.
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸.
امروز:
May 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 18:00

اخباروگزارشات کارگری 31اردیبهشت1397

محمد حبیبی ازبازداشت شدگان بیستم اردیبهشت  ماه مقابل سازمان برنامه و بودجه آزادباید گردد

- تعداد جان باختگان اعتراضات 26و27اردیبهشت ماه کازرون بروایت امام جمعه

- ازسرگیری تجمعات کارگران کارخانه هپکوبرای احقاق حقوق برحقشان با پایان گرفتن ضرب العجل

- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری شادگان دراعتراض به عدم پرداخت9ماه حقوق

- هفتمین تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه لوله سازی اهوازنسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل کانون بازنشستگان شرکت نفت در اهواز

- کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت: مانع فروش ابزار تولید توسط کارفرما شوید

- رانندگان وسایل نقلیه سنگین شهرستان خاتم جاده هرات - شهربابک رابستند

- سوختگی دو کارگر بر اثر انفجار کوره در شهرک صنعتی کاوه

- جان باختن کارگرجوان شیلات پرورش ماهی ناغان حین کاردراستخر

تعداد جان باختگان اعتراضات 26و27اردیبهشت ماه کازرون بروایت امام جمعه

امام جمعه کازرون، تعداد جان باختگان اعتراضات 26و27اردیبهشت ماه این شهر را3نفر اعلام کرد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ31اردیبهشت، خرسند تعداد جان باختگان اعتراضات 26و27 اردیبهشت ماه این شهر را3نفرذکرکرد وافزود تشییع جنازه آنها روزسه شنبه برگزار خواهد شد.

قابل یادآوری است که رئیس کل دادگستری استان فارس روز بیست ونهم اردیبهشت،تعدادجان باختگان اعتراضات اخیر کازرون را 2نفر اعلام کرده بود.

 ازسرگیری تجمعات کارگران کارخانه هپکوبرای احقاق حقوق برحقشان با پایان گرفتن ضرب العجل

روزدوشنبه سی ویکم اردیبهشت ماه،کارگران کارخانه هپکو درپایان ضرب العجل تعیین شده در روزچهارشنبه گذشته(25اردیبهشت) *، تجمعاتشان را برای احقاق حقوق برحقشان ازسرگرفتند.

این کارگران صبح روزدوشنبه رابا تجمع درمسیر راه آهن سراسری شمال – جنوب ومسدودکردنش آغاز کردند وبدنبال حضور و وعده های مسئولان طرازاول استان مرکزی وحضورگسترده نیروهای انتظامی وامنیتی،ریل راه آهن را ترک کرده وبه تجمعشان مقابل این واحد تولیدی ادامه دادند.

براساس گزارشات منتشره،فرماندار اراک در جمع کارگران معترض گفت: پیگیری مطالبات شما کارگران با جدیت در حال انجام است و قرار است به‌زودی تصمیمات خوبی در خصوص این شرکت گرفته شود.

امروز در نشستی با حضور مدیرکل صنعت و معدن استان و مسئولان وزارت صنایع تصمیمات نهایی در خصوص شرکت هپکو اخذ خواهد شد.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه سهامدار شرکت هپکو سرمایه و تیم کاری برای مدیریت شرکت نداشت، که با پیگیری‌های انجام‌شده وی از مقام خود استعفا داد.

 به گفته وی سازمان خصوصی‌سازی به‌عنوان نماینده دولت برای تشکیل هیات مدیره و انتخاب مدیرعامل تصمیمات لازم را خواهد گرفت.

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی با حضور در جمع کارگران معترض شرکت هپکو گفت: کارگران هپکو از سال گذشته حقوق اسفند و امسال نیز حقوق فروردین و اردیبهشت را طلب دارند که بر اساس رایزنی های صورت گرفته یک یا ۲ ماه از معوقات کارگران تا ۲ هفته آینده پرداخت می‌شود.

وی افزود: در همین راستا امروز در جلسه‌ای ویژه با حضور وزیر صعنت، معدن و تجارت مجدد موضوعات را پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حل مشکلات شرکت نیازمند تصمیماتی در سطح ملی است، ادامه داد: این قول را می‌دهیم که مسئولان استانی در نشست های ملی به جد مشکلات را پیگیری کنند.

آقازاده با بیان اینکه سهامدار شرکت استعفا داده است،افزود: بر اساس قانون شرکت باید توسط سهامدار قبلی شرکت اداره شود ولی به دلیل اینکه عطاریان خود تمایلی به مدیریت شرکت ندارد بهترین راه این است که شرکت موقتا به صندوق حمایت از صنایع کشور واگذار گردد.

وی با تاکید بر اینکه پیشنهاد واگذاری شرکت هپکو اراک به صندوق حمایت از صنایع کشور را دنبال می کنیم، اضافه کرد: اجرای این تصمیم نیازمند تائیدیه مسئولان در سطح ملی است.

استاندار مرکزی به معوقات کارگران شرکت هم اشاره کرد و افزود: هم اکنون کارگران از سال گذشته حقوق اسفند و امسال نیز حقوق فروردین و اردیبهشت را طلب دارند که بر اساس رایزنی های صورت گرفته یک یا ۲ ماه از معوقات کارگران تا ۲ هفته آینده پرداخت خواهد شد.

* چهارمین روز اعتراض کارگران کارخانه هپکونسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما

پایان موقتی تجمع این کارگران درمسیر راه آهن سراسری شمال - جنوب پس از سه روز بدنبال وعده جدید مسئولان طراز اول استان مرکزی

روزچهارشنبه بیست وششم اردیبهشت برای چهارمین روزمتوالی، کارگران کارخانه هپکواعتراضشان را به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما،ادامه دادند وبرای سه روز پیاپی با تجمع درمسیر راه آهن سراسری شمال - جنوب عزم راسخشان را برای احقاق حقوق برحقشان بنمایش گذاشتند.

عصرروزچهارشنبه،کارگران این واحد تولیدی دراغما ،بدنبال وعده های جدید مسئولان طراز اول استان مرکزی،مسیر راه آهن سراسری شمال - جنوب را بطورموقتی تا روز دوشنبه آینده گشودند.

براساس گزارشات منتشره،کارگران معترض شرکت هپکو اراک که سه روز است مسیر راه آهن شمال-جنوب را به نشانه اعتراض به عدم تحقق مطالبت‌شان بسته‌اند، دقایقی قبل این خط را تخلیه کردند.

به دنبال گفت‌وگوی استاندار و دیگر مسئولان استان با این کارگران که در اعتراض به عدم تحقق مطالبت‌شان در حوزه حقوق و دستمزد و عملکرد سهامدار و وضعیت شرکت، خط راه آهن را مسدود کرده بودند، در نهایت دقایقی قبل آنان محل را ترک کردند و خط باز شد.

به گفته یکی از کارگران، آنان تصمیم گرفتند با صدور بیانیه‌ای تا روز دوشنبه به مسئولان برای به سرانجام رسیدن موضوع اعتراضات‌شان فرصت بدهند و در صورت عدم تحقق این مهم، دوباره به این محل بازگردند.

اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری شادگان دراعتراض به عدم پرداخت9ماه حقوق

روزدوشنبه سی ویکم اردیبهشت ماه، کارگران شهرداری شادگان دراعتراض به عدم پرداخت9ماه حقوق دست از کارکشیده ومقابل شهرداری این شهر اجتماع کردند.

 

براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان در حالی که بنری با مضون 'ما کارگران شهرداری شادگان خواستار استرداد مبالغ پس انداز خود نزد شهرداری بمبلغ 30میلیارد ریال هستیم '، خواستار پاسخگو بودن شهردار و شورای اسلامی شهر در این خصوص شدند.

یکی از کارگران شهرداری شادگان در این باره گفت:در ماه رمضان دیگر چیزی برای خوردن نداریم و کسی هم به ما جنس نسیه نمی دهد.

وی افزود:از صبح روبه روی شهرداری جمع شدیم ولی هیچکس جوابگوی ما نیست.

یکی دیگر از کارگران شهرداری شادگان نیز گفت:شب گذشته فرزندم بیمار شد و بدلیل بی پولی نتوانستم وی را به دکتر ببرم.

هفتمین تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه لوله سازی اهوازنسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل کانون بازنشستگان شرکت نفت در اهواز

ظهر روز دوشنبه سی ویکم اردیبهشت ماه برای هفتمین بار،جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه لوله سازی اهوازدراعتراض به عدم پرداخت حقوق  دست به تجمع مقابل کانون بازنشستگان شرکت نفت در اهواززدند.

برپایه گزارش منتشره،یکی از این تجمع کنندگان گفت:به دلیل طلبی که صندوق بازنشستگی نفت از شرکت ما دارد حقوق حدود 973 کارمند بازنشسته که همگی بیش از 60 سال سن دارند در این ماه قطع شده است.

وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود،افزود: بر اساس قرارداد منعقده سال 82 بین صندوق بازنشستگی نفت و شرکت لوله‌سازی اهواز، مقرر شد شرکت ماهیانه مبلغی را از حقوق این افراد کسر و درصدی نیز کارفرما به آن افزوده و به حساب صندوق بازنشستگی واریز کند که مدیریت وقت لوله‌سازی اهواز در این مساله قصور کرد.

این بازنشسته بیان کرد: هم اکنون طلب صندوق بازنشستگی از شرکت لوله سازی سنگین‌تر شده و اکنون شرکت لوله‌سازی پنج هزار میلیارد ریال به صندوق‌ بازنشستگی بدهکار است.

وی ادامه داد: غیر از شرکت لوله سازی، شرکت‌های پتروشیمی آبادان، پتروشیمی فارابی و کربن ایران نیز با این مشکل رو به رو هستند.

مدیر کانون بازنشستگان نفت نیز در گفت و گو با نمایندگان این تجمع قول مساعد برای پیگیری این موضوع را داد.

این تجمع پس از یک ساعت به پایان رسید.

این هفتمین روز است که این بازنشستگان برای یک ماه حقوق معوق خود تجمع می کنند.

یادآوری:شرکت لوله سازی اهواز در سال 1346 در اهواز و در راستای تولید لوله های فولادی برای صنایع نفت، گاز ، پتروشیمی و آب تاسیس شد. لوله های تولیدی این شرکت شامل انواع لوله های فولادی در اندازه های مختلف هستند.شرکت لوله سازی شامل چهار کارخانه است.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران بازنشسته پتروشیمی آبادان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری برای دومین بار درماه جاری

روز دوشنبه بیست وچهارم اردیبهشت ماه، کارگران بازنشسته پتروشیمی آبادان برای دومین بار در ماه جاری* دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل فرمانداری ویژه این شهراجتماع کردند.

برپایه گزارش منتشره،حدود 300 نفر از بازنشستگان پتروشیمی آبادان در اعتراض به آنچه که واریز نشدن حقوق عنوان شد روز دوشنبه در مقابل ساختمان فرمانداری ویژه آبادان تجمع کردند.

یکی از بازنشستگان در این خصوص گفت:حقوق بازنشستگان پتروشیمی آبادان توسط صندوق کارفرما پرداخت می شود و این صندوق در پیامک هایی به بازنشستگان اعلام کرده که دیگر حقوق بازنشستگی آنها را پرداخت نمی کند.

وی افزود:در دوران هشت سال جنگ همگی ما در منطقه جنگی در پتروشیمی آبادان مشغول کار بودیم و اینک با یک پیامک دستمزد ما را دادند.

وی اظهار داشت:باخون دل از ثروت ملی در پتروشیمی آبادان محافظت کردیم و پس از پایان جنگ نیز با بازسازی این واحد برای کشور افتخار آفرینی کردیم.

یکی دیگر از بازنشستگان گفت:در طول مدت خدمت سهم بیمه ما از حقوق کسر شده و اینک موقع آن است که بیمه بازنشستگی به موقع حقوق ناچیز ما را پرداخت کنند.

عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگان آبادان به ایرنا گفت:صندوق بازنشستگی کشوری به دلیل بدهی 20 میلیارد ریالی پتروشیمی آبادان به این صندوق حاضر به پرداخت حقوق بازنشستگان نیست.

احمد شاکری اظهار داشت:این موضوع به صورت پیامکی به اطلاع بازنشستگان رسیده و حقوق اردیبهشت آنها نیز تاکنون پرداخت نشده است.

وی افزود:حقوق بازنشستگان پتروشیمی آبادان بیستم هر ماه واریز می شد.

بنابهمین گزارش،تجمع کنندگان پس از صحبت های امیرحمزه بزرگی نیا معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ویژه آبادان در خصوص پیگیری مشکل پیش آمده در خصوص واریز حقوق بازنشستگان پتروشمی آبادان ظهردوشنبه به تجمع خود پایان دادند.

خاطرنشان می شود که صندوق بازنشستگی کشور با ارسال پیامکی به بازنشستگان اعلام کرده با توجه به واریز نشدن سهم کارفرما از سوی شرکت های لوله سازی اهواز، پتروشیمی آبادان، پتروشیمی فارابی و کربن ایران در سنوات گذشته، اردیبهشت فقط سهم صندوق به حساب بازنشستگان واریز می شود.

کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت: مانع فروش ابزار تولید توسط کارفرما شوید

جمعی از کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت از فروش بخشی از ماشین‌آلات این واحد تولیدی ازسوی کارفرمای کارخانه خبر دادند.

این کارگران افزودند:متاسفانه امروز خریدار که یک تاجر پاکستانی است در حال بازکردن۴۸ دستگاه بافندگی در سالن‌های تولید است که از قرار معلوم وی قصد دارد به کشورش منتقل کند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ31اردیبهشت،این کارگران با بیان اینکه در مدت زمانی که در این کارخانه مشغول به کار هستیم، علیرغم چندین ماه مزد معوقه، زیان‌های مالی و روحی زیادی را هم متحمل شده‌ایم، افزودند: سالهاست  با تلاش شبانه‌روزی توانسته‌ایم  با افزایش مشکلات اقتصادی کشور فعالیت تولیدی کارخانه را حفظ کنیم اما هر چند  سال یکبار کارفرما بخشی از ماشین آلات و سایر ابزار کار کارگران این واحد تولیدی  را به بهانه مستهلک بودن به فروش می‌رساند به گونه‌ای اگر این وضعیت ادامه پیدا کند کارگران کاری برای انجام دادن نخواهند داشت.

این کارگران در ادامه با اشاره به اینکه در شب گذشته تعدادی کامیون و تریلی وارد کارخانه شده‌اند و قصد بار زدن تعداد ۴۸ دستگاه ماشین آلات بافندگی کارخانه را دارند، در ادامه گفتند: این وضعیت درحالی تداوم دارد که تابستان سال گذشته نیز شاهد فروش یک دستگاه ژنراتور دیزلی کارخانه بودیم.

به گفته آنها، این واحد دارای حدود ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات بافندگی است و تعداد ۲۹۵ کارگر همزمان با این دستگاه‌ها مشغول کارند و این نگرانی وجود دارد که در صورت جایگزین نشدن این دستگاه‌ها با دستگاهای جدید تعدادی از کارگران کار خود را از دست بدهند.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه، متاسفانه امروز خریدار که یک تاجر پاکستانی است در حال بازکردن۴۸ دستگاه بافندگی در سالن‌های تولید است که از قرار معلوم وی قصد دارد بعد از  انتقال این ماشین آلات به کشور خود زمینه تولید و اشتغال کارگران کشور خود را فراهم کند.

این کارگران خواستار رسیدگی به وضعیت اسفبار این کارخانه شدند و گفتند: در صورت ادامه روند فروش ابزار تولید به‌طور کل کارخانه از بین می‌رود.

به گفته کارگران ایران پوپلین، متأسفانه وقتی دیده می‌شود در یک کارخانه که تنها محل درآمد اهالی یک منطقه بوده و کارگران آن سالها عمر خود را برای نگهداری محل کار خود هزینه کرده‌اند، اقدام برای فروش ماشین‌آلاتی که در حال تولید هستند، نه با مواضع مسئولان و نه با قوانین همخوانی ندارد.

کارخانجات ایران پوپلین (سهامی عام) در سال ۱۳۵۱ در زمینی به مساحت ۲۴۹۷۴۹ متر مربع در شمال ایران (محور جاده رشت به تهران) تاسیس شد. زیر بنای آن ۱۱۵۹۹۹ متر مربع است که شامل واحدهای ریسندگی، بافندگی، سفید گری، رنگرزی، دوزندگی و چاپ و تکمیل بازرسی و بسته بندی می باشد.

رانندگان وسایل نقلیه سنگین شهرستان خاتم جاده هرات - شهربابک رابستند

روزدوشنبه سی ویک اردیبهشت،جمعی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین شهرستان خاتم دراعتراض به جاده یکطرفه،با تجمعشان مسیر جاده هرات به شهربابک رامسدودکردند.

 

بنابه گزارش منتشره،رانندگان معترض گفتند:حدود سه سال است که مسیر جاده هرات به شهر بابک یک طرفه شده و فقط وسایل نقلیه از شهربابک به سمت شهرستان خاتم می توانند از این مسیر عبور کنند. یکی از رانندگان گفت تردد وسایل نقلیه هرات از این مسیر با قبض های جریمه سنگین مواجه شده و رانندگان مجبورند به جای این مسیر ، یک مسیر صد کیلومتری اضافه را طی کنند.

در پی این تجمع اعتراض آمیز که منجر به ترافیک و مسدود شدن مسیر شد فرماندار ، دادستان و امام جمعه شهرستان در محل تجمع رانندگان حاضر شدند و قول مساعدت برای پیگیری مشکل رانندگان دادند.

سوختگی دو کارگر بر اثر انفجار کوره در شهرک صنعتی کاوه

بعد از ظهر روزدوشنبه 31اردیبهشت،انفجار کوره صنعتی در شهرک صنعتی کاوه شهرستان نجف آباد دو کارگر را راهی بیمارستان کرد.

 مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان گفت: دراین حادثه که بعد از ظهر روزدوشنبه رخ داد دو کارگر جوان 25 و 31 ساله دچار سوختگی شدند.

به گفته عباس عابدی در پی این حادثه امدادگران اورژانس با یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند و مصدومان را برای درمان به بیمارستان شهید منتظری منتقل کردند.

 شهرک صنعتی کاوه دارای 65 کارگاه کوچک و بزرگ در حاشیه شهرستان نجف آباد واقع است.

جان باختن کارگرجوان شیلات پرورش ماهی ناغان حین کاردراستخر

فرمانده انتظامی شهرستان کیار از جان باختن کارگر26 ساله به علت غرق شدن در حوضچه پرورش ماهی در شهر ناغان خبر داد.

سرهنگ علی رازانی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در پی گزارش واصله به مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر غرق شدن مردی در استخر پرورش ماهی واقع در شهر ناغان بلافاصله ماموران انتظامی به همراه واحدهای امدادی به محل وقوع حادثه اعزام شدند.

وی افزود: با حضور ماموران در این محل مشخص شد جوان 26 ساله‌ای حین کار در شیلات پرورش ماهی به داخل یکی از استخرها سقوط کرده و بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده است.

سی ویکم اردیبهشت ماه1397

/این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت