.
شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 18 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 14:55

تظاهرات ضددولتی در نیکاراگوئه به خون کشیده شد

دویچه وله فارسی: چند روز است که مردم نیکاراگوئه در اعتراض به اصلاحات بیمه بازنشستگی دولت به خیابان‌ها آمده و تظاهرات می‌کنند. تازه‌ترین راه‌پیمایی‌های آن‌ها باز هم به درگیری کشیده شد و دست کم ۱۰ کشته داد.

اعتراضات به اصلاحات سیستم بازنشستگی در نیکاراگوئه که چند روز است ادامه دارد به خشونت و درگیری کشیده شد. در تظاهراتی که در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه ۱۹ و ۲۰ آوریل (۳۰ و ۳۱ فروردین) در ماناگوا، پایتخت نیکاراگوئه و شهرهای اطراف برپا شد دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روزاریو موریلو، معاون رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه  که در عین حال همسر او نیز هست روز جمعه در ماناگوا اعلام کرد، در کشور گردهمایی‌هایی از تظاهرکنندگانی برپا شده که می‌خواهند "صلح و آرامش" را بر هم بزنند.

بنا بر گزارش‌های رسمی، در درگیری‌های روز چهارشنبه ۱۸ آوریل در این کشور آمریکای مرکزی دو تظاهرکننده جوان و یک مأمور پلیس جان خود را از دست دادند.

Nicaragua Ausschreitungen und Proteste (Reuters/J.C. Ulate)

تظاهرکنندگان: نیکاراگوئه آزاد، بدون دیکتاتور

طبق اصلاحات جدید، هزینه بیمه بازنشستگی برای کارفرمایان و کارکنان استخدامی افزایش می‌یابد در حالی که از حقوق بازنشستگی پنج‌درصد کم می‌شود. سهم بیمه‌های بازنشستگی تا ۵/ ۲۲ درصد برای بیش از ۷۰۰ هزار شاغل افزایش خواهد یافت.

تظاهرات چند روز گذشته شدیدترین تظاهرات اعتراضی علیه اصلاحات اجتماعی دولت دانیل اورتگا، رئیس‌جمهوری کشور است.

روزاریو موریلو می‌گوید، دولت آماده مذاکره با تظاهرکنندگان بر سر افزایش سهمیه بازنشستگی است. به گفته او، دانیل اورتگا آماده است تا روز شنبه ۲۱ آوریل "گفت‌وگوهایی باز" در این باره انجام دهد. این گفت‌وگوها شامل "موضوع‌هایی، از جمله امنیت اجتماعی خواهد شد.... چرا که هنوز بر سر پیشنهادها تصمیم‌گیری نشده است.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت