.
پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Feb 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 28 ارديبهشت 1397 ساعت 03:36

اخبار و گزارشات کارگری27اردیبهشت1397

نیروهای انتظامی وامنیتی بر روی اهالی معترض وخشمگین کازرون آتش گشودند

چهارشنبه شب(26اردیبهشت)،نیروهای انتظامی دست به بازداشت تعدادی از اهالی معترض کازرون زدند وسپس باهمکاری نیروهای امنیتی برروی تجمع کنندگان خواستار آزدای بازداشت شدگان آتش گشوده وبه خاک وخونشان کشاندند.این حمله وحشیانه تعدادی کشته وزخمی برجا گذاشت.

در حالی که بیمارستان کازرون تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار دارد و در عمل امکان مراجعه و حضور در بیمارستان نیست، آمار متفاوتی از قربانبان اعتراضات شب گذشته اعلام می شود.

تجمع کنندگان برای مقابله با پرتاب گازاشک آوردست به آتش زدن لاستیک ماشین درسطح شهر زدند.

اهالی کازرون با پرتاب سنگ بسوی نیروهای مهاجم ومراکزسرکوب خشمشان ونارضایتشان را نسبت به حکومت بنمایش گذاشتند.

روز پنج شنبه 27اردیبهشت،اعتراضات اهالی کازرون بصورت پراکنده علیرغم جوشدید امنیتی وحضور گسترده نیرهای ضدشورش وشلیک متعدد گاز اشک آور و آتش زدن لاستیک در خیابان‌ها برای مقابله ادامه پیداکرد.

فضای شهر به شدت امنیتی و به حالت جنگی درآمده است. تمام موبایل ها و اینترنت شهر همچنان قطع هست. همه‌خیابان های مرکزی شهر پر از دود و لاستیک آتش زده است.

در پاسخ به فراخوان قبلی برای عزای عمومی در روز پنجشنبه از صبح کلیه مغازه ها و بانک ها در کازرون تعطیل و بسته شده است.

- با خلق جنایت و به خون کشیدن اعتراضات، پاسخ مردم معترض کازرون را می هند

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه  فیلتر البرز نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری قزوین

- تجمع کارگران سد مخزنی هرازدراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی در فرمانداری آمل

- روایت تکان دهنده خدیجه پاک ضمیر درباره همسرش

- محمد حبیبی به چه جرمی تحت فشارهای شدید قرار دارد؟

-- داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودروبدلیل عدم تامین وثیقه‌ی ۵۰ میلیونی کماکان درفشافویه زندانی است

- پیام یدی صمدی پس از آزادی

- عدم پرداخت چندسال حق بیمه کارگران دو کشتی لایروبی در بندرعباس

- مالکیت گروه ملی فولاد ایران مجددا به بانک ملی واگذار شد

- جان باختن یک کارگرمعدن درلاویج شهرستان نوربراثرریزش

با خلق جنایت و به خون کشیدن اعتراضات، پاسخ مردم معترض کازرون را می هند

شب چهارشنبه 26 اردیبهشت 97 در جریان تجمع مردم کازرون برای آزادی بازداشت شدگان تظاهرات روز چهارشنبه در مقابل پاسگاه نیروی انتظامی، محل نگهداری بازداشت شدگان در میدان بنیاد شهید، نیروهای سرکوبگر وحشیانه و با قساوت تمام به روی مردم بی دفاع و بی سلاح آتش گشودند و حداقل 6 نفر را کشته و دهها نفر دیگر را زخمی کردند.

تظاهرات روز گذشته مردم کازرون که در ادامه اعتراضات و تظاهرات های دامنه دار طی دو ماه گذشته در اعتراض به طرح جداسازی اجباری بخش هایی از شهرستان کازرون صورت گرفته بود، مورد یورش همه نیروهای سرکوبگر انتظامی و امنیتی قرار گرفته و تعدادی از معترضان توسط نیروهای اطلاعاتی با کمک نیروی انتظامی که مسلح به سلاح ها و ماشین های ضد شورش بودند، بازداشت گردیدند.

مردم بخش های مختلف شهرستان کازرون که نسل اندر نسل در کنار هم و با هم زندگی کرده اند حق دارند همچنان در کنار هم بمانند و زندگی کنند. طرح اجباری جداسازی، هیچ توجیهی جهت خدمات رسانی بهتر به مردم طبق تقسیم بندی جدید ندارد. این نوع جداسازی ها و الحاق نمودن های اجباری فقط در خدمت ترویج سیاستهای تفرقه افکنانه و نفاق پراکنی بین مردمانی است که تا کنون فارق از کینه های قوم پرستی در جوار هم زندگی کرده اند.

باید طرح ضد انسانی و تفرقه افکنی جداسازی اجباری علیه مردم کازرون که مورد مخالفت شدید شهروندان مقیم است و تا کنون باعث سلب آسایش و تحمل زیان های جانی و مالی بر مردم از طریق سرکوب شده است، فورا لغو گردد و اختیار ماندن یا جدا شدن شهروندان کازرونی از شهرستان کازرون، به اختیار و رأی اکثریت ساکنین آن واگذار گردد.

حمله نیروهای سرکوبگر به مردم کازرون که باعث جانباختن تعدادی از مردم معترض و زخمی شدن دهها نفر دیگر گردیده است، باید به عنوان یک حمله جنایت کارانه علیه شهروندان معترض، توسط همه مردم آزادیخواه و برابری طلب، همه کارگران، معلمان، دانشجویان و تشکلها و فعالین آنها مورد اعتراض وسیع و قاطع قرار گیرد و خواهان پایان دادن به هر گونه سرکوب مردم معترض به هر بهانه ای شوند. همه بازداشت شدگان فورا باید آزاد شوند و مسببین و قاتلین جانباختگان در تجمع شب گذشته کازرون باید مجازات گردند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه                      27/2/1397

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه  فیلتر البرز نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری قزوین

روزپنج شنبه بیست وهفتم اردیبهشت ماه، کارگران کارخانه  فیلتر البرز دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع  مقابل استانداری قزوین زدند.

برپایه گزارشات منتشره،نماینده این کارگران گفت: کارخانه فیلتر البرز با 100 کارگرواقع درکیلومتر4 جاده قزوین-رشت ، در زمینه تولید و فروش و بازاریابی محصولات ندارد اما مدیران شرکت به بهانه های مختلف از اوایل سال جاری دست به اخراج کارگران زده اند.

این کارگر اضافه کرد: مدیران این شرکت مشکلات مالیاتی و بیمه کارگران را بهانه ساخته و از پرداخت حقوق و معوقات کارگران این شرکت طی 2 ماه اخیر خودداری کرده اند.

تجمع کارگران سد مخزنی هرازدراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی در فرمانداری آمل

کارگران سد مخزنی هرازدراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی درفرمانداری آمل اجتماع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ27اردیبهشت،نماینده کارگران سد مخزنی هراز گفت: این سد بیش از ۷۰۰ نیروی کار داشت که در پایان سال ۹۶ حدوداً ۵۰۰ کارگر اخراج شدند و در سال جاری با بیش از ۲۰۰ کارگرمشغول به کار شدیم.

وی اظهار کرد: معمولاً پایان سال عیدی را به کارگران پرداخت می‌کنند اما در این کارگاه بعد از تعطیلات مبلغ بسیار ناچیزی را به ما دادند و در حال حاضر بیش از سه ماه حقوقی دریافت نکردیم و از روز سه‌شنبه به ما اعلام کردند تا اطلاع ثانوی در محل کار حاضر نشوید.

بنابهمین گزارشات، فرماندار ویژه آمل ضمن تایید تجمع این کارگران، خبر متوقف شدن فعالیت سد هراز و اخراج گسترده کارگران این پروژه عمرانی را تکذیب کرد.

روایت تکان دهنده خدیجه پاک ضمیر درباره همسرش

« ۵ دقیقه... بعد از چند روز فقط ۵ دقیقه اجازه دادن ببینمش. وضعیت بسیار ناخوشایندی داشت. با پای برهنه و همون لباسایی که تو روز بازداشت تنش بود و به خاطر ضرب و شتم پاره شده بود، آوردنش. پای راستش می‌لنگید وکبودی و خونمردگی روی پاش مشخص بود..»

براساس گزارش منتشره بتاریخ27اردیبهشت،اینها روایت تکان دهنده خدیجه پاک ضمیر، همسر محمد حبیبی فعال صنفی معلمان پس از دیدار کوتاه ۵ دقیقه ای با این معلم زندانی است. او به همراه ۷ معلم دیگر روز بیستم اردیبهشت ماه و پس از برگزاری تجمع بزرگ معلمان در مقابل سازمان برنامه و بودجه با ضرب و شتم نیروهای امنیتی بازداشت شد. چهار روز بعد ۷ معلم بازداشتی به قید کفالت آزاد شدند اما محمد حبیبی همچنان در زندان به سر می‌برد.

روایت همسر محمد حبیبی حاکی از آن است که شرایط او مناسب نیست. او می‌گوید حبیبی را به زندان "تهران بزرگ" که شرایط مناسبی هم ندارد، منتقل کرده‌اند و حالا با صدور کیفرخواست پرونده‌اش را به دادگاه انقلاب فرستاده‌اند. این در حالیست که بازپرس ویژه این پرونده برای او قرار وثیقه ۱۰۰ میلیونی صادر کرده بود ، اما به یکباره و پیش از تودیع وثیقه به دلایل مبهمی پرونده را به دادگاه ارجاع داده‌اند. امری که به گفته وکیل محمد حبیبی، نامتعارف است و با حقوق زندانی ناسازگار است.

حالا یک هفته از تجمع معلمان که در اعتراض به شرایط بد معیشتی و مشکلات ادامه دار نظام آموزشی کشور برگزار شد می‌گذرد . تجمع مسالمت آمیزی که در تهران با دخالت نیروهای امنیتی به ضرب وشتم و بازداشت ۱۵ معلم  انجامید. به گفته معلمان برخوردهای صورت گرفته در این تجمع در چند وقت اخیر تقریبا بی‌سابقه بوده است. تعدادی از آنها، همان روز آزاد شدند و ۸ نفر در بازداشت باقی ماندند. چهار روز بعد از برگزاری تجمع ، از ۸ معلم بازداشتی ، ۷ نفر به قید کفالت آزاد شدند اما از محمد حبیبی خبری نبود. او تنها یک بار از محل بازداشتش تماس گرفت و اعلام کرد که حالش خوب است. با اینحال شیوه بازداشت او و برخوردهای خشونت بار صورت گرفته در زمان بازداشت باعث شده بود، خیلی ها نگران وضعیت محمد حبیبی باشند. او حالا به زندان تهران بزرگ منتقل شده و هنوز روشن نیست در چه شرایطی نگهداری می‌شود.

 خدیجه پاک ضمیر همسر محمد حبیبی سرانجام بعد از چند روز پیگیری، روز سه شنبه توانسته است در دادسرای اوین برای دقایق کوتاهی محمد حبیبی را ببیند. " ۵ دقیقه. فقط ۵ دقیقه اجازه دادن ببینمش. وضعیت بسیار ناخوشایندی داشت. با همان لباسایی که در روز بازداشت به تن داشت و در اثر ضرب و شتم پاره شده بود و با پای برهنه آورده بودنش. پای راستش میلنگید و چون شلواری که به پا داشت پاره بود ، خونمردگی به طور واضح روی پاش قابل مشاهده بود.خودش می‌گفت اینها مربوط به همون روز بازداشته. نمیدونم.. ولی وضعیت جسمی و شرایطی که داشت خیلی نارحت‌کننده بود.»

پاک ضمیر می‌گوید: وقتی با این وضعیت دیدمش اعتراض کردم که چرا به وضعیت جسمیش رسیدگی نکردن یا لباس و کفشی بهش ندادن.« آقای حبیبی گفت من بهشون گفتم بهم کفش و لباس بدن ولی ندادن... بعد هم چند تا سرباز اومدن و به دستور بازپرس منو از اتاق بیرون کردنم»

به گفته همسر محمد حبیبی ،  بعد از این ملاقات کوتاه به آنها اعلام شده که برای محمد حبیبی قرار وثیقه ۱۰۰ میلیونی صادر شده ..«  بازپرس بعد از مطالعه پرونده برای آزادی او قرار وثیقه ۱۰۰ میلیونی صادر کرد و به ما اعلام شد. آقای حبیبی هم تماس گرفتن و گفتن که به ایشون هم گفته شده که قرار وثیقه صادر شده.»

 با این حال روز گذشته (چهارشنبه) وقتی خانواده حبیبی برای تودیع وثیقه به بازپرسی مراجعه می‌کنند، بازپرسی از دریافت وثیقه سرباز میزند..

 « شب قبلش به ما اعلام شد که وثیقه بیارید. ما ۸ صبح با وثیقه گذار اونجا بودیم. اما بعد از یک ساعت انتظار به وثیقه گذار اعلام کردن که ما بعدا با شما تماس می‌گیریم. بعد که من پیگیر شدم، اعلام کردن که پرونده ایشون به دادگاه فرستاده شده و دیگه در اختیار بازپرسی نیست. مساله ای که برای ما روشن نیست اینه که چرا با وجود اعلام صدور وثیقه و آمادگی ما برای پرداخت وثیقه، به یکباره پرونده از دست بازپرسی خارج میشه و به دادگاه ارجاع شده؟!»

محمد حبیبی به چه جرمی تحت فشارهای شدید قرار دارد؟

محمد حبیبی، معلم بازداشت شده، به زندان بزرگ تهران (فشافویه) منتقل شده و درحالی پای برهنه با همسرش ملاقات کرده که آثار ضرب و شتم در وی مشهود بوده است.

اعمال وحشیانه و تحقیر آمیز در هنگام دستگیری و پس از آن با معلمی که تنها جرمش بیان حقایق،  دفاع از حقوق معلمان و شرکت در تجمع اعتراضی مسالمت آمیز معلمان است، تنها بیانگر دشمنی و کینه عاملان این رفتارها با زحمتکشان و معلمان است؛ آنانی که گمان می کنند با این بگیر و ببندها وآزارها، می شود مشکلات موجود را که ناشی از بی تدبیری و سودطلبی است، لاپوشانی کرد.

اما تاریخ ثابت کرده که این شیوه ها و اعمال وحشیانه تنها مشکلی بر مشکلات می افزاید و هیچ گاه از ذهن مردم پاک نخواهد شد.

ما این اعمال را علیه معلمان شریف و زحمت کش و تمامی کسانی محکوم می کنیم که دفاع از حقوق مردم را لحظه ای فراموش نکرده و نمی کنند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنان هستیم.

کانون مدافعان حقوق کارگر

27 اردیبهشت 1397

داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودروبدلیل عدم تامین وثیقه‌ی ۵۰ میلیونی کماکان درفشافویه زندانی است

طبق اخبار رسیده وثیقه‌ی ۵۰ میلیونی برای داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودرو که روز ۲۳ اردیبهشت بازداشت شده بود، صادر شده است.

 داوود رفیعی به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه هنوز در فشافویه در بازداشت به سر می‌برد.

پیام یدی صمدی پس از آزادی

«طی مدت بازداشت و این چند روز از آزادی ام میگذرد کارگران، فعالین کارگری و دوستان و آشنایان عزیز به طرق مختلف از راه های دور و نزدیک با خانواده بنده در تماس بودند که برایمان قوت قلبی بس بزرگ بوده است. به همین خاطر از طرف خود و خانواده ام نهایت تشکر و قدردانی را داریم و صمیمانه سپاسگزار تمامی زحمات این عزیزان هستیم. بار دیگر ضمن اینکه خواهان آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و فعالین کارگری در بند هستم هرگونه ممانعت نیروهای امنیتی از حق خواهی طبقه کارگر را محکوم می نمایم.»

کارگران، فعالین، تشکلهای کارگری، دوستان و آشنایان گرامی!

همانگونه که مطلع هستید بنده یدی صمدی دبیر سندیکا کارگران خبازی های سنندج و حومه عصر روز یازدهم اردیبهشت ماه سال جاری مصادف با اول ماه مه،( روز جهانی کارگر ) در خانه پدریم از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در سنندج دستگیر و مدت ۱۵ روز را در سلولهای این نهاد امنیتی به سر بردم ، روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه همراه با دو تن دیگر از فعالین کارگری بازداشتی ، جمیل شهابی( رئیس سندیکا کارگران خباز سنندج ) و آرمین شریفه ( عضو انجمن صنفی کارگران فصلی و ساختمانی سنندج ) با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدیم. طی مدت بازداشت و این چند روز از آزادی ام میگذرد کارگران، فعالین کارگری و دوستان و آشنایان عزیز به طرق مختلف از راه های دور و نزدیک با خانواده بنده در تماس بودند که برایمان قوت قلبی بس بزرگ بوده است. به همین خاطر از طرف خود و خانواده ام نهایت تشکر و قدردانی را داریم و صمیمانه سپاسگزار تمامی زحمات این عزیزان هستیم. بار دیگر ضمن اینکه خواهان آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و فعالین کارگری در بند هستم هرگونه ممانعت نیروهای امنیتی از حق خواهی طبقه کارگر را محکوم می نمایم.

یدی صمدی

دبیر سندیکا کارگران خبازی های سنندج و حومه

اردیبهشت ۱۳۹۷

عدم پرداخت چندسال حق بیمه کارگران دو کشتی لایروبی در بندرعباس

چند سال حق بیمه کارگران دو کشتی لایروبی در بندرعباس پرداخت نشده است .

براساس گزارشی که27اردیبهشت رسانه ای شد،از ابتدای مرداد ماه سال ۹۰ تا پایان اسفندماه‌‌ همان سال و در مرحله دوم از ابتدای دی‌ماه سال ۹۱ تاکنون حق بیمه دست‌کم ۱۰۰ کارگر کشتی‌های لایروبی شرکت نگین‌سبز خاورمیانه به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.

یکی از کارگران کشتی‌های لایروبی (هاپرساکشن) در شرکت نگین‌ سبز خاورمیانه در بندرعباس؛ از عدم پرداخت ۳۰ تا ۴۳ ماه حق بیمه دست‌کم ۱۰۰ نفر از همکاران خود خبر داد.

این کارگر که به نمایندگی از دیگر کارگران این شرکت پیمانکاری سخن می‌گفت، گفت: در دو مقطع حق بیمه دست‌کم ۱۰۰ نفر از کارگران نگین‌ سبز خاورمیانه در اسکله بندر شهید رجایی از حقوق آن‌ها کسر شده اما به حساب سازمان تامین اجتماعی بندرعباس واریز نشده است و از آن موقع تاکنون تلاش ما کارگران برای وصول این طلب بیمه‌ای از کارفرما بی‌نتیجه باقی مانده است.

این کارگر در تشریح این تخلف کارفرما ادامه داد: در مرحله نخست، از ابتدای مرداد ماه سال ۹۰ تا پایان اسفندماه‌‌ همان سال و در مرحله دوم از ابتدای دی‌ماه سال ۹۱ تاکنون حق بیمه کارگران از حقوق آن‌ها کسر اما به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.

این کارگر با بیان اینکه پیش از این تعداد همکارانی که پیگیر مطالبات بیمه‌ای خود بودند به حدود ۱۵۰ نفر می‌رسید،  افزود: طی این مدت تعدادی توانستند با شکایت به مراجع؛ پیگیر مطالبات بیمه‌ای خود از کارفرما باشند و آن را وصول کنند و تعدادی دیگر به دلایل مختلف محل کار خود را ترک کرده و از وضعیت وصول مطالبات بیمه‌ای آنها باخبر نیستیم.

به گفته وی، کارگران طی استعلامی که از سازمان تامین اجتماعی گرفته‌اند، متوجه این تخلف کارفرما شده و  سالهاست اعتراض خود را هم به تامین اجتماعی و هم به مدیریت شرکت نگین سبز بندرعباس اعلام کرده‌اند.

وی درباره پاسخ سازمان تامین اجتماعی به کارگران اظهار داشت: تامین اجتماعی دلیل این اقدام را نداشتن قرارداد شرکت نگین سبز خاورمیانه با تامین اجتماعی بندرعباس اعلام کرده است.

براساس اطلاعات بدست آمده؛ این کارگران در دو گروه ۵۰ نفره تقسیم شده‌اند و هر گروه در نوبت‌های کاری ۱۵ روزه با استفاده از کشتی‌های لایروبی که به سازمان بنادر و دریانوردی تعلق دارد، عملیات لایروبی اسکله‌های بندر عباس را انجام می‌دهند.

مالکیت گروه ملی فولاد ایران مجددا به بانک ملی واگذار شد

معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان با بیان اینکه موسوی دیگر مالک گروه ملی فولاد ایران نیست، گفت: بانک ملی در حال حاضر مالک گروه ملی فولاد ایران است و باید امورات این کارخانه به صورت جدی از سوی این بانک دنبال شود.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ27اردیبهشت،سید علی بحرینی مقدم گفت: در آخرین تصمیمات اتخاذ شده برای گروه ملی فولاد ایران مصوب شده است تا آقای موسوی به عنوان مالک این کارخانه را اقاله کند و کارخانه را به بانک ملی بازگرداند.

وی افزود: از نظر ما بانک ملی در حال حاضر مالک گروه ملی فولاد ایران است و باید امورات این کارخانه به صورت جدی از سوی این بانک دنبال شود.

معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان تصریح کرد: مصوبه ای در ستاد تسهیل کشور برای گروه ملی فولاد ایران در نظر گرفته شده تا 50 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش این کارخانه، از سوی بانک ملی به گروه ملی فولاد ایران ضمانت نامه داده شود تا بتواند مواد مصرفی مورد نیاز را تامین کند.

بحرینی مقدم عنوان کرد: این 50 میلیارد تومان در ستاد تسهیل ملی مصوب شده است و مسئولان گروه ملی باید دنبال کنند و ضمانت نامه را از بانک ملی دریافت کنند تا از آن به عنوان سرمایه در گردش استفاده و خط تولید کارخانه را فعال کنند.

وی با بیان اینکه موسوی دیگر مالک گروه ملی فولاد ایران نیست، ادامه داد: انتظار داریم تا بانک ملی سرمایه در گردش مورد نیاز کارخانه را تامین کند و همچنین هیات مدیره جدید گروه ملی فولاد ایران نیز از سوی این بانک منصوب شود تا خط تولید کارخانه فعال و نسبت به پرداخت حقوق کارگران و کارکنان اقدام شود.

جان باختن یک کارگرمعدن درلاویج شهرستان نوربراثرریزش

یک کارگرمعدن درلاویج شهرستان نوراستان مازنداران براثرریزش،جانش را ازدست داد.

سرپرست روابط عمومی اورژانس مازندران گفت: در پی ریزش معدن در لاویج در نور یک تن جان باخت.

بنابراین گزارش منابع محلی از ریزش معدن در لاویج و اعزام نیروهای امدادی به محل حادثه خبر می‌دهند.

بیست وهفتم اردیبهشت ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت