چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 18:07

اخباروگزارشات کارگری21اردیبهشت1397

بازداشت شدگان بیستم اردیبهشت  ماه مقابل سازمان برنامه و بودجه آزادباید گردند

- آخرین خبرها از بازداشت شدگان تجمع  بیستم اردیبهشت مقابل سازمان برنامه و بودجه

- بیانیه کانون صنفی معلمان البرز در محکومیت برخوردهای امنیتی با فرهنگیان کنشگرصنفی در تهران

- برخورد خشونت آمیز با تجمع صنفی معلمان محکوم است

- ضرب و شتم معلمان و بازنشستگان محکوم است‌

-19اردیبهشت سندی معتبر درماهیت ضدکارگری تشکل های همسو با وزارت کار،که درحمله به سندیکای کارگران واحد شرکت داشتند

- تجمع اعتراضی کارگران راه آهن استان آذربایجان شرقی نسبت به واگذاری به بخش خصوصی ونداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت بموقع حقوق

- تجمع اعتراضی کارگران راه آهن استان آذربایجان شرقی نسبت به واگذاری به بخش خصوصی ونداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت بموقع حقوق

- عدم پرداخت 13ماه حقوق کارگران پروژه متروی اهواز( شرکت کیسون)

آخرین خبرها از بازداشت شدگان تجمع  بیستم اردیبهشت مقابل سازمان برنامه و بودجه

*ادامه بیخبری  ازوضعیت محمد حبیبی

*مخالفت 6 نفراز بازداشت شدگان از تعیین وثیقه 50 میلیون تومان

براساس آخرین خبرهای منتشره، کماکان از وضعیت محمد حبیبی خبری در دست نیست.

برای شش نفر از بازداشت شدگان تجمع  بیستم اردیبهشت مقابل که به دادسرای اوین منتقل شده اند مبلغ 50 میلیون تومان وثیقه تعیین شده است.

بازداشت شدگان با تعیین وثیقه مخالفت کردند و به آنها گفته شده درصورت عدم تودیع وثیقه به زندان منتقل خواهند شد.

بیانیه کانون صنفی معلمان البرز در محکومیت برخوردهای امنیتی با فرهنگیان کنشگرصنفی در تهران

«کانون صنفی معلمان البرز این حرکت غیرقانونی و برخورد قهری با کنشگران صنفی که برای اعتراض به بی عدالتی و تبعیض حقوق و دستمزد و وضعیت نابسامان آموزش کشور تجمع کرده بودند، را شدیداً محکوم کرده و از مسئولان، دولت و وزارت آموزش و پرورش، دستگاههای قضایی و امنیتی میخواهد که هر چه سریعتر برای آزادی و دلجویی از این عزیزان رایزنی و اقدام کرده و هرگونه برخورد قهری و امنیتی با فرهنگیانی که صدای عدالت خواهی خویش را بلند کرده اند را محکوم نمایند و خواهان برخورد با اینگونه رفتارهای خالی از اخلاق نسبت به شهروندان و به خصوص فرهیخته ترین قشر جامعه را داشته باشند. »

در هفته معلم، هفته ای که مسئولین کشور در بوق و کرنا ،شعار شأن و جایگاه معلم سر میدهند، اما در عمل حرمتشکنانه‌ترین رفتارها را در حق نمایندگان ایشان که همانا تشکلهای صنفی برآمده از رای قانونی معلمان است روا میدارند. در بیستم اردیبهشت ۱۳۹۷ فرهنگیان به درخواست شورای هماهنگی_تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در سراسر کشور تجمعات قانونی و صنفی ای فارغ از هرگونه موضع سیاسی داشتند.

خبرها و گزارشات از استانها و شهرستانهای مختلف حکایت از برگزاری تجمعات صنفی بسیار پرشور و آرامی داشته و با حفظ حرمت معلمان هم با ایشان برخورد شده است، اما متاسفانه در تجمع صنفی کانون معلمان تهران و کانون صنفی معلمان البرز که بنا به مصوبه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی کشور مقابل سازمان برنامه و بودجه مقرر شده بود، با برخورد غیرقانونی و بسیار وحشیانه‌ی نیروهای لباس شخصی و امنیتی عامدانه به تشنج کشیده  شد.

در این یورش زشت و ناپسند تعدادی از معلمان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتی به بانوان فرهنگی نیز تعرض کرده و آنها را زخمی و روی زمین کشانده و هر توهینی را روا داشته‌اند.

 همچنین تعدادی از معلمان در این برخورد ناپسند و دور از درایت  بازداشت شده اند. اسامی بازداشت شدگان گزارش شده از این قرار است:

۱. محمد حبیبی ( از اعضای هیئت مدیره کانون تهران)

۲. رسول بداقی( بازرس کانون صنفی معلمان تهران)

۳. محمدتقی فلاحی ( دبیر کانون صنفی معلمان تهران)

۴رحمان عابدینی( عضو هیئت مدیره کانون البرز)

۵. اسماعیل گرامی

۶. حسین غلامی

۷. عالیه اقدام دوست

کانون صنفی معلمان البرز این حرکت غیرقانونی و برخورد قهری با کنشگران صنفی که برای اعتراض به بی عدالتی و تبعیض حقوق و دستمزد و وضعیت نابسامان آموزش کشور تجمع کرده بودند، را شدیداً محکوم کرده و از مسئولان، دولت و وزارت آموزش و پرورش، دستگاههای قضایی و امنیتی میخواهد که هر چه سریعتر برای آزادی و دلجویی از این عزیزان رایزنی و اقدام کرده و هرگونه برخورد قهری و امنیتی با فرهنگیانی که صدای عدالت خواهی خویش را بلند کرده اند را محکوم نمایند و خواهان برخورد با اینگونه رفتارهای خالی از اخلاق نسبت به شهروندان و به خصوص فرهیخته ترین قشر جامعه را داشته باشند.

انتظار جامعه ی فرهنگیان رسیدگی به مطالبات صنفی و به‌حق آنهاست، که راه اعتلای جامعه را پیشرو دارد و یقیناً اینگونه تهدیدها و برخوردهای ناپسند هم به حیثیت نظام و کشور آسیب زده و هم روح و روان فرهنگیان را نیز آشفته تر می سازد.

هرچه سریعتر آرامش را به خانواده ی آموزش و پرورش بازگردانید پیش ازآنکه معلمان ناچار به اعتراضی دیگر شوند.

کانون صنفی معلمان البرز

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

برخورد خشونت آمیز با تجمع صنفی معلمان محکوم است

پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت تجمع اعتراضی مسالمت آمیز معلمان و بازنشستگان که فرهیختگان کشور هستند؛ در مقابل  سازمان برنامه و بودجه با تهاجم نیروهای لباس شخصی و امنیتی سرکوب شد. و تعدادی از معلمان و بازنشستگان بازداشت و با دست بند و پا بند به زندان اوین منتقل شدند و بنابر گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با زنان معلم شرکت کننده در تجمع بدرفتاری شده و به زمین کشیده شده اند. این تجمع با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور برگزار شد که متاسفانه در تهران اعتراض مسالمت آمیز معلمان و بازنشستگان سرکوب شده است.

اعتراض، تجمع، تحصن و اعتصاب حق مسلم همه مردم است و ضرب و شتم و اهانت به زنان و مردان معلم و بازنشسته را به شدت محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شریط تمامی بازداشت شدگان و مجازات امران و عوامل سرکوب کننده می باشیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

۲۱ اردیبهشت ۹۷

ضرب و شتم معلمان و بازنشستگان محکوم است‌

کارگران، مزدبگیران و مردم شریف و آزاده !

همانطور که می دانید تجمع آرام معلمان و بازنشستگان تهران در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مقابل سازمان برنامه و بودجه توسط لباس شخصی ها و نیروهای انتظامی به تشنج کشیده شد که طی آن عده ای از معلمان و بازنشستگان زخمی و دستگیر شدند.

این حمله در حالی صورت گرفت که فرهنگیان کشور در بسیاری از استان ها به دعوت شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در مقابل ادارات آموزش و پرورش تجمع و به بی توجهی مسولان  نسبت به معیشت و بیمه و درمان معلمان و بازنشستگان اعتراض کردند.  اما نیروهای لباس شخصی به تجمع آرام فرهنگیان در تهران یورش بردند و شماری از تجمع کنندگان را مجروح و عده ای را دستگیر کردند. این رفتار ضدفرهنگی نیروهای انتظامی و امنیتی وافراد لباس شخصی یک بار دیگر نشان داد جایگاه ونقش معلم بعنوان مربیان فرهنگ ودانش درجامعه چقدر است ومردم بدرستی دریافتند که  تمامی شعارهای دولت وحاکمیت مبنی بر مردم مداری وحقوق شهروندی وغیره کشک و دروغ آشکار وفریب مردم وتوده هاست .

دیروزمدافعان امنیت جامعه!!علی رغم شعارهای رنگارنگ از تریبون های مختلف، فریاد حق خواهی معلمان و بازنشستگان، به عنوان اقشار فرهنگی و سرمایه های انسانی، رابا باتون و ضرب و جرح پاسخ دادند.

تجمع کنندگان مگر چه شعار براندازانه ای دادند ؟ آن ها می خواستند حقوق شان چهار و پنج برابر زیر خط فقر نباشد. آن ها آزادی تشکل صنفی و تجمع و عدالت آموزشی و تحصیل رایگان را می خواستند. تجمع کنندگان، پولی کردن آموزش و پرورش و بازداشت معلمان را محکوم کرده بودند و خواهان آزادی معلمان دربند شده بودند.

ما کارگران، حمله به معلمان و بازنشستگان را محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و‌ بدون قید و شرط همه دستگیرشدگان تجمع ۲۰ اردیبهشت و معلمان زندانی هستیم.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

۲۱ اردیبهشت ۹۷

19اردیبهشت سندی معتبر درماهیت ضدکارگری تشکل های همسو با وزارت کار،که درحمله به سندیکای کارگران واحد شرکت داشتند

درنوزدهم اردیبهشت ۸۴چماقدارها وقدارکش های خانه کارگر همراه با اعضای برجسته شوراهای اسلامی کارشرکت واحد وحمایت مدیریت وقت اتوبوسرانی وبا حمایت عوامل انتظامی وامنیتی به محل سندیکای کارگران شرکت واحد واقع درحسن آباد تهران حمله کردند ومحل سندیکا را تخریب کرده واعضای حاضر درسندیکا را کتک زدند و‌اموال این سندیکا را به یغما بردند، نیروی انتظامی وعوامل امنیتی که از قبل توسط اعضای سندیکا درجریان این حمله قرارگرفته بودند فقط نظاره گر بودند وبجای دستگیری ضاربین،مضروبین را بازداشت کردند.

تکرار ویادآوری چنین روزهای تلخ ازسوی سندیکا ویا اعضای آن همه ساله یادآور ماهیت آشکار تشکل های ضدکارگری ودست سازی همچون خانه کارگر وشوراهای اسلامی کار شرکت واحد است که از هیچ تلاشی برای سرکوب سندیکای کارگران شرکت واحدتا کنون دریغ نکرده اند وتا امروز با حمایت عوامل وزارت کار وعوامل امنیتی ،  هموراه سدراه آزادی های تشکل های مستقل کارگری وسندیکایی بوده اند.

خانه کارگر وتشکل های زیرمجموعه اش ازابتدا تا امروز چیزی جز منافع جناحی و منافع همسویی با دولت وکارفرما را دنبال نکرده و ازتمام منابع کارگران که دراختیار گرفته،  برای سرکوب تشکلات سندیکایی ومستقل کارگران و خاموش کردن صدای اعتراض نمایندگان واقعی ومستقل کارگران را چه در داخل کشور وچه درمجامع بین الملی کارگری درصدد خفه کردن بوده، هرچند که با تلاش وهزینه های بسیارفعالان سندیکایی ومستقل کارگری، صدای دادخواهی وحق ایجاد داشتن تشکل های مستقل کارگری هنوز بگوش میرسد .

اما تحمیل این تشکل های زرد به کارگران و معرفی این نمایندگان فرمایشی وضدکارگری به کارگران وجامعه کارگری ،وضعیت کنونی جامعه کارگری را بوجود آورده که امروز کارگران نه تنها هیچ امنیتی شغلی ندارند بلکه حقوق دریافتی زحمت کشان چندین برابر زیر خط فقر میباشد و بیشترین صدای اعتراض کارگران در مورد عدم پرداخت همین حداقل حقوقی است که ازسوی کارفرما ها تا ماهها پرداخت نمیشود .

عدم به رسمیت شناختن حق داشتن تشکل های مستقل کارگری  وحق اعتصاب وحق اعتراض  برای کارگران،  جامعه کارگری را دچار چنین وضعیت اسفباری کرده است وشرایط تحمیل نمایندگان غیرواقعی را به کارگران وجامعه کارگری فراهم کرده است.

داودرضوی ۲۱اردیبهشت ۹۷

تجمع اعتراضی کارگران راه آهن استان آذربایجان شرقی نسبت به واگذاری به بخش خصوصی ونداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت بموقع حقوق

روز پنج شنبه بیستم اردیبهشت ماه،جمعی از راه آهن استان آذربایجان شرقی دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی ونداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت بموقع حقوق،دست به تجمع در محدوده ایستگاه راه آهن تبریززدند.

برپایه  گزارشات منتشره بتاریخ 21اردیبهشت،مدیرکل راه‌آهن آذربایجان‌شرقی در رابطه باکارگرانی که روزپنج شنبه در تبریز تجمع کرده بودند،گفت:این کارگران شامل دو بخش هستند که قریب به ۶۰ نفر به شکل رسمی مشغول به کار هستند که در قالب خصوصی‌سازی طبق تصمیمات دولتی به بخش خصوصی واگذار شده‌اند و در شرکت خدمات ابنیه فنی مشغول به فعالیت هستند.

شاپور ار‌صلانی افزود: قرارداد این شرکت در سال ٩٦ با راه‌آهن استان به پایان رسیده و در مناقصه جدید برنده نشد و  به دلیل جلوگیری از مشکلات و جابه‌جایی‌ها، با توجه به حضور پیمانکار در شهرهای دیگر جلسه سه جانبه‌ای با پیمانکار قدیم، جدید و راه‌آهن آذربایجان‌شرقی برگزار شد و قرار بر فعالیت کارگران در همان بخش بود.

مدیرکل راه‌آهن آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تجمع‌کنندگان خواستار بازگشت از بخش خصوصی به دولتی هستند ولی متاسفانه این موضوع در دست اداره‌کل راه‌آهن استان نیست، تصریح کرد: کارکنان دچار مشکل به قوه قضائیه مراجعه کرده و پیگیر مشکل هستند و امیدواریم به نتیجه برسند.

وی ادامه داد: مشکل کارگران راه‌آهن یک تصمیم دولتی بوده و مصوبه دولت مبنی بر خصوصی‌سازی است و این کارکنان جزو افرادی هستند که دیگر از بدنه راه‌آهن جدا شده‌ و به بخش خصوصی ملحق شده‌اند و اصلاً موضوع دست ما نیست.

ارصلانی خاطرنشان کرد: حل این مشکل نیاز به ورود مجلس و یا مصوبه جدید دولت دارد تا دوباره به مجموعه راه‌آهن برگردند.

وی، در رابطه به اینکه کارگران تجمع‌کننده سردرگم بوده و نمی‌دانند به وزارت رفاه یا راه و شهرسازی مراجعه کنند، گفت: پیمانکاری به طور کامل و قانونی به وزارت کار مرتبط بوده و زیر نظر آنها هستند.

مدیرکل راه‌آهن استان افزود: در ابتدای ورود پیمانکار، کارگران مشکلاتی از لحاظ احکام داشتند و به واسطه راه‌آهن توانستیم اداره‌کار و رفاه اجتماعی را نیز وارد موضوع کنیم و جلسات متعددی در این خصوص برگزار شد هر آنچه که طبق قانون به کارگران تعلق می‌گیرد با نظر مستقیم اداره کار در احکام لحاظ شده است.

وی تاکید کرد: این وظیفه اداره‌کل راه‌آهن استان است تا هر آنچه که حق و حقوق قانونی کارکنان بوده را پیگیری کرده و پیمانکار نیز موظف به پرداخت است.

ارصلانی با تاکید به اینکه قانون اداره کار، رفاه و تعاون اجتماعی برای همه کارگران و کارکنان یکسان است، افزود: حق و حقوق کلیه پرسنل تا پایان اسفند سال گذشته تسویه شده و حق و حقوق فروردین‌ماه نیز در دست بررسی است و به محض اتمام بررسی وجه به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی ادامه داد: پروژه فعلی در دست پیمانکار از محل طرح‌های عمرانی بوده و باید دولت نقدینگی لازم این طرح را تأمین کند تا راه‌آهن نیز به تبع آن بتواند پرداختی به پیمانکار داشته باشد ولی با همه این شرایط ما پیمانکار را موظف به پرداخت به موقع حقوق پرسنل کرده‌ایم و اگر کم و کسری وجود داشته باشد، پیگیر هستیم.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ودویدن کارگرانی با درآمدی ناچیز وبدون بیمه

در هیاهوی جمعیت و اعداد و ارقام تراکنش‌هایی که مسئولان از فروش نمایشگاه اعلام می‌کنند، درآمد ناچیز این کارگران که حتی بیمه هم نیستند، اصلا جایی در اخبار مربوطه ندارد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ21اردیبهشت، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جدا از چهره فرهنگی و شلوغی و رفت و آمد مردم چهره دیگری هم دارد، دویدن کارگرانی  برای یک لقمه نان ؟!

اگر در نمایشگاه کتاب دوری زده باشید حتما کارگرانی را دیده‌اید که چرخ به دست در حال جا به جایی کتاب‌ها و بارهای ناشران و مردم هستند. اما این گز کردن چندین و چند باره مصلی آن هم با بارهای بعضا سنگین چقدر برای این کارگران دارد؟

به گفته یکی از این کارگران، امسال ۱۰۰ چرخ و ۱۰۰ کارگر با سازمان‌دهی پیک بادپا مشغول کار در نمایشگاه هستند و برای کرایه روزانه چرخ‌ها هم روزی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

کارگری دیگری می‌گوید: روزانه ۵۰ تومان برای کرایه چرخ می‌دهیم. نهایت هم در هر روز ۱۰ تا ۱۲ دور بیشتر نمی‌توانم کار کنم. با این وضعیت نهایت روزی ۴۰ ۵۰ تومان برایم می‌ماند البته روزهایی هم هست که فقط پول کرایه چرخ درمی‌آید.

کارگر نوجوانی با اشاره به فردی که برایش بار می‌برد، می‌گوید: قیمت معمول برای هر دور بار ۱۰ تومان است اما الان این آقا می‌خواهد فقط ۴۰۰۰ تومان بدهد این مبلغ برای این کار واقعا پایین است.

باران که شروع می‌شود دعوایی هم بین یک مشتری و یک کارگر حمل بار شنیده می‌شود، کارگر با ناراحتی توام با عصبانیت فریاد می‌زند: ما قبلش سر ۱۵ هزار تومان توافق کردیم من زیر باران بارهای تو را آوردم و کاملا خیس شدم، حالا که بارت به مقصد رسیده هزینه را پرداخت نمی‌کنی؟

او میگوید: واقعا با دوری ۱۰ تومان چیزی برایمان نمی‌ماند و حتی کف حقوق کارگری هم دستمان را نمی‌گیرد. خیلی از بچه‌ها حتی پول کرایه چرخ را هم درنمی‌آورند و ضرر می‌کنند.

به نظر می‌رسد در هیاهوی جمعیت و اعداد و ارقام تراکنش‌هایی که مسئولان از فروش نمایشگاه اعلام می‌کنند، درآمد ناچیز این کارگران که حتی بیمه هم نیستند، اصلا جایی در اخبار مربوطه ندارد. کاش در کنار همه کارهای اجرایی بزرگ و کوچک کمی هم به وضعیت این کارگران رسیدگی شود و مورد توجه قرار بگیرند.

عدم پرداخت 13ماه حقوق کارگران پروژه متروی اهواز( شرکت کیسون)

کارگر پروژه متروی اهواز( شرکت کیسون):13 ماه است حقوق نگرفته‌ایم و پولی برای گذران زندگی نداریم. صاحب خانه قصد دارد از خانه بیرونمان کند چون مدت‌ها است پول اجاره‌اش را پرداخت نکرده‌ایم.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ21اردیبهشت،شرکت کیسون پیمانکار قطار شهری اهواز است که از سال 85 تا امروز از راه اندازی حتی یک فاز این پروژه به دلایل گوناگون ناتوان بوده و مدتها است که در پرداخت حقوق کارگرانش هم لنگ می‌زند تا آنجا که گهگاهی خبر تجمع و اعتراضات آنها در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

عضو شورای شهر اهواز با تأئید موضوع معوقه بودن حقوق کارگران کیسون اظهار کرد: آمار دقیقی از بدهی این کارگران نداریم چرا که شهردار با پیمانکار یعنی شرکت کیسون قرارداد بسته و کارگران هم با این شرکت قرارداد دارند.

وی افزود: البته در تماس تلفنی با برخی از مدیران موضوع طلب کارگران صحت دارد و در حال حاضر هم مبلغی به‌عنوان علی الحساب به آنها پرداخت شده است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز عنوان کرد: از مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز خواستم که این موضوع را پیگیری کند و خود شهرداری با اختصاص بخشی از پرداختی‌ها به کارگران، مشکل آنها را حل کند.

وی بیان کرد: در گذشته برخی از کارگران شهرداری مطالباتی از پیمانکاران داشتند که شهرداری مبلغی از مطالبات پیمانکار را به آنان اختصاص داد و خوشبختانه مشکل انها حل شد.

بیست ویکم اردیبهشت ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Salah

آخرین‌ها از Salah