چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 20:26

واکنش‌ها به افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم و پیامدهای آن

دویچه وله فارسی: انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت‌المقدس) به موج گسترده‌ای از اعتراضات در نوار غزه و همچنین در سطح بین‌المللی دامن زده است. بسیاری از سیاستمداران نسبت به این سیاست آمریکا و پیامدهای آن اعتراض و انتقاد کرده‌اند.

 

خبرگزاری آلمان، dpa در گزارشی که روز دوشنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) از بروکسل منتشر کرده است، به مواضع فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط با انتقال سفارتخانه آمریکا به اورشلیم و پیامدهای آن اشاره کرده است.

موج  انتقادها تنها به اتحادیه اروپا محدود نمی‌شود. سیاستمداران کشورهای دیگر نیز نسبت به این تصمیم دولت ترامپ واکنش نشان داده‌اند.

اتحادیه اروپا

موگرینی از اسرائیلی‌ها و همچنین از فلسطینیان خواست تا در قبال تنش ایجاد شده و موج خشونت ناشی از آن با خویشتنداری بیشتری واکنش نشان دهند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دولت اسرائیل خواسته است به حق فلسطینیان برای برپایی تظاهرات آرام احترام بگذارد و از قهر علیه تظاهرکنندگان بهره نگیرد.

موگرینی همچنین از رهبران حماس و همچنین رهبران اعتراضات اخیر فلسطینیان خواسته است همه تلاش خود را برای صلح‌آمیز بودن این تظاهرات به کار گیرند.

هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به طرفین درگیر در این ناآرامی‌ها هشدار داده است که تشدید تنش و خشونت باعث رنج و درد بیشتر همه آن‌ها خواهد شد.

موگرینی از هر دو طرف خواسته است تا به مذاکرات صلح ادامه دهند و تاکید کرده است که در چنین شرایطی هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها باید از خود شجاعت نشان دهند و به پای میز مذاکره بازگردند.

بیشتر بخوانید: سفارت آمریکا در اورشلیم افتتاح شد

موگرینی بار دیگر بر مواضع روشن اتحادیه اروپا در زمینه بحران خاورمیانه تاکید کرده و گفته است که این اتحادیه کماکان از راه حل تشکیل دو دولت برای پایان دادن به بحران خاورمیانه پشتیبانی می‌کند.

ترکیه

از سوی دیگر مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ضمن انتقاد از سیاست آمریکا مبنی بر انتقال ساختمان سفارت به اورشلیم گفته است که چنین اقدامی می‌تواند باعث تشویق دولت اسرائیل به پیشبرد سیاست‌های خشن خود در قبال فلسطینان تلقی شود. او آمریکا را در افزایش تنش در خاورمیانه مقصر دانسته است.

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در سخنرانی خود در لندن اعلام کرد که آمریکا با این اقدام بخشی از راه‌حل بحران خاورمیانه نیست و بدل به بخشی از مشکل شده است.

رئیس جمهور ترکیه در عین حال گفته است که آمریکا با این اقدام خود حقوق بین‌الملل را پایمال کرده و دیگر نمی‌تواند در روند صلح خاورمیانه نقش واسطه و میانجی را ایفا کند.

آلمان

رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان، آندره‌آ نالس نیز از انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به اورشلیم انتقاد کرده است و از کشورهای اروپایی خواسته است تا سیاست مشترک خود را در قبال بحران خاورمیانه دنبال کنند.

تظاهرات در اردن در اعتراض به افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم (بیت‌المقدس)

تظاهرات در اردن در اعتراض به افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم (بیت‌المقدس)

به باور رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان، دنبال کردن سیاست‌های یکجانبه از سوی آمریکا در ارتباط با بحران خاورمیانه نه تنها در چنین شرایطی سودی به همراه ندارد، بلکه می‌تواند همچون جرقه‌ای انبار باروت این منطقه را مشتعل سازد.

سخنگوی دولت آلمان نیز نسبت به موج ناآرامی‌ها در نوار غزه ابراز نگرانی کرده است.

دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به پیامدهای ناشی از انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم ابراز نگرانی کرده است. گوترش تاکید کرده که ناآرامی‌های جاری حکایت از آن دارد که تنها راه حل بحران خاورمیانه، یک راه حل سیاسی است.

به باور دبیرکل سازمان ملل، برای راه حل تشکیل دو دولت، هیچ جایگزین دیگری وجود ندارد. او تاکید کرده است که تنها از این طریق اسرائیلی‌ها و فلسطینیان می‌توانند در صلح و آرامش کنار هم زندگی کنند.

کویت

کویت نیز در شرایط بحرانی کنونی از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا هر چه سریع‌تر یک نشست اضطراری برگزار کند. سفیر کویت در سازمان ملل خطاب به خبرنگاران گفت دولت این کشور خشونتی که روز دوشنبه منجر به مرگ ده‌ها نفر در نوار غزه شده  است را محکوم می‌کند.

بیشتر بخوانید: اعتراضات پرتلفات فلسطینی‌ها در نوار غزه، با ده‌ها کشته و بیش از ۲۰۰۰ زخمی

خبرگزاری فرانسه ضمن انتشار موضع سفیر کویت در سازمان ملل، روز ۱۴ مه را خونین‌ترین روز بحران خاورمیانه از زمان جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ به این سو اعلام کرده است.

اتحادیه عرب

کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز تصمیم دارند درباره انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم روز چهارشنبه ۱۶ مه تشکیل جلسه دهند و در این باره گفت‌وگو و مذاکره کنند.

اعضای  این اتحادیه اعلام کرده‌اند که نشست روز چهارشنبه به دعوت "دولت فلسطینی" صورت گرفته است.

در این نشست قرار است از جمله درباره امکانات مقابله با "این تصمیم غیرقانونی آمریکا" مشورت شود.

روسیه و فرانسه

بیش از ۵۰ نفر در نوار غزه در تظاهرات اعتراضی روز دوشنبه کشته شدند

بیش از ۵۰ نفر در نوار غزه در تظاهرات اعتراضی روز دوشنبه کشته شدند

دولت روسیه نیز نسبت به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم ابراز نگرانی کرده است. دمیتری پشکوف، سخنگوی کاخ کرملین به آژانس خبری روسیه گفته است که این کشور نگران تشدید تنش در خاورمیانه است.

بیشتر بخوانید: نگرانی مکرون از برهم‌خوردن "ثبات خاورمیانه" در تماس با ترامپ

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز نسبت به خشونت و ناآرامی‌های مرتبط با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم در نوار غزه ابراز نگرانی کرده و گفته است که تصمیم دارد در روزهای آتی با طرفین درگیر در بحران خاورمیانه گفت‌وگو کند.

محمود عباس

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز از کشته شدن ۵۲ نفر در جریان اعتراضات روز ۱۴ مه ابراز تاسف کرده و سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

در عین حال تشکیلایت خودگردان خواستار برگزاری یک اعتصابات عمومی برای روز سه‌شنبه شد. عباس نیز در ضمن عنوان کرد که آمریکا با دنبال کردن این سیاست دیگر نمی‌تواند در بحران خاورمیانه نقش میانجی را ایفا کند.

سپاه پاسداران ایران نیز با انتشار بیانیه انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و کشته شدن معترضان فلسطینی در جریان اعتراضات سالروز تاسیس دولت اسرائیل را محکوم کرده است. در این بیانیه پیش بینی شده است که این اقدام آمریکا به تنش بیشتر در منطقه دامن می‌زند.