.
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 23:39

نتایج مقدماتی انتخابات ترکیه

دویچه وله فارسی: شمارش ۹۰درصد از آرای ماخوذه و نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه، نشان‌ می‌دهد که رجب طیب اردوغان با ۵۳/۲درصد جلوتر از سایر رقباست. احزاب اپوزیسیون امیدوارند انتخابات به دور دوم کشیده شود.

 

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان می‌دهد که رجب طیب اردوغان احتمالا در مقام خودش ابقا خواهد شد. خبرگزاری آناتولی به عنوان تنها منبع رسمی نتایج انتخاباتی می‌گوید اردوغان در شمارش ۹۰درصد از آرای ماخوذه، ۵۳/۲درصد رای آورده است. 

محرم اینجه، نامزد حزب جمهوری خلق با کسب ۳۰/۵درصد آرا در رده دوم قرار دارد. رتبه سوم با ۷/۷درصد به صلاح‌الدین دمیرتاش کاندیدای حزب دمکراتیک خلق‌ها تعلق دارد که به کردها نزدیک است. پس از آن خانم مرال آکشتر از "حزب خوب" با ۷/۵درصد. 

اگر اردوغان به ۵۰درصد آرای ماخوذه دست نیابد، انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم در ۸ ژوئیه کشیده می‌شود.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه ۸۷درصد اعلام شده است.

نتیجه نهایی ممکن است شگفتی‌آور باشد. به طور معمول خبرگزاری دولتی آناتولی، شمارش مقدماتی را به نفع اردوغان اعلام می‌کند اما به مرور، شیب آرای رقبا بالاتر می‌رود.

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی

هر چه آرای بیشتری شمارش می‌شود، فاصله حزب حاکم عدالت و توسعه با سایر احزاب کمتر می‌شود و آمار آنها بالاتر می‌آید.

شمارش ۷۹درصد از آرای انتخابات پارلمانی نیز نشان می‌دهد که حزب اسلامگرای عدالت و توسعه با ۴۳/۷درصد جلوتر از سایر احزاب قرار دارد. رتبه دوم به "ائتلاف ملت" شامل احزاب چپ میانه به رهبری حزب جمهوری خلق تعلق دارد با ۳۱/۸ درصد.

محرم اینجه، نامزد حزب جمهوری خلق

محرم اینجه، نامزد حزب جمهوری خلق

حزب دمکراتیک خلق‌ها ۱۰/۳درصد رای کسب کرده و توانسته از حدنصاب قانونی ده درصد عبور کند. 

حوزه‌های رای‌گیری در ترکیه در ساعت ۱۷ به وقت محلی در حالی بسته شدند که از مناطق جنوب شرقی گزارش تخلف می‌رسید. محرم اینجه، رهبر حزب جمهوری خلق،  پس از بسته شدن حوزه‌های رای‌گیری از هوادارانش خواست تحت تاثیر آمار بالایی که به نفع اردوغان اعلام می‌شود قرار نگیرند. اینجه ناظران انتخاباتی را نیز فراخواند که تا هنگام امضای پروتکل‌های شمارش آرا در حوزه‌ها بمانند.

 سخنگوی حزب جمهوری خلق هم با انتقاد از رسانه‌های دولتی گفته که بزرگنمایی‌های آماری آنها به قصد نا امیدکردن مردم صورت می‌گیرد.

قبلا رسانه‌های ترکیه، از اعلام نتیجه انتخابات تا پیش از ساعت ۲۱ به وقت محلی منع شده بودند، اما کمیسیون انتخابات این مهلت را به ساعت ۱۸/۴۵ به وقت محلی کاهش داد.

نزدیک به ۶۰ میلیون شهروند ترکیه حق مشارکت در این انتخابات را داشتند. بیش از سه میلیون نفر نیز در خارج ترکیه زندگی می‌کنند و پنج روز قبل آرای خود را به صندوق‌ها انداخته‌اند. رای‌دهندگان خارج از ترکیه هم‌چنین می‌توانستند روز یکشنبه در گذرگاه‌های مرزی، بندرها و فرودگاه‌های ترکیه رای دهند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت