.
يكشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 24 فروردين 1397 ساعت 02:10

حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در دیوان عالی کشور تایید شد

دویچه وله فارسی: رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی کرد به اتهام "بغی" یعنی جنگ علیه حکومت اسلامی، به اعدام محکوم شده است. وکیل او می‌گوید حسین‌پناهی بی‌گناه است و باید بخشیده شود.

رامین حسین‌پناهی عضو حزب کومله به اتهام "بغی" به اعدام محکوم شده است. او در تیرماه سال گذشته زمانی که به همراه سه نفر دیگر در یک خودرو نشسته بودند در درگیری با ماموران امنیتی دستگیر شد و سه همراه او کشته شدند.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل حسین‌پناهی به دویچه‌وله می‌گوید موکلش هنگام دستگیری بیهوش و زخمی بوده و اصلا در درگیری دخالت نداشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بغی در فقه اسلامی به معنای شورش و قیام علیه حکومت اسلامی است. طبق ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی گروهی که در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران قیام مسلحانه کند باغی محسوب می‌شود و در صورت استفاده از سلاح، اعضای آن به اعدام محکوم می‌شوند.

احمدی‌نیاز می‌گوید روند محاکمه موکلش نقض اصل ۳۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است چرا که محاکمه او "عادلانه و منصفانه" نبوده و دادگاه رسیدگی کننده مستقل نبوده است.

بیشتر بخوانید: عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شد

این وکیل مدافع می‌گوید برای موکلش تقاضای اعاده دادرسی خواهد کرد. به گفته او تا کنون ۸۰ وکیل دادگستری و ۳۱ تن از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی تقاضای عفو و بخشودگی رامین حسین‌پناهی را مطرح کرده‌اند.

رامین حسین‌پناهی تیرماه گذشته دستگیر شد و مدت ۲۰۰ روز در زندان سپاه پاسداران در سنندج بود. پس از آن به زندان اداره اطلاعات این شهر و سپس به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت