.
جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Aug 23 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 03:46

اخبار و گزارشات کارگری17اردیبهشت1397

فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران برای تجمع واعتصاب در روزهای18، 19و20اردیبهشت

*سه شنبه18اردیبهشت: حمایت از تجمع بازنشستگان

سه شنبه 18 اردیبهشت – ساعت 11- مقابل ساختمان مجلس

*چهارشنبه19اردیبهشت: تحصن در مدارس

دو زنگ آخر روز چهارشنبه 19 اردیبهشت در مدارس سراسر ایران سر کلاس نمی رویم و در اتاق معلمان تحصن می کنیم.

*پنج شنبه20اردیبهشت: تجمع در سراسر کشور

استان تهران و البرز : مقابل سازمان برنامه و بودجه

مراکز استان ها : ادارات کل

شهرستان ها : اداره شهرستان

- تجمع شبانه روزی کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی وعدم پرداخت مطالبات

- عدم پرداخت2ماه حقوق 1600کارگر شهرداری قم ودست پنجه نرم کردن این کارگران با مشکلات ناشی از پرداخت نشدن حق بیمه

وضعیت دردناکی که یکی از کارگران این شهرداری درخیابان صفائیه برخ علی ربیعی کشید

- اعتراض جوانان جویای کار سبزوارحین سخنرانی روحانی با شعارهای«کار من کو؟»و«وعده میدی عمل کن»

- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته پتروشیمی نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری آبادان

- تجمع اعتراضی اهالی روستاهای اطراف یاسوج مقابل هلال‌احمر شهرستان بویراحمد

- آزادی عثمان اسماعیلی با تودیع وثیقه 30 میلیون تومانی

- گفتگوبا صدیقه پاک ضمیر عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران درباره وضعیت معلمان آزاد

- توخالی درآمدن وعده های وزیرنفت به کارگران قراردادموقت صنعت نفت مبنی بر همسان سازی حقوق وتبدیل وضعیت

- عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وبالا کشیدن بخشی از حقوق کارگران شهرداری صفادشت

- مصدومیت شدید 2کارگرجوان براثرسقوط به چاهک آسانسور

- مرگ کارگر اداره برق شهرستان ممسنی بر اثر برق گرفتگی

- جان باختن یک کارگر براثر سقوط از ارتفاع حین کاردربرج مخابراتی خیابان پیروزی تهران

تجمع شبانه روزی کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی وعدم پرداخت مطالبات

یکشنبه شب(16اردیبهشت)،کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس به تجمعشان* دراعتراض به خصوصی سازی وعدم پرداخت مطالبات مقابل سازمان خصوصی سازی تا به امروز(17اردیبهشت)ادامه دادند ودراین مکان چادر زدند.

این کارگران امروز درادامه اعتراضاتشان به کلانتری 134 شهرک غرب مراجعه کردند.

براساس گزارش منتشره، تعدادی از کارگران معترض از شب گذشته مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی چادر زده‌اند.

بنابه گفته کارگران معترض،بخش خصوصی که از اردیبهشت ماه سال ۹۵ مسئولیت شرکت خلیج فارس را برعهده گرفته، توان مدیریت این واحد حمل و نقل جاده‌ای را ندارد به همین دلیل بهتر است که این واحد حمل ونقل جاده‌ای دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران نیز حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

کارگران می‌گویند: امروز مسئولان انتطامی با تنظیم صورتجلسه‌ای قرار است موضوع مطالبات ما را پیگیری کنند.

آنها با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: از زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه و در نتیجه مشکل کارکنان روبرو شد.

*تجمع اعتراضی چند باره کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس نسبت به خصوصی سازی وعدم پرداخت مطالبات مقابل سازمان خصوصی سازی

صبح روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت ماه برای چندمین بار،جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، دست به تجمع مقابل سازمان خصوصی‌سازی زدند.

برپایه گزارش منتشره، نزدیک به ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس صبح امروز، در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از سوی کارفرما مقابل ساختمان خصوصی‌سازی تجمع کردند.

شماری از این کارگران که بامداد امروز از محل کار خود در منطقه اسلامشهر راهی تهران شده‌اند، گفتند:دست‌کم سه ماه مزد و بیمه معوقه از کارفرما طلبکاریم و این مطالبات همزمان با واگذاری شرکت حمل ونقل خلیج فارس به بخش خصوصی (اردیبهشت سال ۹۵) ایجاد شده است.

این کارگران با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: از زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه و در نتیجه مشکل کارکنان شروع شد.

به گفته معترضان، مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس ناشی از سوءمدیریت است و بخش خصوصی هنوز نتوانسته به تعهدات مالی خود در قبال خرید شرکت عمل کند و مسئولان مربوطه نیز نظارت و دقت لازم را حین واگذاری انجام نداده‌اند.

کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در ادامه گفتند؛ جدا از مشکلات به وجود آمده، کارفرمای بخش خصوصی اخیرا تصمیم گرفته است شعب و نمایندگی‌های سراسر کشور را در قبال دریافت مبالغی اجاره دهد که این موضوع خلاف مقررات و آیین‌نامه‌های داخلی شرکت است.

طبق اظهارات کارگران معترض، بخش خصوصی تاکنون توان مدیریت این واحد حمل و نقلی را نداشته برای همین بهتر است که این واحد حمل ونقل جاده‌ای دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران نیز حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه و نمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند.

عدم پرداخت2ماه حقوق 1600کارگر شهرداری قم ودست پنجه نرم کردن این کارگران با مشکلات ناشی از پرداخت نشدن حق بیمه

وضعیت دردناکی که یکی از کارگران این شهرداری درخیابان صفائیه برخ علی ربیعی کشید

دوماه حقوق1600کارگر شهرداری قم از جمله پاکبانان، پیک‌های بهداشت و کارگران فضای سبز شهری پرداخت نشده است .این کارگران همچنین در حال دست وپنجه نرم کردن با مشکلات ناشی از پرداخت نشدن حق بیمه هستند.

وضعیت دردناکی که یکی از این کارگران، در سفر اخیر علی ربیعی به قم و در خیابان صفائیه این شهر، برخ وی کشید و گفت: شرمنده همسر و فرزندانمان شده‌ایم.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ17اردیبهشت،این کارگران هنوز حقوق اسفند ۹۶ و فروردین۹۷ را دریافت نکرده‌اند. موضوعی که یکی از این کارگران، در سفر اخیر علی ربیعی به قم و در خیابان صفائیه این شهر، برخ وی کشید و گفت: شرمنده همسر و فرزندانمان شده‌ایم.

اعتراض جوانان جویای کار سبزوارحین سخنرانی روحانی با شعارهای«کار من کو؟»و«وعده میدی عمل کن»

روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت ماه، جوانان جویای کار سبزوار حین سخنرانی روحانی در ورزشگاه مطهری این شهر با شعارهای«کار من کو؟»و«وعده میدی عمل کن» اعتراضشان رانسبت به بیکاری و وعده های توخالی بنمایش گذاشتند.

این جوانان بهمراه جمعی دیگرازحاضرین با سردادن شعار«روحانی،روحانی،تلگرام،تلگرام» ضمن اعتراض به فیلتر تلگرام [واهان آزاد سازی این شبکه اجتماعی شدند.

براساس گزارشی که 17اردیبهشت رسانه ای شد،سفر روز گذشته رئیس‌جمهور به سبزوار و واکنش‌های اعتراض‌آمیز مردم این شهر به سخنرانی رئیس‌جمهور در رسانه‌ها انعکاس زیادی داشت اما دلیل اعتراضات مردم این شهر در رسانه‌ها مسکوت ماند.

روحانی در ابتدای سفر خود اعلام کرد هدفش از این سفر تلاش برای تکمیل مصوبات دوره قبل می‌باشد؛ جمله‌ای که به صورت ضمنی اعتراف رئیس‌جمهور بر عمل نکردن به وعده‌هایش در سفرهای قبلی است.

برای همین است که وقتی رئیس‌جمهور قول تکمیل سه پروژه در سبزوار را می‌دهد مردم یکصدا شعار می‌دهند «وعده میدی عمل کن» اما این شعار، تنها شعار مردم در روز گذشته نبود. مردم سبزوار به بیکاری هم معترض هستند و شعار می‌دهند «کار من کو؟»

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته پتروشیمی نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری آبادان

حوالی ظهر روزدوشنبه هفدهم اردیبهشت ماه،جمعی از کارگران بازنشسته پتروشیمی دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات دست ه تجمع مقابل فرمانداری آبادان زدند.

براساس گزارش منتشره، دلیل این تجمع، عدم پرداخت سهم کارفرما (پتروشیمی آبادان) به صندوق بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت می باشد که باعث به تعویق افتادن حقوق بازنشستگان پتروشیمی شد.

بنابهمین گزارش،تأمین مقرری و مستمری بازنشستگان و بازنشستگان پیش از موعد بر عهده خود پتروشیمی است. نزدیک به 3 سال است که پتروشیمی مطالبات کارکنان و تعهدات مالی خود را در این زمینه پرداخت نکرده است.

تجمع اعتراضی اهالی روستاهای اطراف یاسوج مقابل هلال‌احمر شهرستان بویراحمد

یکشنبه شب (16اردیبهشت)،اهالی روستاهای سروک، مهریان، مادوان، گوشه، بلهزار و مزدک شهرستان بویراحمد در مقابل هلال‌احمر شهرستان بویراحمد تجمع کردند.

به گزارش17اردیبهشت یک منبع خبری محلی، بعد از زلزله‌های ۵٫۲ ریشتری روز چهارشنبه و ۴٫۸ ریشتر شب گذشته مردم روستاهای شهرستان بویراحمد درحالی‌که نگران بودند، با نامه و عکس از خانه‌های خود و عدم توجه مدیریت بحران و هلال‌احمر شهرستان بویراحمد تجمع کردند.

حسینی یکی از معترضین می‌گوید: «مشکل ما باران و زلزله است، خانه‌ام ترک‌خورده و قابل سکونت نیست، که هلال‌احمر شهرستان بویراحمد به ما مردم می‌گوید، به ستاد بحران مراجعه کنید، و از آن‌طرف ستاد بحران می‌گوید که این ستاد فقط بودجه هلال‌احمر را تعیین می‌کند، و برای تهیه چادر باید به هلال‌احمر شهرستان مراجعه کنید».

حسینی در ادامه می‌گوید: «هلال‌احمر شهرستان بویراحمد جوابگو نیست، و دهیاری و شوراها هم حضور ندارند، از هلال‌احمر شهرستان خواهش کردیم، که در هر کوچه بلهزار دو چادر برای آقایان و زنان نصب کنند، اما بازهم حاضر به نصب چادر نیستند، می‌گویند که خانه‌ات باید ۷۰ درصد تخریب شود، آن‌وقت می‌توانیم اقدام کنیم.»

عوض پور یکی از معترضین دیگر می‌گوید: «زن و بچه‌ام یک هفته در خیابان خوابیده‌اند، از مسئولین توقع داریم نه خوراک و نه پوشاک می‌خواهیم، الآن فقط به چادر نیاز داریم.»

محمدی یکی از معترضین دیگر می‌گوید: «زن سرپرست خانوار هستم، الآن یک هفته است که با بچه‌ام و همسایه‌ها در خیابان می‌خوابیم، به مسئولین بگویید که یک چادر به ما بدهند.»

عباسی یکی از معترضین دیگر می‌گوید: «من یک پیرمرد هستم، زن پیرم می‌گوید تو «مرد نیستی» نمی‌توانی یک چادر تهیه کنی، به استانداری، فرمانداری و هلال‌احمر مراجعه کرده‌ام، مگر هیچ قانونی وجود ندارد؟ هیچ مسئولی هم حضور ندارد که پاسخ ما مردم را بدهد.»

محمدی می‌گوید: «درب‌های هلال‌احمر را قفل کرده‌اند و رفته‌اند؛ ببینید الآن ساعت ۱۲ ظهر می‌باشد، این موقع سیستم اداری باید درب‌های آن قفل باشد، چرا کسی اینجا پاسخگو نیست، از ساعت ۸ صبح تا الآن اینجا هستیم.»

حسینی می‌گوید: «چرا باید هلال‌احمر ۸ چادر در محوطه سازمان خود نصب کند و در آنجا بخوابد؟ آن‌هایی که آشنا هستند چادر گیرش می‌آید و آن‌هایی که آشنا نیستند چادر تعلق نمی‌گیرد، پارک شهرک امام علی تشریف ببرید که بچه‌های هلال‌احمر چادر برای همکاران خود نصب‌کرده‌اند و خانواده‌های خود در چادر ساکن هستند، به مردم بلهزار حتی یک چادر نداده‌اند، می‌گویند که باید حتماً زلزله بیاید و روی سرمان خراب شود تا چادری به شما تعلق گیرد، من اگر خانه‌ام خراب شود که فوت می‌کنم.»

جان محمد ربیعی می‌گوید: «در خانه‌ای اجاره‌نشین هستم و کاملاً تخریب‌شده و تخلیه کرده‌ام، اینجا هیچ‌کس مسئول نیست، اینجا صاحبی نیست، اینجا صاحبی نیست که جواب بدهد.»

حسینی می‌گوید: «بچه چندماهه دارم، الآن یک هفته شب‌ها در سرمای مهریان آتش روشن می‌کنم، بچه‌ام در ته ته «گهواره» می‌خوابد، شوهرم کارگر است، یک چادر نداریم در آن بخوابیم.»

آزادی عثمان اسماعیلی با تودیع وثیقه 30 میلیون تومانی

عثمان اسماعیلی آزاد شد

امروز دوشنبه مورخ 17/2/97 عثمان اسماعیلی که روز سه شنبه مورخه 11/2/97 برابر با روز جهانی کارگر دستگیر شده بود آزاد شد.

عثمان اسماعیلی امروز در شعبه چهارم دادیاری به اتهام

1 - تبلیغ علیه نظام ( که در مراسم روز کارگر شعار مرگ بر سرمایه دار و برقرار با حکومت کارگری را سر داده بود).

 2 – اخلال در نظم عمومی ( که در مراسم روز جهانی کارگر بدون مجوز شرکت کرده بود) محاکمه و با قرار وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد شد.

قابل ذکر است که جمعی از دوستان و خانواده تا آزادی عثمان اسماعیلی در مقابل زندان مرکزی سقز تجمع و در همان محل نهار را صرف نمودند.

منبع:صفحه فیسبوک محمود صالحی

گفتگوبا صدیقه پاک ضمیر عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران درباره وضعیت معلمان آزاد

صدیقه پاک ضمیر معلم شاغل در مدارس غیر دولتی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران ،مهم‌ترین مشکل و دغدغه خود و همکارانش را فقدان امنیت شغلی و حقوق‌های بسیار پایین‌تر از دستمزدِ مصوب شورای عالی کار می‌داند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ 17اردیبهشت، استقرار و گسترش «خصوصی‌سازی آموزش» نه تنها هزینه‌های زندگی اقشار فرودست را افزایش داده و به نوعی تبعیض در برخورداری از آموزش کیفی دامن زده، بلکه فضای شغلی جدیدی را  نیز در عرصه آموزش به وجود آورده‌است.

«معلمان آزاد» یا همان معلمان شاغل در بخش خصوصی در شرایط متفاوتی با معلمان رسمی مشغول به کار هستند. آنها کارمند دولت محسوب نمی‌شوند و جزو بدنه آموزش و پرورش نیستند. شرکت‌های خصوصی در مقام «کارفرما» با  این معلمان قرارداد می‌بندند و شرایط شغلی‌ آنها براساس قواعد و بخشنامه‌ها، تابع قانون کار و قانون تامین اجتماعی‌ست.

مهم‌ترین مشکلات و دغدغه‌های معلمان شاغل در بخش غیردولتی چیست؟ معلمان آزاد یا همان معلمان بخش خصوصی از چه امتیازات و حقوقی محرومند؟

شرایط شغلی معلمان آزاد بسیار متغیر و آشفته است. شاید شرایط شغلی من که به عنوان یک معلم آزاد در یک مدرسه غیرانتفاعی در مرکز تهران کار می‌کنم، خوب باشد اما خیلی از همکارانم هستند که در مدارس غیرانتفاعی مختلف کار می‌کنند  و شرایط مناسبی ندارند؛ مثلاً در هر تعطیلی که پیش می‌آید، تعطیلات عید نوروز و تعطیلات تابستان حتی تعطیلی برف و آلودگی هوا، بیمه آنها محاسبه نمی‌شود، از حقوق‌شان هم بابت این تعطیلات کسر می‌شود. معلمان آزادی را می‌شناسم که فروردین ماه فقط بابت دو هفته‌ی دوم حقوق می‌گیرند و برای دو هفته‌ی اول که تعطیلات نوروز است، ریالی به آنها پرداخت نمی‌شود. از طرف دیگر دستمزد معلمان آزاد بسیار پایین است. در کرج، معلمان آزادی را می‌شناسم که ماهانه 250 یا سیصد هزار تومان حقوق می‌گیرند. در شهرستان‌ها و استان‌های بسیاری اوضاع به همین شکل است و معلمان آزاد خیلی کمتر از دستمزد کارگری، دستمزد می‌گیرند. من؛ در کهگیلویه و بویراحمد؛ معلم آزادی را در پایه ابتدایی می‌شناسم که از شنبه تا چهارشنبه از هفت و نیم صبح تا دو بعدازظهر سر کلاس می‌رود ولی در نهایت ماهانه دویست هزارتومان حقوق می‌گیرد. اینها همه ظلم و بی‌عدالتی‌ست.

گفتید در برخی از مدارس برای تعطیلات، بیمه را محاسبه نمی‌کنند. جریان بیمه معلمان آزاد به چه شکل است و آیا بیمه را به اختیارِ مدیرانِ مدارس گذاشته‌اند؟

در برخی از مدارس اینگونه است که برای سه ماه تابستان برای معلم، بیمه رد نمی‌کنند؛ در واقع فقط برای «سال تحصیلی» بیمه را درنظر می‌گیرند؛ در مفابل مدارسی هم هستند که معلمان‌شان را برای «سال تقویمی» کامل یعنی دوازده ماه سال  بیمه می‌کنند. من خودم از معلمانی هستم که فقط برای سال تحصیلی بیمه هستم. معلمانی هم هستند که به نسبت تعداد ساعات تدریس بیمه هستند و این بیشتر در مقطع متوسطه است. در مقطع ابتدایی هم معلمانی هستند که فقط دو روز در هفته تدریس دارند مثل معلمان ورزش که برای آنها هم فقط به تعداد روزهایی که در مدرسه هستند، بیمه رد می‌شود.

حقوق و دریافتی معلمان آزاد چطور محاسبه می‌شود؟ آیا براساس قانون کار عمل می‌شود و حداقل مصوب شورای عالی کار را به‌صورت ساعتی پرداخت می‌کنند؟

طبق قانون، حقوق معلمان آزاد باید براساس قانون کار پرداخت شود ولی در مدارس بسیاری، همین اصل هم رعایت نمی‌شود و با معلم سر دستمزد چانه می‌زنند. درنهایت مبلغ دریافتی یک معلم آزاد بسیار کم است.

به عنوان یک معلم آزاد چه خواسته‌ای از بالادستی‌ها دارید؟ از وزارت آموزش و پرورش یا نمایندگان مجلس؛ در کل چه اتفاق یا اتفاقاتی باید بیفتد تا وضعیت شغلی معلمان آزاد بهبود پیدا کند؟

برای ما معلمان آزاد سیاست شغلیِ یک بام و دو هوا اجرا می‌شود. گزینش ما زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است؛ یعنی آموزش و پرورش برای ما مجوز صادر می‌کند و به ما اجازه می‌دهد در مدارس غیرانتفاعی درس بدهیم؛ کتابی که درس می‌دهیم نیز  همان کتاب آموزش و پرورش است. قوانینی که داریم اجرا می‌کنیم و به کار می‌بندیم، هم قوانین آموزش و پرورش است. پس چطور است که ما از نظر محدودیت‌ها و قوانین زیر نظر آموزش و پرورش هستیم ولی از نظر حقوق و بیمه، این وزارتخانه ما را نیروی خودش نمی‌داند و در حساب نمی‌آورد؟

وقتی بحث حقوق و بیمه پیش می‌آید آموزش و پرورش می‌گوید شما معلمان آزاد تحت تکفل مدرسه خصوصی محل اشتغال‌تان هستید. اگر ما زیر نظر آموزش و پرورش کار می‌کنیم قاعده و منطق حکم می‌کند که بیمه و حقوق ما نیز زیر نظر وزارت آموزش و پرورش باشد؛ یعنی مثل «معلمان رسمی» با ما برخورد بکنند و ما را در چرخه آموزش کشور به حساب بیاورند و مثل معلمان رسمی به ما حقوق بدهند.

سازمان جهانی کار (ILO) و سازمان جهانی آموزش (EI) که اتحادیه جهانی معلمان است، هر دو بر لزوم رعایتِ قانونِ کار یکسان- مزد یکسان تاکید دارند؛ درحالی‌که برای شما معلمان آزاد این اصلِ مبتنی بر عدالت شغلی رعایت که نمی‌شود هیچ، از شما که در مدارس خصوصی که مردم بابت تحصیل فرزندانشان در آنها پول کلان می‌پردازند، درس می‌دهید، توقع می‌رود بهتر و کیفی‌تر از «معلمان رسمی» درس بدهید.

دقیقا همینطور است و علاوه بر این، ما معلمان آزاد گاهاً تحت قوانین سخت‌تری کار می‌کنیم. یکسری قوانین هستند که خود مدارس خصوصی تدوین و اجرا می‌کنند مثلاً اینکه فلان لباس فرم را معلمان باید بپوشند یا بهمان طور باید رفتار بکنید. خُب معلمی که ماهی دویست و پنجاه هزار تومان حقوق می‌گیرد چطور باید برود یک لباس فرمِ سیصد هزار تومانی تهیه کند؟ آیا این نوع کارکردن اصلاً برای معلم صرفه‌ی اقتصادی دارد که توقع کیفیت تدریس هم داشته باشند؟

گویا بیشتر، زنان معلم آزاد هستند. در واقع در مدارس خصوصی، بیشتر  فضا، فضای زنانه است و مدیران مدارس خصوصی بیشتر سراغ زنان می‌روند. یک علتش هم می‌تواند این باشد که زنان در جامعه‌ با دستمزد کمتر حاضر به کار می‌شوند.

بخشی‌اش همین است که فکر می‌کنند زنان راحت‌تر به دستمزدهای پایین قانع می‌شوند و به همین دلیل، فضا بیشتر زنانه هست اما در شرایط فعلی به دلیل «ارتش بیکارانی» که از نسل‌های مختلف به این سال‌هایی که هستیم، رسیده، فضای کلی تغییر کرده و تعداد معلمان مرد هم در مدارس غیردولتی زیاد شده. حتی در مقطع ابتدایی هم معلمان مرد حضور چشمگیری دارند؛ درحالی‌که قبلا مدارس ابتدای غیردولتی، عرصه‌ی کار زنانه محسوب می‌شدند.

شما با وجود اینکه معلم آزاد هستید، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران هم هستید. سطح کنش‌گری معلمان آزاد را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا همه مثل شما در عرصه فعالیت صنفی فعال هستند یا نه؛ چون قرارداد محکمی ندارند و پایشان همیشه روی پوست هندوانه است، می‌ترسند وارد عرصه فعالیت شوند؟

همینطور است؛ علی‌القاعده ترس‌ها و دلهره‌ها برای کنش‌گری، در بین معلمان آزاد بیشتر از معلمان رسمی‌ست. وقتی که خرداد ماه می‌شود و می‌خواهند برای سال بعد با ما قرارداد ببندند، سایه‌ی نداشتن امنیت شغلی روی سر همه معلمان آزاد سنگینی می‌کند؛ وقتی با هم صحبت می‌کنیم همه این دغدغه‌ی مشترک را داریم که نه امنیت شغلی داریم و نه آینده‌ی روشن و مشخص. بنابراین هم دغدغه از دست دادن کارشان است که وارد این فعالیت‌ها نمی‌شوند و هم اینکه می‌ترسند در گزینش رد بشوند و نتوانند ادامه فعالیت بدهند. الان در هیات مدیره کانون صنفی، فقط من یک نفر، معلم آزاد هستم و آن هم با تغییر اساسنامه‌ی قبلیِ کانون بود که توانستم وارد هیات مدیره شوم.

این اتفاق خوبی‌ست که معلمان آزاد بتوانند در بدنه‌ی تشکل‌های صنفی حضور داشته باشند. رویکرد تشکل‌ها چطور است؟ آیا معلمان آزاد را از خودشان می‌دانند و از مطالبات شما حمایت می‌کنند؟

بله؛ در بسیاری از بیانیه‌های تشکل‌ها از خواسته‌ها و مطالبات معلمان آزاد صحبت شده و یکی از مطالبات کلان جامعه معلمان، تغییر وضعیت معلمان آزاد عنوان شده.

در پایان از آموزش و پرور ش درخواست دارم که واقعاً معلمان آزاد را دریابند و یک قانون جامع و یکسان برای معلمان آزادِ سراسر کشور اجرایی کنند که دیگر شاهد این میزان تفاوت حقوقی و آشفتگی در وضعیت بیمه نباشیم. کاری بکنند که ما معلمان بخش خصوصی نیز «معلم» به حساب بیاییم؛ چرا ما به چشم‌شان نمی‌آییم و ما را جزو نیروهای این سازمان عریض و طویل نمی‌دانند؟!

توخالی درآمدن وعده های وزیرنفت به کارگران قراردادموقت صنعت نفت مبنی بر همسان سازی حقوق وتبدیل وضعیت

کارگران قراردادموقت صنعت نفت ازتوخالی درآمدن وعده های وزیر نفت* مبنی  بر همسان سازی حقوق وتبدیل وضعیت،خبردادند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ17اردیبهشت،تعدادی از این کارگران با بیان اینکه همچنان با ما قراردادهای موقت یک ماهه و دو ماهه می‌بندند و دستمزدمان نیز یک سوم رسمی‌هاست، با انتقاد از بدقولی مسئولان می‌گویند: به ما وعده داده بودند که دوران تبعیض به زودی به سر خواهد رسید و اوضاع تغییر خواهد کرد اما هیچ خبری نشد. اردیبهشت ماه هم فرارسیده اما نشانه‌ای از تغییر نیست.

این کارگران می‌گویند: به هرجا مراجعه کرده‌ایم فقط یک پاسخ را شنیده‌ایم: صبور باشید و در انتظار بمانید؛ به زودی اوضاع تغییر می‌کند.

یک کارگر قرارداد موقت نفت که در یک منطقه عملیاتی کار می‌کند، هم گفت: کارِ من سخت است؛ چراکه در پروژه‌های عملیاتی و روی سکوهای نفتی مشغول به کار هستم؛ با این وجود یک کارمند رسمی نفت که در بخش غیرعملیاتی شاغل است و در اتاق سرد در تهران زیر کولر نشسته، چند برابرِ من حقوق می‌گیرد. من دستمزدم فقط «کمی» از حداقل دستمزد کارگری بیشتر است.

*در بهمن ماه سال گذشته وزیر نفت وعده داده بود تا اردیبهشت 97، معیشت نیروهای قراردادی نفت، دچار تحول جدی خواهد شد. زنگنه تصریح کرده بود: برنامه جامع بهبود وضعیت معیشتی نیروهای قراردادی مدت موقت تصویب شده و در حال برطرف کردن برخی موارد جزیی برای عملیاتی کردن آن هستیم. سی هزار کارگر قرارداد موقت نفت در انتظار تحقق این وعده هستند. خواسته اصلی قرارداد موقتی‌ها در نفت، رفع تبعیض شغلی، عقد قراردادهای دائم و پرداخت حقوق مکفی‌ست.

عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وبالا کشیدن بخشی از حقوق کارگران شهرداری صفادشت

کارگران شهرداری صفادشت از عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وبالا کشیدن بخشی از حقوقشان خبردادند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ17اردیبهشت،کارگر ان شاغل در مجموعه شهرداری صفادشت و سازمان‌های وابسته به آن، گفتند: باوجود اجباری بودن اضافه‌کاری و کار شبانه، کارفرما مزایای مزدی ما را به صورت کامل پرداخت نمی‌کند. این اظهارنظر کارگران درحالی است که برابر مواد ۵۸ و ۵۹ قانون کار باید بابت هر ساعت کار اضافی ۴۰ درصد و بابت هر ساعت کارشبانه ۴۰ درصد مزد بیشتر پرداخت کرد.

به گفته کارگران، جدا از این مسئله شهرداری صفادشت حقوق و بیمه کارگران را با تاخیر پرداخت می‌کند و در عین حال سقف اضافه‌کاری و تعطیل کاری آن‌ها نیز از ماهانه ۱۴۰ ساعت به حداقل ۴۰ ساعت کم شده است.

آنها با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات ما پرداخت نشدن مزایایی است که شورای شهر آن را مصوب کرده‌اند، افزودند: این مزایا شامل پاداش آخر سال، مناسبت‌ها و اعیاد‌ مذهبی است که شهرداری حدودا دو سال است علارغم وعده‌هایی که به کارگران می‌دهد از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کند.

کارگران با بیان اینکه حقوق دریافتی ما مخارج زندگی خانوادگی‌مان راتامین نمی‌کند، افزودند: با کاهش اضافه‌کاری‌ها و حذف مزایای عرفی و مصوب شورای اسلامی برای تامین مخارج دچار مشکل شده‌ایم.

مصدومیت شدید 2کارگرجوان براثرسقوط به چاهک آسانسور

عصر روزیکشنبه16اردیبهشت،سقوط دو کارگر جوان به چاهک آسانسور در یک ساختمان 6 طبقه واقع در خیابان فلاح، میدان بهاران، خیابان عابدی ،موجب مصدومیت شدیدشان شد.

به گزارش 17اردیبهشت پایگاه خبری 125، ولی فلاحی فرمانده آتش نشانان گفت: دوکارگرجوان تبعه کشور افغانستان، در هنگام کار درآسانسور ساختمان 6 طبقه در حال احداث، به علت نامعلوم به طبقه منفی یک و چاهک آسانسور سقوط کرده و به شدت مصدوم شده بودند.

فلاحی خاطرنشان کرد: آتش نشانان با رسیدن عوامل اورژانس، مصدومین را برای مداوا و انتقال به مرکز درمانی تحویل آنان دادند و با ارائه تذکرات ایمنی به کارگران دیگر به ماموریت خود پایان دادند.

مرگ کارگر اداره برق شهرستان ممسنی بر اثر برق گرفتگی

یک کارگر اداره برق شهرستان ممسنی بر اثر برق گرفتگی حین کار جانش را ازدست داد.

به گزارش16اردیبهشت یک منبع خبری محلی،این تکنسین برق پیمانی اداره برق شهرستان ممسنی در حال انجام فعالیت بر روی یک پایه برق بوده است که دچار حادثه شده و جان خود را از دست میدهد.

جان باختن یک کارگر براثر سقوط از ارتفاع حین کاردربرج مخابراتی خیابان پیروزی تهران

صبح روزدوشنبه هفدهم اردیبهشت ماه، یک کارگر براثرسقوط از ارتفاع حین کاردربرج مخابراتی خیابان پیروزی تهران،جانش را ازدست داد.

به گزارش17اردیبهشت پایگاه خبری 125، میر منصور موسوی فرمانده آتش نشانان اعزامی به محل حادثه در این باره گفت: درمحل اعلام شده مشاهده شد کارگر جوانی هنگام کار بر روی برج مخابراتی بخش خصوصی بر اثر بر هم خوردن تعادل بر روی نور گیر ساختمان مجاور سقوط کرده بود.

وی افزود: آتش نشانان ضمن ایمن سازی محل، فرد سقوط کرده بنام امیر-ر 32 ساله را به محل امن انتقال دادند و امدادگران اورژانس ضمن معاینه کارگر سقوط کرده، مرگ وی را تایید کردند.

هفدهم اردیبهشت ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت