.
پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Feb 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 21:41

اخبار و گزارشات کارگری30اردیبهشت1397

- ادامه اعتصاب وتجمع کارگران راه آهن سراسرکشوردراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات*:

+اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن منطقه لرستان یک هفته راپشت سرگذاشت

+اعتصاب وتجمع کارگران زاگرس(شرق استان لرستان)برای دومین روزمتوالی+-تجمع کارگران راه آهن(شرکت تراورس)استان گلستان  درگرگان

- ادامه اعتصاب رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان برای دومین روز متوالی

- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل اداره کار غرب تهران

- اعتراض رسانه ای کارگران مراکز درمانی علوم پزشکی استان گیلان نسبت به سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالبات

- عدم پرداخت چندین ماه حقوق کارگران سدشفارود

- عدم پرداخت4تا5ماه حقوق کارگران شرکت جنگل شفارود

- عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان

- کشاورزان خشمگین منوجان جاده کهنوج به بندر عباس رابستند

- تجمع اهالی کوی ولیعصر تبریز دراعتراض به تخریب پارک بانوان کوی بنفشه

- تجمع  اعتراضی دانشجویان خوابگاه نواب دانشگاه مازندران  نسبت به کیفیت بد غذای سلف ومسمومیت تعدادی از دانشجویان

- نیروهای نظامی با شلیک مستقیم جان کولبری دیگر را گرفتند

- تظاهرات کارگران صنعت برق در شهر زویخ -سوییس

ادامه اعتصاب وتجمع کارگران راه آهن سراسرکشوردراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات*:

+اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن منطقه لرستان یک هفته راپشت سرگذاشت

+اعتصاب وتجمع کارگران زاگرس(شرق استان لرستان)برای دومین روزمتوالی+-تجمع کارگران راه آهن(شرکت تراورس)استان گلستان  درگرگان

روزیکشنبه سی اردیبهشت ماه،درادامه اعتصاب وتجمعات کارگران راه آهن سراسرکشورنسبت به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات،کارگران راه آهن شرق استان لرستان(زاگرس)برای دومین روز متوالی دست از کارکشیده ودرمحل کارشان تجمع کردند.

روزشنبه 29اردیبهشت، تجمع کارگران راه آهن(شرکت تراورس)استان گلستان  دست به تجمع مقابل دفترشرکت  درگرگان زدند.

اعتصاب  وتجمعات اعتراضی کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن استان لرستان اولین هفته را پشت سرگذاشت.

براساس گزارش منتشره،در ادامه اعتراضات روزهای گذشته کارگران تراورس در برخی نقاط مختلف کشور، صبح امروز اجتماع کارگران تراورس زاگرس ادامه یافت.

کارگران تراورس زاگرس که دیروز نیز تجمع مشابهی در محل کار خود برپا کرده بودند، گفتند:پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها به تاخیر افتاده و چند ماه حق بیمه آنها پرداخت نشده است.

از قرار معلوم، کارگران تراورس گلستان و گرگان نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق و واریز نشدن حق بیمه، دیروز در برابر دفتر این شرکت تجمع کرده بودند. گفته می‌شود کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن منطقه لرستان از یک هفته پیش در اعتصاب هستند.

*اعتصاب  وتجمع کارگران خطوط ابنیه راه آهن مشهد، لرستان، زاگرس، رباط کریم، اسلامشهر، زنجان و … دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات ونداشتن امنیت شغلی

روز دوشنبه بیست وچهارم اردیبهشت ماه، کارگران خطوط ابنیه راه آهن مشهد(شرکت تراورس) دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات ونداشتن امنیت شغلی دست از کار کشیده ومقابل ساختمان ایستگاه راه‌آهن این شهر اجتماع کردند.

همزمان با کارگران تراورس مشهد، کارگران خطوط ابنیه راه آهن مناطق لرستان، زاگرس، رباط کریم، اسلامشهر، زنجان و … از ابتدای هفته جاری در اعتصاب به سر می‌برند.

براساس گزارش منتشره،کارگران تراورس مشهد که امروز اجتماع اعتراضی خود را مقابل ساختمان ایستگاه راه‌آهن مشهد برپا کردند، می‌گویند: چندین سال است که وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتمان مشخص نیست.

این کارگران می‌گویند: دو ماه و نیم دستمزد عقب افتاده به همراه بیمه طلب داریم در این حال وضعیت بیمه تکمیلی‌مان مشخص نیست.

این کارگران دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را که به صورت حداقلی پرداخت می‌شود، تامین نشدن منابع مالی ازسوی کارفرما عنوان می‌کنند.

طبق اظهارات کارگران معترض، یکی دیگر از مشکلات آنها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت یک‌ماهه است که آنهم برای کارگرانی که بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند، هر ماه به صورت آزمایشی منعقد می‌شود.

این کارگران می‌گویند: شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که مجموع این کارگران از شرایط موجود نگران هستند.

از قرار معلوم، همزمان با کارگران تراورس مشهد، کارگران نواحی لرستان، زاگرس، رباط کریم، اسلامشهر، زنجان و … از ابتدای هفته جاری در اعتصاب به سر می‌برند.

ادامه اعتصاب رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان برای دومین روز متوالی

روزیکشنبه سی اردیبهشت ماه برای دومین روز متوالی*، رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان به اعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه مطالباتشان،ادامه دادند.

براساس گزارش منتشره،این اعتراضات در حالی ادامه می یابد که کارفرما نسبت به مطالبات آنان بی توجهی نموده و از کارکنان خود خواسته تا با خودروهای شخصی یا آژانس در محل کار خود حاضر شوند.

کارفرما اعلام کرده است: کارکنان در صورت حاضر نشدن در محل کار برای آنان غیبت رد خواهد شد و به گفته کارکنان در صورت استفاده از خودروهای شخصی کارفرما ریالی نیز به آنان پرداخت نخواهد کرد.

قابل یادآوری است که،«غانمی» مدیرعامل شرکت پتروصنعت و کارفرمای رانندگان از پرداخت مطالبات آنان طی روزهای اتی خبر داده است.

به گفته کارگران تنها نیروهای بهره برداری در محل کار خود حاضر شده اند.

*اعتصاب رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه مطالباتشان

صبح روزشنبه بیست ونهم اردیبهشت ماه، رانندگان سرویس رفت وآمد کارگران بخش ماشین‌آلات فاز 12 کنگان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه مطالباتشان دست از کارکشیده واز جابجایی کارگران خودداری کردند.

برپایه گزارش منتشره،حدود ۳۵ نفر از رانندگان بخش ماشین‌آلات فاز ۱۲ کنگان صبح امروز (۲۹ اردیبهشت‌ماه) بابت پرداخت نشدن معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

بنابهمین گزارش، آنان سال گذشته در خرداد ماه 80 درصد، و مرداد ماه 70 درصد دستمزد خود را دریافت کردند و مابقی مطالبه آنان تاکنون پرداخت نشده است.

مطالبات این کارگران به 8 ماه رسیده افرادی که در داخل و خارج از تاسیسات فاز 12 وظیفه حمل و نقل و جابه جایی کارگران و پرسنل را عهده دار هستند.

به گفته این کارگران، کارفرما تاکنون هیچ پاسخی به این اعتراضات نداده و کارگران مجبور هستند برای حضور در محل کار با وسیله نقلیه شخصی رفت و امد کنند که این مسئله با دشواری همراه است.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل اداره کار غرب تهران

روزیکشنبه30اردیبهشت، کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان درادامه اعتراضاتشان* نسبت به عدم بازگشت بکار وپرداخت نشدن مطالباتشان،مقابل ساختمان اداره کار غرب تهران اجتماع کردند.

برپایه گزارش منتشره،جمعی از کارگران اخراجی شرکت حمل و نقل آبادان که بامداد امروز (30 اردیبهشت) از محل کار خود در منطقه اسلامشهر راهی تهران شده‌اند، گفتند: قرارداد شغلی ما که تعدادمان به حدود ۸۰  تا ۹۰ نفر می‌رسد؛ به مرور از سال ۹۱ به بهانه اتمام قرارداد کار، فسخ شده است.

کارگران گفتند: باوجود آنکه از آن تاریخ تاکنون، ما راننده‌های بیکار شده با طرح شکایت در اداره کار غرب تهران پیگیر مطالبات معوقات و بازگشت به‌کار خود شده‌ایم، اما هنوز بلاتکلیف هستیم.

یکی از کارگران این واحد حمل‌ونقل جاده‌ای در توضیح این ماجرا گفت: همکارانی که بیکار شده‌اند بین ۷ تا ۲۵سال سابقه کاری داشتند و همزمان برای بازگشت به کار و وصول مطالبات خود به اداره کار غرب تهران شکایت کرده‌اند که در نهایت پرونده شکایت تعدادی از همکاران‌مان به شهرستان اسلامشهر انتقال یافته است.

این کارگر افزود: هیات حل اختلاف به عنوان مرجع رسیدگی‌کننده به این شکایت در اداره کار غرب تهران با این استدلال که «ماهیت کار کارگران حمل ونقل آبادان دائمی است» اخراج ما را نپذیرفته و برای تعدادی از کارگران رای بازگشت به کار صادر کرده است.

به گفته وی، در حال حاضر بعد از گذشت چند سال هنوز به پرونده تعداد زیادی از این کارگران رسیدگی نشده و از سوی دیگر احکام صادر شده برای برخی از همکاران آنها به دلیل تمکین نکردن؛ کارفرما اجرایی نمی‌شود.

*ادامه اعتراضات کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان نسبت به عدم بازگشت بکار،پرداخت نشدن مطالبات ورای صادره در همین رابطه از طرف هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهر

کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان اعتراضشان را نسبت به عدم بازگشت بکار،پرداخت نشدن مطالبات ورای صادره در همین رابطه از طرف هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهر،رسانه ای کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ25اردیبهشت،جمعی از راننده‌های اخراج شده «شرکت حمل و نقل آبادان» از ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند.

از قرار معلوم، قرارداد شغلی این کارگران که تعدادشان به حدود ۸۰ نفر می‌رسد به مرور از شهریور ماه سال ۹۵ تا پایان سال ۹۶ به دلیل اتمام قرارداد کار، فسخ شده است.

کارگران می‌گویند: با وجود آنکه از آن تاریخ تاکنون، ما راننده‌های بیکار شده با طرح شکایت در اداره کار غرب تهران پیگیر مطالبات معوقات و بازگشت به‌کار خود شده‌ایم، اما هنوز بلاتکلیف هستیم.

یکی از کارگران این واحد حمل‌ونقل جاده‌ای در توضیح این ماجرا گفت: همکارانی که بیکار شده‌اند بین ۷تا ۲۵سال سابقه کاری داشتند و همان زمان برای بازگشت به کار و وصول مطالبات خود به اداره کار غرب تهران شکایت کردند که در نهایت پرونده شکایت تعدادی از همکارانمان به شهرستان اسلامشهر انتقال یافت.

به گفته وی، در حال حاضر نزدیک به ۲ سال از این ماجرا می‌گذرد اما هنوز تمامی کارگران بیکار شده نتوانسته‌اند مطالبات خود را از کارفرما دریافت کنند و به کار سابق خود نیز بازنگشته‌اند.

او در ادامه می‌گوید: در این دو سال که بیکار بوده‌ایم در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌ایم اما به دلیل شرایط سنی‌مان تا این لحظه هیچ کاری برای من و سایر همکارانم پیدا نشده است.

او گفت: درحالی من و سایر همکارانم به دنبال ایجاد شرایط برای بازگشت به کار هستیم که چندین ماه است احکامی که از هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهردر پیگیری شکایت‌مان صادر شده، رضایت ما را جلب نکرده و به آن اعتراض داریم.

به گفته این کارگر شرکت حمل‌ونقل آبادان، در آراء صادر شده، مطالبات‌مان به‌صورت حداقلی محاسبه شده درحالی‌که هر یک از ما کارگران حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکار هستیم.

او در خاتمه می‌گوید: در حال حاضر کاری برای انجام دادن نداریم و نگرانیم که با ادامه این وضعیت نتوانیم برای مدت زیادی با این شرایط زندگی کنیم.

اعتراض رسانه ای کارگران مراکز درمانی علوم پزشکی استان گیلان نسبت به سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالبات

کارگران مراکز درمانی علوم پزشکی استان گیلان اعتراضشان را نسبت به سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالبات ،رسانه ای کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ30اردیبهشت،تعدادی از کارگران شاغل در بیمارستانها و مراکز درمانی علوم پزشکی گیلان می‌گویند: دست‌کم حدود ۴۰۰ نفر هستیم که تحت عنوان بهیار، کمک‌بهیار، خدماتی و غیره در مراکز درمانی علوم پزشکی گیلان مشغول کاریم که درآمد برخی از ما کارگران نزدیک به حداقل‌ حقوق است و دریافتی ماهانه‌مان کفاف معاش زندگی‌مان را نمی‌دهد.

به گفته آنان، کارگران و کارکنان علوم پزشکی گیلان ماهانه با اضافه کاری، مبلغی در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند که این رقم باتوجه به افزایش روزانه قیمت بسیاری از اقلام مصرفی و غذایی بسیار ناچیز است.

این کارگران که پیگیر وضعیت افزایش دستمزدشان هستند؛ در ادامه می‌گویند: جدا از وضعیت دستمزدهایمان، علوم پزشکی گیلان، پرداخت حدود ۷ تا ۸ ماه از حق پاداش‌های ما را به تاخیر انداخته است.

آنان می‌گویند: در مقابل این طلب مزدی، هر ماه به دفاتر مدیریتی بیمارستانها و دانشگاه علوم پزشکی گیلان مراجعه می‌کنیم اما متاسفانه علارغم وعده‌های داده شده از سوی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی؛ همچنان معوقات مزدی ما پرداخت نشده باقی مانده است.

آنها می‌گویند: همه ما در گذشته به صورت پیمانی در علوم پزشکی مشغول کار بودیم که در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد با مجوز دولت تبدیل وضعیت شده و هم‌اکنون به صورت قرارداد مستقیم با علوم پزشکی فعالیت داریم. اما آنچه قابل تامل است مقایسه دریافتی کارگران علوم پزشکی با کارگران و کارکنان سازمان تامین اجتماعی است.

بنا به گفته این کارگران، دریافتی کارگران و کارکنان ساده شاغل در مراکز در مانی سازمان تامین اجتماعی تقریبا دو برابر کارکنان مراکز علوم پزشکی است.

به گفته آنان، همچنین عیدی بسیاری از کارگران مشمول قانون کار که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی علوم پزشکی گیلان مشغول به کارند با فرمول محاسبه حقوق کارمندان دولت پرداخت می‌شود.

آنان با تاکید بر اینکه این شیوه محاسبه حق عیدی، غیرقانونی است، می‌گویند: حق عیدی تعداد زیادی از کارگران مشمول قانون کار شاغل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی علوم پزشکی با فرمول کارگری (حداقل دو برابر دستمزد کارگران) محاسبه نمی‌شود و عیدی آنان به شیوه کارمندان دولت پرداخت می‌شود، این در حالی است که کارگران مراکز درمانی علوم پزشکی از «مزایای کارمندی» بی‌بهره‌اند.

عدم پرداخت چندین ماه حقوق کارگران سدشفارود

چندین ماه حقوق کارگران سدشفارود پرداخت نشده است.

به گزارش30اردیبهشت یک منبع خبری محلی، کارگران شرکت ژیان در کارگاه سد شفارود حقوق ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه خود را دریافت نکرده‌اند.

اوضاع کارگران دیگر پیمانکار پروژه که زیر پرچم شرکت ژیان فعالیت می‌کند بسیار بدتر از کارگران شرکت ژیان است و آن‌ها حقوق ماه‌های قبل‌تر از این را نیز دریافت نکرده‌اند.

عدم پرداخت4تا5ماه حقوق کارگران شرکت جنگل شفارود

4تا5ماه حقوق کارگران شرکت جنگل شفارود پرداخت نشده است.

به گزارش 30اردیبهشت یک منبع خبری محال،نیروهای رسمی شرکت جنگل شفارود ۴ ماه و نیروهای قراردادی ۵ ماه حقوق معوق دارند.

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان

چهارماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان پرداخت نشده است.

براساس گزارشات منتشره بتاریخ30اردیبهشت،حقوق تعدادزیادی از کارگران شهرداری اصفهان از بهمن ماه سال گذشته تا به امروز پرداخت نشده است.

کشاورزان خشمگین منوجان جاده کهنوج به بندر عباس رابستند

روزیکشنبه 30اردیبهشت،کشاورزان خشمگین منوجان در اعتراض به افت قیمت سیب زمینی و تعطیلی خرید توافقی این محصول با تجمع جاده منوجان به بندرعباس را بستند.

برپایه گزارش منتشره،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان منوجان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: کار خرید توافقی سیب زمینی در منوجان تا روز پنجشنبه در حال انجام بود اما بدلیل تکمیل ظرفیت کارخانه طرف قرار داد تعاون روستایی کار خرید چند روزی کند شده است و این مضوع نارضایتی کشاورزان به دنبال داشته است.

کورش میجانی افزود: بلافاصله بعد از تجمع کشاورزان در مسیر جاده کهنوج بندرعباس شخصا در محل حاضر شدم  و به موضوع را رسیدگی کردم  و از ساعت ١٦ کارخرید سیب زمینی از سر گرفته شد

میجانی گفت:حدود ١٥ دقیقه تا نیم ساعت جاده کهنوج به بندرعباس بسته بود.

تجمع اهالی کوی ولیعصر تبریز دراعتراض به تخریب پارک بانوان کوی بنفشه

جمعی از اهالی کوی ولیعصر تبریز دراعتراض به تخریب پارک بانوان کوی بنفشه دست به تجمع مقابل این پارک زدند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ30اردیبهشت،مدتی است که در نقاط مختلف شهر تبریز شاهد تخریب پارک‌های محلی و تبدیل آنها به سالن‌های ورزشی و یا گلخانه‌های فروش گل‌های زینتی هستیم و این اقدامات این سوال را پیش می‌آورد که اگر درآمد شهرداری کاهش یافته، ،باید فضاهای سبز را بفروشد؟

احداث سالن ورزشی و یا فروشگاه‌ گل‌های زینتی شاید برای شهر لازم و ضروری باشد اما آیا می‌توان تخریب فضای سبز، شهر بازی کودکان و حتی تنها محل امن برای ورزش و گردش بانوان که با نام پارک بانوان نامگذاری شده را تغییر کاربری داد.

یکی از مکان‌هایی که مدتی است باعث زورآزمایی ساکنان و شهرداری منطقه یک شده، تنها پارک بانوان منطقه ولیعصر تبریز است که در فلکه تختی و در کوی بنفشه واقع شده است.

از یک ماه پیش خبر احداث چندین سالن ورزشی در پارک بانوان ولیعصر موجب رنجش و نگرانی اهالی این کوی شده است.

یکی ازآقایان ساکن محله که منزل وی دقیقا چسبیده به پارک بانوان است با اظهار ناراحتی از عدم رسیدگی مسوولان شهرداری منطقه یک می‌گوید:از ۲۰ سال پیش این محل به عنوان پارک همچنین زمین ورزشی برای کودکان این محله بوده و حدود ۱۰ سال است که مختص بانوان این منطقه است.

وی ادامه داد:نمی‌دانم دقیقا چه کسانی پشت این قضیه هستند و آیا سود و منفعت این طرح عاید چه کسانی می‌شود اما هرچه هست این است که شعاری که مسوولان همواره برای داشتن یک جامعه سالم داده‌اند، در این برهه نمود پیدا نمی‌کند چرا که اگر جامعه‌ای از تحرک لازم برخوردار نباشد، سلامت آن جامعه به خطر می‌افتد.

یکی دیگر از ساکنان محل نیز با گلایه از بی‌تدبیری مسوولان امر می‌گوید:مگر نمی‌گویید زنان نصف جامعه بوده و باید از حقوق اولیه خود برخوردار باشند، امروزه که اکثر مناطق شهری آپارتمان‌نشین شده است و فضای کافی برای تحرک و ورزش کردن بانوان و حتی مردان نیز وجود ندارد ،تنها امید شهروندان به همین پارک‌ها و فضای سبزهاست.

وی با اشاره به اینکه شهرداری به فکر خدمات‌رسانی به شهروندان نبوده بلکه همواره سعی در افزایش درآمد خود داشته، افزود:اگر زنان یک جامعه از تندرستی و سلامت برخوردار نباشند، پویایی آن جامعه دچار مشکل خواهد بود، مادرانی امروز در این پارک با ورزش کردن سلامت جسمی خود را تضمین می‌کنند، مربیان فرزندانی خواهند بود که آینده‌ای آباد و آزاد را برای ایران رقم خواهند زد.

خواسته ساکنان کوی ولیعصر این است که تنها پارک بانوان این منطقه به جای اینکه مأمنی برای بانوان این منطقه بوده نباید تبدیل به محل درآمد برای شهرداری باشد، اگر قرار بر درآمدزایی باشد، محوطه و زمین‌های بسیاری در اختیار شهرداری وحود دارد که می‌تواند به راحتی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی محل درآمدی برای شهرداری باشد.

براساس این گزارش،در تجمعی که اهالی محل در جلوی پارک بانوان کوی بنفشه منطقه ولیعصر ترتیب داده بودند، سرهنگ امیدی رئیس کلانتری ۱۷ ولیعصر تبریز با تماس‌های مداومی که با شهردار منطقه و مسوولان رده بالای امور شهری همچنین امور قضایی شهر داشتند، از مسوولان به صورت تلفنی قول مساعد برای توقف تخریب فضای سبز تنها پارک بانوان منطقه ولیعصر تبریز را گرفتند و به اهالی قول پیگیری این موضوع را به صورت شخصی دادند.

تجمع  اعتراضی دانشجویان خوابگاه نواب دانشگاه مازندران  نسبت به کیفیت بد غذای سلف ومسمومیت تعدادی از دانشجویان

شنبه شب(29اردیبهشت)،دانشجویان خوابگاه نواب دانشگاه مازندران دراعتراض به کیفیت بد غذای سلف ومسمومیت چند روز قبل تعدادی از دانشجویان دست به تجمع زدند.

نیروهای نظامی با شلیک مستقیم جان کولبری دیگر را گرفتند

صبح روزیکشنبه 30اردیبهشت، نیروهای نظامی در ارتفاعات کیله‌شین شهراشنویه با شلیک مستقیم جان کولبری دیگر را گرفتند.

نیروهای خبری محلی،هویت این کولبرجان باخته 27ساله ارومیه ای را میثم کریم علی اعلام کردند.

تظاهرات کارگران صنعت برق در شهر زویخ -سوییس

بنا به فراخوان اتحادیه های سوییس امروز(نوزدهم ماه مه برابربا بیست ونهم اردیبهشت) نزدیک به پانصد نفر از اعضای اتحادیه ها به منظور پشتیبانی از کارگران برق در سوییس دست بیک حرکت اعتراضی زدند.

تظاهرات از ساعت 14 بعد از ظهر در مرکز شهر زوریخ انجام وساعت 15.30 دقیقه بپایان رسید.

خواسته تظاهر کنندگان که چندین بخش راشامل میشدروی پلاکارد ها ودر دست اعضاء قرار داشت .

کارفرمایان قصد دارند که قانون چهل ساعت کار در هفته را به چهل وچهار ساعت برگردانند ،اما کارگران با اعتصاب خود نگذاشتند که این خواسته استثمارگرانه بنفع کارفرمایان عوض شود.

در مورد سن بازنشستگی کارگران برق خواهان تغییرسن بازنشستگی از   65به.62 سال میباشند واین در حالیست که طبق قوانین سوییس کارگران ساختمانی با 30 سال کار میتوانند در سن 60 سالگی بازنشسته شوند.

کارآموزان این رشته نیز با پلاکارد خود در این تظاهرات حضور چشمگیری داشتند وروی یک پلاکارد نوشته بودن که ما خواهان حقوق 13 هم در سال هستیم.(حقوق 13 جزء قرارداد دست جمعی کارگران میباشد، اما کارفرمایان با دست درازی در بخش هایی آنرا از قرارداد کارگران حذف میکنند)

بهتر شدن شرایط کار وحقوق وتقویت قراردادهای دستجمعی از دیگر خواسته همه شرکت کنندگان در این تظاهرات بود.

تظاهرات در جوی بسیار صمیمانه ویکدل ویکصدا برگزار شد ،همه تظاهرکنندگان با تی شرت سفید وکلاه قرمز با آرم اونیا در این تظاهرات شرکت نموده ومسیر راهپیمایی نیز در جاهای شلوغ شهر زوریخ مانند ایستگاه راه آهن مرکزی این شهر برگزار شد ،بطوریکه وقتی ما بداخل ایستگاه راه آهن رفتیم تقریبا سالن ایستگاه پر شده بود از تظاهرکنندگان.

درمسیر راهپیمایی شعارهای بسیار خوبی از جمله زنده باد همبستگی بین المللی یا مرگ بر کاپیتالیسم و لیبرالیسم از بلندگو ها پخش میشد وما تکرار میکردیم. همچنین سرود انترنالسیونال بزبان آلمانی توسط یکی از شعار دهندگان خوانده میشد وبقیه تکرار میکردند.

امیدوارم در ایران نیز کارگران با ایجاد تشکلات خود بتوانند بصورت سراسری ضمن اعتراض به حقوق پایمال شده خود ،متحد ومتشکل تمامی موانع جهت رسیدن به زندگی آزاد وبرابر را از پیش رو بر دارند.

به امید نابودی نظام غارتگر سرمایه داری

زنده باد آزادی ،صلح ،عدالت اجتماعی (سوسیالیسم )

علی مبارکی

فعال کارگری وعضو اتحادیه اونیا- سوییس

سی اردیبهشت ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت