.
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸.
امروز:
May 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 21:39

اخباروگزارشات کارگری29اردیبهشت1397

- آخرین اخباراز شهر کازرون

* چه کسی جوابگوی کشته و مجروح شدن جوانان ما خواهد بود؟»

*تعداد جان باختگان،مجروحین وبازداشت شدگان اعتراضات 26و27اردیبهشت ماه بروایت  رئیس کل دادگستری استان فارس

*شهر نیمه تعطیل با حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش

- آخرین وضعیت محمد حبیبی در دهمین روز بازداشتش

*محل بازداشت

*وضعیت جسمی

* وضعیت پرونده

- اعتصاب رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه مطالباتشان

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آکیا خودرو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری آذربایجان شرقی

- تحریم غذای رانندگان سامانه دو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به کمیت وکیفیت غذای افطاری

- عدم پرداخت 4ماه حقوق100کارگر شهرداری سی سخت

- عدم پرداخت 42ماه حقوق وحق بیمه کارگران باقیمانده کارخانه تعطیل شده  سامان کاشی بروجرد

بازنشستگی تعدادی از این کارگران بدلیل پرداخت حق بیمه درهاله ای از ابهام

مطالبات کارگران بیکارشده این واحد تولیدی کماکان پرداخت نشده است

- اعتصاب بازاریان وتجمع اهالی شاهرود دراعتراض به انتقال اداره کل راه و ترابری استان ازاین شهربه سمنان

آخرین اخباراز شهر کازرون

* چه کسی جوابگوی کشته و مجروح شدن جوانان ما خواهد بود؟»

"محمد- ر" ازاهالی کازرون با این سوال که «چه کسی جوابگوی کشته و مجروح شدن جوانان ما خواهد بود؟» گفت: ابر شهرستان شدن تنها به تعداد جمعیت نیست و به زیرساخت‌هایی بستگی دارد که باید از قبل فراهم شده باشند. متاسفانه تنها چیزی که در این سال‌ها با شهرستان شدن یک شهر در استان فارس مشاهده شده، این است که یک امام جمعه اضافه می‌شود و بخشدار به فرماندار ارتقا می‌یابد، در حالی که هیچ کجای دنیا اینگونه نیست.

وی یادآور شد: مسائل اقتصادی فشار زیادی بر مردم وارد کرده و باید به جای تنش و درگیری میان مردمی که در همجواری هم زیست می‌کنند به دنبال مصوباتی برای افزایش رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال بود.

"علیرضا- م"،یکی دیگر ازاهالی کازرون با بیان جزئیاتی از وقایع این شهر گفت: با انتشار خبر دستگیری چند نفر از معترضان که در روزهای اخیر در تجمعات شرکت کرده بودند و یا در شبکه‌های مجازی اقدام به نشر فراخوان حضور گسترده در تجمعات کرده بودند، تعدادی از اهالی کازرونی با مشاهده اسامی بازداشت شدگان که ظاهرا از فامیل‌های وابسته آنها بودند به سمت کلانتری روانه شدند.

وی ادامه می‌دهد: رفته رفته جمعیت زیاد شد و به خیابان‌های اطراف کشیده شد. در حین افزایش جمعیت معترض، صدای شلیک شنیده شد.

اواضافه می‌کند: جمعیت معترض خواستار آزادی بازداشت شدگان بودند که با صدای تیراندازی متفرق شدند.

علیرضا اضافه می‌کند: بر اثر اصابت گلوله تعدادی مجروح شده بودند و نیروهای امنیتی که در محل حاضر شده بودند سریعا با تماس به اورژانس، مجروحان را به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل کردند.

وی می‌افزاید: به فاصله زمانی بسیار کمی برخی معترضان تعدادی از خودروهای نیروی انتظامی که وسط خیابان پارک شده بود را شعله‌ور کردند.

او می‌گوید: انتظار داشتیم پس از سفر استاندار و قول ایشان در خصوص رعایت حق مردم این شهرستان، شاهد مدیریت حوادث پیش آمده باشیم.

*تعداد جان باختگان،مجروحین وبازداشت شدگان اعتراضات 26و27اردیبهشت ماه بروایت  رئیس کل دادگستری استان فارس

در حوادث اخیر دو نفر فوت و ۴۸ نفر مجروح شده‌اند که از جمع مصدومان و مجروحان ۳۵ نفر به صورت سرپایی مداوا و به جز یک نفر سایر مجروحان نیز دارای جراحت‌های غیر عمیق هستند.

علی القاصی‌مهر شنبه ۲۹ اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت:

- در تجمعی که روز چهارشنبه بیست و ششم اردیبهشت ماه حادث شد دستگاه های ضابط اعم از نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی، تعداد ۱۵ نفررا به اتهام اخلال در نظم و تجمعات غیر قانونی دستگیر و به مقر پلیس منتقل کردند.

- در ادامه همان شب به دنبال تجمعات بعدی ، یک نفر در اثر اصابت گلوله فوت کرده و ۷ نفر از مأمورین و مردم نیز مصدوم شدند ودر این بین فرد دیگری نیز با اصابت گلوله زخمی که در مرکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد.

- در ادامه این تجمعات در روز پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت فرد دیگری بر اثر اصابت گلوله فوت و تعدادی نیز مجروح و مصدوم شدند.

- در حوادث اخیر دو نفر فوت و ۴۸ نفر مجروح شده‌اند که از جمع مصدومان و مجروحان ۳۵ نفر به صورت سرپایی مداوا و به جز یک نفر سایر مجروحان نیز دارای جراحت‌های غیر عمیق هستند.

*شهر نیمه تعطیل با حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش

روزشنبه بیست ونهم اردیبهشت ماه،شهر کازرون هم مانند دو روز گذشته، شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش (نوپو) است.

به گفته شاهدان عینی، امروز، شنبه 29 اردیبهشت، اکثر مدارس، اماکن تجاری و خدماتی و اغلب دوایر اجرایی در شهر کازرون به حالت نیمه تعطیل درآمده و کنترل شدیدی بر ورود و خروج این شهر اعمال می شود.

آخرین وضعیت محمد حبیبی در دهمین روز بازداشتش

*محل بازداشت

محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیات مدیره کانون تهران که روز بیستم اردیبهشت ماه در تجمع قانونی و مسالمت آمیز شورای هماهنگی دستگیر شد پس از انتقال از سلول های انفرادی سپاه در زندان تهران بزرگ در قرنطینه شماره یک در حبس است.

قرنطینه یک که در بین زندانیان به قرن یک معروف است فاقد امکانات است بطوری که آب آشامیدنی نیز وجود ندارد و زندانیان مجبورند آب چاه غیرتصفیه  بنوشند. همچنین در این بند در یک اتاق 9 نفره، 20 نفر زندانی هستند و بهداشت مطلوبی وجود ندارد و سلامت زندانیان در خطر است.

فراتر از این مشکلات در زندان تهران بزرگ ، حقوق انسانی زندانیان است که  با هتک حرمت و پایمال نمودن کرامت انسانی زندانی  توسط زندانبان و وکیل بندها نادیده گرفته می شود.

با توجه به شرایط فوق این بحث مطرح است که اولا هر فرد حتی یک تبهکار حق دارد در زندان و مراحل دادرسی از حقوق انسانی و امکانات طبق کنوانسیون های جهانی و قوانین داخلی برخوردار باشد چه رسد به یک معلم شریف و آزاده چون محمد حبیبی که دغدغه همیشگی اش اعتلای آموزش کودکان و برقراری عدالت در جامعه بوده است.

*وضعیت جسمی

محمد حبیبی که در زندان تهران بزرگ و در قرنطینه یک حبس است بخاطر ضرب و شتم هنگام دستگیری دچار آسیب دیدگی از ناحیه پا و پهلو شده است و هنوز آثار کبودی در بدن وی پس از 10 روز مشهود است.

محمد حبیبی نیاز به درمان فوری و عکس برداری از اعضای آسیب دیده دارد اما زندانبانان بخاطر محدودیت های زندان تهران بزرگ برای درمان وی تاکنون اقدامی نکرده اند.

 لازم به ذکر است روز 25 اردیبهشت وثیقه 100 میلیونی به این معلم زندانی ابلاغ شد و همان روز به زندان تهران بزرگ منتقل گردید اما روز بعد و هنگام ارایه وثیقه بازپرس از  پذیرش وثیقه خودداری نمود.

خانواده ، دوستان و فعالان صنفی نگران سلامت وی هستند و تشکل های صنفی و شورای هماهنگی خواهان آزادی وی و رسیدگی به پرونده عاملان هتک حرمت معلمان و خشونتگران شده اند.

منبع: کانال کمپین حمایت از محمد حبیبی-29اردیبهشت 99

* وضعیت پرونده

وکیل مدافع محمد حبیبی یکی از معلمان بازداشتی آخرین وضعیت پرونده موکلش را تشریح کرد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ29اردیبهشت،حسین تاج در این باره اظهار کرد: بعد از فراخوانی که برای بازنشستگان و شاغلین فرهنگیان صادر شده بود، در تمامی ایران تجمعاتی صورت گرفت و بر همین مبنا  ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری به مناسبت هفته معلم، عده‌ای از فرهنگیان مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند که با برخورد نیروهای امنیتی روبرو شدند.

وی افزود: ابتدا ۱۶ نفر از این معلمان  از جمله موکلم در زمان تجمع بازداشت شدند  ولی پس از حدود چند روز سایرین با  قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند و  در حالی که اتهامات همه معلمان اخلال در نظم عمومی و یکسان بود ولی نمی‌دانم که چرا موکلم آزاد نشده است.

تاج  یادآور شد: موکلم را در بازداشتگاه یکی از نهادها تحت بازجویی قرار دادند که از موضوع بازجویی هم اطلاعی ندارم. پس از آن وی را به ندامتگاه تهران بزرگ منتقل کردند.

وکیل مدافع محمد حبیبی با بیان اینکه هفته گذشته اجازه اعلام وکالت به من داده شد، گفت: سه شنبه هفته گذشته برای موکلم قرار وثیقه به مبلغ صد میلیون تومانی صادر شد و خانواده وی اعلام کردند که می‌توانند آن را تامین کنند ولی فردای آن روز که مراجعه کردیم به ما گفتند که پرونده به دادگاه ارسال شده است.

تاج افزود: این پروسه صدور قرار و عدم اعطای زمان مقتضی به افراد برای اینکه افراد وثیقه‌ای تامین کنند بسیار نامتعارف است، کما اینکه نحوه دستگیری و برخورد با موکلم بسیار نامتعارف بوده که باید تحت پیگرد قرار گیرد زیرا به طور اتفاقی همسرشان هفته گذشته به  دادسرای امنیت رفته بودند و موکلم را پابرهنه و با لباس‌های پاره دیده بودند و هنوز آثار ضرب و شتم بر روی صورت وی مشهود بوده است.

وی افزود: فردا به دادگاه انقلاب مراجعه می‌کنم تا ببینم که پرونده موکلم به  کدام شعبه ارجاع شده است تا بتوانم موضوع  تبدیل وثیقه را پیگری کنم.

وی در پایان گفت: تجمع کنندگان خواستار  مطالبات صنفی شان بودند و چیزی جز مطالبات قانونی شان نبوده است.

اعتصاب رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه مطالباتشان

صبح روزشنبه بیست ونهم اردیبهشت ماه، رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه مطالباتشان دست از کارکشیده واز جابجایی کارگران خودداری کردند.

برپایه گزارش منتشره،حدود ۳۵ نفر از رانندگان بخش ماشین‌آلات فاز ۱۲ کنگان صبح امروز (۲۹ اردیبهشت‌ماه) بابت پرداخت نشدن معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

بنابهمین گزارش، آنان سال گذشته در خرداد ماه 80 درصد، و مرداد ماه 70 درصد دستمزد خود را دریافت کردند و مابقی مطالبه آنان تاکنون پرداخت نشده است.

مطالبات این کارگران به 8 ماه رسیده افرادی که در داخل و خارج از تاسیسات فاز 12 وظیفه حمل و نقل و جابه جایی کارگران و پرسنل را عهده دار هستند.

به گفته این کارگران، کارفرما تاکنون هیچ پاسخی به این اعتراضات نداده و کارگران مجبور هستند برای حضور در محل کار با وسیله نقلیه شخصی رفت و امد کنند که این مسئله با دشواری همراه است.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آکیا خودرو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری آذربایجان شرقی

صبح روز شنبه بیست ونهم اردیبهشت ماه، کارگران کارخانه آکیا خودرو برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی راهی تبریز شدند ودست به تجمع مقابل استانداری آذربایجان شرقی زدند.

براساس گزارشات منتشره،صبح امروز حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه خودروسازی «اکیا خودرو» در اعتراض به تاخیر افتادن مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: نزدیک به چهار ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌ایم همچنین سه ماه پایان کارمان را نیز کارخانه پرداخت نکرده است.

این کارگر در ادامه از تعطیلی نزدیک به دو هفته‌ای کارخانه آکیا خودروواقع در درتبریز،کیلومتر17جاده صوفيان،شهرك صنعتي سرمايه گذاري خارجي،خبر داد وافزود: ما امروز اینجا جمع شده‌ایم تا مسوولان وضعیت ما را روشن کنند و ما را از بلاتکلیفی دربیاورند.

بنابرآخرین گزارش منتشره، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به تجمع کارگران شرکت آکیا خودرو مقابل استانداری گفت: شرکت آکیا یک شرکت خصوصی است که متاسفانه در طول ۴ماه گذشته حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده است.

رحیم شهرتی فر با بیان اینکه حقوق کارگران این شرکت در کمیسیون کارگری استان بررسی می شودافزود: کمیسیون کارگری استان برای بررسی مشکلات کارگران آکیا خودرو تشکیل جلسه خواهد و از مالک کارخانه برای پاسخگویی دعوت به عمل خواهد آمد.

وی در پایان گفت: هم اکنون فرماندار تبریز با تعدادی از کارگران کارخانه در حال بررسی موضوع هستند.

یادآوری:شرکت آکیا خودرو در آذرماه سال 1384توسط بخش خصوصی شامل شرکت آناکیش ( سرمایه گذاری مشترک با گروه الاسلامی دبی از سهامداران بانک الاسلامی دبی ) و شرکت افق سعید تأسیس گردید.

تحریم غذای رانندگان سامانه دو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به کمیت وکیفیت غذای افطاری

روزجمعه بیست وهشتم اردیبهشت ماه، رانندگان سامانه دو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به کمیت وکیفیت غذای افطاری از تحویلش خودداری کردند.

به گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،رانندگان سامانه دو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز گذشته ۲۸ اردیبهشت در اعتراض به ناچیز بودن و کیفیت بد مواد غذایی داخل پکیج افطار، از دریافت آن خودداری کردند.

عدم پرداخت 4ماه حقوق100کارگر شهرداری سی سخت

4ماه حقوق100کارگرشهرداری سی سخت پرداخت نشده است.

بنابه گزارشی که29اردیبهشت رسانه ای شد،کارگرانی که در شهرداری سی سخت و سازمان‌های وابسته به آن به‌صورت پیمانی، قراردادی و روزمزدی مشغول کارند. دست‌کم ۴ ماه حقوق معوقه طلب دارند.

آنها همچنین اعلام کردند: بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌ایم حقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی مسئولان تنها قول می‌دهند و در عمل کاری انجام نمی‌شود.

عدم پرداخت 42ماه حقوق وحق بیمه کارگران باقیمانده کارخانه تعطیل شده  سامان کاشی بروجرد

بازنشستگی تعدادی از این کارگران بدلیل پرداخت حق بیمه درهاله ای از ابهام

مطالبات کارگران بیکارشده این واحد تولیدی کماکان پرداخت نشده است

42ماه حقوق وحق بیمه کارگران باقیمانده کارخانه تعطیل شده  سامان کاشی بروجرد پرداخت نشده است.

بازنشستگی تعدادی از این کارگران بدلیل پرداخت حق بیمه درهاله ای از ابهام قراردارد.

کارفرما تاکنون مطالبات هیچ کدام از کارگران بیکار شده این واحد تولیدی را علیرغم شکایتشان به مراجع قضایی پرداخت نکرده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ29اردیبهشت،کارخانه سامان کاشی، تولیدکننده انواع کاشی در بروجرد، در فروردین ماه سال ۹۴ با بیش از ۴۰۰ کارگر تعطیل شد و فقط حدود ۲۰ نگهبان در این کارخانه باقی ماندند.

یکی از کارگران شاغل کارخانه سامان کاشی بروجرد از بیش از ۴۲ ماه تأخیر در پرداخت حقوق ۲۰ کارگر قراردادی این کارخانه خبر داد.

این کارگر که به نمایندگی از همکارانش سخن می‌گفت، در تشریح جزئیات این خبر گفت: هیچ کدام از کارگران بیکار شده تاکنون نتوانسته‌اند مطالبات مزدی خود را علارغم شکایت به مراجع قضایی از کارفرما دریافت کنند، در ادامه افزود: در حال حاضر ۲۰ کارگری که از زمان تعطیلی کارخانه محافظ اموال کارخانه هستند، دست‌کم ۴۲ ماه مزد دریافت نکرده‌اند.

این کارگر در خصوص سایر معوقات حقوقی ۲۰ کارگر نگهبان گفت: جدا از معوقات مزدی ۴۲ ماهه، کارفرما در سه سال گذشته عیدی و پاداش این کارگران نگهبان را پرداخت نکرده است.

وی همچنین در مورد معوقات بیمه این کارگران اظهار داشت: هم‌اندازه معوقات حقوقی، بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز پرداخت نشده و در حال حاضر چندین ماه است دفترچه‌های درمانی آنان از سوی تامین اجتماعی تمدید یا تعویض نمی‌شود.

او در خصوص وضعیت بازنشستگی کارگران این کارخانه گفت: حدود ۵ نفر از کارگران نگهبان از چندین ماه قبل مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند اما به دلیل مشکلات بیمه‌ای و پرداخت نشدن هزینه بازنشستگی آنها؛ تامین اجتماعی بازنشستگی آنها را تایید نمی‌کند.

وی با بیان اینکه مشکلات معیشتی این ۲۰ کارگر به تبع عدم دریافت حقوق روز به روز بیشتر می‌شود. تصریح کرد: بدون تردید بی‌توجهی کارفرمایان واحد‌های تولیدی به مشکلات کارگران‌ مستقیما در کیفیت محصولات تاثیرگذار است، اما ۳۲ کارگری که به امید آینده بهتر از زمان تعطیلی کارخانه از اموال آن محافظت کردند، نبایستی امروز دچار بلاتکلیفی در تامین معاش‌ خود شوند.

اعتصاب بازاریان وتجمع اهالی شاهرود دراعتراض به انتقال اداره کل راه و ترابری استان ازاین شهربه سمنان

روزشنبه بیست ونهم اردیبهشت ماه،جمع کثیری از اهالی شاهرود دراعتراض به انتقال اداره کل راه و ترابری استان سمنان از شاهرود به مرکز استان(سمنان) دست به تجمع درمیدان جمهوری این شهرزدند وبازاریان این شهربا اعلام اعتصاب وتعطیل کردن مغازه هایشان اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

قابل یادآوری است که،بدنبال شنیدن  زمزمه های انتقال اداره کل راه و ترابری استان به سمنان  که ۶۰ سال است در شاهرود مستقر است از روز چهارشنبه هفته گذشته اعتراضاتی در شهرستان آغاز شده است.

بیست ونهم اردیبهشت ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت