.
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Mar 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 08 فروردين 1397 ساعت 03:09

نخست‌وزیر عراق: از حمله کردها به ترکیه جلوگیری می‌کنیم

دویچه وله فارسی: به گفته‌ی حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق این کشور به کردها اجازه نخواهد داد که از خاک عراق ترکیه را مورد حمله قرار دهند. ترکیه می‌گوید که شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک در کوه‌های سنجار پایگاهی در مرز دو کشور ایجاد کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه (۲۷ مارس / ۷ فروردین) به نقل از حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گزارش داد که این کشور جلو حملات به ترکیه از طریق خاک عراق را خواهد گرفت.

طبق اعلام دفتر نخست‌وزیری عراق، آقای عبادی در تماسی تلفنی با بینالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه به او اطمینان داده که نیروهای عراق دستورهایی در راستای مقابله با "جنگجویان بیگانه" دریافت کرده‌اند.

آنکارا گفته است که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌‌ک‌ک) در کوه‌های منطقه شنگال (سنجار) در مرز عراق و ترکیه پایگاه ایجاد کرده‌اند.

به گفته محافل عراقی پیشمرگه‌های پ‌ک‌ک از منطقه شنگال عقب می‌نشینند

منطقه شنگال یکی از مراکز مهم سکونت اقلیت مذهبی ایزدی است که سال ۲۰۱۴ به تصرف تروریست‌های گروه "دولت اسلامی" (داعش) در آمد.

یک سال بعد نیروهای شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) برای پشتیبانی از کردهای عراقی در نبرد با تروریست‌ها وارد این منطقه شدند و پس از شکست شبه‌نظامیان "داعش" در آنجا ماندند.

بیشتر بخوانید: ارتش عراق از اعزام نیرو به منطقه مرزی با ترکیه خبر داد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که بارها نسبت به استقرار پیشمرگه‌های پ‌ک‌ک در عراق به این کشور هشدار داده، به تازگی تهدید کرده بود که ارتش ترکیه در صورت لزوم خود دست به حمله زده و برای "پاکسازی" منطقه وارد عمل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: «ترکیه پایگاه نظامی جدید در شمال عراق ایجاد کرده است»

این در حالی است که بینالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در تماسی تلفنی با همتای عراقی خود تصریح کرد که "ترکیه بدون موافقت دولت عراق هیچ عملیاتی در خاک این کشور انجام نخواهد داد".

خبرگزاری رویترز در گزارش روز سه‌شنبه (۲۷ مارس) به نقل از محافل عراقی خبر داده که شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک منطقه شنگال را ترک خواهند کرد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت