.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 14:08

اخباروگزارشات کارگری30فروردین1397

- فراخوان تجمع بازنشستگان

- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته‌ کارخانه رنگین نخ سمنان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل استانداری سمنان

- اعتصاب بازاریان کردستان ادامه دارد

- تجمع دانشجویان و جامعه علوم آزمایشگاهی مقابل سازمان نظام پزشکی کشوردرراه دستیابی به مطالباتشان همزمان با روز علوم آزمایشگاهی

-“آری بهار آمده است اما بر آن زمستانی که گذشت نامی نیست”

و بر آن تابستانی که در پیش روست نیز نامی نخواهد بود، اگر…؟!

سفرنامه سرپل ذهاب

فراخوان تجمع بازنشستگان

زمان:سه شنبه 18اردیبهشت1397-ساعت11

مکان:مقابل مجلس

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته‌ کارخانه رنگین نخ سمنان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل استانداری سمنان

صبح روز پنج شنبه سی فروردین ماه، کارگران بازنشسته‌ کارخانه رنگین نخ سمنان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل استانداری سمنان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، صبح امروز (سی‌ام فروردین) حدود بیست و پنج نفر از بازنشستگان رنگین نخ سمنان مقابل استانداری تجمع کردند.

خواسته‌ی معترضان پرداخت معوقات مزدی است. حاضران در تجمع می‌گویند: از سال 92 که کارخانه تعطیل شده به دنبال دریافت مطالبات مزدی خود ازجمله حق سنوات و عیدی و حقوق معوق هستیم. بارها هم به نهادهای مرتبط مراجعه کرده‌ایم اما تاکنون پاسخی نگرفته‌ایم.

بازنشستگان کارخانه رنگین نخ سمنان گفتند: حتی چهار درصد بازنشستگی پیش از موعد را از جیب خودشان پرداخته‌اند و کارفرما پس از تعطیلی واحد، هیچ اقدامی برای پرداخت مطالبات کارگران نکرده‌است.

کارخانه رنگین نخ سمنان در سال 1392 با داشتن حدود 180 کارگر تولید را متوقف کرد که از این تعداد، 50 نفر در آستانه بازنشستگی بودند.

اعتصاب بازاریان کردستان ادامه دارد

روز پنج شنبه سی فروردین ماه،بازاریان بانه،سقز،جوانرود،پیرانشهرو.....به اعتصابشان دراعتراض د ر اعتراض به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی ادامه دادند.

براساس گزارش منابع خبری محلی،بازاریان شهرهای اعتصابی با پهن کردن سفره های خالی اعتراض وخشمشان را بنمایش گذشتند.

تجمع دانشجویان و جامعه علوم آزمایشگاهی مقابل سازمان نظام پزشکی کشوردرراه دستیابی به مطالباتشان همزمان با روز علوم آزمایشگاهی

روزپنج شنبه سی فروردین ماه همزمان با روز علوم آزمایشگاهی،جمعی از دانشجویان و کارشناسان علوم آزمایشگاهی در راستای دستیابی به مطالبات خود مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کردند و خواستار جلوگیری از ورود رشته‌های غیر مرتبط به منظور اشتغال در آزمایشگاه‌ها شدند.

برپایه گزارش منتشره، جمعی از دانشجویان و شاغلین جامعه علوم آزمایشگاهی کشور در اعتراض به ورود رشته‌های غیر مرتبط در حرفه علوم آزمایشگاهی، حذف مقطع دکتری از این رشته، نداشتن پروانه نظام پزشکی و سختی کار فراوان و حقوق بسیار پایین در این رشته، در سالروز تولد حکیم جرجانی و هم زمان با روز علوم آزمایشگاهی در مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کردند. 

م. م دانشجوی رشته علوم آزمایشگاهی با اشاره به مطالبات افراد تجمع کننده اظهار کرد: جامعه علوم آزمایشگاهی با وجود سختی کار فراوان؛ حقوق بسیار کمی دارند و در عین حال ورود رشته‌های غیرمرتبط به این حرفه موجب به خطر افتادن اشتغال و بازار کار این رشته شده است که نارضایتی فراوانی را برای شاغلین و دانشجویان تحصیل کننده به وجود آورده است.

وی ادامه داد: دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی 4 سال دوران سخت تحصیل را با گذراندن حجم زیادی از دروس نظیر بیوشیمی، خون شناسی و ایمنی شناسی طی می‌کنند اما در پایان افرادی از رشته‌های غیرمرتبط مانند رشته‌های زیست شناسی گیاهی و زیست شناسی جانوری و زیست شناسی سلولی مولکولی که در دسته بندی‌های دانشگاه جزو رشته های غیر پزشکی هستند وارد این رشته می شوند و این درحالی است که این افراد صلاحیت فعالیت در آزمایشگاه را ندارند. 

این عضو جامعه علوم آزمایشگاهی کشور اظهار کرد: متاسفانه مسئولین آزمایشگاه ها برای اینکه کمتر هزینه کنند و حقوق کمتری پرداخت کنند آموزش هایی کوتاه مدتی را به این افراد می دهند و آن ها را برای فعالیت در آزمایشگاه استخدام می کنند در حالیکه این افراد به هیچ وجه دروس مربوط به این رشته از جمله بیماری شناسی و تشخیص آزمایش و ... را مطالعه نکرده اند و تنها به اندازه اپراتوری دستگاه ها و اموری مشابه این کار آموزش دیده اند. 

م.م در ادامه تصریح کرد: ورود رشته های غیر مرتبط به رشته علوم آزمایشگاهی نه تنها موجب آسیب جدی به اشتغال دانشجویان این رشته زده است بلکه خطراتی برای سیستم نظام سلامت کشور در پی دارد و به نظر می رسد این مساله به دلیل جذب بی رویه دانشجویان در رشته های زیست شناسی که بازار کاری برای آن وجود ندارد و همچنین تمایل مدیران آزمایشگاه ها برای استخدام این نیروهای بی صلاحیت برای  پرداخت حقوق پایین تر به وجود آمده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر کسری حقوق شاغلین رشته علوم آزمایشگاهی بسیار زیاد است و حتی افرادی در این رشته هستند که با حقوق یک میلیون تومان در ماه کار می کنند.

در همین راستا ش. ح کارمند آزمایشگاه بیمارستان با اشاره به اینکه در رشته علوم آزمایشگاهی افرادی از رشته های غیر مرتبط علوم پایه، شیمی، زیست شناسی و رشته هایی که به هیچ وجه تخصصی در رشته علوم آزمایشگاهی ندارند وارد می شوند گفت: این افراد به دلیل اینکه در رشته‌های تحصیلی خود بازار کاری ندارند و  فقط به دلیل فرار از بیکاری وارد آزمایشگاه ها می شوند و حاضرند با حقوق بسیار کم مشغول به فعالیت شوند که این مساله موجب نامساعد شدن وضعیت اشتغال و حرفه علوم آزمایشگاهی می شود.

وی ادامه داد: مساله دیگر که موجب اعتراض جامعه علوم آزمایشگاهی کشور شده است سختی کار است که تقریبا می توان گفت ما به هیچ وجه نمی توانیم از قانون سختی کار استفاده کنیم، در حالیکه در معرض مواد رادیو اکتیو هستیم حقوق بسیار پایینی نیز دریافت می کنیم.

این کارمند آزمایشگاه افزود: وضعیت بازار کار برای دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی بسیار نامناسب است و به جرات می توان گفت نیمی از شاغلین در این حرفه در حال حاضر از رشته های غیر مرتبط وارد فعالیت شده اند.

وی با اشاره به اینکه ورود دانشجویان از رشته های غیر مرتبط به آزمایشگاه با گذراندن صرفا دوره های کوتاه مدت 10 روزه تبعات زیادی را برای اشتغال در رشته علوم ازمایشگاهی و همچنین نظام سلامت کشور در پی خواهد داشت تاکید کرد: زمان زیادی است که جامعه آزمایشگاهیان کشور در اعتراض به اجرایی نشدن مطالبات خود اعتراض می کنند اما گوش شنوایی برای توجه به این مطالبات و اعتراضات وجود ندارد. و دلیل این مساله شاید این است که جامعه ازمایشگاهی مانند پرستاران و پزشکان که سازمان نظام پرستاری و نظام پزشکی دارند، نظام آزمایشگاهی ندارد و همین مساله موجب شنیده نشدن اعتراضات صدای این گروه شده است.

م . ش کارشناس رشته علوم آزمایشگاهی و یکی دیگر از تجمع کنندگان امروز در مقابل سازمان نظام پزشکی کشور اظهار کرد: حقوق بسیار کم، نداشتن پروانه نظام پزشکی و ورد رشته های غیر مرتبط از مسائل مهمی است که موجب نارضایتی جامعه علوم آزمایشگاهی کشور شده است.

این کارشناس رشته علوم آزمایشگاهی نیز  یکی از علل حقوق پایین برای شاغلین به کار در این رشته را ورود رشته های غیر مرتبط دانست و افزود: افرادی از دیگر رشته ها بدون داشتن تخصص لازم، حاضر فعالیت با حقوق بسیار کم در این رشته هستند و این مساله موجب شده است که بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی دچار مشکل شود.

وی با اشاره به اینکه این رشته در گذشته مقطع کاردانی به دکتری داشت ولی در حال حاضر مقطع دکتری از این رشته حذف شده است افزود: آزمون امسال آخرین آزمونی خواهد بود که برای کاردانان این رشته برگزار می شود.

م.ش حذف مقطع دکتری از رشته علوم آزمایشگاهی را عامل دیگری دانست که انگیزه ورود به این رشته وانگیزه دانشجویان و شاغلین به این حرفه را از بین برده است و تاکید کرد: درخواستی که ما داریم این است که از ورود رشته های  غیر مرتبط جلوگیری شود و سختی کار به شاغلین در این رشته تعلق بگیرد و همچنین حقوق یک میلیون تومانی شاغلین در آزمایشگاه ها که با مشقت فراوانی مشغول به کار هستند افزایش یابد.

آری بهار آمده است اما بر آن زمستانی که گذشت نامی نیست

و بر آن تابستانی که در پیش روست نیز نامی نخواهد بود، اگر…؟!

سفرنامه سرپل ذهاب

فروردین ۱۳۹۷

هاله صفرزاده

نور طلایی خورشید، گندمزاران تازه سبز شده دو طرف جاده کرمانشاه – سرپل را گرم می کرد. به رغم آنکه بارندگی از سال های پیش کمتر بوده اما بهار رنگ زندگی را به طبیعت پاشیده بود. گندم های تازه جوانه زده، نوید زندگی می دادند. در شهر سرپل ذهاب،

در نگاه اول، با شروع ساخت و سازهایی که در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد، می شد دید که زندگی بار دیگر از سر گرفته شده است: رفت و آمد لابه لای کانکس ها و چادرها، شست و شوی ظرف و لباس در کنار خیابان و جویهای آب، بازی بچه ها، پخت و پز ، پیاده روهای شلوغ، مغازه ها و مشتری ها و بازار داغ خرید و فروش، سبزی های رنگارنگ محلی در بازار سبزی و میوه، رفت و آمدها و… امید به زندگی را می شد در همه جای شهر خراب دید. اما مدیریت نامناسب بحران نیز همه جا هنوز رخ می نماید.

فشردگی کانکس ها و چادرها در برخی مناطق، و به اصطلاح کمپ ها، زندگی را دشوار کرده است، به شکلی که حتا رفت و آمد از میان آنان به دشواری صورت می گیرد. آوارهای بسیاری برداشته و به بیرون از شهر، در محل هایی که از قبل تعیین شده (به گفته اهالی شهر) منتقل شده است؛ هر چند هنوز آوارها در گوشه وکنار دیده می شوند و ساختمان های تخریبی سرپا ایستاده اند. انگار منتظر زلزله ای دیگرند تا خود ویران شوند. بیل های مکانیکی در حال کندن پی ساختمان ها هستند؛ هر چند تعدادشان نسبت به جمعیت و کاری که باید انجام شود، بسیار بسیار کم است. ساخت و ساز با سرعتی لاکپشتی در جریان است.

مردم نگران تابستانند و گرمایی که در انتظارشان است. خیلی نگران!

– تو سرما حال و روزمان اون بود، گرما بیاد چی میشه؟ همه مان می میریم!

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/3007#more-3007

سی فروردین ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت