فیلم یادشده به موضوع کمک رزمندگان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) به ایزدی‌ها می‌پردازد و نیز به چگونگی نجات افراد این قوم از دست حملات داعش.

بحران در رابطه آلمان و ترکیه

روابط آلمان و ترکیه در سال گذشته میلادی به خاطر بازداشت بسیاری از شهروندان آلمانی تیره شد. مشاله تولو، روزنامه‌نگار آلمانی ترک‌تبار، دنیز یوجل، خبرنگار آلمانی ترک‌تبار، و پتراشتویتنر، فعال حقوق بشری آلمان، از جمله این افراد بودند.

دنیز یوجل که فوریه ۲۰۱۷ در استانبول دستگیر شده بود، پس از یک سال زندان روز ۱۶ فوریه آزاد شد. دادستانی برای او تقاضای ۱۸ سال حبس کرده است. دادگاه او روز پنج‌شنبه (۷ تیر / ۲۸ ژوئن) در استانبول آغاز می‌شود. یوجل به "حمایت از تروریسم و تحریک افکار عمومی" متهم شده است. دادگاه مشاله تولو نیز ادامه دارد. تولو گرچه آزاد است، اما حق خروج از ترکیه را ندارد.

در حال حاضر بسیاری از شهروندان آلمان به دلایل سیاسی در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند. پس از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه فرایند دستگیری مخالفان سیاسی در این کشور ادامه یافته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روز سه‌شنبه (۵ تیر / ۲۶ ژوئن) ۱۳۸ نفر بازداشت شدند که گفته می‌شود از هواداران فتح‌الله گولن، رهبر جنبش اسلام‌گرای "خدمت" و از مخالفان سرسخت رجب طیب ادوغان هستند.

روز چهار‌شنبه (۶ تیر / ۲۷ ژوئن) نیز حدود ۱۹۰ نفر از نظامیان این کشور به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن در مناطق مختلف ترکیه بازداشت شدند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، فتح‌الله گولن را مسئول کودتای ناموفقی می‌داند که در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ در ترکیه به وقوع پیوست.

به گزارش مقامات آمریکا، از زمان وقوع این کودتای نافرجام تاکنون ۱۶۰ هزار نفر در ترکیه که مظنون به مخالفت با دولت این کشور بودند، بازداشت و حدود همین تعداد نیز از شغل‌های دولتی برکنار شده‌اند.

اردوغان کمی پیش از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه اعلام کرد که ممکن است وضعیت اضطراری در این کشور را از تاریخ ۱۹ ژوئیه ادامه ندهد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت