.
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 23:49

مقتدی صدر و حیدر عبادی در عراق ائتلاف کردند

دویچه وله فارسی: یک ماه پس از انتخابات عراق هنوز موانع تشکیل دولت برطرف نشده است. اینک مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه و حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق با توافق بر سر ائتلاف تلاش دارند تشکیل دولت آتی را تسریع کنند.

 
مقتدی صدر (راست) و حیدر عبادی

مقتدی صدر (راست) و حیدر عبادی

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و ائتلاف انتخاباتی سائرون و حیدر عبادی، نخست‌وزیر و رهبر ائتلاف النصر برای تشکیل دولت ائتلاف کرده‌اند. این خبر عصر شنبه ۲۳ ژوئن (۲ تیر) در جریان سفر عبادی به نجف و دیدار با صدر اعلام شده است.

این ائتلاف که در راستای تلاش برای تشکیل فراکسیون اکثریت در پارلمان عراق انجام شده به گفته صدر و عبادی، خصلت "فرافرقه‌ای و فراقومی" خواهد داشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه که حزب کمونیست و بخشی از نیروهای سکولار عراق را نیز شامل می‌شود در انتخابات پارلمانی عراق که در ماه مه انجام شد با ۵۴ کرسی از ۳۲۹ کرسی بالاترین رتبه را به دست آورد.

بعد از آن ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، رئیس سپاه بدر که مورد حمایت ایران نیز محسوب می‌شود با ۴۷ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفت.

جایگاه سوم نیز با ۴۲ کرسی به ائتلاف انتخاباتی النصر به رهبری حیدر عبادی رسید.

پیش از این صدر و عامری از توافق بر سر همکاری خبر داده بودند. حیدر عبادی بعد از اعلام خبر ائتلاف با مقتدی صدر گفت، ائتلاف جدید همکاری میان صدر و عامری را به خطر نمی‌اندازد.

صدر نیز اعلام کرد، ائتلاف تازه پذیرای باقی نیروهای پیروز در انتخابات است. سه ائتلاف اصلی انتخاباتی نتوانستند حد نصاب ۱۶۵ کرسی برای تشکیل دولت را به دست بیاورند. حیدر عبادی کاندیدای مورد حمایت غرب محسوب می‌شود.

نفوذ صدر در تعیین سرنوشت پست‌های کلیدی

ناظران تشکیل دولت در عراق را مشکل ارزیابی کرد‌ه‌اند. مقتدی صدر چون شخصا در انتخابات شرکت نکرده نمی‌تواند وارد دولت جدید شود. اما او می‌تواند با نفوذ زیاد خود بر سرنوشت پست‌های کلیدی تأثیر بگذارد.

برخی از گزارش‌ها از رقابت بین حیدر عبادی و هادی عامری بر سر پست نخست‌وزیری خبر می‌دهند.

نخست‌وزیر جدید باید تلاش کند که قدرت را میان سنی‌ها، شیعه‌ها و کردها تقسیم کرده تا وحدت کشور حفظ شود. در عراق اکثریت شیعبان و اقلیت با سنی‌ها است.

انتخابات ماه مه که اولین انتخابات عراق بعد از شکست گروه "دولت اسلامی" (داعش) در این کشور است به لحاظ تعیین مسیر سیاسی آینده این کشور اهمیت خاصی دارد.

دیوان عالی عراق هفته گذشته بعد از رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی دستور شمارش مجدد دستی آرا را صادر کرد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت