.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 26 بهمن 1396 ساعت 04:19

خیزش یک میلیارد نفری برای اعتراض به خشونت علیه زنان در روز والنتاین

کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" می‌کوشد معضل خشونت علیه زنان را در پیوند با روز عشاق یا روز والنتاین برجسته کند. در نقاط گوناگون جهان برنامه‌های مسالمت‌آمیز وسیعی توأم با رقص و آواز در چارچوب این کمپین برگزار می‌شود.

V-Day 20. Jahrestag Veranstaltung Eve Ensler (Getty Images for V-Day/D. Kotinsky)

آغاز یک حرکت

"خیزش یک میلیارد نفری" کمپینی است که با ابتکار ایو انسلر (چپ) هنرمند آمریکایی و از فعالان جنبش زنان به راه افتاد و از سال ۲۰۱۳ به این سو هر ساله به مناسبت‌های گوناگون از جمله در روز والنتاین (۱۴ فوریه) برگزار می‌شود تا اذهان عمومی را به معضل خشونت علیه زنان متوجه کند.

Screenshot onebillionrising.org (onebillionrising.org)

به زبان‌های مختلف

سایت رسمی این کمپین که onebillionrising.org نام دارد، به زبان‌های مختلف از جمله فارسی در دسترس است و کاربران می‌توانند از تازه‌ترین برنامه‌ها و رویدادها در سراسر جهان آگاه شوند. جزییاتی چون زمان، محل و کم و کیف برگزاری این رویدادها در نقاط مختلف دنیا به‌گونه‌ای در این سایت تنظیم شده که کاربران می‌توانند در صورت تمایل در گردهمایی‌های دلخواه خود شرکت جوید.

default

چرا یک میلیارد؟

عدد یک میلیارد در نام این کمپین از آماری می‌آید که طبق آن یک سوم زنان در سراسر جهان دست‌کم یک بار خشونت را در زندگی خود تجربه کرده‌اند. برنامه‌های این کمپین به ویژه در کشورهایی که با معضل خشونت علیه زنان دست به گریبان هستند، پررنگ‌تر است. نمایی از گردهمایی پرشمار زنان در فیلیپین در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در چارچوب فعافیت‌های این کمپین.

default

تلاشی بدون مرز

اعتراض به خشونت علیه زنان حد و مرز نمی‌شناسد. در مراسمی عظیم که در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در فیلیپین برگزار شد، زنان پیر و جوان و حتی کودک در کنار هم شرکت داشتند. همه‌ی آنان نواری به رنگ بنفش که رنگ فمینیسم است، به مچ خود بسته بودند و لباس‌های یک‌شکل به تن داشتند.

default

خیزشی گسترده

در کشورهای اروپای شرقی نیز بحث خشونت علیه زنان جریان داشته و دارد. نمایی از گردهمایی در ورشو، پایتخت لهستان که در چارچوب کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" برگزار شد.

default

برنامه در ۱۷۵ شهر آلمان

در آلمان مراسم و برنامه‌های گسترده‌ای در چارچوب این کمپین از جمله با رقص‌های خیابانی برگزار می‌شود. از طریق سایتی ویژه می‌توان درباره نقاط و برنامه‌هایی که تدارک دیده‌ شده‌اند، اطلاعات لازم را کسب کرد. ۱۷۵ نقطه در آلمان در برنامه‌های این کمپین در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ شرکت جسته‌اند. در خور توجه آنکه در مدارس آلمان هم برنامه‌هایی در این روز به منظور روشنگری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

One Billion Rising in Tilburg Tanz gegen Gewalt gegen Frauen und Kinder (picture alliance/NurPhoto/R.A. Fernandez)

لزوم روشنگری

هلند نیز از کشورهایی است که در مدارس آن برنامه‌هایی برای اعتراض به خشونت علیه زنان در چارچوب کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" برگزار می‌شود. این برنامه‌ها با حضور دختران و پسران انجام می‌گیرد و مانند بسیاری از نقاط جهان با رقص همراه است.

One Billion Rising in Tilburg Tanz gegen Gewalt gegen Frauen und Kinder (picture alliance/NurPhoto/R.A. Fernandez)

تلاشی پیوسته

کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" حامیان روزافزونی دارد که با رقص و پایکوبی و اجرای برنامه‌های مبتکرانه به خشونت علیه زنان "نه" می‌گویند. تصویری دیگر از برنامه‌ی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در هلند برای پیوند دادن اعتراض به خشونت علیه زنان و روز عشاق.

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت