.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.
امروز:
Feb 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 02:57

شهلا دانشفر: کارگران در هفته ای که گذشت

کارگران گروه ملی فولاد اهواز در مقابل سرکوبگری ها قد علم کرده اند
اعتراضات قدرتمند کارگران گروه ملی فولاد اهواز، مارش آنها در خیابانهای اهواز و تجمعاتشان در مقابل استانداری و طنین شعارهای کوبنده آنها در فضای خیابانهای اطراف آن از اتفاقات مهم هفته گذشته است. این کارگران از هشتم خرداد در اعتصاب بسر میبرند و جمهوری اسلامی از ترس گسترش دامنه اعتراض به تمام شهر، و برای عقب زدن مبارزات قدرتمند کارگران گروه ملی در شب بیست و یکم خرداد ماه به تجمع آنان حمله کرد و در جریان آن دهها کارگر بازداشت شدند. بدنبال این دستگیری ها مبارزات کارگران گروه ملی فولاد اهواز وارد مرحله دیگری گردید.٤ هزار کارگر گروه ملی فولاد اهواز همراه با خانواده های کارگران بازداشتی جانانه ایستادند و شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد در خیابانهای اطراف استانداری طنین انداخت و شهر را به تحرک در آورد. با چنین مبارزات قدرتمندی کارگران گروه ملی توانستند در روز ٢٣ خرداد ٤٦ نفر از همکاران بازداشتی خود را آزاد کنند. در همین روز زیر فشار اعتراضات کارگران بخشی از حقوقهای معوقه آنان به حسابهایشان واریز گردید و سرهنگ عیدی جانشین فرماندهی انتظامی اهواز به کارگران اعلام کرد که مشکل مالکیت شرکت تمام و کمال حل شده و بانک ملی مالکیت آنرا بر عهده گرفته و با اختصاص ٥٠ میلیارد تومان جهت خرید مواد اولیه تولید به راه خواهد افتاد. آزادی ٤٦ کارگر بازداشتی و نقد کردن بخشی از طلبهای کارگران یک موفقیت برای کارگران گروه ملی فولاد است. اما کشاکش همچنان ادامه دارد. از جمله بنا بر آخرین اخبار منتشر شده از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران ١٠ نفر دیگر از کارگران گروه ملی  به بهانه داشتن شاکی خصوصی و شکستن شیشه دفتر نماینده شهر همچنان در بازداشت بسر میبرند. کارگران گروه ملی متحدانه اعلام کرده اند که اعتراض روز ٢١ خرداد ماه اعتراض همه آنها بوده است و  تا آزادی تمامی همکاران بازداشتی و پاسخگویی به دیگر خواستهایشان به اعتراضات خود ادامه خواهند داد و در همین راستا در روز ٢٤ خرداد در مقابل استانداری تجمع داشتند.
اعتراضات کارگران گروه ملی در برابر این سرکوبگری ها به طور واقعی قیام کارگر در برابر حکومت سرمایه داری حاکم و سرکوبگری هایش است. این کارگران با شعار نه تهدید، نه زندان، دیگه فایده ندارد، بپا خاسته و این  فریاد اعتراض همه کارگران و همه مردم است که امروز چنین قدرتمند در شعارهای اعتراضی کارگران گروه ملی تبلور یافته است.
در اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز صحنه های شکوهمندی هست که قدرت این مبارزات را جلوی چشم همگان میگذارد. از جمله در این اعتراضات کارگر معترضی را میبینیم که در تجمع مقابل مسئولین فرمانداری بر روی چهارپایه رفته و فریاد میزند و میگوید بابا این چه وضعیتی است، این چه قانونی است، آیا من که حق و حقوقم را نداده اند و آمده ام کف خیابان حقم را بگیرم باید بازداشت شوم، من باید حساب پس بدهم، یا اون کسی که بانی این وضعیت است؟  او با این سخنان کل دستگاه قضایی و قوانین حکومت اسلامی را به چالش میکشد.
یک صحنه با شکوه دیگر در این اعتراضات پاسخ کوبنده کارگران در برابر مقامات قضایی است. صحنه ای که یادآور افسانه اسپارتوکوس هاست و آن هنگامیست که به خانواده ها اعلام شد که  به جز کسانی که در حرکت اعتراضی روز ٢١ خرداد به نمایندگان مجلس اسلامی حمله ور شده اند، باقی آزاد خواهند شد. در برابر این زورگویی، کارگران یک پارچه ایستادند و اعلام کردند پس بیایید همه ما را ببرید. چون اعتراض روز گذشته، اعتراض همه ما کارگران گروه ملی بخاطر وضعیت مشقت باری بوده است که بر سر معیشت و زندگی مان آورده اید و اکنون  بر سر تصاحب کارخانه و غارت آن هزاران خانواده کارگری را با مصائب و مشکلات غیر قابل تحملی مواجه کرده اید.
صحنه دیگر از اعتراضات کارگران گروه ملی که قدرت مبارزاتشان را به نمایش میگذاشت، حضور فرمانده انتظامی اهواز در هنگام مارش اعتراضی این کارگران در خیابان در بیست و یکم خرداد ماه است. او زبونانه و با التماس خطاب به کارگران گفت که ما نمیخواهیم شما متفرق شوید. ما اخباری داریم که میخواهند از "بیرون" از اعتراضات شما سوء استفاده کنند. بنابراین بروید جلوی استانداری بنشینید تا جواب داده شود. سپس با گرفتن چماق گزینه ورشکستی شرکت از یکسو و از سوی دیگر با وعده اینکه شورای تامین استان جلسه داشته است و قرار است در مورد دادن پولی به کارخانه تصمیم گیری شود تا تولید راه بیفتد و از محل آن طلبهای شما نیز پرداخت شود، سعی کرد اعتراض کارگران را از خیابان و از مقابل چشم مردم جمع کند. اما کارگران  به راهپیمایی شان ادامه داده و قرار تجمع شب را در مقابل استانداری گذاشتند.
در این اعتراضات کارگران گروه ملی در سخنرانیها و در اعتراضاتشان اعلام کردند که اجازه نخواهیم داد، گروه ملی مثل هپکو شود . اجازه نمیدهیم با دزدیهایتان حقوق ما را بالا بکشید و زور بگویید. اجازه نمیدهیم کارخانه را به تعطیلی بکشید و زندگی ما را تباه کنید و در مقابلتان می ایستیم. اعتراضات کارگران گروه ملی با شعارهایی چون کارگر زندانی آزاد باید گردد، نه تهدید، نه زندان، دیگر فایده ندارد،  کارگر میمیرد ذلت نمیپذیرد، سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن، حقوقارو نمیدن مرگ بر آمریکا، دشمنمون همینجاس دروغ میگن آمریکاس، استاندار و فرماندار بی عرضه و بیخیال، استاندار بیعرضه استعفا استعفا، همشهری با غیرت حمایت حمایت،" تولید خواستیم نه وعده، کارگر چرا تو حبسه"، یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه صدای اعتراض کارگرهپکو، کارگر آذرآب، و کارگران در سراسر ایران که هر روزه با مشکلاتی از همین دست درگیرند و در اعتراضند را نمایندگی میکنند. صدای آنان، صدای اعتراض همه مردم به جان آمده از جهنم جمهوری اسلامی است. اعتراضات قدرتمند کارگران گروه ملی به همه کارگران و مردم معترض در ایران راه نشان  میدهد. شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد را با قدرت به خیابان میکشد و نقطه عطف دیگری در مبارزه برای باز کردن درب زندانها و آزادی زندانیان سیاسی است و این ها همه چهره نوین جنبش کارگری در دل اوضاع جامعه ای که بسوی انقلاب میرود را به نمایش میگذارد و مهر اوضاع پر جنب و جوش و متحول امروز را بر خود دارد. بدون شک مبارزات قدرتمند کارگران گروه ملی تا همین جا دستاوردهای بسیاری برای آنان و کل جنبش کارگری داشته است. مبارزات آنان شایسته وسیعترین حمایت هاست.
کارگران گروه ملی خواستار آزادی فوری تمامی بازداشت شدگان هستند. کارگران گروه ملی به حمله وحشیانه نیروی انتظامی، احضار و دستگیری همکارانشان، عدم پرداخت تمام مطالباتشان و بلاتکلیفی وضع کارخانه و خطر از دست دادن شغلشان اعتراض دارند.  
 یک شعار مهم کارگران گروه ملی خطاب به مردم شهر اهواز است. وقتی که فریاد میزنند همشهری با غیرت، حمایت، حمایت. و به راستی شرکت فعال تمامی خانواده های کارگران گروه ملی و حمایت وسیع مردم این شهر و اعلام همبستگی سراسری کارگری از مبارزات و خواستهای کارگران گروه ملی یک حلقه کلیدی در قدرتمند تر شدن و به جلو رفتن بیشتر این اعتراضات است. از خواستها و اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز با تمام قدرت حمایت کنیم.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت