.
سه شنبه ۲۵ دي ۱۳۹۷.
امروز:
Jan 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 23:53

اخباروگزارشات کارگری

20اسفند1396
تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند
علی افسونگر، علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسدی،‌ سودابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی
- پنجمین روز اعتصاب وتجمع کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی ومطالبات دیگر
- کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در بیستمین روز اعتصاب با برگزاری تجمع در مقابل استانداری خوزستان دست به راهپیمائی بزرگی در خیابانهای اهواز زدند
- در هشتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با دخالت زورمدارانه رئیس اداره اطلاعات شوش کوره بخار کارخانه روشن شد
- دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه ایران پوپلین
- از سرگیری اعتصاب وتجمعات کارگران مجتمع فولاد وذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران آبفای اهواز به نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی
- تجمع اعتراضی بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم همسان‌سازی حقوق وپرداخت نشدن مطالبات مقابل استانداری
- ادامه اعتراضات کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  باتجمع مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت
- ادامه تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدارمقابل شهرداری تهران
- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک  نسبت به بازداشت ها پس از اعتراضات دی ماه
- آخرین خبرها درباره بازداشت‌شدگان تجمع 8مارس مقابل وزارت کار
- اهالی برزک جاده کاشان- برزک را بستند
- تجمع  اعتراضی رانندگان تاکسی بی‌سیم مقابل فرمانداری میبد
- تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته نسبت به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل استانداری خراسان‌ رضوی
- تجمع اعتراضی فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مقابل مجلس
- یکی از معلمان سرپل ذهاب بنام رسول قهرمانی ۳۷ ساله ، روز شنبه ۱۹ اسفند به دلیل مشکلات روانی ناشی از زلزلە بە زندگی خود خاتمە داد !
- جان باختن 2کارگر کارخانه داروسازی ارسطو حین کار بدنبال آتش سوزی
- جان باختن کارگر مقنی جوان براثرسقوط
پنجمین روز اعتصاب وتجمع کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی ومطالبات دیگر

روزیکشنبه بیستم اسفندماه برای پنجمین روز متوالی،کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود(شرکت تراورس)به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی ومطالبات دیگر،ادامه دادند.

به گزارش 20اسفند یک منبع خبری محلی،کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق در اعتراض به عدم پرداخت معوقات، عیدی و پاداش خود دست از کار کشیدند و خواستار پرداخت حقوق ماه های دی و بهمن و عیدی و پاداش خود شدند.

شنیده ها به نقل از کارگرانی که از بیم اخراج خواستار فاش نشدن نام شان بودند حاکی از این است که اعتصاب کارگران در محل کارشان در اعتراض به بی توجهی مسئولان و مدیران شرکت به خواسته های قانونی کارگران و بی توجهی به پرداخت معوقات و پاداش و عیدی کارگران از روز چهارشنبه آغاز شده و امروز در حالی وارد پنجمین روز می شود که هیچکدام از مسئولان شهرستان برای پاسخگویی در جمع کارگران حاضر نشده اند.

یکی از کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق با اشاره به اعتصاب کارگران در انبار این شرکت از روز چهارشنبه گفت: حقوق دی و بهمن ماه و عیدی را از شرکت طلب داریم اما تا کنون حتی یک ریال هم برای ما پرداخت نشده است.

وی اظهار کرد: شرکت اعلام کرده بود که تا 25 اسفند ماه معوقات و عیدی ما را واریز کنند این در حالی است که کارگران اعلام کرده بودند اگر تا 15 اسفند ماه معوقات حقوق خود را دریافت نکنیم دست از کار خواهیم کشید.

یکی دیگر از کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق گفت: با این وضعیت سخت کار می کنیم اما برای دریافت حق خودمان هم باید ناراحتی بکشیم، شب سال جدید تا کنون برای بچه ها نه لباس نو گرفته ایم و نه برای منزل آجیل شب عید و بقیه مایحتاج را تهیه کرده ایم.

وی بیان کرد: خدا شاهد است که گاها برای خرید نان با مشکل مواجه هستیم، دائم باید از دوست و آشنا قرض کنیم و خجالت زده شویم، دو ماه قبل هیچ پولی نداشتم که حتی قبض گاز منزل را واریز کنیم و مأمور آمده بود گاز را قطع کند با هزار خواهش و تمنا تنها به این شرط که قبض را تا پایان روز واریز کنم قطع نکرد و باز مجبور به قرض کردن وجه نقد از یکی از دوستان برای پرداخت قبض گاز منزل شدم.

یکی دیگر از کارگران گفت: نامه ای با امضای علیرضا باقری مدیر کل امور مالی و اموال شرکت راه آهن به دست ما رسید که در آن نامه دستور داده شده مبلغ پنج میلیون و 300 هزار ریال برای تهیه سبد کالا و آجیل به هر یک از کارگران شاغل در شرکت راه آهن اعم از رسمی، رسمی بیمه ای، پیمانی، روزمزد، قرارداد کار معین، کار مشخص و کارگری موقت و ... پرداخت گردد اما این مبلغ از سوی شرکت تراورس به سبد کالایی تقلیل پیدا کرد که روی هم 400 هزار تومان ارزش ریالی دارد.

وی افزود: دیروز بخشی از اقلام سبد کالایی که شرکت برای کارگران خریداری کرد رسید و به کارگران اعلام کردند برای دریافت مراجعه کنند اما به نشانه اعتراض هیچ یک از کارگران برای دریافت سبد کالا نرفت.

قابل یادآوری است که روزیکشنبه هشتم بهمن ماه، کارگران راه آهن شمال شرق(شرکت تراورس)دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق وحق بیمه دست از کارکشیدند ودرراه آهن شاهرود تجمع کردند ودرادامه از تردد  قطارهای تهران- مهشد جلوگیری کردند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در بیستمین روز اعتصاب با برگزاری تجمع در مقابل استانداری خوزستان دست به راهپیمائی بزرگی در خیابانهای اهواز زدند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، آنان در بیستمین روز اعتصاب متحدانه خود، صبح امروز بدنبال برگزاری تجمعی بزرگ در مقابل استانداری خوزستان دست به راهپیمائی با شکوهی در خیابانهای اهواز زدند.

 بنا بر این گزارش، دیروز و در پی تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان، به نقل از فرماندار به آنان اعلام شد کارفرما پولی برای دادن به کارگران ندارد و فرمانداری از جیب خود میتواند فقط یکماه از حقوقهای معوقه کارگران را پرداخت کند. همچنین در این نقل قول از فرماندار اهواز اعلام شده بود تا پایان هفته جاری نیز شورای تامین شهر برای بررسی خواستهای کارگران گروه ملی صنعتی اهواز تشکیل جلسه خواهد داد.

کارگران گروه ملی صنعتی اهواز صبح امروز در پی تجمع و راهپیمائی که انجام دادند بطور مرتب و تا پایان اعتراضشان شعارهای زیر را سر میدادند: "دشمن ما همینجاست، فقط میگن امریکاست" - "مرگ بر ستمگر،درود بر کارگر" - "این همه بیعدالتی،هرگز ندیده ملتی" - "حقوقا را نمیدن،مرگ بر امریکا"- "میایستیم،میمیریم،حقمونو میگیریم"- " کارگر میمیرد،ذلت نمیپذیرد" - عزا عزاست امروز،روز عزا است امروز گروه ملی بیچاره صاحب عزاست امروز" و...،

بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران از شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، امروز با دستور کارفرما رئیس حراست کارخانه اقدام به تعطیل کردن امور اداری شرکت نمود که در پی این اقدام خشم کارگران بیش از پیش برانگیخته شد و آنان طی پیامی با اعلام حمایت قاطعانه از همکاران خود در بخش امور اداری، اعلام کردند خط قرمز ما بستن درب شرکت و تعطیلی هر واحد و یا هر بخشی از آن میباشد و چنانچه کارفرما اقدام به چنین کاری کند با اتحاد کامل و جدیت فراوان با آن برخورد خواهند کرد.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند چنانچه تا پایان وقت اداری فردا 21 اسفند ماه، معوقات آنان به حسابشان واریز نشود دست به اقدامات اعتراضی تری در سطح شهر اهواز خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 20 اسفند ماه 1396

در هشتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با دخالت زورمدارانه رئیس اداره اطلاعات شوش کوره بخار کارخانه روشن شد

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز در هشتمین روز اعتصاب آنان، پس از جلسه مدیران شرکت که بدون حضور نماینده های کارگران صورت گرفت رئیس اداره اطلاعات شوش  که در محل کارخانه حضور پیدا کرده بود اقدام به روشن کردن کوره بخار  کرد.

دیروز در هفتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، جلسه ای در شورای تامین شهر شوش با شرکت اعضای آن و 15 نفر از نماینده های کارگران برگزار شد که در این جلسه به جای رسیدگی به مطالبات کارگران و پرداخت حقوقهای معوقه آنان، این نماینده ها بشدت مورد تهدید قرار گرفتند و کارفرما فقط وعده پرداخت یکماه از حقوق معوقه کارگران را در هفته آینده که آخرین روزهای پایانی سال است داد.  اما علیرغم این تهدیدات، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه امروز نیز با اتحاد و همبستگی به اعتصاب خود ادامه داده و حاضر نشدند اعتصاب خود را خاتمه دهند.

بنا بر این گزارش، در پی تداوم اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران در محوطه کارخانه و ایستادگی کارگران در برابر تصمیمات ضد کارگری شورای تامین شهر شوش، رئیس اداره کار به همراه مامورین امنیتی و انتظامی وارد شرکت شد و با حضور در جمع کارگران با دادن  وعده هایی مبنی بر اصلاح قراردادها و تشکیل شورای اسلامی  و برخی وعده های دیگر از آنان خواست تا به اعتصاب خود خاتمه دهند. اما کارگران با تاکید بر پرداخت دستمزدهای معوقه خود، حاضر به پایان اعتصاب نشدند. وعده تشکیل شورای اسلامی کار در حالی از سوی رئیس اداره کار شوش مطرح شد که سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از سالها پیش توسط کارگران این مجتمع بزرگ کشت و صنعت ایجاد شده است و آنان بارها مخالفت خود را با تشکیل شورای اسلامی کارخانه که عملا بازوی مدیریت در مراکز تولیدی است اعلام کرده اند.

در پی این وضعیت، فراخوانی از سوی رستمی و اسد بیگی از سهامداران عمده شرکت مبنی بر تشکیل جلسه به تمامی مدیران و سرپرستان داده شد که این جلسه بدون حضور نماینده های کارگران برگزار شد و در پی آن و اتمام ساعت کاری که کارگران شیفت صبح کارخانه را ترک کرده بودند رئیس اداره اطلاعات شوش اقدام به روشن کردن کوره بخار کارخانه کرد و به کارگران نیز اعلام شد روز شنبه آینده یکماه از حقوق معوقه آنان پرداخت خواهد شد و چنانچه کارفرما بتواند عیدی آنان نیز پرداخت خواهد شد!!!

بنا بر برخی خبرها، اقدام امروز رئیس اداره اطلاعات شوش در روشن کردن کوره بخار و وادار کردن کارگران شیفت بعد از ظهر به شروع کار، به این خاطر صورت گرفته است تا وضعیت شرکت بدلیل سفر  محسن رضائی به شوش عادی به نظر برسد.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه اعلام کرده اند در مقابل این زورگوئی ها از سوی مسئولین امنیتی ساکت نخواهند نشست و اعتراضات خود را همچنان ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 20 اسفند ماه 1396

دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه ایران پوپلین

روزیکشنبه بیستم اسفندماه برای دومین روزمتوالی، کارگران کارخانه ایران پوپلین به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات ادامه دادند.

روز گذشته دراولین روزاعتصاب* ،عیدی کارگران وامروز دردومین روزاعتصاب حقوق ماه های دی وبهمن پرداخت شد.اما حق بیمه کارگران کارخانه ایران پوپلین که از حقوشان کسرشده است کماکان به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است وازپرداخت حق سنوات این کارگران هم خبری درمیان نیست.

براساس گزارشات منابع خبری محلی، حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت ایران پوپلین رشت صبح امروز برای دومین روز پیاپی در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه از حقوق و سنواتشان در مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کردند.

کارگران در این تجمع در بنرنوشته هایی نسبت به نحوه مدیریت این شرکت اعتراض کردند. در این بنرها، نوشته شده بود:

 «مدیران نالایق عامل بروز بحران در شرکت ایران پوپلین»

 مدیران شرکت ایران پوپلین زندگی می کنند کارگران شرکت گدایی می کنند»

یکی از کارگران در حاشیه این تجمع با بیان اینکه سه ماه است که حقوق نگرفته ایم اظهار داشت: مسئولان چه زمانی می خواهند حقوق ما را پرداخت کنند؟ پرداخت در شب عید برای ما فایده ای ندارد.

وی افزود: روز گذشته بعد از تجمع عیدی ما پرداخت شد که همه ما این مبلغ را صرف بدهکاری های خودمان کردیم.

این کارگر شرکت ایران پوپلین در ادامه با بیان اینکه اعتراض ما علاوه بر سه ماه حقوق معوق و سنوات درباره رد کردن بیمه نیز است گفت: متأسفانه مسئولان شرکت ۲ماه از بیمه سال ۹۲ و ۳ماه از ۹۳ و ۱ماه از بیمه آبان ۹۵ کارگران شرکت را رد نکرده اند و این موارد نیز از حقوق ماست که در این خصوص نیز همه کارگران معترض هستند.

یکی از کارگران شرکت ایران پوپلین، بیان کرد: دقایقی پیش بعد از ۲ روز تجمع و تحصن کارگران شرکت حقوق دی و بهمن سال جاری پرداخت شد این در حالی است که مبلغ عیدی بعد از تجمع دیروز پرداخت شده بود.

وی افزود: گفته شده حقوق اسفند احتمالا تا پایان سال یا سال دیگر پرداخت می شود البته وضعیت پرداخت بیمه ماه هایی که از حقوق کارگران کسر شده اما بیمه شان رد نشده هنوز مشخص نیست.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق،عیدی وحق سنوات

روز شنبه نوزدهم اسفندماه، کارگران کارخانه ایران پوپلین دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات مقابل ساختمان اداری این شرکت در رشت تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حدودا ۱۵۰ نفر از کارگرن شرکت ایران پوپلین با تجمع در ساختمان اداری این شرکت در جاده تهران خواستار رسیدگی به وضعیت پرداخت حقوق های معوقه شدند.

یکی از کارگران با اشاره به بنرهای نصب شده در اطراف شرکت، گفت: در آستانه سال جدید قرار داریم و این در حالی است که مدیران دارند زندگی خودشان را می کنند اما کارگران دستشان خالی است.

وی افزود: کمتر از ۱۱ روز به عید مانده اما کارگران شرکت ایران پولین ۳ ماه حقوق و عیدی نگرفته اند.

وی ادامه داد: ما کارگران روز زن شرمنده شدیم، اقساط بانکی، کرایه خانه و… عقب افتاده و دیگر خسته شده ایم.

به گزارش یک منبع خبری دیگر، کارگران کارخانه ایران پوپلین گفتند:دلیل اعتراض امروز حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مزدی آنها در ماهای دی، بهمن و اسفند به همراه عیدی و سنوات پایان سال بوده است.

به گفته کارگران معترض، شرکت ایران پوپلین که در زمینه تولید انواع پارچه فعالیت دارد، محصولات خود را به ترکیه و چند کشور دیگر صادر می‌کرد اما در چهار سال گذشته به دلایل مدیریتی، بخش زیادی از مشتریان خود را از دست داده است.

طبق اظهارات یکی از کارگران معترض، در حال حاضر ۳۰۰ نفر در این واحد کار می‌کنند که از سه ماه پیش به دلیل مشکلات مالی کارخانه دستمزد دریافت نکرده‌اند و در این بین عیدی پایان سال به مطالبات مزدی کارگران افزوده شده است.

وی با بیان اینکه کارفرما تقریبا از بدو استخدام، سنوات کارگران را پرداخت نکرده، افزود: وقتی پیگیر پرداخت سنوات خود از مسئولان کارخانه می‌شویم، می‌گویند سنوات را پایان خدمت و در زمان بازنشستگی به شما پرداخت می‌کنیم. این درحالی‌ست که از دو سال قبل حدود ۲۰ نفر از همکاران ما که بازنشسته شده‌اند، امکان دریافت سنوات بازنشستگی خود را ندارند.

به گفته وی، باوجود آنکه هریک از کارگران این کارخانه به‌صورت میانگین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکاراند اما برای تامین حداقل‌های معیشتی خود با مشکل جدی مواجهند و در این زمینه هیچ مسئولی پیگیر مشکلات مالی کارگران این کارخانه نیست.

از سرگیری اعتصاب وتجمعات کارگران مجتمع فولاد وذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

روز شنبه نوزدهم اسفندماه، کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق اعتصاب وتجمعاتشان را از سرگرفتند.*

به گزارش20اسفند منابع خبری محلی، کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز روز گذشته در پی معوقات چندین ماهه خود برای چندمین مرتبه خط تولید را متوقف کردند.

مدیر عامل شرکت فولاد و ذوب آهن نطنز دو ماه پیش قول داده بود حق بیمه تامین اجتماعی کارگران پرداخت و حقوق بهمن و دو ماه حقوق معوق و در اسفند هم دو ماه حقوق معوق به اضافه عیدی کارگران را پرداخت کند که تا امروز فقط مشکل بیمه تامین اجتماعی کارگران حل شده، اما حقوق معوقه کارگران پرداخت نشده است.

بنا بهمین گزارش،در پی تجمعات اعتراض آمیز کارگران مجتمع فولاد نطنز و ذوب آهن نسبت به حقوق معوقه روز یکشنبه فرماندار شهرستان ،اعضای شورای تامین و مسئولان کمیسیون کارگری شهرستان از این مجتمع بازدید کردند.

*یادآوری:

عدم پرداخت 10ماه حقوق کارگران مجتمع فولاد نطنز

تهدید به اخراج کارگران برای جلوگیری ازتجمعات اعتراضی

همسر یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز در فضای مجازی در پیامی خطاب به استاندار و مسئولان شهرستانی چنین نوشت: شمای مسئولی که به هر صورت زورتان به رئیس کارخانه فولاد نمی رسد، تو را به خدا تکانی به خودتان بدهید و خود را جای ما بگذارید، ۱۰ ماه حقوق عقب افتاده داریم حقوقی هم که می دهند را نصف می کنند، نیمش را مثلا امروز و نیمی از آن را هر وقت دلشان خواست می دهند، ناهار و شام هم به گردن کارگران افتاده است، آخر گناه آن ها چیست که تا این حد شرمنده زن و بچه شده اند تاکی باید صلواتی کارکنند، شما مسئولید و در دنیا و آخرت باید جوابگو باشید.

به گزارش یک منبع خبری محلی،درادامه اعتراضات آذرماه*،حدود یک ماه قبل عرصه بر کارگران مجتمع فولاد نطنز چنان تنگ آمد که تصمیم بر تجمع در مقابل فرمانداری گرفته شد، اما با ترفندهای گوناگون از طرف مدیران مجتمع، این تجمع هم به ضرب زور، وعده و تهدید به اخراج هم که شده بود صورت نگرفت و در قبال آن وعده  یک هفته ای برای پرداخت حقوق ها به کارگران داده شد که این وعده هم عملی نشد.

*کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب

یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز:از روز سه شنبه چهاردهم آذرماه*،حدود 90کارگر مجتمع فولاد نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست به اعتصاب زدند.

براساس گزارش منتشره،این کارگرکه نخواست نامش فاش شودروزچهارشنبه پانزدهم آذر افزود:معوقات به 9 ماه رسیده و حق بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز چندین ماه پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه بیمه برخی باطل شده است.

یکی دیگر از کارگران مجتمع فولاد نطنز نیز به قول های مدیران کارخانه در زمینه پرداخت معوقات اشاره کرد و گفت: بارها مدیران کارخانه برای پرداختن معوقات کارگران قول دادند اما به ‌رغم گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.

به گفته یکی دیگر از کارگران که به دلیل اعتراض به شرایط کار و پرداخت نشدن معوقات مجتمع فولاد نطنز را ترک کرده، سه ماه از حقوق سال 1393 و پنج ماه از حقوق سال جاری برخی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.

*اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه

روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.

کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.

تجمع اعتراضی کارگران آبفای اهواز به نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی

پیش از ظهر روزیکشنبه بیستم اسفندماه،جمعی از کارگران و نیروهای سپتیک آب و فاضلاب اهواز دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی مقابل درب این شرکت تجمع کردند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،این کارگران پیش از ظهر امروز مقابل درب این شرکت در خیابان کیانپارس اهواز تجمع کردند و خواستار پرداخت حقوق خود شدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم همسان‌سازی حقوق وپرداخت نشدن مطالبات مقابل استانداری

روز یکشنبه بیستم اسفندماه،جمعی از بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به عدم همسان‌سازی حقوق وپرداخت نشدن مطالباتشان دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

برپایه گزارش منتشره،یکی از این تجمع کنندگان گفت: پاداش مرخصی مناطق محروم از سال 67 تا 85 را دریافت نکردند و طرح همسازی‌سازی که مسؤولان بارها از تلویزیون آن را مطرح کردند هم اجرا نشده است.

وی با اشاره به اینکه حقوق و مطالبات شاغلین 30 درصد افزایش داده می‌شود اما حقوق بازنشستگان افزایش پیدا نمی‌کند و همان مبلغ ناچیز گذشته نیز به آنها داده نمی‌شود، گفت: استاندار سابق و استاندار کنونی حاضر نشدند ما را ببینند.

یکی دیگر از تجمع کنندگان با بیان اینکه چندین بار در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتمان تجمع کردیم، گفت: برخی‌ها پاداش خود را به نرخ روز گرفتند اما مطالبات برخی‌های دیگر را پرداخت نکردند.

وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد تنها استانی است که پاداش مرخصی مناطق محروم را پرداخت نکرده، گفت: طبق حکم دیوان عدالت اداری ما به مدت 18 مطالبه داریم اما فقط عده‌ خاصی پاداش مناطق محروم خود را دریافت کردند.

یکی دیگر از این بازنشستگان گفت: در زمان نیکزاد استاندار وقت کهگیلویه و بویراحمد پاداش مناطق محروم پرداخت شد اما با آمدن استاندار گذشته پرداخت‌ها متوقف شد و اکنون از احمدی استاندار می‌خواهیم به مشکلات ما در آستانه سال نو رسیدگی کند.

ادامه اعتراضات کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  باتجمع مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت

روزیکشنبه بیستم اسفند ماه،جمعی از کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت درادامه اعتراضاتشان* نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ، مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت،تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، معترضان خواستار رسیدگی سازمان خصوصی‌سازی به مطالبات معطل مانده و بلاتکلیفی 2 هزار نیروی متعلق به تعاونی‌های استانی سهام عدالت هستند.

این افراد به دلیل بلاتکلیفی دو ساله و عدم دریافت بخشی از حقوق و مطالبات خود اعتراضاتی را نسبت به برگزاری این همایش دارند.

کارشناسان معتقدند سازمان خصوصی می‌توانست به جای برگزاری همایش عمومی درخصوص سهام عدالت به برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی برای تعیین تکلیف سهام عدالت اقدام کند و به این ترتیب هزینه‌های کمتری نیز با عدم اجرای همایش‌های عمومی برای دولت ایجاد شود.

* تجمع اعتراضی کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل وزارت اقتصاد برای چندمین بار

روز شنبه پنجم اسفند ماه برای چندمین بار، کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل وزارت اقتصاد زدند.

بنابه گزارش منتشره، کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت امروز برای چندمین بار برای دریافت مطالبات خود مقابل وزارت امور اقتصادی و دارایی تجمع کردند.

این کارکنان خواستار پرداخت مطالبات 36 ماهه خود شده‌اند و نسبت به بی تفاوتی سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد تجمع کرده‌اند.

معترضین با در دست داشتن پلاکاردهایی از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار پیگیری امور مربوط به مطالباتشان شده‌اند.

پیش‌ از این‌ نیز میرعلی ‌اشرف عبداله‌ پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته بود؛ کارکنان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در 10 سال گذشته برای به‌ثمر رسیدن سهام عدالت زحمت کشیدند و اکنون که موضوع سهام عدالت به سرانجام رسیده است، این افراد انتظار دارند از نظر امنیت شغلی مشکلی نداشته باشند.

البته اظهارات رئیس خصوصی سازی بدون وعده و وعید هم نبود و پوری حسنی گفته بود قطعا این افراد در تشکل‌های جدید و در بخش‌های دیگر استفاده خواهند شد و همان‌گونه که معاون‌ اول رئیس‌جمهور نیز تأکید کردند، مسلما تدبیری برای این موضوع اندیشیده خواهد شد.

ادامه تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدارمقابل شهرداری تهران

۲۰اسفند، بیست وششمین روز اعتراضات تعدادی ازرانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار۲و۳مقابل شورای شهرتهران

منبع: کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک  نسبت به بازداشت ها پس از اعتراضات دی ماه

روزیکشنبه بیستم اسفندماه،جمعی از دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک  دراعتراض به بازداشت ها پس از اعتراضات دی ماه دست به تجمع زدند.

برپایه گزارش منتشره،جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، در صحن این دانشگاه تجمع برگزار کردند و نسبت به احکامی که پس از حوادث دی ماه برای برخی دانشجویان صادر شد، اعتراض کردند. همچنین در شعارهای خود از دولت و وزارت علوم خواستند که با جدیت بیشتری پیگیر مسائلی که برای دانشجویان پیش آمده، باشند و پرونده های قضایی آنها را حل کنند.

درهمین رابطه:

اعتراض دانشجویان پلی تکنیک به بازداشت های غیرقانونی اخیر با سر دادن شعار « دانشجوی بازداشتی .. آزاد باید گردد »

https://t.me/senfi_uni_iran/1251

آخرین خبرها درباره بازداشت‌شدگان تجمع 8مارس مقابل وزارت کار:

*اعتراض بازداشت‌شدگان نسبت به وضعیت نامناسب بازداشتگاه

خانواده‌های بازداشت‌شدگانِ تجمع ۸ مارس در برابر وزارت کار، در چهارمین روز پیگیری وضعیت خانواده‌های خود صبح امروز به دادسرای اوین مراجعه کردند و به آنها اعلام شد که پرونده‌های خانواده‌هایشان به شعبه‌ی هفتم دادسرای اوین ارسال شده است.

براساس اعلام تعدادی از خانواده‌ها، صبح امروز اعضای درجه‌ی یک خانواده  بازداشت شدگان به داخل دادسرای اوین فراخوانده شدند و ازآنها برای ملاقات با خانواده‌هایشان در زندان اوین نام‌نویسی شده است.

همچنین ساعتی پیش یکی از مسئولان دادسرای اوین با حضور در جمع خانواده‌های بازداشت‌شدگان اعلام کرد که خانواده زنان بازداشت شده فردا (دوشنبه ۲۱ اسفند) با همراه داشتن فیش حقوقی دولتی و حکم کارگزینی برای قرار کفالت یا سند برای قرار وثیقه به دادسرای اوین برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان مراجعه کنند.

 این مقام مسئول همچنین گفت خانواده‌ی مردان بازداشت شده نیز با داشتن اسناد مذکور در روز چهارشنبه برای پیگیری وضعیت خانواده‌های بازداشتی خود به دادسرای اوین مراجعه کنند.

در مراجعه وکیل مهشید پور اسدی به دادسرای اوین به او نیز گفته شده است که پرونده بازداشت‌شدگان فردا مجددا رسیدگی می‌شود و به احتمال زیاد وضعیت آنها مشخص خواهد شد.

زنان بازداشتی تجمع ۸ مارس که با دخالت پلیس و نیروی لباس شخصی به خشونت کشیده شد از روز جمعه به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند. طبق اعلام  بازداشت‌شدگان در جریان تماس با خانواده هایشان، آنها در حال حاضر در بندهای عمومی به سر می‌برند و امکانات لازم بهداشتی و خوراکی از جمله آب آشامیدنی سالم و پزشکی در اختیار آنها قرار داده نشده است.

مردان بازداشتی نیز که تعداد آنها ۵ نفر است از روز جمعه به زندان فشافویه منتقل شده‌اند. طی دیروز و امروز تعدادی از آنها با خانواده‌های خود تماس گرفته‌اند و برخی نیز امروز با خانواده‌هایشان دیدار کردند و از وضعیت‌ نگهداری‌شان در زندان ابراز ناراحتی کرده‌اند.  این بازداشت‌شدگان نیز همانند بازداشت‌شدگان زن، علاوه بر این که از امکانات بهداشتی و پزشکی برخوردار نیستند، پول‌های همراهشان از آنها گرفته شده و امکان خرید مایحتاجشان را از فروشگاه زندان ندارند.

تعدادی از بازداشت‌شدگان تجمع ۸ مارس در روزهای گذشته با قرار التزام و کفالت آزاد شدند ولی همچنان ۱۴ زن و ۵ مرد با نام‌های علی افسونگر، علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسدی،‌ سودابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی در بازداشت هستند.

* ملاقات بازداشت شدگان زن تجمع ۸ مارس با خانواده‌ها

تغییر قرار تامین غیرقانونی است

بعدازظهر امروز، ۲۰ اسفند،‌ زنان بازداشت شده در تجمع ۸ مارس با خانواده‌های خود ملاقات کردند. بنا به اعلام خانواده‌ها به آنها اطلاع داده شد که فردا بازداشت شدگان زن با قرار کفالت یا وثیقه آزاد می‌شوند.

این در حالی است که بازداشت‌شدگان به خانواده‌هایشان گفته‌اند قرار تامین کفالت را امضا کرده‌اند، تغییر قرار غیرقانونی است و آن را نمی‌پذیرند.

زنان بازداشتی تجمع ۸ مارس که با دخالت پلیس و نیروی لباس شخصی به خشونت کشیده شد از روز جمعه به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند. طبق اعلام  بازداشت‌شدگان در جریان تماس با خانواده‌هایشان، آنها در حال حاضر در بندهای عمومی به سر می‌برند و امکانات لازم بهداشتی و خوراکی از جمله آب آشامیدنی سالم و پزشکی در اختیار آنها قرار داده نشده است.

منبع اخبار: کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس

اهالی برزک جاده کاشان- برزک را بستند

پیش از ظهر روزیکشنبه بیستم اسفندماه، اهالی برزک جاده کاشان- برزک را دراعتراض به وضعیت نامناسب این جاده بعد از دوتصادف مرگبار پی درپی باتجمعشان بستند.

در این تجمع اعتراض‌آمیز مردم که چهار ساعت ادامه داشت، مردم با شعار «چه کسی مسئول است؟» خواستار مناسب‌سازی این جاده شدند.

براساس گزارشات منتشره،پس از وقوع دو حادثه رانندگی ظرف کمتر از یک ماه در جاده کاشان-برزک که مرگ دو نفر را در پی داشت مردم شهر برزک با در دست داشتن عکس‌های جوانان فوت‌شده، این جاده را مسدود و از تردد خودروها در این جاده جلوگیری کردند.

در این تجمع اعتراض‌آمیز مردم که چهار ساعت ادامه داشت، مردم با شعار «چه کسی مسئول است؟» خواستار مناسب‌سازی این جاده شدند.

بنابهمین گزارشات،کم‌بودن عرض جاده برزك  - كاشان كه بيش از نيم قرن از ساخت آن گذشته منجر به تصادفات متعدد شده است، به طوری که در سال گذشته بیش از ۵۰ نفر از هموطنان در این جاده جان خود را از دست داده‌اند.

 جاده برزك و يا همان جاده معروف به جاده مرگ را نمايندگان ادوار مختلف مجلس تا به امروز قول اختصاص بودجه و اصلاح نقاط حادثه خيز آن را داده اند اما هيچكدام از وعده هاي داده شده تا كنون عملي نشده است و همه در حد حرف باقي مانده است.

جاده برزك از راوند تا آزاد راه دلیجان - میمه ادامه دارد و خارج از حد استاندارد است مشکلاتی را برای رانندگان و مسافران ایجاد کرده است.

پیچ نابر و قوسی جاده سعدآباد از جمله پیچ هایی است که منجر به حوادث زیادی شده است. اقلیم کوهستانی منطقه و یخ زدگی و مسدود ماندن جاده هنگام بارش سنگین برف مشكلات را چندين برابر مي كند.

وجود جاده غیر استاندارد، ناایمن و در بسیاری از نقاط فاقد شانه خاکی و حتی علائم رانندگی همراه با آسفالت مستهلک با عرض کم و دارای نقاط حادثه خیز و فقدان دید کافی این جاده را به جاده مرگ مشهور کرده است.

تردد ده‌ها کامیون بونکر سیمان و تریلی سنگ که عملا خودروهای فرسوده و مدل پایین و غیر استاندارد هستند از محور مشهد اردهال – دلیجان به این محور کم عرض که فاقد نظارت و کنترل پلیس راهور نیز هست چه از نظر فنی و چه از نظر میزان بار مجاز که عمدتا غیر مجاز می باشند چه توجیهی برای مسوولان دارد.

بخش برزک، منطقه اي کوهستانی با جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر در ۴۵ کیلومتری کاشان و ۳۰ کیلومتری آزاد راه دلیجان میمه و ۱۸۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

تجمع  اعتراضی رانندگان تاکسی بی‌سیم مقابل فرمانداری میبد

صبح روزیکشنبه20اسفند،جمعی از رانندگان شاغل در تاکسی بی‌سیم میبد مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، حدود ۱۵ روز قبل، تعداد ۲۵ دستگاه بی‌سیم متعلق به رانندگان به بهانه تنظیم فرکانس از رانندگان تاکسی‌های بی‌سیم میبد گرفته شد.

طبق روایت تجمع‌کنندگان، رانندگان پس از بررسی متوجه می‌شوند بی‌سیم‌ها مشکلی نداشته‌اند. درواقع علت اصلی جمع‌آوری دستگاه بی‌سیم آن‌ها، ورود تعدادی بی‌سیم قاچاق به ناوگان تاکسی‌رانی بوده که برای حل این مسئله، اقدام به جمع‌آوری برخی از دستگاه‌های بی‌سیم به صورت تصادفی نموده‌اند.

این مسئله در حالی رخ داده که رانندگان برای خرید دستگاه بی‌سیم، از مدیر شرکت تاکسی بی‌سیم میبد نامه دریافت کرده‌ و از سازمان حمل‌ونقل نیز مجوز داشته‌اند.

آن طور که اعلام شده دستگاه بی‌سیم برخی رانندگان، بیش از ده سال پیش خریداری شده است.

حال این رانندگان که برای خرید دستگاه بی‌سیم، مبلغ یک‌میلیون و هفتصد هزار تومان پرداخته‌اند، پس از پیگیری مطالباتشان پاسخ قابل توجهی از سوی مسئولان دریافت نکرده‌اند؛ چراکه ابتدا، وعده حل مسئله در مدت چند ساعت و سپس وعده چند روزه به رانندگان داده شد و حتی یک از مسئولان وعده حضور در جلسه‌ای فوری برای حل مسئله را داده بود که در نهایت ناباوری، وعده خود را زیر پا گذاشت و در جلسه‌ای که خود وعده آن را داده بود، شرکت نکرده است.

باید گفت رانندگانی که دستگاه بی‌سیم آن‌ها گرفته شده، با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند .

تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته نسبت به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل استانداری خراسان‌ رضوی

صبح روزیکشنبه20اسفند،جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته دراعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل استانداری خراسان‌ رضوی تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، دانشجویان رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های کشور که به صورت ناپیوسته تحصیل کرده اند، چند وقتی است در اعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی اعتراضات مختلفی را آغاز کردند.

این اعتراضات ۲۴ بهمن ماه به مشهد نیز رسید که دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته استان خراسان رضوی در این تاریخ در مقابل اداره راه و شهرسازی استان تجمع کردند.

امروز نیز در ادامه‌ این اعتراضات در مشهد، تعدادی از دانشجویان از ساعت ۱۰ صبح در مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع اعتراض آمیزی را شکل دادند و نسبت به این مصوبه اعتراض خود را اعلام کردند.

تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی که آبان امسال به تصویب رسید، محدودیت‌‌هایی را برای فارغ‌التحصیلان ناپیوسته رشته‌های هفت‌گانه مهندسی ایجاد می‌کند.

در این تبصره آمده است:

١- در خصوص فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، صرفا مدرك کاردانی که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد، قابل ‌قبول است.

۲- به مدارك کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳- به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب، عمران- سد وشبکه، جریه راه‌آهن و شیمی صنایع گاز، با توجه به‌عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی، هیچ‌گونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۴- به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا تعلق می‌گیرد.

۶- به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.

۷- کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرك تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، به استناد اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی و با رعایت بند «الف» ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه تعیین می‌شود.

رحیم پور، دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه خیام مشهد گفت: وزارت راه و شهرسازی مصوبه‌ای را آبان ماه امسال تصویب کرد که این مصوبه بر عدم ارتقای پایه مهندسین کارشناسی ناپیوسته با پیشوند علمی کاربردی و یا تکنولوژی تاکید دارد.

رحیم پور ادامه داد: این پیشوند‌ها در حالی اضافه شدند که به هیچ وجه سر فصل دروس رشته‌های ناپیوسته مهندسی تغییری نکرده است.

دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری افزود: اکثر کسانی که مهندسی را می‌خوانند، به نیت گرفتن پروانه طراحی و یا محاسبات وارد شاخه مهندسی می‌شوند که این مصوبه دانشجویان رشته‌های مهندسی ناپیوسته را به شدت محدود می‌کند و به فارغ التحصیلان مهندسی ناپیوسته اجازه ارتقا پایه نمی‌دهد.

وی بیان کرد: این مصوبه در حالی به تصویب رسیده که دانشجویان رشته‌های ناپیوسته مهندسی به اندازه دانشجویان مهندسی پیوسته واحد درسی پاس می‌کنند.

رحیم پور با اشاره به اعتراض دانشجویان و فارغ التحصیلان گفت: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی تا کنون حدود ۷۰۰ نامه به کمیسیون اصل نود مجلس ارسال کردند و همه این تعداد نامه بدون بررسی به بایگانی رفته است.

این دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری افزود: مسئولین حاضر نیستند حتی این موضوع را بررسی کنند، امروز ما در مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردیم که همین موضوع را بخواهیم که مسئولین این موضوع را پیگیری و کمیسیون تخصصی شکل بگیرند و سرفصل‌های رشته‌های مهندسی پیسوته و ناپیوسته باهم مقایسه شود و بررسی‌های تخصصی انجام شود.

غلام حسینی، فارغ التحصیل رشته مهندسی ناپیوسته معماری از دانشگاه خیام مشهد گفت: دانشجویان ناپیوسته حدودا ۲۰ واحد درسی بیشتر از دانشجویان پیوسته مهندسی می‌خوانند؛ این در حالی است که مسئولین وزارت علوم اعلام می‌کند که دانشجویان ناپیوسته از لحاظ درسی ضعیف هستند.

حسینی اضافه کرد: در حالی این مصوبه به تصویب رسیده است که دانشجویان برای گرفتن پروانه باید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند که فیلتر این آزمون، هم بسیار سنگین است و هم ویژه‌ی تمام دانشجویان مهندسی است چه پیوسته و چه ناپیوسته وقتی فیلتر یکسانی وجود دارد، چرا می‌خواهند برای دانشجویان ناپیوسته محدودیت ایجاد کنند.

وی ادامه داد: دانشجویانی که از طریق هنرستان‌ها وارد رشته مهندسی می‌شوند افرادی هستند که از ابتدا نقشه کشی می‌خوانند و این افراد بعضا تخصص بیشتری نسبت با دانشجویان مهندسی پیوسته دارند.

فارغ التحصیل رشته مهندسی ناپیوسته معماری افزود: ما وقت خودمان را چند سال صرف کردیم برای تحصیل در این رشته، اما ابتدا به ما کسی اعلام نکرد که مهندسی ناپیوسته محدودیت‌های امروز را دارد.

حسینی در پایان گفت: عملا با تصویب این قانون به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های ناپیوسته‌ی مهندسی می‌گویند شما بی اعتبار هستید و ما امروز با این قانون با یک فرد دیپلم فرقی نداریم، دانش آموزان هنرستانی نیز با توجه به این مصوبه هیچ آینده‌ی شغلی ندارند و با این قانون به شدت این دانش آموزان در آینده مشکل خواهند داشت.

گفتنی است، تجمع دانشجویان و فاغ التحصیلان رشته های مهندسی ناپیوسته در مقابل استانداری خراسان رضوی پس از یک ساعت با دعوت از نمایندگان دانشجویان و فارغ التحصیلان برای بیان مشکل خود به داخل استانداری خاتمه یافت.

تجمع اعتراضی فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مقابل مجلس

روزیکشنبه 20اسفند ماه،جمعی از فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مقابل مجلس تجمع کردند.

بنابه گزارشات منتشره،فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کارشناسی ناپیوسته در تجمعی مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار حذف واژه علمی و کاربردی از مدرک تحصیلی این رشته شدند.

این تجمع کنندگان تاکید داشتند وجود این کلمه در مدرک تحصیلیشان باعث نامعتبر شدن مدرک مهندسی آنان می شود.

این عده از فارغ التحصیلان خواستار حذف واژه تکنولوژی و علمی کاربردی که باعث بی ارزش شدن مدرک مهندسی ناپیوسته شده، هستند.

در همین زمینه یکی از دانشجویان دانشکده فنی انقلاب گفت: کمیسیون تبصره 2 ماده هفت وزارت راه و شهرسازی بر خلاف قانون پروانه مهندسی فارغ التحصیلان ناپیوسته را محدود کردند در حالی که از نظر سطح تحصیلی هیچ فرقی بین ما و دانشجویان پیوسته وجود ندارد.

یکی از معلمان سرپل ذهاب بنام رسول قهرمانی ۳۷ ساله ، روز شنبه ۱۹ اسفند به دلیل مشکلات روانی ناشی از زلزلە بە زندگی خود خاتمە داد !

متاسفانه بعد از چندین ماه از وقوع زلزله و عدم رسیدگی و بی اعتنایی مسئولین به مردم و خانواده های زلزله زده هر چند یکبار شاهد اتفاقات ناگواری از قبیل پایان دادن برخى از ساكنين منطقه به زندگی خود مانند رسول قهرمانی و از دست دادن کودکانی مانند محمد بدلیل عدم وجود امکانات بهداشتی و درمانی بوده ایم !!

کانال کودکان کار و خیابان و زلزله این حوادث ناگوار را به خانواده های این عزیزان تسلیت گفته و دولت و مسئولین را بطور مستقیم در از دست دادن این عزیزان مسئول میداند، چرا که محمد و امثال کودکانی قبل از محمد فقط بخاطر سیاستهای غلط و تبغیض آمیز دولت و مسئولین از دست رفته اند.

چراکه وظیفه ى یک دولت اعزام نیرو به مناطق مورد نیاز برای ایجاد کمپ هاى امدادی و رسیدگی فورى درمانی و بازسازی دوباره این مناطق است نه گسیل نیروهای نظامی بطرف همین مردم بجان آمده از فقر اقتصادی که باعث و بانی اش خود مسئولین دولتی هستند !!!

جان باختن 2کارگر کارخانه داروسازی ارسطو حین کار بدنبال آتش سوزی

هفته گذشته2کارگر داروسازی ارسطو حین کار بدنبال آتش سوزی درکارخانه بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی جان خود را از دست دادند.

حال این سئوال پیش می آید که چرا سازمان غذا و دارو نظارت دقیقی بر چگونگی شرایط تولید و رعایت استانداردهای زیان آور ندارد و هر بار که سعی می شود در فضایی آرام و بدون حاشیه در مورد نقایص جدی تولید دارو بحث شود، دست اندرکاران با پاسخ های احساسی، فضای نقد را متشنج می کنند ؟!

 بسیاری از داروها ذاتا خطرناک و زیان آور هستند و کارخانجات داروسازی ایران توجهی به حفاظت از جان کارگران نداشته و صرفا با تولید انبوه آمار بالای تولید داخل را ارائه می نمایند.

براساس گزارشی که20اسفند رسانه ای شد،تولید دارو، آنطور هم که فکر می کنیم، راحت و آسان نیست. زیرا، اگر ایمنی پرسنل خطوط تولید رعایت نشود، عوارض داروهای تولیدی، سلامت آنها را به خطر انداخته و تبدیل به فاجعه می شود.

فعالیت در صنعت داروسازی با مخاطرات زیادی همراه است که در این بین، سلامت پرسنل و نیروهایی که در خطوط تولید دارو حضور دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا، اگر تولید دارو بر اساس استانداردهای لازم صورت نگیرد، مشکلاتی را در کیفیت محصولات تولیدی شاهد خواهیم بود. مسئله دوم، سلامت افرادی است که این داروها را تولید می کنند و به نوعی در خطوط تولید دارو حضور دارند.

در زمینه تولید فرآورده‌های دارویی دو مسئله اساسی وجود دارد، یکی کیفیت فرآورده که به دلیل اهمیت سلامتی بیمار باید موردتوجه قرار بگیرد و دیگری سلامت کارکنان که متاسفانه در ایران در بسیاری مواقع زمینه داروهای پرخطر مغفول مانده است.

راهنماهای بالینی معتبری درباره تولید داروهای پرخطر در دنیا وجود دارد. از سال ۱۹۳۹ این موضوع در دنیا به‌ عنوان «حد مجاز مواجهه شغلی» مطرح‌شده است که برای کارگران و کارکنان تولید تمامی مواد شیمیایی از جمله مواد اولیه دارویی در نظر گرفته‌ می‌شود. یعنی رعایت حدود مجاز مواجهه شغلی مسئله‌ای نیست که تازگی داشته باشد. اما آیا این الزامات در صنعت داروسازی کشورمان به‌ درستی اجرا می‌شود. آیا افرادی که در خطوط تولید داروهای پرخطر مانند داروهای ضدسرطان یا داروهای هورمونی مشغول به‌ کار هستند از خطراتی که سلامتی آنها را تهدید می‌کند آگاه هستند. «داروهای پرخطر» طیف وسیعی از داروها بالاخص داروهای شیمیایی ضدسرطان، داروهای هورمونی و حتی برخی آنتی‌بیوتیک ها و داروهای شیمیایی را شامل می شود.

این مواد می‌توانند برخی عوارض مزمن یا حاد ایجاد کنند. بسته به میزان تماسی که فرد با مواد پرخطر دارد می‌تواند از حساسیت‌های پوستی، استفراغ، دردهای شکمی تا عوارضی مانند ناباروری، تغییرات ژنتیکی، سرطان و... را شامل شود. متاسفانه برخی از این عوارض مانند ناباروری یا سرطان، مشکلاتی نیستند که پس از مدتی کوتاه یا چندماهه آشکار شوند و ممکن است افرادی که در این خطوط تولیدی کار می‌کنند اثرات آن را چندین سال بعد ببینند.

موضوع نگران کننده این است که اگر ما الزامات تولید داروهای ضدسرطان را مانند سایر کشورها رعایت نکنیم، نیروی انسانی مشغول به‌ کار در خطوط تولید دارو با بیماری‌های متعدد و حتی سرطان دست‌وپنجه نرم خواهند کرد.

در ایران جز چند شرکت معدود و انگشت‌شمار، سایر شرکت‌های دارویی الزامات تولید داروهای پر خطر را رعایت نمی‌کنند و کارکنانی که با مواد پرخطر سر و کار دارند از خطرات آن آگاهی ندارند. موارد متعددی وجود دارد که افرادی با داروهای هورمونی کار کرده‌اند و پس از مدتی تغییرات هورمونی حتی در ظاهر آنها تاثیرات خود را آشکار کرده است.

در حال حاضر در برخی شرکت‌های دارویی در کشور ما تصور می‌شود اینکه یک پوشش مناسب مانند روپوش، دستکش و حداکثر داشتن ماسک کفایت می‌کند درحالی‌که بسته به نوع دارویی که تولید می‌شود الزامات خاصی باید رعایت شود. از سوی دیگر، تولید داروهای پرخطر باید در خطوط تولید اختصاصی انجام شود. این امکان وجود ندارد که در خطی که داروهای معمول تولید می‌شود داروهای پرخطر را هم تولید کرد.

عدم نظارت سازمان غذا و دارو بر شرایط تولید کنندگان دارو

به دنبال آتش سوزی ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی در کارخانه داروسازی ارسطو در هفته گذشته، دو نفر از کارگران این شرکت بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی جان خود را از دست دادند.

حال این سئوال پیش می آید که چرا سازمان غذا و دارو نظارت دقیقی بر چگونگی شرایط تولید و رعایت استانداردهای زیان آور ندارد و هر بار که سعی می شود در فضایی آرام و بدون حاشیه در مورد نقایص جدی تولید دارو بحث شود، دست اندرکاران با پاسخ های احساسی، فضای نقد را متشنج می کنند ؟!

 بسیاری از داروها ذاتا خطرناک و زیان آور هستند و کارخانجات داروسازی ایران توجهی به حفاظت از جان کارگران نداشته و صرفا با تولید انبوه آمار بالای تولید داخل را ارائه می نمایند.

جان باختن کارگر مقنی جوان براثرسقوط

عصرروزشنبه19اسفند،یک کارگر مقنی جوان حین کاردر خیابان ری، نرسیده به میدان قیام، خیابان حاتمی براثر سقوط به عمق چاه 20متری جانش را ازدست داد.

به گزارش20اسفند پایگاه خبری 125،رحمان شکری رئیس ایستگاه 3 سازمان آتش نشانی تهران در این باره گفت: در یک ملک شخصی در حال تخریب، کارگران مقنی در حال حفر چاه بودند که به علت نامشخصی یکی از این کارگران، ناگهان به عمق 20 متری چاه سقوط کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: نیروهای عملیاتی به سرعت محل حادثه را ایمن سازی کرده و با رعایت نکات ایمنی، یکی از نجاتگران به عمق چاه رفته و با استفاده از تجهیزات مخصوص، این کارگر را با همکاری سایر نیروهای آتش نشانی از چاه خارج کردند.

شکری اضافه کرد: پس از بیرون کشیدن کارگر مقنی که کاملا بیهوش و فاقد علائم حیاتی بود، بسرعت آتش نشانان به همراه عوامل اورژانس حاضر در محل و حتی با کمک کارگران دیگر، تمام تلاش خود را برای برگرداندن علائم حیاتی وی بکار بستند که متاسفانه تمام این تلاش ها بی نتیجه ماند و این کارگر جان خود را از دست داد.

شکری در پایان خاطرنشان کرد: عوامل اورژانس، به رغم تائید فوت این کارگر، وی را به سرعت به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دادند که متاسفانه تلاش پزشکان بیمارستان هم نتیجه ای نداد.

بیستم اسفندماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری19اسفند1396

تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند

علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسد،‌ سوابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی

- کارگران شرکت نیشکر هفت تپه هفتمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند

- هیجدهمین روزاعتصاب وتجمعات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهوازدراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشت و وعده های توخالی مسئولان

- تجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران کارخانه تولید آلومینیوم ایران(ایرالکو اراک) نسبت به واگذاری به بخش خصوصی

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق،عیدی وحق سنوات

- ادامه اعتراضات کارگران خشمگین اخراجی شرکت نفت گچساران با تجمع مقابل اتاق مدیرعامل شرکت نفت و گاز

- آغاز هفته واز سرگیری تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدارمقابل شهرداری

- آخرین اخباراز تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

بازداشت فعال صنفی معلمان، محمد حبیبی را محکوم می کنیم

- اتحادیه آزاد کارگران ایران:

بازداشت و تداوم بی خبری از وضعیت محمد حبیبی را قویا محکوم میکنیم

- ادامه اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان نسبت به عدم اختصاص حق آبه با راهپیمایی و تجمع مقابل دفتر بهارستان نشین اصفهانی

- تجمع اعضای شرکت تعاونی نورپران دراعتراض به بلاتکلیفی 29ساله مقابل استانداری زنجان

- مرگ دلخراش راننده بونکر سیمان براثر تصادف

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه هفتمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علیرغم اعلام تعطیلی شرکت از سوی کارفرما که از صبح دیروز صورت گرفت و امروز هم ادامه داشت کارگران اعتصابی این مجتمع بزرگ کشت و صنعت طی دیروز و امروز دست به تجمع اعتراضی در محوطه کارخانه  زدند و خواهان پرداخت مطالبات خود شدند.

دیروز در پی تعطیلی شرکت از سوی کارفرما و همچنین برچیدن دستگاه کارت زنی حضور و غیاب کارگران از سوی کارفرما، کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه در اقدام اعتراضی دیگری  با حضور در دفتر حراست خواهان منع ورود مسئولین شرکت بویژه اسد بیگی و رستمی به شرکت شدند و اعلام کردند آنان حق ندارند به شرکت بیایند و از این پس ما خود کارها را اداره خواهیم کرد.

در پی این وضعیت و اعتراض شدید کارگران، مسئولین حراست با ابراز بی اطلاعی از برچیده شدن دستگاه کارت زنی، آنرا به سرجای خود بازگرداندند و به کارگران معترض اعلام شد بعد از ظهر جلسه ای با حضور مسئولین فرمانداری و کارفرما و نماینده های کارگران جهت رسیدگی به خواستهای آنان تشکیل خواهد شد اما کارگران با رد این مسئله و ابراز اینکه نیازی به مذاکره نیست،  ما مطالباتمان را میخواهیم اعتراض خود را ادامه دادند و نهایتا با میانجی گری برخی از نماینده هایشان اعتراض را پایان دادند.

بنا بر این گزارش، کارفرما که با هدف خسته کردن کارگران و در هم شکستن اعتصاب آنان دست به تعطیلی کارخانه زده است همچنان از پرداخت حقوق دی ماه کارگران که از روز شنبه 12 اسفند ماه اقدام به توزیع فیشهای آن کرده است خودداری میکند و طی روزهای گذشته علیرغم اعتراضات کارگران و درگیریهای که پیش آمد  تلاش دارد با برگزاری جلسات مذاکره،  وقت کشی کرده و در آخرین روزهای پایان سال از پرداخت معوقات هزاران کارگر خودداری کند و یا حداکثر یکماه از معوقات آنان را پرداخت کند.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با اشراف به این شگرد از سوی کارفرما و علیرغم اینکه امروز نیز کارفرما شرکت را تعطیل اعلام کرده و سرویسهای ایاب و ذهاب نیز تعطیل بود با ماشینهای شخصی و کرایه ای عازم شرکت شدند و از صبح امروز دست به تجمع اعتراضی در محوطه شرکت زدند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران از شرکت صنعت نیشکر هفت تپه، علیرغم اعلام برگزاری جلسه شورای تامین شهر شوش که تا لحظه مخابره این خبر (ساعت 1 ظهر) ادامه دارد، از آنجا که این جلسات نتیجه مثبتی برای دست یابی کارگران به خواستهایشان نداشته است آنان  عازم بستن جاده ترانزیتی شوش - اهواز شدند که با تبادل نظری که میان کارگران انجام گرفت تصمیم بر این شد  امروز را هم به عنوان آخرین مهلت برای پرداخت مطالبات خود در نظر بگیرند و چنانچه جلسه امروز شورای تامین شهر شوش منجر به پرداخت مطالبات معوقه آنان نشد اعتراضات خود را تشدید کنند.

بنا بر اظهار کارگران شرکت نیشکر هفت تپه هم اکنون زمزمه هایی در میان کارگران برای رفتن به شهر اهواز و برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان در صورت عدم اقدام  فوری مسئولین شهر شوش برای پرداخت معوقاتشان در گرفته است و کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با توجه به پایان سال اعلام کرده اند تا پرداخت دستمزدهای معوقه خود لحظه ای از پای نخواهند نشست.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 19 اسفند ماه 1396

هیجدهمین روزاعتصاب وتجمعات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهوازدراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشت و وعده های توخالی مسئولان

روز شنبه نوزدهم اسفند ماه، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهوازدرهیجدهمین روز اعتصابشان دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشت و وعده های توخالی مسئولان،برای باری دیگر دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان گفتند:مدیران شرکت به خواسته های ما بی توجهند و وعده های گذشته آنان در خصوص پرداخت حقوق معوقه تا کنون عملی نشده است.

یکی از این کارگران گفت: مشکل اصلی ما انتظارات تحقق نیافته و نا امیدی از وضعیت کنونی شرکت و ابهام در آینده آن است.

وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود ادامه داد: انتظار داشتیم با به دست گرفتن مسئولیت شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران توسط مدیر بومی، مشکلات این شرکت به مرور قابل رفع باشد ولی مدیر کنونی شرکت بدون توجه به پرسنل و آینده شرکت گام بر می دارد.

کارگر دیگری نیز گفت: گلایه ما از مسئولان استان این است که با حذف کارگران، تنها از سرمایه گذار حمایت می کنند این در حالی است که سرمایه گذار حاضر به هزینه کردن برای بهبود وضعیت شرکت نیست.

وی با ابراز ناراحتی از فعال نبودن همه بخش های این شرکت عنوان کرد: انتظار می رفت مدیرعامل جدید سیاست های اقتصادی را مانند دوران مدیریت اسبق اجرا کند ولی تا کنون هیچ برنامه ای برای خروج از بحران کنونی نداشته است.

وی ادامه داد: سیاست های مدیر عامل کنونی شرکت در تعدیل نیرو، افزایش تولید و امید به آینده شرکت همگی شکست خورده است و چشم انداز مثبتی برای شرکت دیده نمی شود.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران می گویند در حالی به روزهای پایانی سال نزدیک می شوند که هنوز حقوق ماه های دی و بهمن را دریافت نکرده اند.

آن ها همچنین گفته اند که از عدم واریز حق بیمه کارگران به صندوق سازمان تامین اجتماعی که باعث عدم تمدید دفترچه های درمانی شان شده، شرایط سختی برای آن ها و خانواده هایشان به وجود آمده است.

تجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران کارخانه تولید آلومینیوم ایران(ایرالکو اراک) نسبت به واگذاری به بخش خصوصی

طی روزهای گذشته کارگران کارخانه تولید آلومینیوم ایران(ایرالکو اراک) دراعتراض به واگذاری بخشی از سهام این شرکت به بخش خصوصی تجمعاتی برپاداشتند.اعتراضات این کارگران کماکان ادامه دارد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ19اسفند،یکی از کارگران این کارخانه می گوید: چرا باید فردی بیاید و کارخانه ای که به زعم خودشان بدهی دارد را خریداری کند. مگر غیر این است که می خواهند بعد از خرید آن را ورشکسته اعلام کنند و به سرنوشت دیگر کارخانه ها دچارش کنند.

وی ادامه می دهد: در این میان تنها کارگران هستند که آسیب می بینند وگرنه مدیران حتی ممکن است نفعی نیز از شرایط جدید ببرند.

وی که نزدیک به ۱۵ سال است در این کارخانه مشغول به کار است، ادامه داد: متاسفانه تغییر مدیریت پیاپی کارخانه و حتی برخی سیاسی کاری های مدیران و دادن پست های مختلف به نزدیکان خودشان باعث برخی بی سامانی ها در کارخانه شده بود.

این کارگر ایرالکو می گوید: باورم نمی شود که در این شهر با وجود این همه صنایع برای نگاه داشتن شغل هر روز باید اعتراض کرد و شب ها با نگرانی اخراج شدن آن هم در شرایط کنونی اقتصاد کشور خوابید.

وی ادامه داد: خواسته کارگران ایرالکو این است بخشی از سهام که قرار است به فرد واگذار شود به آن ها فروخته شود.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق،عیدی وحق سنوات

روز شنبه نوزدهم اسفندماه، کارگران کارخانه ایران پوپلین دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات مقابل ساختمان اداری این شرکت در رشت تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حدودا ۱۵۰ نفر از کارگرن شرکت ایران پوپلین با تجمع در ساختمان اداری این شرکت در جاده تهران خواستار رسیدگی به وضعیت پرداخت حقوق های معوقه شدند.

یکی از کارگران با اشاره به بنرهای نصب شده در اطراف شرکت، گفت: در آستانه سال جدید قرار داریم و این در حالی است که مدیران دارند زندگی خودشان را می کنند اما کارگران دستشان خالی است.

وی افزود: کمتر از ۱۱ روز به عید مانده اما کارگران شرکت ایران پولین ۳ ماه حقوق و عیدی نگرفته اند.

وی ادامه داد: ما کارگران روز زن شرمنده شدیم، اقساط بانکی، کرایه خانه و… عقب افتاده و دیگر خسته شده ایم.

به گزارش یک منبع خبری دیگر، کارگران کارخانه ایران پوپلین گفتند:دلیل اعتراض امروز حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مزدی آنها در ماهای دی، بهمن و اسفند به همراه عیدی و سنوات پایان سال بوده است.

به گفته کارگران معترض، شرکت ایران پوپلین که در زمینه تولید انواع پارچه فعالیت دارد، محصولات خود را به ترکیه و چند کشور دیگر صادر می‌کرد اما در چهار سال گذشته به دلایل مدیریتی، بخش زیادی از مشتریان خود را از دست داده است.

طبق اظهارات یکی از کارگران معترض، در حال حاضر ۳۰۰ نفر در این واحد کار می‌کنند که از سه ماه پیش به دلیل مشکلات مالی کارخانه دستمزد دریافت نکرده‌اند و در این بین عیدی پایان سال به مطالبات مزدی کارگران افزوده شده است.

وی با بیان اینکه کارفرما تقریبا از بدو استخدام، سنوات کارگران را پرداخت نکرده، افزود: وقتی پیگیر پرداخت سنوات خود از مسئولان کارخانه می‌شویم، می‌گویند سنوات را پایان خدمت و در زمان بازنشستگی به شما پرداخت می‌کنیم. این درحالی‌ست که از دو سال قبل حدود ۲۰ نفر از همکاران ما که بازنشسته شده‌اند، امکان دریافت سنوات بازنشستگی خود را ندارند.

به گفته وی، باوجود آنکه هریک از کارگران این کارخانه به‌صورت میانگین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکاراند اما برای تامین حداقل‌های معیشتی خود با مشکل جدی مواجهند و در این زمینه هیچ مسئولی پیگیر مشکلات مالی کارگران این کارخانه نیست.

ادامه اعتراضات کارگران خشمگین اخراجی شرکت نفت گچساران با تجمع مقابل اتاق مدیرعامل شرکت نفت و گاز

روز شنبه 19اسفندماه، کارگران اخراجی خشمگین  شرکت نفت گچساران درادامه* اعتراضاتشان وارد ساختمان اداری شرکت نفت و گاز گچساران ومقابل اتاق مدیرعامل تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، کارگران اخراجی به علت بلاتکلیفی و سرگردانی چندین ماهه خود با تجمع جلوی درب اتاق مدیرعامل شرکت نفت نسبت به وضعیت خود اعتراض کردند.

* ادامه اعتراضات کارگران اخراجی شرکت نفت گچساران باتجمع مقابل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران

روزچهارشنبه شانزدهم اسفند ماه ، کارگران اخراجی شرکت نفت گچساران دست به تجمع مقابل دروازه ورودی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران زدند.

به گزارش16اسفند یک منبع خبری محلی،یکی ازکارگران اخراجی گفت: حق ما در لیست تایید شده وزیرنفت نادیده و ضایع شده است.

وی عنوان کرد: در سفر بیژن زنگنه وزیر نفت به شهرستان گچساران مجوز جذب ۱۴۳ نفر در حراست نفت صادر شد.

کارگر اخراجی افزود: از این تعداد فقط  ۶۷ نفر کارگر دارای کارکرد و سابقه پرداخت بیمه در حراست نفت گچساران را دارند.

وی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه مسئولان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در عین ناباوری  کارگرانی را که دارای سابقه کار و پرداخت بیمه در حراست نفت داشتند را از لیست تایید شده آقای وزیر حذف و نورچشمی های خود را که حتی یک روز کارکرد و بیمه ندارند را به لیست اضافه کرده اند.

کارگران اخراجی در پایان اظهار کردند: کدام مسئول پاسخگویی  تبعیض و بی عدالتی و اجحاف نسبت به کارگران اخراجی حراست نفت می باشد؟

آغاز هفته واز سرگیری تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدارمقابل شهرداری

۱۹اسفند، بیست وپنجمین تجمع اعتراضی تعدادی ازرانندگان شرکت واحدعضوپروژه سپیدار۲و۳ مقابل شهرداری تهران

منبع: کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

آخرین اخباراز تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار:

*صبح امروز، خانواده بازداشت‌شدگان تجمع اعتراضی ۸ مارس برای پیگیری وضعیت فرزندان دربندشان به دادسرای ارشاد مراجعه کردند اما پس از چند ساعت معطلی به آنها اطلاع داده شد پرونده این افراد به دادسرای اوین منتقل شده است.

* تعدادی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان در برابر دادسرای اوین و تعدادی از آنها در برابر دادسرای ارشاد جمع شدن و مسئولان دادسرا از پاسخ‌گویی شفاف به خانواده‌ها خودداری می‌کنند.

*طبق اخبار واصله بازداشت‌شدگان زن،  شب  گذشته به بخش قرنطینه زندان قرچک ورامین و مردان به زندان فشافویه منتقل شده‌اند. علیرغم این که برای برخی بازداشت‌شدگان قرار بازداشت و وثیقه صادر شده بود اما کلیه بازداشت‌شدگان برای مدت سه روز به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند.

همچنان ۱۴ زن و ۵ مرد از جمله علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسد،‌ سوابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی ، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی در بازداشت هستند.  

*ساعاتی پیش برخی از بازداشت‌شدگان تجمع ۸ مارس طی تماس تلفنی با خانواده‌ها از آخرین وضعیت خود خبر دادند. بازداشت‌شدگان در این تماس تلفنی گفتند که در سلول های جداگانه نگهداری می‌شوند و نسبت به شرایط نامناسب بازداشت از جمله عدم دسترسی به  آب، پول، وسایل بهداشتی و ...، وضعیت نامطلوب بهداشتی و وضعیت نامعلوم خود اعتراض دارند.

*زهره اسدپور و بنفشه جمالی از جمله بازداشت‌شدگانی که با خانواده‌های خود تماس گرفته‌اند نسبت به تغییر قرار تامین خود اعتراض داشتند. براساس اظهارات آنها، ابتدا با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی» مواجه شده‌اند و قرار تامین آزادی به قید کفالت ۳۰ میلیون را امضا کرده‌اند. اما علی‌رغم این قرار، آنها را در بازداشت غیرقانونی نگه داشته‌اند. آنها تاکید کرده‌اند با توجه به اینکه هیچ اقدام غیرقانونی انجام نداده‌اند، تغییر قرار تامین بالاتر را نخواهند پذیرفت.

*از بازداشت‌شدگان مرد هیچ اطلاعی در دست نیست و خانواده ها نسبت به وضعیت نامعلوم آنها نگران هستند.

*بر اساس اطلاعات رسیده تعداد بازداشتی‌ها زیاد است. اسامی کسانی که خبر بازداشت شان تا این لحظه برای ما قطعی شده است به شرح زیر است:

علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسد،‌ سوابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی

منبع اخبار: کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

بازداشت فعال صنفی معلمان، محمد حبیبی را محکوم می کنیم

بازداشت محمد حبیبی معلم دلسوز و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران محکوم است. حبیبی مقابل مدرسه و در حضور دانش آموزان و همکاران، همراه با خشونت فراوان و زدن اسپری فلفل در چشمانش بازداشت شده و حتی خانواده وی نیز اطلاع ندارد که ایشان در کجا زندانی است.

محمد حبیبی نظیر دیگر فعالین صنفی زندانی معلمان و دیگر فعالین سندیکایی و کارگری زندانی فعالیت هایی در دفاع از حقوق خود و هم صنفی هایش انجام داده است اما متاسفانه با خشونت بازداشت شده و از فعالیت های حق طلبانه ایشان جلوگیری شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برخورد خشونت آمیز با معلم حق طلب محمد حبیبی همچنین زندانی کردن ایشان را قویا محکوم می کند؛ و خواهان آزادی ایشان و کلیه فعالین صنفی زندانی معلمان و فعالین زندانی سندیکایی و کارگری  می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ اسفند ۱۳۹۶

اتحادیه آزاد کارگران ایران:

بازداشت و تداوم بی خبری از وضعیت محمد حبیبی را قویا محکوم میکنیم

با گذشت یک هفته از بازداشت محمد حبیبی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان که توام با ضرب شتم صورت گرفته بود هنوز از محل نگهداری این معلم آزادایخواه خبری در دست نیست و علت بازداشت او اعلام نشده است.

محمد حبیبی روز ۱۲ اسفند ماه در محل کارش با استفاده از گاز فلفل و خشونت بازداشت و سپس به منزل خود منتقل و آنجا نیز در مقابل چشمان خانواده اش مورد ضرب و شتم مامورین امنیتی قرار گرفت.

بازداشت محمد حبیبی با استفاده از گاز فلفل و توام با ضرب و شتم در مقابل چشمان دانش آموزان و خانواده اش و بکارگیری سیاست عدم اطلاع رسانی از محل نگهداری این معلم آزاده، بیانگر توسل حکومتگران و نهادهای امنیتی به خشن ترین شکلی از سرکوب و دستگیری معلمان کشور برای مقابله با موج عظیم عدالت طلبی و آزادیخواهی آنان است.

در کشوری که با داشتن عظیم ترین منابع زیرزمینی نفت و گاز، دانش آموزانش در کانکس و کپر مشغول تحصیل اند و معلمانش برای گذران زندگی بناچار عهده دار سرویسهای ایاب و ذهاب دانش آموزانند و هر ساله صدها هزار کودک و نوجوان  از ادامه تحصیل باز می مانند و فارغ التحصیلانش به بردگی گرفته میشوند کاملا روشن است که فریاد تحول خواهی معلمانی چون حبیبی ها و عبدیها و بهشتی ها تحمل نشود و آنان با وحشیانه ترین شکلی توسط سرکوبگران بازداشت و زندانی بشوند.

اما در سوی دیگر بکارگیری  ابزار سرکوب از سوی حکومتگران برای به تمکین واداشتن ما کارگران، معلمان و عموم توده های زحمتکش مردم ایران، واقعیت سرسخت و عظیمی در حال خود نمائی است و آن عدم توقف سیل خروشان اعتراضات کارگران، معلمان، بازنشستگان و عموم مردم ایران در جای جای کشور است که بی تردید در صورت تداوم سیاست سرکوب  و عدم پایان دادن به شرایط مشقت بار موجود، بار دیگر و بسرعت، سراسر کشور صحنه خیزشهای زیر و رو کننده ای خواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همدوش با معلمان کشور بازداشت محمد حبیبی را قویا محکوم میکند و با اعلام همبستگی با آنان در مبارزه عدالت طلبانه و آزادیخواهانه ای که به پیش می برند خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط محمد حبیبی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و دیگر زندانیان آزادیخواه و  محاکمه مامورینی است که به خود جرائت داده و محمد حبیبی را در مقابل چشمان دانش آموزان و خانواده اش مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۶

ادامه اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان نسبت به عدم اختصاص حق آبه با راهپیمایی و تجمع مقابل دفتر بهارستان نشین اصفهانی

روز شنبه19اسفند، کشاورزان شرق اصفهان درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه از مقابل سازمان آب منطقه ای اصفهان و پل خواجو راهپیماییشان را آغاز کردن و مقابل دفتر بهارستان نشین اصفهانی تجمع کردند.

برپایه گزارشاتن منتشره،کشاورزان پلاکاردهایی  با خود همراه داشتند که در یکی از آنها با درج تصویری از زاینده رود پر آب، آمده است: 'ما زاینده رود را اینگونه می خواهیم'.

بنابر آخرین گزارش منتشره،کشاورزان شرق اصفهان 2000 تراکتور خود را به کنار جاده‌ها آورده‌اند!

تجمع اعضای شرکت تعاونی نورپران دراعتراض به بلاتکلیفی 29ساله مقابل استانداری زنجان

روزشنبه 19اسفند،اعضای شرکت تعاونی نورپران دراعتراض به بلاتکلیفی 29ساله شان مقابل استانداری زنجان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، جمعی از اعضای شرکت تعاونی مسکن نورپران زنجان با تجمع در مقابل استانداری زنجان خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند. تجمع‌کنندگان ضمن گلایه از بلاتکلیفی اعضای شرکت تعاونی مسکن نورپران خواستار حل مشکل 29 ساله خود شدند.

یکی از اعضای این شرکت ضمن اعتراض به وضعیت شرکت گفت: 30 سال است بلاتکلیف هستیم هر چند جلساتی در این زمینه برگزار شده ولی مشکلات هنوز رفع نشده است.

وی با اشاره به اینکه طبق دستور وزیر برای رفع مشکل این شرکت تعاونی یک کار گروه تشکیل شده و مسائل یک هزار و  800 نفر از اعضای شرکت تعاونی مورد بررسی قرار گرفته ولی تا کنون مصوبات این کار گروه اجرایی نشده است .

وی با بیان اینکه مسؤولان برای اجرای مصوبه امروز و فردا می‌کنند، افزود: اعضای شرکت به هیات رئیسه و مسؤولان بدبین شده و هر روز به شرکت تعاونی مراجعه می‌کنند.

عضو شرکت تعاونی مسکن نورپران زنجان با اشاره به مسائل و مشکلات اعضای شرکت افزود: با توجه به اینکه اعضای اصلی این شرکت از اقشار مختلف در سطح معیشتی ضعیف جامعه هستند از مسؤولان می خواهیم که تکلیف ما را روشن کنند.

یکی دیگر از اعضای شرکت تعاونی افزود: من زمانی 30 سال داشتم با هزاران امید و آرزو عضو این شرکت شدم در حالی که امروز با گذشت حدود 30 سال من 60 سال سن دارم و هنوز نتوانسته‌ام زمینی از شرکت تعاونی بگیرم و سرپناهی برای خود تهیه کنم.

یکی دیگر از معترضان با بیان اینکه از اردیبهشت سال 70 در شرکت تعاونی عضو شدم و مبلغ مورد نیاز عضویت برای دریافت زمین را واریز کردم، تصریح کرد: تاکنون چندین بار تجمع کرده‌ایم اما تا کنون زمینی دریافت نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه مسؤولان علت عدم ارائه زمین را غیر مجاز بودن شرکت اعلام می‌کنند، افزود: مجوز تاسیس شرکت را در آن زمان حوزه علمیه برای طلاب و روحانیون داده بود.

وی با اشاره به اینکه جلسات مختلفی با حضور مسؤولان استانی در راستای رفع مشکل این شرکت برگزار شده است، افزود: ما از مسئولان می‌خواهیم تا با رسیدگی به این مشکلات به ما کمک کنند تا ما هم سرپناهی داشته باشیم.

مرگ دلخراش راننده بونکر سیمان براثر تصادف

بامداد روزجمع18اسفند،واژگونی کامیون حامل بتون در قسمت ورودی بزرگراه ستاری شمال منجر به مرگ دلخراش راننده 30 ساله آن شد.

به گزارش 18اسفند پایگاه خبری 125، حسین حسین بیگی مدیر منطقه یک عملیات سازمان آتش نشانی تهران در مورد این حادثه گفت: بونکر حامل بتون بامداد روزجمعه دربزرگراه تهران کرج درحال حرکت بود که پس از وارد شدن به رمپ ورودی به بزرگراه ستاری شمال ناگهان به علت نامعلومی بر روی گاردریل و فضای سبز حاشیه جاده به یک طرف واژگون شد.

مدیر عملیات منطقه یک آتش نشانی درادامه اظهار داشت: درجریان این حادثه راننده 30 ساله بونکر سیمان بنام سید مصطفی-الف به سختی مجروح و در میان اتاقک درهم پیچیده اتاقک کامیون گرفتار شده بود که با تلاش آتش نشانان از داخل کامیون خارج و تحویل عوامل اورژانس شد.

وی با اشاره به این که امدادگران اورژانس پس از انجام معاینات اولیه، فوت این راننده را تائید و اعلام کردند، افزود: جنازه این شخص جهت انجام تحقیقات لازم تحویل نیروهای انتظامی منطقه شد تا به پزشکی قانونی انتقال یابد.

نوزدهم اسفند ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری18اسفند1396

تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند

25نفر(17 زن و8مرد)

- یورش یگان ویژه نیروهای انتظامی به تجمع کشاورزان معترض ورزنه ومجروح شدن چندنفر

- روز هشتم مارس(روز جهانی زن)زنان ایرانی مزدوج با مهاجران دراعتراض به نداشتن تابعیت فرزندانشان مقابل مجلس تجمع کردند

- درپی اعتصاب کارگران شهرداری بوشهردراعتراض به قراردادهای سفید امضا و کاهش حقوق زباله‌های این شهر روی زمین ماند

- اعتصاب کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان شهرستان واستان

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار

- بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران پیرامون مطالبات صنفی محقق نشده و تعیین ضرب العجل برای مسئولان

- آخرین خبراز تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار

- در محکومیت حمله به تجمع 8 مارس 1396 در مقابل وزارت کار

- کانون نویسندگان ایران:

همه‌ی کسانی که در تجمع به مناسبت روز جهانی زن مقابل وزارت کار بازداشت شده‌اند بی‌هیچ قید و شرطی بی هیچ پرونده سازی باید آزاد شوند.

- بیانیه ی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت روز جهانی زن  8 مارس 2018

یورش یگان ویژه نیروهای انتظامی به تجمع کشاورزان معترض ورزنه ومجروح شدن چندنفر

پیش از ظهرجمعه هیجدهم اسفندماه،کشاورزان ورزنه درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه دست به تجمع درمحل تاسیسات آب انتقالی یزد واقع  در اطراف روستای باقرآباد از توابع ورزنه در شرق اصفهان زدند که با یورش یگان ویژه نیروهای انتظامی و و پرتاب گاز اشک آور روبه رو وچندنفر مجروح شدند.

خبرها حاکی ازمجروح شدن چهار تا پنج نفر در این اعتراضات  می باشد که یکی از کشاورزان معترض مجروح به بیمارستان های اصفهان منتقل شده است.

روز هشتم مارس(روز جهانی زن)زنان ایرانی مزدوج با مهاجران دراعتراض به نداشتن تابعیت فرزندانشان مقابل مجلس تجمع کردند

روز پنج شنبه هفدهم اسفندماه همزمان باروز جهانی زن،جمعی اززنان ایرانی که با مردان مهاجرازدواج کردند دست به تجمع مقابل مجلس زدند و با سردادن شعار «تابعیت، شناسنامه حق فرزندان ماست» اعتراضشان را نسبت به محرومیت فرزندانشان از حق تابعیت بنمایش گذاشتند.

درپی اعتصاب کارگران شهرداری بوشهردراعتراض به قراردادهای سفید امضا و کاهش حقوق زباله‌های این شهر روی زمین ماند

چهارشنبه شب(شانزدهم اسفن ماه)، کارگران شهرداری بوشهردراعتراض به به قراردادهای سفید امضا و کاهش حقوق دست به اعتصاب زدند واز جمع آوری زباله ها خود داری کردند.

به گزارش 17اسفندیک منبع خبری محلی،در پی تغییر پیمانکار پسماند شهرداری بوشهر که از هفته گذشته فعالیتش را آغاز کرده، پایه حقوقی کارگران پسماند از اِشل شهرداری به کارگری تغییر کرده که این موضوع به کاهش دریافتی این کارگران منجر شده است.

شهرداری بوشهر در حالی به این تغییر با هدف کاهش هزینه پرداختی به پیمانکار روی آورده که به ضرر کارگران پسماند منجر شده و به گفته آنها بین 200 تا 300 هزارتومان حقوق ماهیانه شان را کاهش می دهد.

این موضوع باعث گردید تا چهارشنبه شب کارگران اعتصاب کرده و زباله های شهر بوشهر جمع آوری نشود.

صبح پنجشنبه شهروندان بوشهری از تلنبار شدن ظرفیت مخازن زباله محلات و زمین ماندن کیسه های زباله روبروشدند.

اعتصاب کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان شهرستان واستان

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار

روز پنج شنبه هفدهم اسفندماه، کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان شهرستان واستان دست به اعتصاب زدند.

کارفرما وعواملش بجای پاسخگویی به مطالبات کارگران،با ایجاد جوارعاب معترضین را به اخراج از کار تهدید کرد.

به گزارش 18اسفند یک منبع خبری محلی،کارگران سد شفارود با 4 ماه حقوق معوقه و سنوات و عیدی سال 96 همچنان دستانی خالی از پول دارند.

بنا بهمین گزارش،یک منبع کارگری در سد شفارود رضوانشهر شامگاه جمعه با بیان اینکه کارگران این سد ۴ ماه حقوق معوق دارند اظهار داشت: قبل از این مسئولان به ما وعده داده بودند همه مطالبات کارگران تا پایان سال پرداخت می‌شود اما اکنون زمزمه‌هایی به گوش ما رسیده است که مسئولان قصد پرداخت مطالبات را ندارند.

وی افزود: یکی از مسئولان آب منطقه‌ای گفته است حقوق کارگران تا ۲۵ اسفندماه پرداخت می‌شود اما با تحرک فعلی به نظر می‌رسد مسئولان نمی‌خواهند معوقات کارگران را به موقع پرداخت کنند.

این منبع کارگری سد شفارود گفت: اکنون کارگران شرکت ژیان ۴ ماه حقوق معوق و عیدی و سنوات سال ۹۶ را به عنوان مطالبه دارند و کارگران یکی دیگر از پیمانکاران هم ۵ ماه حقوق معوق و عیدی و سنوات را دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: متأسفانه مسئولان شهرستان و استان به وعده‌های خودشان در خصوص مطالبات کارگران عمل نمی‌کنند در حالی که این پروژه یک پروژه فاینانس است و به قول نماینده مجلس این شهرستان هیچ مشکل اعتباری نباید داشته باشد.

این منبع کارگری در پایان گفت: روز گذشته کارگران سد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دست از کار کشیدند ولی مسئولان اقدام به تهدید کارگران کردند و حتی برخی می‌گفتند معترضین را اخراج می‌کنیم.

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران پیرامون مطالبات صنفی محقق نشده و تعیین ضرب العجل برای مسئولان

«از نظر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان اسفند آخرین فرصت برای زمینه‌سازی، اجرا و تحقق مطالبات فوق از سوی مسئولان است درصورتی‌که خواسته‌های ما محقق نگردد یا وزیر و گروه تبلیغاتی وی بخواهد با هیاهوی رسانه‌ای مطالبات و معوقات را وارونه جلوه داده و تن به مطالبات ندهند و مجلس بودجه ضروری برای تحقق مطالبات را تصویب ننماید، شورای هماهنگی به صورت سراسری، به برگزاری برنامه‌های اعتراضی در قالب تحصن و تجمع در هفته معلم اقدام خواهد نمود و اگر این بی توجهی چون گذشته ادامه یابد و با تهدید و برخوردهای قهری و زندانی کردن کنشگران بخواهند مطالبات برحق مارا تحت تاثیر قرار دهند حتی از برگزاری امتحانات پایان سال سرباز خواهیم زد تا با این روشها صدای حق طلبی سالیان نشنیده ی خویش را به گوش مسوولان و جامعه برسانیم.

تاریخ و مکان اعتراضات طی بیانیه‌های بعدی به اطلاع همکاران عزیز بازنشسته و شاغل خواهد رسید.»

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران پیرامون مطالبات صنفی محقق نشده و تعیین ضرب العجل برای مسئولان

در حالی به ‌روزهای پایانی سال 1396 نزدیک می‌شویم که روزانه بر دامنه مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم افزوده می‌شود.

اقلیتی برخوردار در امنیت و آرامش هستند و اکثریتی زحمتکش با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند.

شرح‌حال فرهنگیان بازنشسته و شاغل نیز متفاوت از وضعیت اکثریت جامعه نیست.

قشری که وظیفه داردبه دور ازدغدغه های گوناگون، بار آموزش و تربیت کودکان را بر دوش بکشد، امروز در تنگنای اسفناک معیشتی، اقتصادی و امنیتی گرفتارشده است.

از سوی دیگر وضعیت مدارس به‌عنوان محیط کار معلمان و پایگاه اصلی تربیت و آموزش بحرانی است.

سیاست پولی سازی آموزش ادامه دارد.

سرانه مدارس پرداخت نمی‌گردد و یا آن قدر اندک است که مدیران مدارس ناگزیر برای گردش چرخ مدرسه، دست نیازبه سوی خانواده‌ها دراز می دارند.

در لایحه ی بودجه ی ارایه شده به طور عام و در بخش آموزش ‌و پرورش به طورخاص هیچ اولویتی برای بهسازی ساختار نظام آموزشی و کیفیت‌بخشی به آن ‌دیده نمی‌شود.

فضای واقعی و کلی نظام آموزشی بحرانی است اما وزیر به جای تبیین واقعیات موجود، بافضا سازی رسانه ای و توئیت کردن می‌کوشد آن را به ظاهر مطلوب نشان دهد.

روابط عمومی وزارتخانه نیز به عنوان دستگاه تبلیغاتی و برخلاف ماهیت وجودی خود، با انواع برنامه‌های نمایشی، سعی در پنهان کردن این وضعیت اسفناک دارد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با توجه به زندگی معلمان بازنشسته و شاغل و شرایط اسفناک مدارس و آموزش، گزیده‌ای از خواسته‌ها و مطالبات خودرا برای چندمین بار و به منظور بهبود اوضاع و احوال معلم و مدرسه اعلام می‌کند و انتظار دارد تا پایان فروردین۹۷ این مطالبات برآورده شود، در غیر این صورت در اردیبهشت۹۷ همزمان با هفته معلم با برگزاری تحصن، تجمع و….. اقدامات اعتراضی قانونی را انجام خواهدداد.

1-حقوق ودستمزد:

میزان درآمد یکی از شاخص‌های مهم در تعیین وضعیت رفاهی هرقشر اجتماعی است.

با توجه به اینکه میانگین درآمدمعلمان نسبت به دریافتی خیلی از کارکنان دولت و هزینه های زندگی بسیار پایین است، ما خواهان افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته و شاغل(رسمی، غیررسمی و دولتی، دولتی،غیردولتی) به میزان شاخص‌های رسمی اقتصادی (بالاتر از خط فقر)هستیم.

مابا تبعیض درآمدی بین کارکنان و مدیران دولت در نهادهای مختلف، مخالف بوده و با آن مقابله خواهیم کرد.

2-وضعیت بازنشستگان فرهنگی:

پیشکسوتان فرهنگی به عنوان نیروهایی که تمام توش و توان و سرمایه جوانی و وجودی خود را در راه آموزش و تربیت هزینه کرده اند، نه‌تنها مورد حمایت رفاهی و اقتصادی قرار نمی‌گیرند بلکه روزبه روز با بالارفتن سن و هجوم نارسایی های جسمی و بیماری های گوناگون، بیشتر از گذشته از قافله عدالت اجتماعی و شغلی عقب میمانند؛ فاصله حقوقی آنها حتی با همکاران شاغل خود بیشتر می شود و حمایت های بیمه ای آنها هم ناکارآمدتر از قبل میگردد و در فقدان بیمه فراگیر و مطلوب برمشکلات آنان افزوده می‌شود.

ما خواهان پرداخت پاداش بازنشستگی به‌موقع، کامل و نقدی، بیمه فراگیر و درآمد شایسته و نظارت بر عملکرد صندوق بازنشستگی کشوری هستیم و بر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گرامی در هر رده سنی با شاغلان تأکیدداریم.

این عزیزان در سالهای اخیر بویژه سال 1396 بارها به روشهای مذاکره و نامه نگاری با مسوولین، تجمع و تحصن خواسته های صنفی و قانونی خود را بیان داشته اند اما تغییری ملموس و شایسته در وضعیت آنها ایجاد نشده است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران خواهان توجه ویژه به مطالبات بازنشستگان به صورت عملی می باشد. ما برای وعده های توخالی و بدون پشتوانه مسئولان هیچ ارزشی قائل نیستیم.

3-حق‌الزحمه فرهنگیان:

پرداخت حق الزحمه اضافه‌کاری و تصحیح اوراق امتحانات، ماموریت‌ها و…. همواره با فاصله زمانی طولانی صورت گرفته است و چه بسا برخی از طلب ها به دیون رفته و یا از ارزش ریالی آن دربرابر تورم لجام گسیخته بسیار کاسته شده است، ما خواهان پرداخت به‌موقع حق الزحمه های مختلف هستیم.

برای نمونه درسال جاری دولت دستمزد هشت ماه حق‌التدریس به معلمان بدهکار است.

اضافه کاری و….. نیز شرایط بدتر ازین دارد.

در همین راستا طی روزهای گذشته، جمعی از معلمان در جای جای کشور از رفتن به کلاسهای اضافه تدریس خود انصراف دادند.

ضمن تاکید بر حقانیت این عزیزان، مسلما آسیب کوتاهی و تساهل مسئولان دراین زمینه به دانش آموزان خواهدرسید.

4-اجرای کامل مصوبات:

قانون مدیریت خدمات کشوری درسال ۸۶، طرح رتبه بندی سال۹۴، پاداش یک ماه مرخصی، یک ماه حقوق پاداش مناطق محروم و…. مصوباتیست که دولت یا از اجرای کامل آن سرباز زده و یا اجرای آنها را به بهانه کسربودجه کنسل کرده است.

ما خواهان اجرای کامل مصوبات در حوزه ی آموزش و پرورش هستیم.

5-حقوق دانش آموزان:

الف) آموزش با کیفیت و رایگان و برابر در تمام نقاط کشور

ب) کیفیت آموزش از نظر مطالب و محتوای کتب آموزشی و تجهیزات و تکنولوژی آموزشی

ج) برچیده شدن مدارس با عناوین گوناگون ساختگی با اهداف عمدتا پولی(تیزهوشان، نمونه دولتی، هیات امنایی، غیرانتفاعی، برون سپاری و فروش خدمات آموزشی، مجتمعی، دولتی و….)

د) تغییر رویه ی غلط تربیت شاگردان رقابتی برای گذر از آزمونهای گوناگون و درنهایت غول کنکور به دانش آموزانی اجتماعی و شهروندانی موفق و مسئولیت پذیر، گروهی محور، هم اندیش و درنهایت تربیت و ایجاد روحیه ی تعامل و آماده کردن شهروندانی خوب و آشنا به قوانین و حقوق خویش.

و) حذف نفوذ شرکت‌ها و موسسات خصوصی که همچون مافیا با تبلیغات گوناگون هرروز بر دغدغه های والدین برای آماده سازی فرزندان رقابتی می افزایند و هزینه‌های گزافی را بر دوش آنها می گذارند و اهداف اصلی آموزشی و تربیتی را تحت تاثیر قرار می دهند والبته جای تاسف دارد که دراین میان هستند افرادی از مقامات قبلی و فعلی در رده های گوناگون مسوولیتی که خود نیز دستی درین معضلات دارند.

ه) تجهیز و بهبود فضاهای آموزشی با استاندارد های روز دنیا. بر چیده شدن مدارس صحرایی، کپری،چادری، کانکسی، کلنگی و غیر ایمن که به هیچ عنوان شایسته شهروندان ایرانی نیست.

شورای هماهنگی فرهنگیان خواهان توجه ویژه مسوولین به حوزه ی دانش آموزان با مشورت صاحب نظران و متخصصان واقعی این حوزه ها می باشد.

6-صندوق ذخیره فرهنگیان:

فرهنگیان ایران بهترین و بیشترین مشارکتها را در زمینه های مختلف از خود نشان داده اند ولی کمترین نتیجه و اثر را برای خود دیده اند.

صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از این مشارکتهاست.

صد در صد سرمایه ی صندوق ذخیره متعلق به اعضاست اما تاثیرشان در روند مدیریت و سرمایه گذاری و…… صفر است.

اخیرا انتخاباتی حاشیه دار، ناقص و ناقض قوانین انتخاباتی برای هیات امنای تشریفاتی برگزار شد، شورای هماهنگی در نامه‌ای به تاریخ 15 بهمن 96 به وزیر آپ و مسئولین برگزاری انتخابات نسبت به عدم شفافیت و حقانیت پروسه ی انتخابات هشدار داد و خواسته هایی را مطرح کرد، اما مسئولین برگزاری بدون توجه به آن، انتخاباتی مسئله دار را برگزار کردندکه در غیاب مشارکت تشکل‌های صنفی، رقابتی سرد با اقبال حداقلی اعضا، (کمتر از 20 درصد) برگزار شد تا جایی که منتخب اول تهران فقط 571 رأی کسب کرده است، اینها گواهی بر عدم اعتماد اعضاست.

شورای هماهنگی فرهنگیان چون گذشته بر حق و مطالبات خود در مورد صندوق ذخیره تأکید دارد و افراد منتخب را نماینده اکثریت اعضای صندوق نمی‌داند.

خواسته شورای هماهنگی کاملا مشخص است و دوباره تاکید می کنیم که هیئت‌امنا باید گزارشی شفاف از وضعیت صندوق و فساد و سوءاستفاده های آن ارائه نماید و ساختار صندوق و اساسنامه و شرایط را به گونه ای تغییر دهند که اکثریت هیئت ‌امنا انتخابی فرهنگیان باشند نه منصوب وزیر.

سپس انتخابات شفاف و دموکراتیک برگزار شود درغیر این صورت حق اکثریت معلمان ایران و اعضای صندوق است که به این روند غاصبانه اعتراض نمایند.

7-تشکل یابی صنفی و معلمان زندانی صنفی:

دو مساله مهم که با خواسته های محوری و همیشگی شورای هماهنگی و مطالبات صنفی فرهنگیان گره خورده حق تشکل یابی و آزادی معلمان زندانی صنفی است.

ما ضمن تأکید بر حق تشکل یابی مستقل و اعتراض به روند گروگان‌گیری مجوزهای تشکل‌ها از سوی دولت، بر حق و آزادی فعالیت صنفی برای تمام معلمان تاکید می کنیم و نسبت به ادامه حبس، بازداشت، احضار و محرومیت همکاران خود اعتراض داریم.

احکام صادرشده و درحال اجرا را ظالمانه می‌دانیم و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط معلمان زندانی و رفع محرومیت و تبعید آنان هستیم.

تاکنون 11 استان طبق مجوز وزارت کشور و تحت نظارت مسوولین استانی، انتخابات تشکلهای صنفی استانی را برگزار کرده اند و مجوز فعالیت این تشکلها پس از گذشت حدود دوسال هنوز صادر نشده است.

هرچند که طبق قانون و حق داشتن تشکل، ما فعالیتهای خود را داریم ولی عدم صدور پروانه ی فعالیت تشکلها و مجوز برگزاری مجمع انتخاب هیات مدیره برای دیگر استانها را محکوم می کنیم و این نکته را متذکر می شویم که لغو پروانه های فعالیت تشکلهای صنفی فرهنگی و غیرفرهنگی به بهانه های واهی غیر قانونی است.

شورای هماهنگی فرهنگیان همچنان امیدوارست که مسوولین دولتی، امنیتی و قضایی از برخوردهای قهری با کنشگران صنفی دست کشیده و به سفارش ها و خواسته های قانونی و اصولی کنشگران و تشکلهای صنفی با دیده ی اغماض ننگرند.

زندان جای تبهکاران و سوءاستفاده گران و خاطیان است.

زندان و احکام ظالمانه برای معلمان کنش گر صنفی نه تنها آنان را از اهداف و خواسته‌های برحقشان باز نمی دارد بلکه آنها را برای رسیدن به مطالبات مصمم تر میسازد.

شورای هماهنگی فرهنگیان به جد پیگیر آزادی معلمان صنفی زندانی می باشد و برحق تشکل یابی صنفی فرهنگیان همچون گذشته مصر است.

موارد فوق بخشی از مطالبات بر جای مانده و محقق نشده معلمان ایران است.

از نظر شورای هماهنگی این مطالبات قابلیت تحقق دارند.

شورای هماهنگی از مهرماه در قالب بیانیه، دیدار و نامه‌نگاری و تجمع سعی کرده است که مطالبه افزایش بودجه آموزش‌وپرورش (کمپین بودجه عادلانه ) را به‌عنوان یک خواسته ی جدی معلمان طرح نماید تا مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس هیچ بهانه‌ای برای رد آن نداشته باشند.

از نظر ما آموزش ‌و پرورش محور توسعه پایدار است پس باید سهم آن از بودجه عمومی با این جایگاه متناسب باشد.

اما بودجه پیشنهادی دولت و روند طرح آن در مجلس و برخورد نمایندگان نشان داده است که برعکس ادعاهایشان، آموزش‌وپرورش اولویت مسئولان نیست.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران باور دارد در کشور ثروتمندی چون ایران آموزش باکیفیت، رایگان و عادلانه حق تمام کودکان است.

معلمان حق‌دارند زندگی انسانی و شرافتمندانه ای داشته باشند.

لذا در فرصت باقیمانده، از دولت و مجلس می خواهیم با بازنگری لایحه بودجه سهم آموزش ‌و پرورش را از بودجه عمومی افزایش دهند و اگر کمبود اعتباردارند از بودجه نهادهای غیر پاسخگو و موازی کاری کاسته و بر بودجه نهاد آموزش اضافه نمایند، ضمن اینکه اجرای مصوبات به جامانده از گذشته منع قانونی ندارند و حال بشدت مورد درخواست هستند.

از نظر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان اسفند آخرین فرصت برای زمینه‌سازی، اجرا و تحقق مطالبات فوق از سوی مسئولان است درصورتی‌که خواسته‌های ما محقق نگردد یا وزیر و گروه تبلیغاتی وی بخواهد با هیاهوی رسانه‌ای مطالبات و معوقات را وارونه جلوه داده و تن به مطالبات ندهند و مجلس بودجه ضروری برای تحقق مطالبات را تصویب ننماید، شورای هماهنگی به صورت سراسری، به برگزاری برنامه‌های اعتراضی در قالب تحصن و تجمع در هفته معلم اقدام خواهد نمود و اگر این بی توجهی چون گذشته ادامه یابد و با تهدید و برخوردهای قهری و زندانی کردن کنشگران بخواهند مطالبات برحق مارا تحت تاثیر قرار دهند حتی از برگزاری امتحانات پایان سال سرباز خواهیم زد تا با این روشها صدای حق طلبی سالیان نشنیده ی خویش را به گوش مسوولان و جامعه برسانیم.

تاریخ و مکان اعتراضات طی بیانیه‌های بعدی به اطلاع همکاران عزیز بازنشسته و شاغل خواهد رسید.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

16 اسفند 1396

آخرین خبراز تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار

بر اساس آخرین اطلاعات منتشره از کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس بتاریخ18اسفند، 17 زن و8مرد از تجمع کنندگان «روز جهانی زن» همچنان در بازداشت به سر می‌برند و علیرغم پیگیری خانواده‌ها و مراجعه به دادسرای 21 ارشاد تهران واقع در خیابان بخارست، وضعیت بازداشت‌دگان کماکان نامعلوم است.

باقی بازداشت‌شدگان از عصر دیروز تا 3 بامداد امروز به تدریج با اخذ تعهد از بازداشتگاه آزاد شدند. در میان آزاد شدگان، یک کودک حدود 10ساله حضور داشت که مورد سوال و جواب قرار گرفته بود و در میان زنانی که کماکان در بازداشت به سر می‌برند، یک خانم بسیار مسن که با دشواری قادر به راه رفتن بود، دیده شده است.

ظهر دیروز شماری از شرکت‌کنندگان تجمع روز جهانی زن در تهران که در مقابل ساختمان وزارت کار به خشونت کشیده شد، بازداشت شده و با ضرب و شتم به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند. بنفشه جمالی، زهره اسدپور، آزاده بهکیش، پیمان چهرازی، علی سالم و شهلا انتصاری و فریماه پرتوی در میان بازداشت شدگان هستند.

در محکومیت حمله به تجمع 8 مارس 1396 در مقابل وزارت کار

برگزاری تجمع اعتراضی حق ماست

حتی در روز هشت مارس هم صدای اعتراض زنان تحمل نشد! و همچون سال های گذشته سرکوب برابری خواهان در دستور کار قرار گرفت.

طبق قرار اعلام شده درفراخوان زنان و مردان برابری خواه، امروز ۱۷ اسفند (۸ مارس ) تعداد کثیری از زنان و مردان در خیابان آزادی مقابل وزارت کار به مناسبت روز جهانی زن حضور یافتند تا با اعتراض به نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان به ویژه در بازار کار، نارضایتی و اعتراض خود را به وضعیت ناگوار زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و اجتماعی‌شان اعلام کنند.

بسیاری از تجمع‌کنندگان قبل از رسیدن به محل تجمع با ضرب و شتم و خشونت نیروهای انتظامی، لباس شخصی‌ها و موتورسواران مواجه و پراکنده شدند.

برابری‌خواهان سعی کردند که علیرغم خشونت نیروهای امنیتی، چند تجمع کوچکتر در گوشه و کنار ترتیب دهند و با در دست گرفتن پلاکاردهای گوناگون سرود بخوانند و‌ شعار سر دهند. آنها شعار می دادند:

حق ما برابری کار تو ستمگری

آزادی برابری عدالت جنستی

نان کار آزادی

زنان کار آزادی

پوشش اختیاری

نترسین نترسین ما همه با هم هستیم

اما سرکوب و خشونت ماموران به حدی بود که در همان لحظات اولیه ۸۵ نفر را بازداشت کردند. ۵۹ نفر زن و ۲۵ نفر مرد و آنها را با ضرب و شتم به ون‌های نیروی انتظامی منتقل کردند.

دستگیرشدگان تجمع هشت مارس ابتدا به پلیس امنیت در خیابان گیشا و سپس به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند. تعداد زیادی از اعضای خانواده و دوستان دستگیرشدگان با تجمع در مقابل پلیس امنیت وزرا خواهان آزادی بازداشت شدگان شدند. حدود ساعت ۱۱ شب ۱۷ اسفند حدود ۱۰ نفر از بازداشتی ها را آزاد کردند اما مجددا سعی کردند خانواده‌ها را متفرق کنند. گویا قصد دارند فعالان یا کسانی را که سابقه قعالیت کیفری دارند در بازداشت نگه دارند.

تا کنون در فهرست بازداشتی‌های تجمع مقابل وزارت کار که به بازداشتگاه وزرا منتقل شده‌اند، بازداشت شهلا انتصاری فعال حقوق زنان ‌ و فعال اجتماعی، زهره اسدپور، بنفشه جمالی، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم، بهار اصلانی، جواد عباسی توللی، سودابه رخش و کاوه رستم‌خانی تایید شده است. علی سالم روزنامه نگار به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته است.

ما ضمن محکوم کردن ضرب و شتم و دستگیری زنان و مردان  برابری خواه در تجمع مسالمت آمیز هشت مارس، خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط دستگیرشدگان هستیم. اعلام می‌کنیم که اعتراض حق همه ماست و برگزاری آزادانه روز جهانی زن (۸ مارس) از حقوق ابتدایی زنان است.

۱۷ اسفند ۱۳۹۶

منبع:کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس

کانون نویسندگان ایران:

همه‌ی کسانی که در تجمع به مناسبت روز جهانی زن مقابل وزارت کار بازداشت شده‌اند بی‌هیچ قید و شرطی بی هیچ پرونده سازی باید آزاد شوند.

نــظـــــر بــر خـــبــــــــــر

-----------------------------

تجمع زنان مقابل وزارت کار امروز پنج‌شنبه هفده اسفند برابر با هشت مارس روز جهانی زن به ضرب و جرح و بازداشت تعدادی از آنها انجامید. این تجمع با فراخوان گروهی از زنان در فضای مجازی و به منظور بیان خواسته‌های اقتصادی زنان شکل گرفت. خبرها و عکس‌های منتشر شده حاکی است ماموران امنیتی و انتظامی با حضور پرشمار و برخوردهای خشن اجازه شکل‌گیری تجمع را ندادند و اقدام به ضرب و جرح و بازداشت شمار زیادی از زنان و مردان معترض کردند. تا کنون نام‌های بیش از ده تن از بازداشت‌شدگان مشخص شده است. از جمله: بنفشه جمالی، زهره اسدپور، مهرداد فلاحی، پرستو الهیاری، نیره شهبازی، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم، بهار اصلانی، سودابه رخش و جواد عباسی توللی.

*

پیش از هر حرف و سخنی باید اعلام کرد همه‌ی کسانی که در تجمع امروز مقابل وزارت کار بازداشت شده‌اند بی‌هیچ قید و شرطی بی هیچ پرونده سازی باید آزاد شوند. گروهی زن و مرد در روز جهانی زن در مقابل ساختمانی دولتی به شیوه‌ای کاملا مسالمت‌آمیز با بلند کردن نوشته بر سر دست به بیان خواسته‌هایشان، به بیان نابرابری و حق‌کشی نسبت به زنان پرداخته‌اند، آن‌گاه مامورانی مجهز و مسلح به آنها یورش برده‌اند، زده‌اند و گرفته‌اند و در بند کرده‌اند. بی‌آن‌که هیچ گشایشی در گره‌های فراوان موجود که مردم را به سطح استیصال کشانده است، در کار باشد؛ سهل است که حتی امید آن نیز در چشم‌انداز نیست. هنوز امواج صدای مردم در اعتراض سراسری دی ماه از فضا پاک نشده هنوز صدای دولتمردان که گفتند: اعتراض حق مردم است در فضا محو نشده است که می‌بینیم و می‌خوانیم ضرب و جرح و دستگیری و دادگاه و زندان برای کارگران و زنان و جوانان و هر قشر معترض دیگر به امر روزمره‌ی جامعه بدل شده است. و اگر چنین است پس طلسم دروازه‌ی "بگیر و ببند" شکسته است و از آن و از تحقیر معترضان و کوچک شمردن خواسته‌ها و اعتراض‌ها معجزه‌ای ساخته نیست. خوارشماری و تحقیر کردن ممکن است سبب دلخوشی و قوت قلب بعضی‌ دست‌اندر کاران حاکمیت شود ولی در واقعیت‌های موجود جامعه ذره‌ای اثر واقعی ندارد. اثر واقعی در آزادی بیان مردم، در ابراز آزادانه‌ی خواسته‌ها و اعتراض‌هایشان است تا مگر راهی برای خلاصی از مشکلات بیابند. پس تکرار می‌کنیم: همه‌ی کسانی که در تجمع امروز به مناسبت روز جهانی زن مقابل وزارت کار بازداشت شده‌اند بی‌هیچ قید و شرطی بی هیچ پرونده سازی باید آزاد شوند.

بیانیه ی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت روز جهانی زن  8 مارس 2018

 به چهره جهان بنگرید

 به زنانِ جهان،

 به آنها که نیمی از جمعیت کره ی زمین را تشکیل می دهند،

به آنان که همه ی انسانهای جهان را با عاطفه ی  مثال زدنی مادرانه به دنیا می آورند

به چهره هایشان خوب بنگرید.

 اما همین جهان نسبت به زنان، به شدت بی رحم است. تا جایی که رسما علیه آنان قوانینی را می گذراند که از فرط ضد زن وغیر انسانی بودنشان ، باید سر به زیر افکنده و شرم نماید.

 دنیا وارونه است، باید آن را به روی پا گذاشت واختیار را به انسان وانسانیت باز گرداند.

امروز در جهان، تلاش روزافزونِ برابری خواهانه در تمامی عرصه های زندگی، امری پذیرفته شده وخدشه ناپذیراست. هر شخص و دولتی برای کسب محبوبیت و رای، در جبهه ی مدافعان حقوق زنان قرار می گیرد، حتی اگر تفسیری واپس گرا از این حقوق داشته باشد.

با این حال در شرق وغرب، و با وجودِ قوانین متفاوت در کمیت وکیفیت، همچنان تبعیض وستم بر ضد زنان اعمال میشود.

اما جنگ برای نابرابری ،زمینِ داغی ست زیر پای مدافعین ریز و درشت آپارتاید جنسی که درقرن حاضر، دیگرقادر به ایستادن روی آن نیستند.

در حوزه ی اقتصادی، تخطی رسمی در مورد زنان ضرورت خود را ازمناسبات مزد بریِ حاکم بر اقتصاد و انباشت سرمایه می گیرد. از این نقطه نظر، سودِ بیشتر و ارزان نگه داشتن هرچه بیشتر نیروی  کار و گرایشاتِ واپس مانده ی مرد سالارانه، ابزارهای کهنه اما موثری را برای اعمال نابرابری در  قوانین دولت ایجاد کرده است که دست سودجویان را درحمله به سطح معیشتِ مزد بران آزاد گذاشته است.

در حقوق اجتماعی نیزوضع به مراتب فاجعه آمیز تر است.

سدهای ایجاد شده در افزایش حداقل سن ازدواج کودکان، حقوق خانواده، طلاق، ارث، دیه، حضانت فرزندان، فرزند خواندگی، تعدد زوجات، قوانین جزایی، مسافرت خارج از کشور ،مزایای شغلی، حق اولاد، بیمه ی وابستگان خانواده، آزادی انتخاب پوشش وهر آنچه یک انسان وشهروند لازم دارد، در بسیاری موارد به گونه ای تدوین شده اند که گویی زنان را فاقد قوه ی تشخیص می دانند.

گویا حتی با نگاهی سنتی هم، "اشرف مخلوقات" شامل زنان نمی شود!

برای ما فعالین لغو کار کودک و حق کودکی، خواسته های برابری طلبانه ی امروز زنان، نه تنها مبنای رفع ستم و تبعیض علیه نیمی از جمعیت کره زمین، که پیش شرطِ رفاه و سعادت تمامیِ انسان ها و بویژه زندگی انسانی برای کودکان است.

ما خود را در این تلاش های انسانی سهیم دانسته و در مبارزات زنان به منظور تحقق بخشیدن به آنها شریک می دانیم .

جمعیت دفاع از کودکان کاروخیابان

17اسفند 1396

هیجدهم اسفند ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت