چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 20 فروردين 1397 ساعت 01:50

جهش کم‌سابقه بهای ارز و سکه ادامه دارد

دویچه وله فارسی: طی یک شب بهای هر سکه ۶۶ هزار تومان افزایش یافت و قیمت دلار به رکوردی جدید دست یافت. دو عضو ارشد تیم اقتصادی دولت از افزایش بهای ارز پشتیبانی کرده‌اند و عده‌ای می‌گویند تقاضا در بازار ارز بیش از عرضه است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا بهای هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران که روز گذشته از مرز ۵۱۰۰ تومان عبور کرده بود، روز یک‌شنبه، ۱۹ فروردین ۳۰۰ تومان افزایش یافت.

برخی منابع بهای دلار را بیشتر از این رقم هم ذکر کرده‌اند، اما وجود قیمت‌های متفاوت و نوسان‌های شدید، بازار ارزهای خارجی معتبر را بیش از پیش آشفته کرده است. بر پایه گزارش‌ها قیمت دلار در ساعت‌هایی ار روز مرز ۵۵۰۰ تومان را هم پشت سر گذاشته است.

محمد کشتی‌آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران جهش قیمت سکه در روزهای اخیر را "قابل توجه" خوانده و به خبرگزاری ایسنا گفته که قیمت هر قطعه سکه تمام طرح قدیمی در روز یکشنبه به یک میلیون و ۸۳ هزار تومان رسیده که نسبت به روز گذشته ۶۶ هزار تومان افزایش داشته است.

او مهم‌ترین عامل این جهش را افزایش قیمت ارز می‌داند و می‌گوید: «کسانی هستند که اکنون در حال تبدیل نقدینگی به طلا و ارز هستند و التهاباتی که در جهت افزایش قیمت ارز دامن زده شده است، جو روانی را به وجود آورده و تقاضا را در بازار افزایش داده است.»

مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید به دلیل افزایش بهای ارز در سال گذشته ارزش پس‌اندازهای خرد مردم ۲۸ درصد کاهش یافت و "مردم حق دارند" برای حفظ ارزش سپرده‌هایشان آن را به دارایی‌های دیگر مانند سکه یا ارز تبدیل کنند.

بیشتر بخوانید: پشتیبانی مشاور و دستیار روحانی از افزایش بهای ارز

به باور برخی کارشناسان عدم تناسب عرضه و تقاضا یکی از علت‌های افزایش بهای ارز است. حریری به ایسنا گفت: «حالا یا دولت نمی‌خواهد به میزانی که بازار احتیاج دارد ارز عرضه کند یا اینکه بخشی از ارزی که در خارج از کشور دارد تحت کنترل بانک مرکزی نیست که بتواند به متقاضیان بدهد.»

عدم شفافیت، وعده‌هایتحققنیافته

عضو اتاق بازرگانی می‌گوید اگر دولت در عرضه ارز محدودیتی دارد باید به طور شفاف با مردم در میان بگذارد تا توقعات آنها با اتفاقات واقعی که در اقتصاد می‌افتد هم‌سطح شود.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی روز ۶ فروردین علت افزایش شدید بهای دلار در روزهای قبل را حساسیت‌های زیاد به "تحولات غیراقتصادی" دانست و آن را موقتی عنوان کرد.

با نوسان شدید بهای ارز برخی صرافی‌ها از خرید و فروش خودداری می‌کنند

با نوسان شدید بهای ارز برخی صرافی‌ها از خرید و فروش خودداری می‌کنند

آذرماه سال گذشته و هنگامی که جهش بهای ارزهای معتبر خارجی تازه آغاز شده و قیمت هر دلار آمریکا به ۴۲۰۰ تومان رسیده بود نیز سیف این قیمت را "غیرواقعی" خواند و وعده داد بهای ارز "به طور حتم" تا پایان سال کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: واکنش رئیس بانک مرکزی به عبور دلار از مرز پنج هزار تومان

روز گذشته، شنبه ۱۸ فروردین مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی و اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی نیز با استدلالی کاملا متفاوت با سیف، بهای کنونی ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران را غیرواقعی خواندند.

حمایت مسئولان از افزایش بهای ارز

مسعود نیلی ضمن پشتیبانی از افزایش بهای ارز می‌گوید سیاست‌های تعدیلی و پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ارز در سال‌های گذشته موجب شد که بهای آن در دوره‌ای با یک یا چند جهش "به مقدار تعادلی خود" برسد.

او با انتقاد از "سیاست‌های نادرست ارزی" می‌افزاید بهای ارز باید متناسب با تفاوت میزان تورم داخلی و خارجی به طور مرتب افزایش یابد.

به اعتقاد دستیار ویژه رئیس جمهور ثابت نگه داشتن بهای ارز به زیان تولید داخلی است. اکبر ترکان نیز با استدلال مشابهی ضمن حمایت از افزایش قیمت دلار و دیگر ارزهای معتبر خارجی به خبرگزاری تسنیم گفت: «هنگامی که قیمت‌ها به دلیل تورم بالا می‌رود، پایین نگه داشتن مصنوعی بهای ارز باعث گران شدن کالای داخلی می‌شود.»

بیشتر بخوانید: دستگیری صرافان بی‌اعتنایی محض به علم اقتصاد است

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ۱۸ فروردین در نامه سرگشاده‌ای خطاب به حسن روحانی افزایش بهای ارز و کاهش ۴۰ درصدی ارزش پول ملی طی یک سال گذشته را "فاجعه" خواند و هشدار داد که با ادامه این روند باید منتظر ایجاد مشکلات حاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی بود که "نظام را تهدید می‌کند".