.
يكشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 26 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 23:13

پارلمان ترکیه دو قانون جدل‌انگیز انتخابات را تغییر داد

دویچه وله فارسی: پارلمان ترکیه در یک نشست ۲۰ ساعته دو قانون مهم مربوط به انتخابات این کشور را تغییر داد. مخالفان انتقاد می‌کنند که با قوانین جدید امکان تقلب در انتخابات بیشتر می‌شود و احزاب کوچک طرفدار اردوغان به پارلمان راه می‌یابند.

پارلمان ترکیه در نشستی ۲۰ ساعته قوانین انتخابت را "اصلاح" کرد. مخالفان اردوغان می‌گویند که تغییرات قانونی جدید به نفع اردوغان است.

انتقادها بیشتر متوجه دو ماده از ۲۶ ماده‌ای است که تاثیر تعیین کننده‌ای در سرنوشت سیاسی ترکیه از جمله در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه در ماه نوامبر ۲۰۱۹ خواهد داشت.

ماده اول مربوط است به ائتلاف احزاب. طبق این قانون احزاب کوچک‌تری که نمی‌توانند حد نصاب ۱۰ درصدی را در انتخابات کسب کنند قادر می‌شوند در ائتلاف با احزاب بزرگ‌تر وارد پارلمان ترکیه شوند. بیشتر انتقادها متوجه حزب حاکم "عدالت و توسعه" است که قرار است با حزب ملی‌گرای "حرکت ملی" ترکیه در انتخابات آینده ائتلاف کند.

طبق اصلاحیه قانون دوم برگه‌های رای‌گیری که مهر رسمی هم ندارند معتبر شمرده خواهند شد. این مسئله جنجالی می‌تواند زمینه تقلب در شمارش آرا را فراهم کند.

بیشتر بخوانید: اردوغان: اصلاح سریع قانون اساسی اولویت مجلس باشد

انتخابات پارلمانی‌و ریاست جمهوری ترکیه قرار است در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار ‌شود. رجب طیب اردوغان برای پیروزی در این انتخابات باید حداقل ۵۱ درصد آرا را کسب کند.

منتقدان "اصلاح قانون انتخابات" را تمهیدی برای هموار کردن راه پیروزی او می‌دانند

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت