.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.
امروز:
Feb 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 00:30

پیشروی ارتش ترکیه در شمال سوریه و محاصره عفرین

ارتش ترکیه در بخش شمالی شهر عفرین مستقر شده است. گفته می‌شود بین نیروهای نظامی ترکیه و کردهای مستقر در شهر عفرین تنها چند صد متر فاصله وجود دارد. ترکیه بر آن است که کل شهر را به محاصره خود در آورد.

خبرگزاری‌ها روز یکشنبه ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) از پیشروی نیروهای ارتش ترکیه در منطقه عفرین خبر دادند. شهر عفرین از سال ۲۰۱۲ تا کنون تحت کنترل نیروهای کرد و "یگان‌های مدافع خلق" قرار دارد.

دولت ترکیه، "یگان‌های مدافع خلق" را یک گروه تروریستی می‌داند که با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) در ارتباط است. این در حالی است که یگان‌های مدافع خلق در شمار متحدان اصلی آمریکا در جنگ علیه نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از این‌رو خطر بروز درگیری بین نیروهای نظامی ترکیه و نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه و به‌ویژه در منبج باعث نگرانی شده است.

پیشروی در عفرین

ناظران حقوق بشر سوریه به خبرنگاران گفته‌اند که نیروهای نظامی ترکیه تا محاصره کامل شهر عفرین فاصله زیادی ندارند. این در حالی است که نیروهای ارتش سوریه فعالیت خود را عمدتا بر تصرف غوطه شرقی متمرکز کرده‌اند.

رجب طیب ارودغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است که به‌زودی موانع موجود بر سر راه محاصره کامل شهر عفرین برداشته می‌شود و این شهر به طور کامل به محاصره نیروهای ارتش ترکیه در خواهد آمد.

فرار از عفرین، ۱۰ مارس ۲۰۱۸

فرار از عفرین، ۱۰ مارس ۲۰۱۸

بیشتر بخوانید: در حمله هوایی ترکیه به عفرین ۳۶ شبه‌نظامی حامی اسد کشته شدند

ارتش ترکیه با آغاز "عملیات شاخه زیتون" در روز ۲۰ ژانویه هدف سرکوب نیروهای کرد و عقب راندن نیروهای وابسته به "یگان‌های مدافع خلق" از مناطق مرزی خود با سوریه را دنبال می‌کند.

ترکیه بر آن است که پس از تصرف عفرین، به مبارزه با یگان‌های مدافع خلق در منبج، کوبانی، تل ابیض، راس العین و قامشلی ادامه دهد.

رئیس جمهور ترکیه از ناتو خواسته است که از عملیات نظامی ارتش این کشور در شمال سوریه حمایت و پشتیبانی کند.

اردوغان گفته است که ترکیه به عنوان عضو پیمان ناتو، در عملیات نظامی کشورهای عضو این پیمان در افغانستان، سومالی و بالکان مشارکت داشته و حال نوبت ناتو است که از عملیات ترکیه در سوریه حمایت کند.

باید یادآور شد که آمریکا و برخی از کشورهای غربی، از پیشروی ترکیه در سوریه ناخرسند هستند. همین موضوع بر مناسبات ترکیه با ناتو سایه انداخته است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت