.
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Mar 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 21 فروردين 1397 ساعت 02:13

اخباروگزارشات کارگری20فروردین1397

- عدم پرداخت 2ماه حقوق،22ماه حق بیمه وعیدی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان

اخراج تعدادی ازکارگران بدلیل اعتراض به نظام برده داری حاکم براین واحد تولیدی

- ازسرگیری اعتراضات کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعیدی

- اعتراضات کارگران استان قزوین درسال97ادامه خواهد داشت

گزارشی درباره ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران کارخانه های ابرصنعتی،قفلکار و پوشینه بافت

- اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون نسبت به نداشتن امنیت شغلی، قرارداد سفید وعدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه ،سه سال عیدی وسال ها حق سنوات

- کارگران معترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام یازده نفرند

- کاهش دوره محکومیت محمود بهشتی لنگرودی به پنج سال

- تجمعات اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان علیرغم تهدیدها ووعده و وعیدها ادامه دارد

- تجمع اعتراضی اهالی روستای ده بزرگ فیروزآباد بویراحمد نسبت به محرومیت از آب آشامیدنی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

- تجمع اعتراضی کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور نسبت به آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه مقابل دادگستری چاروسا

- تجمعات خانواده بیماران مبتلا به نقص ایمنی در اعتراض افزایش قیمت دارو مقابل سازمان غذا و دارو

- واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران شرکت ملی حفاری گچساران موجب مرگ 2کارگر ومصدومیت15نفر دیگرشد

- جان باختن یک آتش نشان ومصدومیت یک کارگردرحادثه پالایشگاه بندرعباس

عدم پرداخت 2ماه حقوق،22ماه حق بیمه وعیدی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان

اخراج تعدادی ازکارگران بدلیل اعتراض به نظام برده داری حاکم براین واحد تولیدی

کارفرمای کارخانه روغن نباتی جهان زنجان حقوق ماه های بهمن و اسفند کارگران را پرداخت نکرده و دو سال گذشته فقط دو ماه حق بیمه (دی و آذر) کارگران پرداخت کرده است وعیدی هم بطور کامل پرداخت نشده است.

کارفرمادرسال جدید تعدادی از کارگران را به بهانه های مختلف از کار اخراج کرده است.بنابه گفته یکی از کارگران این واحد تولیدی،کارفرما هر کارگری که مشکلات را به رسانه‌ها اعلام کند و یا با آنها در ارتباط باشد را اخراج می‌کند.

براساس گزارشی که 20فروردین رسانه ای شد،درهمین یک منبع آگاه گفت: از وقتی تولید شرکت در سال جدید آغاز شده تعدیل نیرو هم آغاز شده و چند نفر به بهانه‌های مختلف از کارخانه روغن نباتی جهان اخراج شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کارفرما به صورت جلسه‎‌های امضا شده با حضور مسؤولان اعتنایی نمی‌کند، گفت: کارگران از وضعیت موجود ناراضی هستند، چرا که حق و حقوق آنها پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه برخلاف اعلام مسؤولان که قرار بود، مزایا و حقوق کارگران قبل از عید تسویه شود، این اتفاق رخ نداده است، گفت: کارفرما حقوق بهمن و اسفند کارگران را پرداخت نکرده و درباره موضوع بیمه نیز طی دو سال فقط دو ماه بیمه برای کارگران (دی و آذر) را رد کرده است.

یکی از کارگران نیز در این باره گفت: کارفرما هر کارگری که مشکلات را به رسانه‌ها اعلام کند و یا با آنها در ارتباط باشد را اخراج می‌کند و مسؤولان نیز در این باره کاری نمی‌کنند.

وی افزود: بهتر است، مسؤولان به جای دادن آمارهای تو خالی و صورت جلسه‌هایی که فقط روی کاغذ عملیاتی است، قدری هم به فکر کارگران باشند.

وی با اشاره به اینکه چند نفر از کارگران این کارخانه در آستانه روز کارگر بیکار شده و شرمنده خانواده و زن و فرزند هستند، گفت: انتظار کارگران از مسؤولان به ویژه سازمان صنعت حمایت است، نه اینکه صرفا برای فریب اذهان عمومی آمار و اخباری را اعلام کنند که در واقعیت اصلا رخ نداده و آمارها توخالی و خیالی است.

وی با اشاره به واریز ناقص عیدی کارگران و البته عدم پرداخت حق بیمه دو ساله و حقوق کارگران در سال قبل افزود: در کارخانه نظام برده‌داری حاکم است و البته کسی حق اعتراض به موضوع را ندارد، چون کارفرما حرف اول و آخر را می‌زند و مسؤولان نیز در قبال این ظلم ساکت هستند.

ازسرگیری اعتراضات کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعیدی

روزیکشنبه نوزدهم فروردین ماه، کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعیدی برای باری دیگر دست  از کارکشیدند وتجمع کردند.

براساس گزارشی که 20فروردین رسانه ای شد،روزگذشته کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان تجمع کردند.

قابل یادآوری است که این کارگران پیش از این بتاریخ بیست وسوم اسفندماه سال96 دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق  وعیدی اعتصاب و مقابل استانداری قزوین تجمع کرده بودند:

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق  وعیدی مقابل استانداری قزوین

صبح روز چهارشنبه بیست وسوم اسفند ماه،جمعی از کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی  دست از کارکشیده ومقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،6ماه حقوق کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران واقع در شهرک صنعتی البرزقزوین پرداخت نشده است وخبری هم از پرداخت عیدیشان درمیان نمی باشد.

این کارگران در آستانه سال نو و ایام شب عید با مشکلات اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند و این در حالی است که مدیران شرکت اقدامی در راستای پرداخت حقوق و معوقات آن‌ها انجام نداده‌اند.

اعتراضات کارگران استان قزوین درسال97ادامه خواهد داشت

گزارشی درباره ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران کارخانه های ابرصنعتی،قفلکار و پوشینه بافت

استان قزوین که به لحاظ صنعتی و وجود واحدهای تولیدی متعدد آن هم از برندهای معتبر ملی از دیرباز در حوزه اقتصادی و تولیدی بسیار زبانزد بود؛ اما متاسفانه در دهه‌های اخیر  در زمینه مسایل کارگری به یکی از استان‌های پرچالش تبدیل شده، تاآنجا که روزی نیست مقابل استانداری و فرمانداری تجمع‌های کارگری برگزار نشود، البته در سال‌هایی شاهد بودیم که کارگران حتی اقدام به بستن جاده‌های منتهی به استان و سوزاندن لاستیک می‌کردند که شاید مسئولی فریادرس آن‌ها باشد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،تجمع‌های کارگری و اعتراض‌های آن‌ها تا آنجایی ادامه یافته که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین تایید می‌کند، مدیران ناکارآمد و واگذاری‌های غلط، سبب ساز بروز بحران در برخی واحدهای تولیدی استان شده‌است. او همچنین معتقد است تاکنون 460 پروانه بهره‌برداری غیرفعال در استان شناسایی شده و این سازمان در حال رصد است که یا این واحدها به چرخه تولید بازگرداند و یا اینکه پروانه بهره‌برداری آن‌ها باطل شود.

این مسئول عنوان کرده، براساس آخرین آمارها در حال حاضر 57 واحد صنعتی در استان دارای مشکلات حاد کارگری هستند که بیشتر به دلیل ضعف در سیستم مدیریتی آن‌هاست ؛ چرا که به هنگام واگذاری‌ها در اختیار افراد غیراهل قرار گرفته است.  البته پرزحمت رکود و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی را به دلیل ضعف مدیریتی دانسته و گفته‌است: برخی واحدها که امروز شاهد تعطیلی و رکود آن‌ها هستیم؛ در گذشته بسیار شاخص و حتی برند بوده‌اند که متاسفانه پس از واگذاری‌ها و به‌ویژه تبدیل به مدیریت دولتی شکست خورده‌اند که این نشان می‌دهد در واگذار‌ی‌ها دقت لازم صورت نگرفته است.

کارفرمای ابرصنعتی پاسخگو نیست

بر اساس آنچه شنیده شده، در میان واحدهای  صنعتی که با بحران جدی کار،بازار و کارگری مواجه‌اند،  نام واحدهای تولیدی نازنخ،فرنخ، کنتورسازی و پوشینه بافت، ابرصنعتی و قفلکار  که همگی روزگاری از بزرگترین و بهترین‌های رده خود در سطح کشور بودند، بیشتر شنیده شده؛ یعنی در سال‌های گذشته  بیشترین اعتراضات کارگری را داشته‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد:  در شرکت ابر صنعتی 23کارگر رسمی مشغول به کار بوده‌اند که 12 نفر آن‌ها  بین 20 تا 28 سال سابقه بیمه دارند، بیکار شده‌اند و هریک از سال 89 به بعد دریافتی از شرکت نداشته‌‌اند تا آنجایی که شاید بیش از 80میلیون تومان از مدیران مجموعه طلب داشته‌باشند و متاسفانه  به دلیل مشکل پرداخت معوقات بیمه‌ای هنوز امکان بازنشستگی آن‌ها مهیا نشده‌است.

کارگران رسمی کارخانه ابر صنعتی ایران اگرچه 7 سال است  با تعطیلی این کارخانه روبرو شده‌اند؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند و بارها  از مسئولان استانی خواسته‌اند به  مشکلات بازنشستگی آن‌ها و دریافت معوقاتشان رسیدگی کنند؛ ولی هیچ راهکاری چاره‌ساز حل مشکلات آن‌ها نبوده‌است.

مهرگان محمد نیا،  از کارگران کارخانه ابر صنعتی قزوین که دارای 21 سال سابقه کار در این مجموعه صنعتی است، می‌گوید:  اگرچه 7سال است که این واحد تولیدی در  تعطیلی به سر می‌برد؛ اما کارفرما بابت مطالبات جاری و معوقه هنوز با ما تسویه حساب نکرده‌است.متاسفانه کارفرمای این کارخانه از سال ۸۹ تا کنون به دلیل آنچه که کمبود منابع مالی عنوان می‌شود از پرداخت حقوق، سنوات، پاداش، عیدی و سایر مطالبات قانونی کارگران امتناع کرده‌است.

به گفته این کارگر ابر صنعتی، در سال ۹۰ کارگران طلبکار این واحد صنعتی توانستند تا بابت معوقات مزدی خود از دادگاه حکم قضایی توقیف اموال کارخانه را دریافت کنند؛ اما از قرار معلوم ماشین آلات کارخانه به جای دیگری منتقل شده‌است.

محمدنیا ادامه می‌دهد: ما کارگران ابرصنعتی پس از سال‌ها پیگیری توانستیم شرکت را با حکم قضایی به عنوان انبار به یکی دیگر از شرکت‌ها اجاره دهیم و درحال حاضر تنها ماهیانه 500 هزارتومان ازمحل درآمد حاصل از اجاره به کارگران می‌رسد که این مبلغ در برابر بدهی 7 ساله کارگران آن هم با تنگناهای اقتصادی موجود بسیار اندک است.

البته در این میان باید ذکر شود که چندی پیش تعدادی از کارگران کارخانه ابر صنعتی قزوین با ارسال نامه‌ای در خصوص مشکلاتی که باعث شده فعالیت این کارخانه متوقف شود و امنیت شغلی‌شان به خطر بیافتد روشنگری کردند. تعداد 26 کارگر امضا کننده این نامه آورده‌اند: کارخانه ابر صنعتی قزوین از اواخر سال ۸۹ با ادعای کمبود نقدینگی تا هم اکنون از پرداخت حقوق و سنوات  کارگران  خود امتناع کرده است.

به گفته کارگران، کارفرمای خصوصی این کارخانه تمامی ماشین آلات و ابزار تولید را از کارگاه‌ها خارج کرده و این واحد صنعتی را به واحدهای تولیدی دیگر جهت ساخت انبار اجاره داده‌است. این کارگران در نامه خود با انتقاد از نحوه مدیریت کارخانه و بی‌توجهی به کارگران افزوده‌اند: سوابق بیمه‌ای کارگران از ۱۸ سال تا ۲۸ سال است که به جهت عدم پرداخت حق بیمه، بیشتر کارگران برای بازنشسته شدن دچار مشکل شده‌اند. این کارگران به دلیل کار با مواد شیمیایی شرایط کار در این کارخانه را سخت و زیان‌آور دانسته‌اند و در ادامه نامه متذکر شده‌اند: ۱۲ کارگر ابر صنعتی که سوابق بالای ۲۰ سال دارند شرایط بازنشستگی با کار سخت وزیان آور برایشان فراهم است، اما باقی کارگران به جهت داشتن قرارداد موقت با سوابق کمتر از ۲۰ سال امکان بازنشستگی ندارند و همچنین عدم پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما در ماهای اخیر بین سوابق بیمه‌ای این کارگران فاصله ایجاد کرده‌است و این کارگران برای بازنشسته شدن با مشکل مواجه شده‌اند. کارگران در ادامه این نامه آورده‌اند: کارفرمای کارخانه ابر صنعتی شرط پرداخت مطالبات کارگران خود را فروش املاک و دستگاه‌های کارخانه قرار داده وگفته است بدهی کارگران باید با فروش املاک کارخانه جبران شود.

 کارگران در پایان این نامه نوشته‌اند: «ما کارگران کارخانه ابر صنعتی بلاتکلیف بوده و با توجه به سوابق ۲۸ ساله‌مان، کسی پاسخگوی مشکلاتمان نیست و هم اکنون بدون درآمد و شرمنده زن وفرزند شده‌ایم و از مسئولان می‌خواهیم راه حل مناسبی را درخصوص مشکلاتمان پیشهاد کرده و فکری به حالما کارگران زجردیده بکنند.

کمیسیون امنیت ملی هم به داد ما نرسید

احمد شهیدی، کارگر استخدامی  شرکت قفلکار که دارای 26 سال سابقه کار در این شرکت است از معوقات 30 ماهه خود و دیگر کارگران این مجموعه سخن به میان می‌آورد و عنوان می‌کند: در این سال‌ها برا ی حل مشکل خود بارها به استانداری، فرمانداری، کمیسیون امنیت ملی و هرکجای دیگر که گمان می‌کردیم شاید برای ما گامی بردارند، مراجعه کردیم؛ ولی هیچ اثر بخشی ندیدیم، هیچ گونه امیدی هم به حل مشکلات خود نداریم.

او که یک فرزند دانشجو ویک فرزند 18 ساله بیمار دارد؛ می‌گوید: پسرم بر اثر ابتلا به بیماری دیابت باید انسولین مصرف کند؛ ولی برای ما بیمه پرداخت نمی‌شود که دفترچه درمانی داشته باشیم؛ در شرایطی که من کارگر سه سال است حقوق نداشته‌ام چگونه می‌توانم به صورت آزاد داروهای فرزندم را تهیه کنم؛ این بی‌انصافی‌ها ما را درقبال زن و فرزندانمان شرمنده می‌کند.

این کارگر ازکار بیکارشده، علت تعطیلی مجموعه قفلکار را مدیریت غلط می‌داند و می‌افزاید: متاسفانه سوابق ما به مرحله‌ای نرسیده‌است که بتوانیم برمبنای قانون سخت و زیان آور  بازنشست شویم و در این میان اجحاف دیگری که در حق ما صورت می‌گیرد این است که بیمه بیکاری هم به ما پرداخت نمی‌شود.

شهیدی اضافه می‌کند: هیچ مرجعی تاکنون به حال ما رسیدگی نکرده و اکنون ماه‌هاست که سالن‌ها پلمب شده، ولی ما به دلیل آن که شاید بازرس برای نظارت بر حضور کارگران به کارخانه بیاید، به ناچار هرروز در نگهبانی حضور می‌یابم؛ ولی تمام این مدت را در سرگردانی بوده‌ایم و دیگر امیدی به حل مشکلات و دستیابی به حقوق از دست رفته خود نداریم.

فروش کارخانه تنها راه نجات کارگران پوشینه بافت است

یکی از کارگران شرکت پوشینه بافت که تمایلی ندارد نام او فاش شود  نیز در انتقاد به عدم رسیدگی به مشکلات جامعه کارگری می‌گوید: از سال ۸۹ سنوات خدمتی و مطالبات معوق کارگران بازنشسته شرکت پوشینه بافت پرداخت نشده و هیچ  شخصی هم در این رابطه پاسخگو نیست.

این کارگر بابیان اینکه کارخانه پوشینه بافت در سال ۹۰ تعطیل اعلام شده‌است، بیان می‌کند: با گذشت 7 سال متاسفانه هیچ یک از کارگران رسمی و قراردادی و حتی بازنشستگان مجموعه که 30سال به این واحد خدمت کردند، نتوانستند از حقوق خود برخوردارشوند.

این کارگر پوشینه بافت می‌گوید:  پس از سال‌ها پیگیری و شکایت به تازگی ماهیانه 300 هزارتومان از محل اجاره مجموعه  در اختیار ما قرار می‌دهند که این رقم در مقابل 7 سال حقوق، بیمه، پاداش، عیدی و سنوات بسیار ناچیز است.

او می‌گوید: کارگران مجموعه بیش از 5 میلیارد تومان از کارفرما طلب دارند بهتر است مسئولان از طریق مزایده شرکت را به فروش برسانند و مطالبات آن‌ها را پرداخت کنند.  

به گفته آن‌ها شرکت پوشینه بافت یکی از قربانیان اجرای ناصحیح خصوصی سازی و رکود در صنعت نساجی است که در سال‌های نه چندان دور، بیش از ۲ هزار کارگر در آن مشغول به‌کار بوده و روزانه ۳۶ تن منسوجات تولید می‌کردند، اما این شرکت در سال ۹۰ تعطیل و در خواست ورشکستگی آن در ابتدای سال ۹۱ به مراجع قضایی ارسال شده‌است.

 سال‌هاست تجمع‌های پی در پی کارگران  به جای کاهش روزبه روز  گسترده می‌شود، اگر تا دیروز فقط ناز نخ و مه نخ و لوازم خانگی پارس تنها در صدر اخبار بودند، اکنون دیگر تعداد آن‌ها  چنان افزایش یافته که دیگر  به چند رقم افزایش یافته‌است.  به نظر می‌رسد با گذشت این همه سال، در کنار تحریم‌ها و رکود اقتصادی، مساله بغرنج تر شده‌است و این میراث تجمعات به سال 97 می‌رسد.

اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون نسبت به نداشتن امنیت شغلی، قرارداد سفید وعدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه ،سه سال عیدی وسال ها حق سنوات

کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون اعتراضشان را نسبت به نداشتن امنیت شغلی، قرارداد سفید وعدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه ،سه سال عیدی وسال ها حق سنوات، رسانه ای کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ20فروردین، تعدادی از کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون که شمار آن‌ها تا ۷۰ نفر برآورد می‌شود، به‌صورت قراردادی در این واحد صنعتی نیمه تعطیل مشغول به کار هستند.

به گفته این کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشوار کاری آن‌ها از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده است اما تاکنون هیچ توجهی به تغییر شرایط یا رسیدگی به وضعیت این کارگران نشده است. موضوعی که به تفسیر این افراد ناشی از مهم نبودن این وضعیت برای کارفرما به حساب می‌آید.

این کارگران خواستار آن هستند که به قراردادهای سفید امضا، حقوق‌های معوق ۱۲ تا ۱۳ ماهه و پرداخت حق بیمه‌های همراه با تأخیر پایان داده شود.

آنچه برای این کارگران حائز اهمیت است، دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است؛ چراکه در منطقه محل کار آنها فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آن‌ها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.

به گفته این کارگران که هریک از آن‌ها دارای سوابقی بین ۱۵ تا ۲۰ سال هستند، جدا از معوقات مزدی ۱۳ ماهه، پرداخت سنوات حدود ۸ سال به تعویق افتاده است. همچنین عیدی کارگران در سه سال گذشته پرداخت نشده است.

این کارگران همجنین می‌گویند چندین سال است کارفرما به دلایلی که ما کارگران از آن بی‌اطلاعیم کارخانه را‌‌ رها کرده و ما کارگران سرگردان شده‌ایم.

کارگران سیمگون با بیان اینکه در این واحد هیچ مسئولی نیست که پاسخوی کارگران باشد، افزود: به سبب بدهی‌های انباشته هرچند وقت یکبار طلبکاران مالی شرکت به کارخانه می‌آیند و فعالیت تولیدی آن را متوقف می‌کنند. از آنجا که این کارخانه ظرفیت اشتغال حدودا ۶۰۰ کارگر را دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود هیچ مشکلی ندارد، از مسئولان درخواست داریم برای رفع مشکلات پیش آمده که امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته، چاره‌اندیشی کنند.

کارگران معترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام یازده نفرند

در سال جدید مدیریت پالایشگاه گاز ایلام11کارگر معترض را اخراج کرد.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ20فروردین،کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام از تعدیل برخی همکاران خود در روزهای ابتدایی سال جدید خبر دادند.

این کارگران می‌گویند: یازده نفر از همکاران ما در روزهای ابتدایی سال جدید بیکار شدند.

برای اطلاعات بیشتر درهمین رابطه به گزارشات زیر مراجعه شود:

تعدادی از کارگران معترض پالایشگاه گاز ایلام اخراج شدند

مدیریت پالایشگاه گاز ایلام برای انتقام گرفتن از کارگرانی که روزهای ششم وهفتم اسفندماه* دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب وتجمع زدند،تعدادی از آنهارادراول سال جدید اخراج کرد.

براساس گزارشی که پنجم فروردین ماه رسانه ای شد،به جای اینکه صدای کارگران پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتراض دوروزه شان به گوش مسئولین رسیده وآنها را برای رفع مشکلاتشان مجاب نماید ،مدیران پالایشگاه از در انتقامجویی وساکت نمودن صدای معترضین وارد شده اند. چرا که در اولین روز از سال 97 جمعی از کارگران را به جرم اعتراض به روند تضییع حقوقشان از کار بیکار کرده اند.

خبرهای رسیده از پالایشگاه گاز ایلام حاکیست که مدیریت این پالایشگاه در اولین روز از سال 97به علت تحصن یکماه پیش کارگران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات چندساله اشان ،در اقدامی غیر منتظره در پایان قرارداد پیمان ها از عقد قرار داد با تعدادی از کارگران باسابقه که دراین تحصن شرکت کرده بودند در پیمان های جدید جلوگیری به عمل آورند.

*اعتصاب وتجمع کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات برای دومین روزمتوالی

روزدوشنبه هفتم اسفندماه برای دومین روزمتوالی، کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست از کارکشیده وتجمع کردند.

کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام:اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ7اسفند،جمعی از کارگران پالایشگاه گاز ایلام روز گذشته و امروز با در دست داشتن نوشته‌هایی «چرا مطالبات 5 ساله‌ی ما پرداخت نمی‌شود» و « ما نیروهای پیمانکاری (ارکان ثالث) پالایشگاه گاز مصرانه تقاضامندیم به دادمان برسید» تجمع کرده و در محل کار خود حاضر نشدند.

کارگران تجمع کننده پالایشگاه گاز ایلام از تبعیض های حقوقی بسیار ناراحت بودند و اظهار داشتند: مدیران پالایشگاه اصلا به حرف ماگوش نمی دهند.

تعدادی از این کارگران از عدم پرداخت سنوات پنج ساله شاکی بودند و مدیرعامل را فقط مدیر کارگران رسمی می دانستند و از بی توجهی وی به کارگران شرکتی و قراردادی و پیمانی گلایه داشتند.

تعدادی از کارگران نیز با ابراز نارضایتی از اداره کار استان، عنوان کردند: اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.

رئیس روابط عمومی پالایشگاه گاز ایلام با بیان اینکه مطالبه‌ی این کارگران پرداخت حق سنوات چند ساله آنهاست افزود: کارگران مذکور در سال‌های گذشته در پیمان‌های مختلف یکساله حضور داشته و آن پیمان‌ها خاتمه یافته است.

ملکی افزود: این کارگران برای طلب مطالبه‌ی خود از پیمانکاران باید به مراجع ذی‌صلاح از جمله اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یا مراجع قضایی مراجعه کنند.

گفتنی است تعداد این کارگران به بیش از 500 نفر می رسد.

تجمع کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

صبح روزیکشنبه ششم اسفندماه، جمع زیادی از کارگران پالایشگاه پیمانی گاز ایلام در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات ۵ ساله خود، دست به تجمع مقابل درب ورودی این شرکت زدند.

برپایه گزارش منتشره، نیروهای پیمانکاری تحصن کرده در درب شرکت پالایش گاز ایلام تجمع کرده و علت این تجمع اعتراضی را عدم رسیدگی به مطالبات و وضعیت معیشتی خود عنوان کرده و در گفته های خود اعلام داشته اند که مدیرعامل اعلام داشته است که «من فقط مدیرعامل پرسنل رسمی هستم!»

بر اساس شنیده ها بیان این جمله از سوی مدیرعامل این شرکت، از علل اصلی تجمع اعتراضی نیروهای پیمانکاری این مجتمع است.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام در مراسم معارفه خود به نیروهای پیمانکاری قول داده که مطالبات و مشکلات این نیروها را پیگیری کرده و در اسرع وقت مشکلات آنان را برطرف کند.

پالایشگاه گازایلام واقع دربخش چوار یکی ازشرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران است.

کاهش دوره محکومیت محمود بهشتی لنگرودی به پنج سال

احکام محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان ادغام و به پنج سال کاهش یافت.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ20فروردین،احکام زندان محمودبهشتی لنگرودی که طی ۳ پرونده مجزا در دادگاه انقلاب در مجموع به ۱۴ سال حبس محکوم شده بود، پس از پیگیری‌ها و پذیرش اِعمال ماده ۱۳۴ ازطرف شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب، ادغام و به ۵ سال حبس تبدیل شد.

خانواده بهشتی لنگرودی می‌گویند: از آنجا که این معلم زندانی نزدیک به یک سوم دوران حبس خود را متحمل شده،  برای ایشان درخواست آزادی مشروط خواهیم کرد و امیدواریم این درخواست پذیرفته شود ومحمود بهشتی لنگرودی به زودی آزاد و به آغوش خانواده بازگردد.

تجمعات اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان علیرغم تهدیدها ووعده و وعیدها ادامه دارد

روز دوشنبه بیستم فروردین ماه، کشاورزان شرق اصفهان علیرغم تهدیدها ووعده و وعیدها به تجمعات اعتراضیشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه ادامه دادند ودست به تجمع وراهپیمایی درخوراسگان(واقع در شرق کلانشهر اصفهان) زدند.

لینک فیلم راهپیمایی تجمع کشاورزان شرق اصفهان در خوراسگان:

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1397/1/20/833294_485.mp4

قابل یادآوری است که این کشاورزان روز شنبه هیجدهم فروردین ماه درشهر اصفهان تجمع وراهپیمایی کردند:

ادامه تجمعات وراهپیمایی کشاورزان شرق اصفهان دراعتراض به عدم توزیع عادلانه آب بر اساس حقابه‌ها

صبح روزشنبه هیجدهم فروردین ماه کشاورزان شرق اصفهان در ادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم توزیع عادلانه آب بر اساس حقابه‌ها ،درحاشیه پل خواجو تجمع کردند و سپس به سمت اداره آب منطقه ای اصفهان در ضلع جنوبی زاینده رود راهپیمایی کردند وبه اجتماعشان مقابل ساختمان این شرکت ادامه دادند.

کشاورزان با سردادن شعارهایی همچون ،آب زاینده رود حق مسلم ماست، پول نمی خواهیم آب می خواهیم، ‘زاینده رود من کو’ و….اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

کشاورزان معترض شرق اصفهان در پایان تجمع اعلام کردند در صورت عدم رسیدگی به مشکلاتشان ومتحقق نشدن خواسته هایشان به اعتراضاتشان ازجمله تجمعات ادامه خواهند داد.

قابل یادآوری است که روز گذشته مجمع نمایندگان مجلس استان اصفهان از کشاورزان معترض شرق اصفهان خواسته بودند،از هر گونه تجمع اعتراضی پرهیز کنند وامروز نیزاستاندار اصفهان گفت: هیچ دلیلی برای تجمع وجود ندارد.

کشاورزان با تجمعات اعتراضی وراهپیمایی امروز واعلام اینکه تا تحقق خواسته هایشان به تجمعاتشان ادامه خواهند داد پاسخ دندان شکنی به مجمع نمایندگان مجلس استان اصفهان واستاندار دادند وعزم راسخشان را برای احقاق حقوق بحقشان بنمایش گذاشتند.

خاطرنشان می شود،مناطق شرق اصفهان بالغ بر 300 هزار نفر جمعیت دارد که مردم آن اغلب به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشکسالی، آنان را بشدت در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.

این کشاورزان که از مناطق زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان واقع در شرق اصفهان هستند، می گویند خشکسالی و جاری نشدن زاینده رود برای کشت پاییزه، مشکلات معیشتی آنان را دو چندان کرده است.

سهم کلی حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود 400 میلیون مترمکعب است، اما این میزان در سال های اخیر اختصاص نیافته و با وجود جریان یافتن زاینده رود در مقطعی از سال گذشته تنها حدود 40 درصد از یکصد هزار هکتار زمین های کشاورزی شرق اصفهان، زیر کشت رفت و امسال بدلیل رها نشدن آب برای کشت پاییزه این رقم با کاهش زیادی روبه رو شده است.

همچنین طبق مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود، با توجه به اینکه ذخیره آب در سد زاینده رود به کمترین میزان طی 50 سال اخیر رسیده است، امکان توزیع آب کشاورزی در سال زراعی جاری وجود ندارد.

تجمع اعتراضی اهالی روستای ده بزرگ فیروزآباد بویراحمد نسبت به محرومیت از آب آشامیدنی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

روز دوشنبه بیستم فروردین ماه، اهالی روستای ده بزرگ فیروزآباد بویراحمد دراعتراض به محرومیت از آب آشامیدنی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمدتجمع کردند.

به گزارش 20فروردین یک منبع خبری محلی، یکی از اهالی این روستا گفت: روستای ده بزرگ فیروزآباد با 40 خانوار در 15 کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است و 12 سال است که از آب آشامیدنی و لوله کشی محروم است.

غفار رحمانی افزود: مردم این روستا برای تامین آب آشامیدنی مجبورند که با چهارپا، گاری و خودرو به روستای چشمه خانی و سایر نقاط مراجعه کنند و آب بیاورند.

وی ابراز داشت تاکنون و بارها برای رفع مشکل آب این روستا به فرمانداری، آبفای روستایی و مسئولان مربوطه مراجعه کرده ایم اما در طول این 12 سال وعده های پوچ به ما می دهند.

رحمانی عنوان کرد: در مراجعه سالهای قبل به آبفای شهری استان کهگیلویه و بویراحمد مسئولان مربوطه اعلام کردند که تا پایان سال 95 پروژه آبرسانی به روستای ده بزرگ تامین اعتبار می شود اما همچنان این مشکل پابرجاست.

تجمع اعتراضی کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور نسبت به آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه مقابل دادگستری چاروسا

روزدوشنبه بیستم فروردین، کشاورزان روستاهای گراب و شوتاوردراعتراض بر آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه مقابل دادگستری چاروسا تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، بعد از درج خبری مبنی بر آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه این روستا و با توجه به آزمایشاتی که از سوی شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و چاروسا صورت گرفت مشخص شد که به هیچ عنوان نمی‌شود از آب این رودخانه برای کشاورزی و آشامیدنی دام و انسان استفاده کرد که نگرانی مردم را به همراه داشت.

کشاورزان این روستاها و پایین دست فاضلاب خانه روستای شوتاور که اقدام به کاشت محصولات زارعی کرده‌اند و این روزها نیازمند آب برای محصول خود هستند در چند روز گذشته به آنها اعلام شد که از این آب نمی‌شود استفاده کرد و بارندگی روزهای اخیر توانست گوشه‌ای از این کم آبی را جبران کند.

بیش از 300خانوار از زمین‌های کشاورزی پایین دست این فاضلاب خانه  امرار معاش می‌کنند  و همچنین کشاورزان روستای شوتاور که زمین‌های کشاورزی آن‌ها در نزدیکی فاضلاب خانه قرار دارد می‌گویند قبل از راه‌اندازی فاضلاب خانه به مسئولان آب و فاضلاب اعلام کردیم که آیا احداث این فاضلاب خانه ضرری به کشاورزی این منطقه نمی‌رساند آب و فاضلاب در این خصوص به ما اعلام کردد احداث این فاضلاب خانه هیچ ضرری  و مشکلی نخواهد داشت.

کشاورزان خواستار تعطیلی یا نصب تصفیه خانه در پایین دست فاضلاب خانه شدند تا بتوانند به راحتی از این آب استفاده کنند.

اما به دلیل شدت ناراحتی و اعتراض به اتفاقات پیش آمده صبح امروز تعداد زیادی از روستاهای گراب، المور و شوتاور در جلوی دادگستری چاروسا تجمع کردند.

سیدسعید سعادت‌فر با حضور در جمع تجمع کنندگان عنوان کرد: حرف کشاورزان یک خواسته کاملا منطقی است و آب و فاضلاب روستایی باید قبل از راه‌انداری فاضلاب خانه ابتدا به فکر کشاورزان باشند و نباید کار و اشتغال چندین خانواده از بین ببرند.

رئیس دادگستری چاروسا تصریح کرد: کشاورزان می‌توانند با ارائه شکایت خود در خصوص وضعیت آب و فاضلاب روستایی به دادگستری چاروسا اعتراضات خود را اعلام کنند و در کمترین زمان ممکن به آن رسیدگی می‌شود.

عزیزی رئیس محیط زیست کهگیلویه در این خصوص گفت: به دلیل عدم نصب دستگاه در خروجی پساب تصفیه خانه روستای شوتاور نیز رودخانه چاروسا و شوتاور آلوده شده است که  در این بین  به محصولات کشاورزان خسارت وارد شده، هیچ گونه آبیاری در طی یک ماه نداشتند که  از آب این روستا نمونه‌برداری شده است و  منتظر نتیجه نمونه‌برداری‌ها هستیم.

تجمعات خانواده بیماران مبتلا به نقص ایمنی در اعتراض افزایش قیمت دارو مقابل سازمان غذا و دارو

طی روزهای اخیر خانوده‌های بیماران مبتلا به نقص ایمنی دراعتراض به افزایش ناگهانی قیمت داروها مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ20فروردین، کمبود و افزایش ناگهانی قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به یکی از دغدغه‌های بزرگ این خانواده‌ها تبدیل شده است؛ هنوز چند ماه از تجمع اعتراض آمیز خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «ام پی اس» نگذشته است که طی روزهای اخیر شاهد تجمعی جدید مقابل سازمان غذا و دارو بودیم.

تجمع خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «نقص ایمنی» نیز به این دلیل صورت گرفت که به گفته آن‌ها داروهای مورد نیاز این بیماران به طور ناگهانی با افزایش قیمت شدید مواجه و این موضوع باعث نگرانی آن‌ها شده است.

مادر یکی از کودکان مبتلا به بیماری نقص ایمنی گفت: پسر بنده به بیماری نقص ایمنی مبتلاست و متاسفانه هیچ‌یک از مسئولان به فریاد فرزندان مبتلا به این بیماری نمی‌رسند و هرچند وقت یکبار با افزایش قیمت داروها مواجه می‌شویم. متاسفانه با عوض شدن هریک از مسئولان سازمان غذا و دارو این داستان تکرار می‌شود که این موضوع موجبات نگرانی ما را فراهم کرده است.

وی افزود: دو روز قبل به همراه تعدادی از خانواده‌هایی که فرزندان آنها به این بیماری مبتلا هستند مقابل سازمان غذا و دارو به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ داروها تجمع داشتیم، همچنین دی‌ماه سال گذشته نیز ما به همین دلیل تجمعی در مقابل این سازمان انجام دادیم که با رسیدگی‌هایی که انجام شد، قیمت داروها تا حدودی کاهش یافت.

این مادر ادامه داد: بخشنامه‌ای از طرف مسئولان سازمان غذا و دارو به داروخانه 29 فروردین ارائه شد که در آن تاکید شده است که اعلام شده است هیچ‌گونه اعتباراتی برای این دارو از سوی این سازمان تخصیص داده نخواهد شد که این اقدام باعث نگرانی بیماران و خانواده‌های آن‌ها شده است.

وی خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر داروهای این بیماران از مبلغ 120 هزار تومان به 609 هزار تومان افزایش یافت و از آنجا که بسیاری از ما توان تهیه داروها را نداشتیم، مجبور شدیم مجدداً اقدام به تجمع کنیم که با برپایی این تجمع مسئولان سازمان غذا و دارو به ما اعلام کردند که تا سه ماه آینده می‌توانیم داروها را با تخفیف دریافت کنیم.

این مادر تصریح کرد: نگرانی ما از این است که پس از گذشت این سه ماه مجدداً با افزایش قیمت مواجه شویم. درخواست خانواده مبتلا به بیماری نقص ایمنی این است که داروها به صورت رایگان در اختیار ما قرار گیرد و فرزندانمان جزو بیماران خاص محسوب شوند.

وی در پایان گفت: تهیه هزینه‌های جانبی مانند سی‌تی‌اسکن و آزمایشات نیز برای ما سنگین است و از آنجا که این کودکان حتی از یک انجمن برخوردار نیستند ما توقع داریم مسئولان وزارت بهداشت بیش از پیش به مشکلات ما توجه و رسیدگی کنند.

پدر یکی دیگر از بیماران مبتلا به نقص ایمنی که ساکن یکی از شهرستان‌های کشور است نیز در خصوص مشکلات این بیماران گفت: بیماران نقص ایمنی ساکن شهرستان باید داروی مورد نیاز خود را بدون تخفیف و با مبالغ سنگین تهیه کرده، و یا اینکه به صورت ماهیانه با مراجعه به شهر تهران اقدام به تهیه این داروها کنند به دلیل اینکه سهمیه داری این بیماران فقط در داروخانه‌ 29 فروردین موجود است.

وی گفت: هزینه رفت و آمد ماهیانه از شهرستان‌هایی نظیر اهواز برای خانواده‌ها زیاد است و بسیاری از این افراد با مشقت این داروها را تهیه می‌کنند.

هرچند طبق وعده مسئولان سازمان غذا و دارو مشکل تهیه دارو برای این بیماران تا سه ماه دیگر حل شده است اما این موضوع نیز باعث کاهش نگرانی این خانواده‌‌ها و فرزندان آن‌ها نشده است و باید دید پس از گذشت این سه ماه آیا باز هم این بیماران با مشکل تهیه دارو مواجه خواهند شد یا با رسیدگی مسئولان این دارو برای همیشه و به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

از این نکته نیز نباید غافل شویم که افزایش قیمت دلار در هر دوره‌ای باعث افزایش قیمت داروهای وارداتی شده است ودرحال حاضر که با نوسان و افزایش روزانه قیمت دلار در کشور مواجه هستیم .

واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران شرکت ملی حفاری گچساران موجب مرگ 2کارگر ومصدومیت15نفر دیگرشد

عصر روز یکشنبه نوزدهم فروردین ماه، واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران شرکت ملی حفاری گچساران در یکی از جاده های فرعی شهرستان گچساران در منطقه بی بی حکیمه موجب مرگ 2کارگر ومصدومیت15نفر دیگرشد.

کارگران احسان موسوی و محمد یعقوبی جان باختند و علی عریضی، امید بهمنی دهکردی، ابراهیم اریک، آرمان بختیاری، عباس ابراهیمی، سیروس عسکری زاده، مهدی قربانی، بهنام خیری اوروند، میلاد کلانتری، تورج جلیلی، پویا چراغی، سیدرضا طباطبایی، سید احمد آلبورشوکه، امین مرادی و حسن نوذری مصدوم شدند.

هشت نفر ازمصدومان این حادثه به بیمارستان‌های رجایی و بعثت نفت گچساران منتقل شدند وسه نفر از مصدومان در بخش های آی سی یو و جراحی بستری هستند و مابقی بصورت سرپایی در بخش اتفاقات در حال درمان هستند.

همچنین هفت مصدوم دیگر این سانحه به بیمارستان شهرستان دیلم در استان بوشهر منتقل شدند.

حسن نوروزی از کارگران مصدوم این حادثه  در بیمارستان برازجان تحت مراقبت پزشکی قرار دارد.

به گزارش 20فروردین پایگاه خبری پلیس، سرهنگ "بهنام ویسی پور" اظهار داشت: عصر روز گذشته یک دستگاه مینی بوس متعلق به شرکت ملی حفاری حین انتقال کارکنان ایستگاه شماره 22 فتح این شرکت از جاده منحرف و واژگون شد.

وی بیان داشت: در این حادثه 2 تن از سرنشینان جان باختند و راننده و 14 سرنشین دیگر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

ویسی پور عنوان کرد: براساس بررسی های کارشناسان پلیس راه، علت این سانحه نقص فنی در سیستم ترمز خودرو و ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه اعلام شده است.

جان باختن یک آتش نشان ومصدومیت یک کارگردرحادثه پالایشگاه بندرعباس

روز هفدهم فروردین ماه آتش‌نشان یوسف قریشی که برای نجات یک کارگر به منطقه‌ی جیم واحد 18 پالایشگاه بندرعباس اعزام‌شده بود دچار حادثه شد و جان باخت.

به گزارش19فروردین یک منبع خبری محلی بنقل از شاهدان عینی این حادثه در پی سقوط یک کارگر به نام سلمان شرکایی از بالای داربست به درون رآکتور واحد 18 منطقه‌ی جیم به وقوع پیوست.

این آتش‌نشان برای نجات کارگر یاد شده به درون رآکتور رفت اما به دلیل گاز گرفتگی جان خود را از دست داد.

سلمان شرکایی نیز در حال حاضر در بیمارستان بستری است.

واحدهای روابط عمومی و ایمنی پالایشگاه بندرعباس هنوز در این خصوص هیچگونه اظهار نظری نکرده اند.

بیستم فروردین ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت