.
يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 16 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 05:18

ایلنا: پرداخت معوقات مزدی و پیگیری آزادی کارگران گروه ملی فولاد ایران در دستور کار

جلسه کمیسیون کارگری استان خوزستان درخصوص بررسی مشکلات کارگران گروه ملی فولاد ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلسه کمیسیون کارگری استان خوزستان صبح امروز (۱۲ اسفند ماه) با حضور اعضای این کارگروه در ساختمان استانداری خوزستان برگزار شد.

در این جلسه مسئولان به بررسی‌مسائل و مشکلات کارگران گروه ملی فولاد ایران و موضوع بازداشت اخیرتعدادی از کارگران این واحد صنعتی پرداختند.

معاون روابط کار مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان خوزستان در خصوص برگزاری این جلسه اظهار داشت: در جلسه امروز قرار شد کارفرمای گروه ملی فولاد ایران برنامه زمان‌بندی شده‌ای را در خصوص پرداخت معوقات مزدی کارگران و سایر بدهی‌های خود به کمیسیون اعلام کند.

احمد شجیراتی افزود: در حال حاضر کارگران این کارخانه مطالبات مزدی ماه‌های دی و بهمن خود را به همراه عیدی و پاداش پایان سال از کارفرمای بخش خصوصی طلبکاراند.

به گفته وی، انتظار کارگران از کارفرما برای پرداخت مطالباتشان به حق است و در حال حاضر کارگران این کارخانه به دلیل تامین نشدن منابع مالی و مواد اولیه تولید، کاری برای انجام دادن ندارند.

وی مشکل بازداشت تعدادی از کارگران این کارخانه را هم از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بیان کرد و گفت: اعضای کمیسیون کارگری پیگیر آزادی کارگران بازداشت شده گروه ملی فولاد هستند. امیدواریم با مساعدت دادستانی هرچه سریعتر شاهد آزادی کارگران این کارخانه باشیم.

معاون روابط کار مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان با بیان اینکه از کارگران می‌خواهیم مطالبات صنفی خود را به‌صورت قانونی پیگیری کنند، افزود: قطعا این کارگران به دلیل پیگیری مطالبات صفی و مزدی خود بازداشت نشده‌اند بلکه این اقدام  به دنبال برهم خوردن امنیت جامعه صورت گرفته است.


معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان:
پیگیر آزادی کارگران گروه ملی فولاد هستیم

به گفته معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان، استانداری درحال تعامل با نهادهای مختلف است تا کارگران بازداشت شده آزاد شوند.

به گزارش ایلنا، علی‌حسین حسین‌زاده با اشاره به بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد ایران، اظهار کرد: از همه کارکنان و کارگران شریف این کارخانه درخواست داریم مطالبات خود را در چارچوب قانون دنبال کنند تا مورد سوءاستفاده دشمنان واقع نشوند.

وی افزود: کارگران گروه ملی فولاد ایران قشر زحمت‌کشی هستند و حتی در دوران دفاع مقدس که اهواز زیر هجوم توپخانه‌های دشمن بود نیز کارخانه را تعطیل نکردند و به تولید می‌پرداختند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان تصریح کرد: شورای تامین و استانداری خوزستان مصوبه‌ای برای بحث دستگیری کارگران گروه ملی فولاد ایران نداشته است و اکنون نیز در حال تعامل با  نهادهای مختلف هستیم تا کارگران بازداشت شده آزاد شوند.

حسین‌زاده بیان کرد: استاندار خوزستان پیگیر مشکلات این کارخانه است و در این زمینه در هفته گذشته دو جلسه برای حل مشکلات آن‌ها در تهران برگزار کرده است تا به سرعت شاهد حل مشکلات باشیم و مطالبات کارگران به آن‌ها پرداخت شود.

وی گفت: در تماسی که با فرماندار اهواز داشتم، ایشان عنوان کرد که شورای تامین شهر اهواز هیچ مصوبه‌ای برای دستگیری این کارگران نداشته است و اکنون نیز در حال تعامل برای آزادسازی کارگران بازداشت شده هستیم.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: مسئولان کشوری امر واگذاری کارخانه‌های تولیدی و کشت و صنعت‌ها را به بخش خصوصی، با تامل و درایت انجام دهند.


رییس کل دادگستری خوزستان:
علتِ بازداشت کارگران فولاد اهواز، تجمات غیرقانونی است
رییس کل دادگستری خوزستان علت بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد ایران را تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز آنها عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، فرهاد افشارنیا (رییس کل دادگستری خوزستان) به رسانه‌ها گفته است: علت بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز آنان است.

به گفته وی؛ کارگران گروه ملی فولاد ایران برای پیگیری مطالبات مزدی خود دست به اعتراض می‌زنند و اخیرا تعدادی از این تجمعات در مقابل ساختمان استانداری خوزستان و محل برگزاری نماز جمعه اهواز برگزار شده است.

افشارنیا با بیان اینکه طبق آخرین اخبار بدست آمده، طی چند ماه گذشته بخشی از مطالبات معوقه آنان پرداخت شده است، افزود: کارکنان و کارگران گروه ملی فولاد ایران به خوبی اطلاع دارند که این شرکت به نوعی ورشکسته شده و دستگاه‌های مختلف دولتی، بانک‌ها و بخش خصوصی از این شرکت طلبکار هستند.

رییس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر بخش خصوصی مسئولیت این واحد صنعتی را برعهده گرفته است، افزود: از کارگران گروه ملی فولاد ایران درخواست داریم با سرمایه‌گذار جدید این کارخانه همکاری لازم را داشته باشند.

این مقام قضایی تصریح کرد: نیت کارگران گروه ملی فولاد ایران از تجمع رساندن مشکلاتشان به گوش مسئولان است. اکنون این اتفاق رخ داده، ادامه روند اعتراضی کارگران به صلاح نیست و ممکن است این تجمعات مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

فرهاد افشار نیا گفت: احتمال دارد در میان معترضان افرادی سودجو وجود داشته باشد که نیت خیری برای حضور در این تجمعات نداشته و اهداف اصلی کارگران را کسب مطالبات است تحت‌الشعاع قرار دهند.

وی از کارگران گروه ملی فولاد ایران خواست با پایان دادن به تجمعات خود به کار خود مشغول شوند، چون شرکت زمانی می‌تواند حقوق کارکنان و کارگران را پرداخت  کند که تولید داشته باشد..

افشارنیا تاکید کرد: با تجمعات و دادن شعار، مشکلات گروه ملی فولاد ایران حل نمی‌شود و سبب بروز مشکلات بیشتری برای کارگران خواهد شد.

رییس کل دادگستری خوزستان اظهار داشت: بازداشت کارگران گروه ملی فولاد ایران با دستور دادستانی و توسط نیروی انتظامی انجام شده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت