.
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸.
امروز:
May 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 22:27

ماندن یعنی مرگ: «۱۳ هزار مهاجر در صحرای بزرگ آفریقا رها شده‌اند» مطلب ویژه

دویچه وله فارسی: الجزایر شمار زیادی از مهاجران را اخراج و راهی نیجر کرده است. به گزارش آسوشیتدپرس، در میان بیش از ۱۳هزار پناهجویی که بدون خوراک و آب در صحرای بزرگ آفریقا رها شده‌اند، زنان باردار و کودکان هم بوده‌اند.

 
الجزایر در طی ۱۴ ماه گذشته ظاهرا ۱۳ هزار مهاجر را در صحرای بزرگ آفریقا رها کرده است. خبرگزاری فرانسه با استناد به سخنان شاهدان عینی می‌نویسد، پناهجویان بدون آب و خوراک در صحرا رها شده‌اند. در ادامه‌ی گزارش این خبرگزاری آمده است، در بیشتر موارد گوشی‌های همراه و پول پناهجویان از آنها گرفته شده و مهاجران مجبور شده‌اند در دمای تا ۴۸ درجه سانتیگراد برای رسیدن به نزدیک‌ترین منطقه قابل سکونت، ساعت‌ها یا حتی روزها راهپیمایی کنند. شاهدان عینی می‌گویند، در میان اخراج‌شدگان، زنان باردار و کودکان هم دیده می‌شوند.

منبع خبرگزاری آسوشیتدپرس ده‌ها پناهجویی هستند که در پی رانده شدن از الجزایر به نیجر، از راهپیمایی در صحرای بزرگ آفریقا جان سالم به دربرده‌اند. برخی از پناهجویان پس از ساعت‌ها راه رفتن، به روستاهای نزدیک مرز نیجر و مالی رسیده‌اند. دسته‌ای از این پناهجویان پس از روزها راه‌پیمایی از مرگ نجات یافته‌اند.

الجزایر بدرفتاری با پناهجویان را رد می‌کند و اطلاعات و آماری در مورد اخراج‌های ماه‌های گذشته منتشر نکرده است. اما گفته‌های شاهدان عینی را ویدیوهایی که در آنها صدها نفر در حال راه‌پیمایی در صحرا هستند، تأیید می‌کند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت اطلاعات دقیقی در مورد اخراج‌ها در دست ندارد. این سازمان اما گزارش می‌دهد که از سال ۲۰۱۷ تاکنون، شمار مهاجرانی که به اجبار با پای پیاده از الجزایر به نیجر روانه شده‌اند، ۲۰ برابر بیشتر شده است.

به گزارش سایت آلمانی‌زبان "دی ولت"، آنتونیو تاجانی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا، در رابطه با بحران پناهجویی و راهکار اروپا برای مقابله با آن به الجزایر هم اشاره کرده است. تاجانی می‌گوید، اروپایی‌ها باید همکاری تنگاتنگی با "کشورهای ترانزیت" مثل مراکش، تونس و الجزایر داشته باشند. او خواستار "استراتژی اروپایی قابل اطمینان" در این رابطه شده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت