.
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸.
امروز:
May 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 00:35

مقتدا صدر: دولت آینده کاملا عراقی خواهد بود مطلب ویژه

دویچه وله فارسی: رهبر ائتلاف سائرون، پیشتاز انتخابات پارلمانی عراق، پس از دیدار با حیدر عبادی خواستار تشکیل یک دولت "کاملا عراقی" شد. مقتدا صدر که مخالف نفوذ ایران و آمریکا در عراق است در مورد دخالت خارجی در این کشور هشدار داد.

 

کمتر از ۲۴ ساعت پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی عراق، مقتدا صدر، رهبر ائتلاف سائرون با حیدر عبادی، نخست‌وزیر کنونی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یک‌شنبه (۳۰ اردیبهشت/ ۲۰ مه) گزارش داد که صدر پس از ملاقات با عبادی وعده داد که دولت آینده "کاملا عراقی" و حافظ منافع تمام مردم عراق خواهد بود.

جریان مورد حمایت صدر با کسب ۵۴ کرسی در رده نخست و ائتلاف نصر به رهبری حیدر عبادی با در اختیار گرفتن ۴۲ کرسی در جایگاه سوم انتخابات پارلمانی عراق قرار گرفته‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

گرچه جایگاه سوم برای ائتلاف نصر یک شکست محسوب می‌شود، شانس عبادی برای ادامه حضور در قدرت سیاسی و به عنوان نخست‌وزیر کم نیست و دیدار او با صدر گامی در همین مسیر ارزیابی می‌شود.

مقتدا صدر که با نفوذ آمریکا و ایران در عراق به شدت مخالف است پیشتر ائتلاف با جریان‌های فتح، نصر و دولت قانون را که در جایگاه ‌دوم تا چهارم قرار گرفته و به ایران نزدیک هستند، رد کرده بود.

کار دشوار تشکیل دولت جدید

نخست‌وزیر عراق و رهبر ائتلاف سائرون پس از دیدار و مذاکرات اخیر خود بر ضرورت شتاب بخشیدن به روند تشکیل دولت آینده تاکید کرده‌اند. پارلمان عراق ۳۲۹ کرسی دارد و با توجه به نتایج انتخابات، تشکیل دولت و توافق بر سر پست نخست‌وزیری کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد.

در این انتخابات جریان فتح به رهبری هادی عامری، فرمانده سپاه بدر با کسب ۴۷ کرسی در جایگاه دوم قرار دارد و ائتلاف دولت قانون، به رهبری نخست‌وزیر سابق عراق نوری مالکی با ۲۵ کرسی در جایگاه چهارم.

مقتدا صدر که به نظر می‌رسد از مواضع قبلی خود در مورد عدم ائتلاف با جریان‌های نزدیک به ایران فاصله گرفته، پس از دیدار با حیدر عبادی از همکاری با افراد و تشکل‌هایی که به گفته او خواهان ساختن کشور هستند و "تصمیم‌هایشان عراقی است" استقبال کرد.

نخست‌وزیر عراق هم پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که دو طرف به این نتیجه رسیده‌اند که برای سرعت بخشیدن به روند تشکیل دولت با یکدیگر و دیگر جریان‌های سیاسی همکاری کنند.

مقتدا صدر از آنجا که خود کاندیدای انتخابات نبوده نمی‌تواند نخست‌وزیر شود. با این همه ناظران معتقدند که او و ائتلاف سائرون در انتخاب رئیس دولت و ترکیب کابینه از نفوذ قابل توجهی برخوردارند. تاکید صدر بر عراقی بودن دولت آینده می‌تواند به تلاش برای کاهش نفوذ ایران تعبیر شود.

حضور قاسم سلیمانی در بغداد

در همین حال برخی منابع خبری غربی گزارش داده‌اند که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس (واحد برون مرزی سپاه پاسداران) در حال حاضر در بغداد به سر می‌برد و تلاش می‌کند دولتی در عراق شکل بگیرد که مورد پذیرش جمهوری اسلامی باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع مطلع گزارش داده که سلیمانی از روز برگزاری انتخابات عراق در این کشور بوده و تحولات انتخاباتی را رصد می‌کرده است.

پائیز سال گذشته که حضور مقتدا صدر در عربستان سعودی و ملاقات او با ولیعهد این کشور محمد بن سلمان رسانه‌ای شد، ایران از این اقدام متحد سابق خود به شدت خشمگین شد و صدر را متهم کرد که خود را به دربار سعودی فروخته است.

مطابق قانون انتخابات عراق، دولت جدید باید ظرف ۹۰ روز پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات تشکیل شود. منابع خبری چند روز پیش از قول جاسم محمد جعفر، نماینده پارلمان عراق و نزدیک به عبادی گزارش دادند که او شرط همکاری با دیگر تشکل‌های سیاسی را ادامه فعالیت خود به عنوان رئیس دولت تعیین کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت