این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۲۲ فروردین صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.جوانان بیکار روستای زهیریه خواستار اشتغال در پروژه های نفت و گاز منطقه هستند

تجمع اعتراضی بیکاران خوزستان

در روزهای اخیر تجمعات اعتراضی از سوی بیکاران مناطقی از خوزستان از جمله بیکاران عسلویه و کنگان و بیکاران روستای زهیریه واقع در حویزه صورت گرفته است. تجمع اعتراضی جوانان بیکار زهیریه روز چهارشنبه ۲۲ فروردین نیر ادامه یافت.

بیکاران مناطق نفتی به عدم به کارگیری نیروهای بومی در پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی معترضند و می‌گویند مردم بومی منطقه آلودگی زیست‌محیطی ناشی از فعالیت شرکت‌های نفتی را تحمل می‌کنند اما از اختصاص سهمیه اشتغال آن‌ها در این صنایع خبری نیست.

جوانان بیکار زهیریه بنرهایی حاوی متن‌های اعتراضی در دست داشتند که در آن‌ها به استخدام نیروهای غیربومی در شرکت‌های نفتی اعتراض شده بود.

معترضان برای اثبات این که استدلال مدیران شرکت‌های نفتی مبنی بر مهارت نداشتن جوانان منطقه بی‌پایه است، مدارک فنی و حرفه‌ای خود را به همراه داشتند.

بیکاران مدارک نحصیلی و گواهینامه های فنی خود را همراه داشتند

بر یکی از بنرهایی که معترضان همراه داشتند نوشته شده بود اشتغال در پروژه‌های منطقه برای اهالی منطقه به یک رویا تبدیل شده است.

بیکاران عسلویه و کنگان ساکن در این منطقه ویژه اقتصادی که آبان سال ۹۶ کمپینی علیه بیکاری راه انداخته‌اند یکشنبه ۲۱ فروردین مقابل اداره اشتغال پارس جنوبی تجمع کردند. آن‌ها خواستار عملی شدن وعده‌های مسئولان مبنی بر اختصاص ۵۰ درصد ظرفیت اشتغال پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی در پارس جنوبی به بومیان منطقه هستند.

یکی از بیکاران حاضر در تجمع مقابل اداره اشتغال پارس جنوبی به خبرنگاران گفته است:

«صدها نفر از ما در عسلویه و کنگان بیکارند. اوضاع به‌قدری وخیم است که در روزهای گذشته یکی از همشهری‌های بیکار ما قصد خودکشی داشت که با وساطت مردم منصرف شد. امیدوارم در سال جدید اداره اشتغال، کارفرماها و پیمانکاران را موظف کند که از بیکاران منطقه در پروژه‌ها استفاده کنند. ما مردم عسلویه و کنگان با “آلودگی محیطی” پروژه‌ها را می‌سازیم. چاره‌ای هم جز سوختن و ساختن نداریم. انصاف نیست سهمی درخور از اشتغال در این پروژه‌ها نداشته باشیم.»

گسترش اعتراضات در اصفهان: کاسبان خوراسگان اعتصاب کردند، کشاورزان زیار خیابان‌ها را بستند

تجمع و تظاهرات کشاورزان شرق اصفهان چهارشنبه ۲۲ فروردین در شهر اصفهان و خوراسگان ادامه یافت. کاسبان خوراسگان امروز در همبستگی با کشاورزان مغازه‌های خود را بستند و در تجمع اعتراضی شرکت کردند. دستگیری یکی از اهالی زیار در تظاهرات خوراسگان، آتش اعتراضات در این منطقه را نیز شعله‌ور کرد. کشاورزان زیار بعد از ظهر خیابان‌ها را بستند و با آتش زدن لاستیک مانع پیشروی گارد ویژه شدند. آن‌ها شعار می‌دادند:

  • ۱۸ سال خیانت، در حق کشاورز
  • مسئول اگه ندارید، برید قبرس بیارید
کاسبان خوراسگان روز سه شنبه ۲۱ فروردین در پیامی در شبکه‌های اجتماعی همبستگی خود را با کشاورزان اعلام کردند. آن‌ها نوشتند: