.
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 27 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 00:06

پخش تلویزیونی انتقاد دمیرتاش از اردوغان از داخل زندان

دویچه وله فارسی: صلاح‌الدین دمیرتاش، نامزد حزب دمکراتیک خلق‌های ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که هم‌اکنون در زندان بسر می‌برد، در سخنرانی خود به شدت به سیاست‌های اردوغان انتقاد کرد. این سخنرانی از رسانه‌های رسمی ترکیه پخش شد.

 صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ترکیه روز یکشنبه (۱۷ ژوئن/۲۷ خرداد) یعنی یک هفته مانده به انتخابات زودهنگام ترکیه از زندان سخنرانی کرد.

این سخنرانی از تلویزیون ملی ترکیه (TRT) پخش شد. دمیرتاش تا فوریه امسال یکی از دو رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها بود و از نوامبر سال ۲۰۱۶ در حبس بسر می‌برد.

این اولین باری است که یک نامزد رباست جمهوری از زندان سخنرانی انتخاباتی خود را ایراد کرده است. دمیرتاش در سخنان خود حزب عدالت و توسعه را حزبی "مستبد" و "سرکوبگر" دانست و گفت: «دلیل این که من در زندان هستم این است که حزب عدالت و توسعه از من واهمه دارد.»

تلویزیون ملی ترکیه سخنرانی این سیاستمدار کرد را که کت و شلواری تیره بر تن کرده بود، از سلول زندان او در ادیرنه واقع در شمال غربی ترکیه فیلمبرداری کرده بود. دلیل این کار این بود که مقام‌های مسئول اجازه حضور او در استودیوی این فرستنده در ‌آنکارا را به او نداده بودند.

از تلویزیون ملی ترکیه انتقاد شده بود که بیشترین وقت را به تبلیغات انتخاباتی اردوغان می‌‌دهد و به سایر نامزدها، بخصوص نامزد حزب دمکراتیک خلق‌ها، مجالی برای طرح خود نمی‌دهد. دمیرتاش در این سخنرانی از مردم ترکیه خواست در انتخاباتی که یکشنبه آینده (۲۴ ژوئن) برگزار می‌شود، «به آزادی رای دهند».

صلاح‌الدین دمیرتاش ۴۵ سال دارد، وکیل دادگستری در امور حقوق بشر است. او در حال حاضر به اتهام "فعالیت‌های تروریستی" و عضویت در پ‌ک‌ک در زندان است و خطر محکومیتی ۱۴۲ ساله او را تهدید می‌کند. دمیرتاش این اتهام‌ها را رد می‌کند.

چشم‌انداز انتخابات پیش‌رو با شرکت دمیرتاش در آن

هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمان ترکیه نیز انجام خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه قرار بود در نوامبر سال آینده میلادی برگزار شود.

بر اساس برخی ارزیابی‌ها، حتی اگر دمیرتاش در انتخابات پیش‌رو رای چندانی  نیاورد و در رده سوم یا چهارم قرار گیرد، اما می‌تواند انتخابات را به دور دوم بکشاند و نامزدی از یک حزب دیگر اپوزیسیون را به رقیبی جدی برای رجب‌طیب اردوغان تبدیل کند. در ‌آن‌صورت مرحله دوم انتخابات در روز هشتم ژوئن یعنی دو هفته بعد انجام خواهد شد.

دیگر نامزدهای ریاست جمهوری ترکیه محرم اینچه از "حزب جمهوری‌خواه خلق"، مرال آکشنر از "حزب خوب"، تمل کرم‌اغلو "حزب سعادت"، دوغو یرینچک "حزب وطن" هستند.

جدی‌ترین رقیب در میان احزاب اپوزیسیون بنابر محرم اینچه از حزب جمهوری‌خواه خلق است. حزبی با تمایلات ملی‌گرایانه و چپ میانه و قدیمی‌تربن حزب سیاسی جمهوری ترکیه.

حزب دمکراتیک خلق‌ها تحت رهبری دوگانه صلاح‌‌الدین دمیرتاش و خانم فیگن یوکسک‌داغ توانست در سال ۲۰۱۵ به پارلمان ترکیه راه پیدا کند و حزب عدالت و توسعه را از اکثریت مطلق بیاندازد. دمیرتاش در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز در برابر اردوغان نامزد شد  توانست نزدیک به ده درصد آراء را از آن خود کند.

او تنها روی حمایت کردهای ترکیه حساب باز نکرده و به دیگر احزاب مخالف اردوغان نیز امید بسته است. دمیرتاش گفته است: «برای من مهم این است که از دمکراسی در برابر حکومتی تک نفره دفاع کنم.»

در مقابل اردوغان نیز به او تهمت می‌زند که حزبش بازوی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) است. او دمیرتاش را "تروریست" می‌نامد.

صلاح‌الدین دمیرتاش از درون زندان هم دست از مبارزه علیه سیاست اردوغان برنداشته و از آن‌جا دائم در حال نوشتن و توییت کردن است. او در یکی از توییت‌های اخیر خود نوشته است: «دندان بر جگر بگذارید، ما روز ۲۴ ژوئن را به روز پیروزی دمکراسی تبدیل می‌کنیم.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت